Parfait

Parfait | Autor: Iasmin08

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, astazi am incercat sa prepar un parfait, dupa o reteta luat-o dintr-o revista. Dar nu numai ca nu arata deloc ca in imaginea din revista, ci dimpotriva, imi pare ciudat tare.
In primul rand zice asa: se amesteca 4 galbenusuri de oua cu 75 g de zahar pe bainmarie....Dar nu zice decat ca ar trebui sa obtin o crema. Pai io crema nu mi s-a parut ca obtin, ci dimpotriva, tot galbenus de ou in care intre timp se topise zaharul.
Peste asta am adaugat piure de capsuni cu zahar (400 g) si frisca (preparata proaspat din smantana).

Acuma am dat tot la congelator (ca asa scrie in revista)

Vin si intreb pe fetele care au mai incercat reteta: care este secretul? Cum se prepara de fapt, cam cum ar trebui sa arate pe parcurs?

A, si sa nu uit: da' cu albusurile ce fac, nu le incorporez?

Sper sa iasa bun, asta mic al meu a bagat deja degetelul la gustat si zice ca e grozav la gust.



Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hehe, o fi luat si revista cu copy-paste de undeva si a scapat cateva randuri pe drum...

eu stiam ca pe baie de abur se prepara amestecul pe baza de albus (lapte + albusuri), galbenusurile cu zaharul se adaugau spre final, inainte de a pune compozitia la congelator

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mno, pai asa mai are sens , ca decat sa frec nu stiu cat 4 galbenusuri cu niste zahar si sa nu se intample nimic... Ma si miram io.. Da ma gandesc- indiferent cum iese maine, o sa mai pun niste sos ceva de lamaie cu zahar sa dreg busuiocul si sper sa aiba ceva gust bun.
Corina multumesc.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tingers spune:

Sa ne spui ce a iesit.Sa pui poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Iasmin,galbenusurile cu zaharul trebuie frecate pana se leaga si arata compozitia ca o ciulama.Dureaza cel putin juma de ora,in functie de cantitate,de cat de tare fierbe apa dedesubt si tot asa.Cred ca nu le-ai lasat suficient,daca zici ca aratau tot ca oua cu zahar.Eu pun in general ouale intregi,dar daca tot ai pus separat,albusurile le poti bae cu un pic de zahar si le incorporezi odata cu frisca.Chiar sunt curioasa ce-o sa-ti iasa!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Am intrat sa va spun ca desi n-am facut poze (imaginati-va o budinca portocalie cu fructe prin ea) astazi am servit desertul.
De gustos este super gustos, dulce-acrut, n-a mai fost nevoie de nici un sos de lamaie sau ceva, ca e delicios asa cum este.

Ciudat ca pare si satios (normal, ca frisca am facut-o din smantana grasa, luata din piata, si am pus ceva). Pare un fel de inghetata, dar mult mai buna la gust. Insa daca as fi pus si albusurile cred ca ar fi iesit grozav.

O zi superba va doresc!

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Iasmin, nu pui si reteta completa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Iasmin, nu pui si reteta completa?

"Dragostea lumineaza ochii mintii" (Sf. Efrem Sirul)



Ica, pun, cum sa nu.

Ingrediente:
500g capsuni
200 g zahar
4 galbenusuri
400 lm frisca lichida
2 portocale
1 lingurita rasa de amidon

Preparare
1. Speli bine capsunile, le cureti, le pasezi si le presari cu 100 g zahar
2. Freci galbenusurile pe baie de aburi cu 75 g zahar. Stingi focul, amesteci crema pana se raceste si adaugi 400 g capsuni, apoi incorporezi frisca batuta
3. Tapetezi o tava de chec cu folie de plastic ( eu am pus de aluminiu). Torni 1/3 din crema si o dai la congelator pentru 20-30 min. Scoti tava, adaugi restul de piure de capsuni si crema, apoi introduci din nou tava in congelator pentru 4 ore.
4. Pentru sos, speli portocalele cu apa fierbinte si le stergi. Tai in fasii coaja unei portocale, iar pe a doua o razi. Storci portocalele. Fierbi timp de 2-3 min sucul si coaja de portocale cu restul de zahar si amidonul.
5. Rastorni parfeul de capsuni, indepartezi folia si il tai felii. Il servesti cu sosul de portocale rece.


Acuma in fotografia atasata, acest parfe arata ca o crema roz (nu portocalie cum mi-a iesit mie), ornat cu frisca si capsuni, totul asezat pe o farfurie in care se gaseste sosul de portocale. Deasupra o frunza de menta.
In plus mie nu mi-a iesit la consistenta cum arata crema aceea, ci arata mai mult ca o inghetata- atunci cand tai din ea.

Cam asta e.



Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Iasmin, nu pui si reteta completa?

"Dragostea lumineaza ochii mintii" (Sf. Efrem Sirul)



Ica, pun, cum sa nu.

Ingrediente:
500g capsuni
200 g zahar
4 galbenusuri
400 lm frisca lichida
2 portocale
1 lingurita rasa de amidon

Preparare
1. Speli bine capsunile, le cureti, le pasezi si le presari cu 100 g zahar
2. Freci galbenusurile pe baie de aburi cu 75 g zahar. Stingi focul, amesteci crema pana se raceste si adaugi 400 g capsuni, apoi incorporezi frisca batuta
3. Tapetezi o tava de chec cu folie de plastic ( eu am pus de aluminiu). Torni 1/3 din crema si o dai la congelator pentru 20-30 min. Scoti tava, adaugi restul de piure de capsuni si crema, apoi introduci din nou tava in congelator pentru 4 ore.
4. Pentru sos, speli portocalele cu apa fierbinte si le stergi. Tai in fasii coaja unei portocale, iar pe a doua o razi. Storci portocalele. Fierbi timp de 2-3 min sucul si coaja de portocale cu restul de zahar si amidonul.
5. Rastorni parfeul de capsuni, indepartezi folia si il tai felii. Il servesti cu sosul de portocale rece.


Acuma in fotografia atasata, acest parfe arata ca o crema roz (nu portocalie cum mi-a iesit mie), ornat cu frisca si capsuni, totul asezat pe o farfurie in care se gaseste sosul de portocale. Deasupra o frunza de menta.
In plus mie nu mi-a iesit la consistenta cum arata crema aceea, ci arata mai mult ca o inghetata- atunci cand tai din ea.

Cam asta e.



Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Nu cunosc reteta, probabil ca rezultatul este atat aspectuos cat si gustos. Am facut ceva inghetata la viata mea , chiar parfait, dupa retete de la mama, prietenele lui mama etc. In situatia de fata eu as fi pasat capsunile , cu zahar (cam 3 linguri) le-as fi pus la frigider,apoi le-as fi scurs de suc , as fi pastrat doar pulpa. Restul de zahar l-as fi folosit la frisca lichida(ex: la 250 ml de frisca , cam 3-4 linguri de zahar ) , care frecata ar fi trebuit sa fie foarte tare. Galbenusurile le-as fi frecat intai pana se topeste zaharul (la caldura risti ca zaharul sa se caramelizeze)apoi pe baie de aburi, pe foc mic, pana se ingroasa putin (fara sa se lipeasca de peretii vasului)pentru ca in timp ce se raceste devine o crema.
Apoi as fi amestecat frisca frecata( foarte tare)cu capsunile pasate si scurse (treptat treptat)apoi cu crema (galbenusurile), cateva bucatele tocate de capsuni ar fi dat un design , acum depinde de gusturi.Incorporarea poate fi dupa imaginatia fiecaruia.

Mergi la inceput