Nasterea la Medlife (17)

Nasterea la Medlife (17) | Autor: vali_delide

Link direct la acest mesaj





Asa am inceput:
cap.1 cap.2
cap.3cap.4
cap.5cap.6
cap.7cap.8
cap9cap10
cap.11cap.12
cap.13cap.14
cap.15cap.16


Am vazut ca sunt cateva fete care au nascut sau vor naste la Medlife,de aceea va propun sa ne adunam aici sa schimbam impresii, pareri, sa discutam despre analize, medici,conditii,tarife.








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Felicitari tuturor gravidutelor, mamicilor si bebelusilor de "Medlife"! Sa aveti un capitol plin de vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Multumim Valentina pentru capitolul nou.
Sa fie numai cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna dimineata fetelor,

Multumesc Cori pentru raspuns. Vineri acum am prima intalnire cu Dna dr Popa. Sper sa fie ok. Eu sunt panicoasa asa din fire si cred ca o sa uit tot ce-am vrut sa o intreb cand ajung acolo.
V-am pupat
Sarcini usoare va doresc si mult succes celor ce urmeaza sa nasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna dimineata!

Wudy succes vineri la medic. Si eu sunt f panicoasa, dar de fiecare data mi-am notat ce am vrut sa intreb, pt ca altfel, sigur as fi uitat cate ceva.

Maine dupa amiaza sun si eu la medic sa vad cand ma programeaza pt ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna fetelor,

Sunt acasa de ieri, dar sunt varza cu timpul. Suntem bine si eu si bebe Stefanut. Totul la Medlife a fost super ok, mai putin durerile mele. N-am timp nici sa respir pt ca bebe are colici si plange, azi-noapte am dormit 3 ore si in plus incerc sa-l dezvat de biberonul din spital si e chinuiala mare, adica alaptat foarte des pt ca lapticul meu nu-i ajunge.

Am avut Single cu 2 locuri, dar am stat singura pt ca fata cu care am fost cazata initial s-a externat in ziua in care am venit eu de la terapie intensiva si apoi n-a mai venit nimeni.

Totalul a fost 7100, din care 160 diverse si mi-au pus cu minus consultul preanestezic adica 60 lei. Eu cred ca am avut ca si diverse putin pt ca am cerut analgezice gramada. Ii speriasem pe toti pe acolo cu durerile mele.

Va pup si cand o sa am timp promit sa va povestesc totul cu lux de amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Melania,
Felicitari pentru flacau si pentru ca totul a decurs bine. Ai nsacut din cate stiu Cu Albu Dragos (este si medicul meu). Presupun ca s-a prezentat la intatime.



16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Felicitari Melania si spor la toate de acum incolo.
Ma bucur ca sunteti bine si sunteti deja acasa. Colicii si restul vor trece, cat ai zice peste si vor ramane doar clipele frumoase


_
Raluca, cu Biliboi la purtator (23+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:



Buna fetelor, Melania felicitari ptr mica minune. Cere ajutor familiei in primele zile daca iti este foarte greu, poate asa reusesti sa inchizi un ochi. Desi daca alaptezi la 2 ore... O sa treaca si perioada asta, este bine ca sunteti voi bine, sanatosi.
Sa inteleg ca ai nascut natural sau de ce acele dureri? Iertati-mi nestiinta, deocamdata se preconizeaza ca o sa nasc natural deci nu am citit mai nimic despre cezariana.

Fetelor, apropo de panica la doctor... Sa ma vedeti pe mine ce m-apuca... ma rosesc si imi creste tensiunea instant . Nu ma intrebati de ce ca nu stiu Frica nu mi-e si intrebarile nu le uit si le pun mereu dar pe un glas gatuit de zici ca acum ma ia la bataie bietul doctor. A, si reactia asta o am la orice doctor, inclusiv cel de familie.. Eu zic ca ori am probleme cu tartacuta ori cine stie ce trauma din copilarie .

Maine merg la consultul lunar la Mirela Popa. Sa dea Dumnezeu sa fie bine, bine bebelina si sa venim cu vesti bune.

Cori 27+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

cori_mic,
In ce consta consultul lunar? Merg si eu sapt viitoare si ma astept la ecografie.

Liana

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna fetelor,

In primul rand va multumesc de sustinere.

Am mai intrat si eu doua minute. Azi noapte nu l-a mai durut burtica, dar s-a trezit din doua in doua ore. Nici nu conteza asta, decat sa-l vad cum plange si sufera....prefer sa ma trezeasca la 2 ore.

Liana, Dr. Albu s-a prezentat bineinteles la intalnire. A fost super ok. A venit apoi de doua ori sa vada ce fac. O data pe la 3 si apoi pe la noua seara. Operatia arata foarte bine deja.

Cori, am facut cezariana, dar nu as fi crezut ca ma poate durea in halul asta. Dar depinde de la persoana la persoana. Am auzit fete pe care nu le-a durut asa tare.

Ca si pe Nicoleta si pe mine m-a durut destul de tare anestezia, dar si aici depinde. Am prietene care mi-au spus ca nici nu au simtit. E posibil sa-mi fi administrat prea putina xilina intr-o prima faza, pt ca apoi a suplimentat si nici eu nu am mai simtit asa tare...

In timpul operatiei nu am simtit mai nimic, inclusiv cand l-au scos pe bebe. Auzisem persoane care spuneau ca simti ca zmulge ceva din tine, dar la mine nu a fost asa. De-abia am simtit. Bebe a iesit cam dupa un sfert de ora, sotul meu s-a tinut pe pozitie la usa si a filmat "marele moment". Apoi m-au adormit cat timp m-au cusut, nici nu am solicitat eu si bine au facut. Anestezista a fost super ok (Ganea Mihaela). Mana a doua a fost doctorita Andronescu (nu mai auzisem de ea).

Dupa operatie m-au dus la terapie intensiva unde de-abia dupa vreo 4-5 ore am inceput sa-mi simt degetele de la picioare. Tremuram intr-un hal....Pana seara la 6 am stat cu cinci paturi pe mine. Apoi cand a inceput sa-mi treaca anestezia au ineput si durerile si implicit calmantele. La terapie oricum e super ok ca-ti administreza permanent calmante, daca le spui ca te doare. Noaptea la terapie nu prea am putut sa dorm din cauza durerii si se mai miscau si asistentele pe acolo...

Am uitat sa va spun ca in acvariu vineri dimineata era plin: vreo 16 bebelusi super frumosi toti.

A doua zi "marea mobilizare" de la terapie afost crunta. Cand m-am ridicat (chiar daca tocmai mi se administrase o doza de calmant), o ameteala groaznica si niste dureri la operatie cum n-am crezut ca exista. Am reusit bineinteles, dar foarte greu. A doua zi a fost cumplita. Nici nu ti se mai administreaza aceleazi doze ca pe terapie, plus ca trebuie sa ajungi si la toaleta pt ca ti se scoate sonda cand iesi de la terapie.

Sper sa nu fiti la fel de sensibile ca mine....

Urmatoarea zi a fost super Ok. Am reusit sa ma odihnesc noaptea, iar deja durerile nu mai erau asa mari.

Nu vreau sa va sperii, dar cred ca depinde de la persoana la persoana.

Sper ca nu am fost prea incoerenta...nu am timp sa recitesc ce am scris.

Va pup si daca mai aveti intrebari...va raspund cu drag cand am timp.

Marea mea bucurie e ca am reusit sa-l dezvat pe Stefanut de lapticul din spital. Mi-a fost tare teama ca nu o sa pot.

Mergi la inceput