Moduri moderne pentru comiterea de infractiuni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

]eu lucrez in domeniu(nu cel al hotilor..celalalt)..si va spun ca sunt multe persoane care cad prada acestor "pacaleli" pecuniare...altii au transferat si sume mari de bani pentru "asa-zisele concursuri"..
eu va pot spune doar atat:incercati sa anuntati cat mai multa lume de noile "tactici de abordare"...pentru ca si le schimba des...si daca aveti numar de telefon...si cumva si vreun mesaj de la aceste "lichele"..nu ezitati sa mergeti la Politie..si sa depuneti o sesizare..va garantez eu ca merita...sunt retele intregi si orice informatie ajuta...eu si alti colegi..am pus o intreaga sceneta..pentru a prinde unul...si l-au prins.."tot cu pacaleala"...asa-zis-ul client trebuia sa se vada cu asa-zis-ul reprezentant al firmei X...pentru a-i da banii, urmand sa primeasca premiul prin posta....bilete de vacanta in insula Y....
DECI..VIGILENTA..SI PRUDENTA!!!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Aha, asta vroiam sa stiu,pe cine pot informa despre aceste " premii". Si-a verificat sotul creditul si n-are cost suplimentar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca sunteti sunati cu numar "vizibil" puteti suna la compania respectiva de telefonie mobila si in urma reclamatiei numarul respectiv va fi restrictionat/inchis. Daca numarul e "ascuns" singura varianta ramane reclamatia la potitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

m-a sunat si pe mine cik de la cosmote ca am castigat nu stiu ce si vrea cnp-ul. l-am intrebat cum il cheama si i-am spus ca sun eu la relatii clienti si cer cu el si m-a injurat si a inchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

off-topic:
Apropo de cnp . Soacra-mii i-a venit un plic de pe la nush ce agentie si la destinatar era trecut si cnp-ul, nu mi s-a parut normal de loc, eu un lucru personal, de asta se numeste cnp , nu ca sa-l treci pe plic , si sa-l vada toata lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

lili, nu vreau sa te supar...dar ai putea schimba titlul la subiect..nu stiu cum sa sune..oricum a ceva cu spectru mai larg ale modurilor de a se comite infractionalitati...poate chiar..."Moduri moderne pentru comiterea de infractiuni"...si ar putea posta utilizatorii..fiecare...prin ce "istorioare" au trecut, au auzit..au citit..ca sa fie asa un fel de "ghid" de autoaparare"
te-ai suparat?ce crezi?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

lili, nu vreau sa te supar...dar ai putea schimba titlul la subiect..nu stiu cum sa sune..oricum a ceva cu spectru mai larg ale modurilor de a se comite infractionalitati...poate chiar..."Moduri moderne pentru comiterea de infractiuni"...si ar putea posta utilizatorii..fiecare...prin ce "istorioare" au trecut, au auzit..au citit..ca sa fie asa un fel de "ghid" de autoaparare"
te-ai suparat?ce crezi?


Nu, in nici un caz n-am de ce sa ma supar, de asta am si deschis acest topic in speranta ca vor citi cat mai multe persoane si astfel succesul escrocilor va fi diminuat. Acum neuronul meu este sub influenta paharului de bere pe care tocmai l-am baut si nu cred ca mai poate fi pus la munca pentru a formula un alt titlu asa ca-l voi adopta pe cel sugerat de tine. O seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

ok lil..acum sa vedem..cine se prinde in hora...sa incep eu...
un mod modern de a comite infractiuni...
pai din cate "am auzit"..cel mai modern..si de pe urma..a fost cand s-au folosit de emisiunea aia de la antena 1...a lui tociu si palade si i-au cerut unuia sa trimita bani in nush ce cont..ca taxe posta pentru a-i putea trimite premiul castigat..erau multi bani oricum..cat ii ceruse excrocul..si culmea a si reusit...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

Si eu am patit-o, pe Cosmote.M-a sunat de 3 ori cu 3 scenarii diferite,prima cica aveam convorbiri internationale in valoare de 50 euro si sa verifice, a doua oara ca am primit inca un an de reducere 50% la abonament si minutele dublate, a treia oara ca s-a facut o eroare si mi s-a incarcat factura cu 100 euro si trebuie remediata greseala.De fiecare data mi-a stiut numele complet, data facturarii, valoarea abonamentului, cand am incheiat contractul, mi s-a parut foarte ciudat ca stia atatea date. Am vb la Cosmote si mi-au spus ca le-a fost sparta baza de date si de acolo au datele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui remiclea

Si eu am patit-o, pe Cosmote.M-a sunat de 3 ori cu 3 scenarii diferite,prima cica aveam convorbiri internationale in valoare de 50 euro si sa verifice, a doua oara ca am primit inca un an de reducere 50% la abonament si minutele dublate, a treia oara ca s-a facut o eroare si mi s-a incarcat factura cu 100 euro si trebuie remediata greseala.De fiecare data mi-a stiut numele complet, data facturarii, valoarea abonamentului, cand am incheiat contractul, mi s-a parut foarte ciudat ca stia atatea date. Am vb la Cosmote si mi-au spus ca le-a fost sparta baza de date si de acolo au datele.


what???

mai da vreo companie bani pe information security?

Andries

Mergi la inceput