Romanii chiar vor accepta taierea salariilor???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Carina, io nu am de incalzit mai mult de 80 mp. Si dupa cum am spus: am schimbat absolut tot: de la ceasul de gaz de afara (de la poarta), pana in casa la calorifere, pus termopane, izolatie termica la casa, coborat tavane de la 3 m la 2.40m.... Intr-un cuvant, investitie serioasa. Si da, in luna ianuarie (ma rog, factura vine mai tarziu, se stie), am avut de plata 960 ron (cu tot cu mama ei de subventie). Pai nu stau la Palatul din centrul orasului, stau si eu intr-o casa normala. Nu pot sa aleg sa nu incalzesc baia, sau bucataria, holurile de acces intre camere, bai, bucatarie. Pana la urma nu stiu de ce exista diferentele astea uriase intre alte orase si zona noastra (mai nord est...asa)

Acuma ce ar trebui sa fac? Sa ne incuiem intr-o camera si sa traim toti trei acolo? Nu mi se pare acceptabil. Da, costurile la gaz mi se par uriase pentru zona noastra unde salariile sunt la limita. (dar mancarea tot atat de scumpa, daca nu cumva, chiar mai scumpa decat in alte zone ale tarii)....

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pot sa va rog ceva? Nu mai pociti limba romana spunind "salar". Forma corecta e salariu. Va mai rog sa nu-mi aratati varianta dex-lui online care spune ca si porcaria asta de forma e corecta, dex-ul asta e plin de greseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Natasa multumim ca ne-ai atras atentia.

Pana la urma oricum l-am boteza :salar, salariu,etc, tot aia e..O retributie care de cele mai multe ori abia ne ajuta sa supravietuim. Sau ma rog...pe unii dintre noi...

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Bugetarii astia sunt de mai multe feluri.
Bugetarii sunt si cei de la ministere care au salarii colosale si prime, si cei de la finante unde primele sunt enorme, sunt si cei din primarii, consilii locale si judetene unde aba se ridica la 1000 lei, sunt si cei din educatie, si cei din sanatate si cei din politie si cei ca sotul meu care lucreaza la pompieri si de sambata nu a mai ajuns acasa si in mainile caruia si-au incredintat viata atatia oameni inundati.

Si inca ceva. Atunci cand am facut creditul l-am facut raportandu-ma la salariul actual nu la cel din 2007 si stiind ca am un servici sigur si salar asigurat. Daca lucram la patron si nu eram sigura de locul de munca nu-l mai faceam poate.


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada
"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai si daca nu accepti, ce? statul, daca are el chef, poa' sa nu-ti mai dea deloc. si tu cam ce mijloace ai? sa-l dai in judecata ca nu ti-a mai dat salariul / pensia & co, obtii un titlu. si cu titlul ala incerci sa executi statul. care nu are bani, ca altfel ti-ar fi dat pensia / salariul etc. asa ca ramai creditor al statului. statut care nu-ti confera niciun avantaj.

important e sa-ti cauti alternative si sa nu te bazezi pe stat. sa lasi in grija statului doar pe cei intr-adevar neajutorati.
(da, stiu, usor de zis, io-s cinica si asa mai departe, dar nu inteleg jelania generalizata atata timp cat salarii s-au taiat cu nemiluita in domeniul privat, oamenii s-au dat afara pe capete si de-acolo, s-au desfiintat nenumarate firme - desigur, angajatii lor au ramas fara venituri, statul e calare cu taxele tot pe capul alora si nu vad ca plange nimeni din cauza asta)

Supravietuire usoara! si capul sus, ca avem de platit datoriile statului 3 generatii de-acum incolo (eu, una, n-o sa plec, stau aici chiar daca tara-i nashpa si statul degeaba)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

realitatea dureroasa este, ca in trecut, salariile cresteau nejustificat (a nu se intelege gresit sau eronat ce spun) si nimeni nu se sesiza. probabil toti credeau ca visteria va fi mereu plina si va fii de unde creste. acum, criza a dat la iveala realitatea.
personal, in 2006-2007 am primit de la angajatii de atunci rugaminti sa le cresc salariile pe hartie, sa-si poata lua credite ptr case. n-am semnat nici o macar o virgula pe o asemenea cerere.
"ce vei face daca ajungi sa nu-ti mai poti plati creditul? -a, vad eu...ma descurc.....atunci!"
probabil asa au gandit multi care au practicat asta, sau care au obtinut mariri de salarii artificiale. din pacate, ce nu are baza se prabuseste pana la urma. oamenii trebuie sa fie realisti, sa invete sa accepte realitatea, sa caute solutii, sa invete sa economisesca exact ptr timpurile pe care le traim.

nu fac aluzie la nimeni, vb la modul general.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

realitatea dureroasa este, ca in trecut, salariile cresteau nejustificat (a nu se intelege gresit sau eronat ce spun) si nimeni nu se sesiza. probabil toti credeau ca visteria va fi mereu plina si va fii de unde creste. acum, criza a dat la iveala realitatea.
personal, in 2006-2007 am primit de la angajatii de atunci rugaminti sa le cresc salariile pe hartie, sa-si poata lua credite ptr case. n-am semnat nici o macar o virgula pe o asemenea cerere.
"ce vei face daca ajungi sa nu-ti mai poti plati creditul? -a, vad eu...ma descurc.....atunci!"
probabil asa au gandit multi care au practicat asta, sau care au obtinut mariri de salarii artificiale. din pacate, ce nu are baza se prabuseste pana la urma. oamenii trebuie sa fie realisti, sa invete sa accepte realitatea, sa caute solutii, sa invete sa economisesca exact ptr timpurile pe care le traim.

nu fac aluzie la nimeni, vb la modul general.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!










Apropo de credite luate fara discernamant, bancile sunt la fel de vinovate ca si oamenii.
In 2006 cand am facut creditul ipotecar ne-am gandit sa fie cam o treime din veniturile noastre, deci ne-am cautat un apartament al carui pret sa corespunda. Respectiva angajata a bancii responsabila de cererea noastra ne tot facea calcule si spunea "a, pai la salariile dvs. mai puteati lua inca nu stiu cat, putem sa va dam un credit mai mare daca vreti". Ca apoi in ianuarie 2008 sa fim instiitati ca datorita ... si din cauza ca... etc, rata creste cu 80 de euro pe luna.
Nici nu vreu sa ma gandesc in ce situatie am fi fost daca o ascultam pe fatuca aia si ne indatoram cu maximul posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

realitatea dureroasa este, ca in trecut, salariile cresteau nejustificat (a nu se intelege gresit sau eronat ce spun) si nimeni nu se sesiza. probabil toti credeau ca visteria va fi mereu plina si va fii de unde creste. acum, criza a dat la iveala realitatea.
personal, in 2006-2007 am primit de la angajatii de atunci rugaminti sa le cresc salariile pe hartie, sa-si poata lua credite ptr case. n-am semnat nici o macar o virgula pe o asemenea cerere.
"ce vei face daca ajungi sa nu-ti mai poti plati creditul? -a, vad eu...ma descurc.....atunci!"
probabil asa au gandit multi care au practicat asta, sau care au obtinut mariri de salarii artificiale. din pacate, ce nu are baza se prabuseste pana la urma. oamenii trebuie sa fie realisti, sa invete sa accepte realitatea, sa caute solutii, sa invete sa economisesca exact ptr timpurile pe care le traim.

nu fac aluzie la nimeni, vb la modul general.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!










Apropo de credite luate fara discernamant, bancile sunt la fel de vinovate ca si oamenii.
In 2006 cand am facut creditul ipotecar ne-am gandit sa fie cam o treime din veniturile noastre, deci ne-am cautat un apartament al carui pret sa corespunda. Respectiva angajata a bancii responsabila de cererea noastra ne tot facea calcule si spunea "a, pai la salariile dvs. mai puteati lua inca nu stiu cat, putem sa va dam un credit mai mare daca vreti". Ca apoi in ianuarie 2008 sa fim instiitati ca datorita ... si din cauza ca... etc, rata creste cu 80 de euro pe luna.
Nici nu vreu sa ma gandesc in ce situatie am fi fost daca o ascultam pe fatuca aia si ne indatoram cu maximul posibil.


Nu-i chiar asa. Vanzatorii de aia sunt vanzatori ca sa vanda, cat mai mult. Calculele de rentabilitate si capacitate de plata tu ca si individ esti responsabil sa le faci.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Asa cum sunt categorii de bugetari, tot asa difera si rangul angajatilor in mediul privat. Cunosc muncitori necalificati care castiga intre 2 000 si 3 000 de lei pe luna, toarna asfalt... dar i-a pocnit norocul sa lucreze la firma unui angajator neafectat de criza (nu spui cine, persoana importanta:D]), care apropo, lucreaza tot cu bani publici

paznicul care pazeste utilajele lor are salariul mai mare decat un profesor doctorand din invatamantul preuniversitar

dar nu asta conteaza, conteaza ca un profesor/medic tanar, care dupa ani de munca a reusit sa-si asigure o slujba platita cu aproape 800 de lei, va ramane dupa reduceri cu 600, se pare ca asta va fi echivalentul a 100 Euro (traducere necesara pentru diaspora, afectata in egala masura de criza) este posibila supravietuirea cu suma asta? (chirie, facturi, mancare, transport etc)

nu vreau sa aduc in discutie supravietuirea astora batrani, ca mine:D], cu rate si copii de intretinut in scoala, dar ma gandesc ca ar fi trebuit fixata o suma minima de subzistenta, din care sa nu se mai poata taia

pe de alta parte, se tot vorbeste de solutii, intreb si eu ca nepriceputa- nu era o solutie sa se reduca drastic acest aparat bugetar (daca e asa de scump) si sa existe legi prin care sa fie incurajata demararea de noi afaceri care sa absoarba forta de munca disponibilizata din sistemul bugetar? ca in afara de cresterea impozitelor si taierea salariilor eu n-am auzit de nici o lege "pe termen lung"

Se pare ca mediul privat va gasi solutii de supravietuire . La firma sotului meu se stie ca vor urma reduceri de cheltuieli, si cum noile taxe impuse de guvern vin dupa valuri succesive de concedieri, oameni nu mai sunt, angajatii au aflat neoficial ca vor fi pusi in fata unei alegeri: somajul sau intrarea intr-un "contract de colaborare" cu firma (in traducere libera munca la negru, bani neimpozitati)

Ramane de vazut cum o sa supravietuiasca guvernul cu masuri "de moment", impozitand fumul de pe casa si asteptand sa ne scoata altii din criza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Sondajul de pe situl RealitatiiTV

Ce guvern credeti ca poate scoate Romānia din criza?

* Guvernul Boc
* Un alt guvern PDL, sustinut de UDMR si UNPR
* Un guvern PSD
* Un guvern PNL
* Un guvern PSD+PNL
* Un guvern de uniune nationala
* Un guvern de tehnocrati


Guvernul Boc - 1021 voturi
Un alt guvern PDL, sustinut de UDMR si UNPR - 227 voturi
Un guvern PSD - 263 voturi
Un guvern PNL - 507 voturi
Un guvern PSD+PNL - 321 voturi
Un guvern de uniune nationala - 260 voturi
Un guvern de tehnocrati - 909 voturi

http://www.realitatea.net/sondaj--ce-guvern-credeti-ca-poate-scoate-romania-din-criza_720665.html


Sunt curioasa daca cei de la Realitatea mai au curaj sa spuna pe post nr de voturi. De unde reiese pierderea credibilitatii Guvernului si a masurilor sale?

Mergi la inceput