Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (91)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui rox_y

ce-am uitat sa spun....


am fost tare suparata azi..si nu ca m-am certat cu mama (este un obicei la noi)....ci pt ca mi-a venit menstruatia...nu m-a durut nimic nimic (inainte simteam ceva ca curge, ca ma doare....acum pauza)...si tocmai cand ma duc la mare ...oare cat va tine??

parca nush unde am citit sau ca mi-a zis cineva ca in timpul menstruatiei imi scade laptele...uff......imi fac ceai de anason cum ajung la mare...si beau frate pana nu mai pot

nush cum dar oriunde ma duc...patesc ceva...alergie, durere de masea, durere de stomac, menstruatie...uf nu pot sa am si eu o vacanta linistita??

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi




Daca nu ai alte simptome, poate nu e asa rau cu menstra, nu te mai amari, oricum probabil nu puteai sa intri in apa din cauza sanilor. Singura problema in perioada asta am inteles ca este urmatoarea: bebe s-ar putea sa refuze sanul pt ca are laptele gustul altfel sau ceva de genul, deci poate te gandesti sa iti iei dupa tine niste rezerve... zic si eu...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 4 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

am zis ca s-a mai dus intre 0.5 si 1 kil de la AMR? dap, cam asa ceva! Dar de acum incolo e cam serioasa treaba, trebuie sa ma apuc de tras de fiare ca doar cu infometare nu mai merge. Bagam bicicleta, abdomene etc

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3.5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

M-am uitat iar la poze, sunt asa de frumoase!!! Chiar avem cei mai frumosi pufuleti!

Of, moare bateria, bat-o cucul!

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 3.5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Salutari!

Am alergat dupa voi....acum is rupta de oboseala, azi al calatorit, am facut mancare...

Ratusca, ma bucur ca sunteti bine, bafta multa de maine cu supica

Roxy, imi pare rau de menstra, sper sa scapi repede. Concediu placut!

MP 'vacanta' placuta

Alexuzzza, uite un brat de sa iesi de dupa cortina. pentru ursuletul marait

I-am admirat pe Andrei de Dulcineea si pufuletele de Larisel niste dulcei toti

Ma bag la somn, o noapte linistita


de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Salutare si la multi ani sarbatorilor nostri de azi!

Haideti sa va spun una tare:
Am fost vineri la medicul de fam pentru vaccinul de 6 luni si il cantaresc ele (doctorita si asistenta), il masoara, toate bune si frumoase... si il pun in fund.... si surpriza: NU STA SINGUR IN FUND.
Eu foarte relaxata, si razand zic.. nu sta, se mai clatina... nu sta singur 100%...
PAI CUM MAI ANDREIUTZA?? nu l-ai pus intre perne?
nu prea...
vai vai vai... analize... gata, e puturos... are ceva sigur

eu inca mai speram ca e o gluma...
dar nu

vai, nu iti facem vaccinul de data asta. te trimitem cu el la o doctorita specializata pe asa ceva... sa il consulte ca NU IMI PLACE!! sa ii faca analize sa ii dea vitamine...
carne ii dai?
inca nu... abia am inceput cu fructe legume
vaiiii... carneeeeeee... ficat de pasare, oua, pui.. ntzz..

bine, zic.. incep sa ii dau..

imi da un nr de tel de la un cab particular al unei dr sa ma programez sa vada de ce nu sta in fund baiatul...sa investigam, sa il indopam cu vitamine

mergi acolo si apoi vii sa ii facem vaccinul.

legatura?? sa nu influenteze vaccinul eventualele analize.

Acum... concluzia.
Ajung acasa, evident intoarsa, il pun pe Tudor sa faca genoflexiuni, flotari, abdomene... executa totul perfect, repetam, si tot nu statea in fund...

Am insitat si pana la urma a stat...

ooof, pai cum sa nu ii faci vaccin, si sa il expui altor riscuri pentru ca nu sta in fund la 6 luni si 3 sapt?
pai nu era vorba ca fiecare copil se dezvolta in ritmul sau?
daca nu merge la 12 luni nu il vaccinam nici atunci?
pana la 6 luni trebuie tinut pe suprafata plana si dintr-o data tb sa stea singur si stabil in fund?
in plus testul de stat in sezut era sortit esecului din moment ce patrioticus era f entuziasmat de dna dr si se zbatea din toate membrele si se dezechilibra... iar suprafata era alunecoasa, un scutec impermeabil cu partea plastica in sus.

eu am zis sa merg sapt asta ce vine cu tupeu si sa cer sa il vaccineze, iar legat de stat in fund, imi asum raspunderea ca va sta :) si fara vitamine..

oofff... asa m-a afectat, m-a indignat si acum mi-a mai trecut, dar imi aduc aminte mereu cuvintele mirate... VAI, NU STA SINGUR?? NU L-AI PUS INTRE PERNE...perneee.... perneee?!!

voi ce ziceti de asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

legat de carne... am dat sfoara in tara ca nebuna sa caut pasare de tzara, oua... sa ii dau copilului mancare... am si gasit la vreo 50 km de BUCURESTI, si val vartej am plecat cu destinatia gaina jumulita si pigulita si oul abia ouat in cuibar de fan.

am fost cu tudor evident.. si cu mama, care tot insista sa vad "ferma" cu sute de pasari si nebunii.... iar eu nu suport mirosurile de gainatz (de la sute de pasari la un loc, va imaginati), si mama tot insista sa vad ce frumoase sunt gainile... dar mie imi plac in farfurie. daca le iubesc vii nu le mai pot manca.

in copilarie nu vroiam carne, caci ma atasasem de un cocos, si cand matusa mea de la tzara l-a taiat, am tipat la ea: CRIMINALO, nu ai inima, cum zici ca il iubesti si a doua zi il mamanci?
nu a uitat nici acum matusa, si mereu imi aminteste cand ii cer vreo gaina ceva la pachet

oof si asa a papat tudorica lu' mama legume cu piept, facute la steamer (cea m buna achizitie), blenduite, cu ulei de masl, un varf de sare... si a papat tot si repede si calic cum e, a vomat tot...
azi i-am dat doar 5 lingurite, in rest tzitzi si cereale, si bineinteles masa de fructe de dimineata (noi ne trezim la 10, daca se poate numi dimineata)

Sincer, cred ca el ar manca mai multe decat ii dau eu... simt ca sunt cam restrictiva cu alimentele. pe de alta parte de cate ori ii introduc aliment nou mananca disperat cu placere si apoi vomita... am decis sa ii dau f putin. insa il mai scap la masa cu mama care bucuroasa ca mananca nepotul, ii da un castron intreg si i se face rau, normal..

nici asta si nimic insa nu ne umbreste lumea noastra plina de iubire in 2 si mai rar in 3. pentru mine patriotul e o binecuvantare, e gura mea de aer, e bucuria fiecarei dimineti cand se trezeste razand cu gura pana la urechi si atunci stiu ca sunt atinsa de ingeri, e motivatia de a face totul cu usurinta si cu drag pentru ca el sa cunoasca lumea in cel mai frumos mod, zi de zi.

bineinteles toti copiii sunt asta pentru mamele lor.. dar e asa bine sa o zici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andre_lina

Salutare si la multi ani sarbatorilor nostri de azi!

Haideti sa va spun una tare:
Am fost vineri la medicul de fam pentru vaccinul de 6 luni si il cantaresc ele (doctorita si asistenta), il masoara, toate bune si frumoase... si il pun in fund.... si surpriza: NU STA SINGUR IN FUND.
Eu foarte relaxata, si razand zic.. nu sta, se mai clatina... nu sta singur 100%...
PAI CUM MAI ANDREIUTZA?? nu l-ai pus intre perne?
nu prea...
vai vai vai... analize... gata, e puturos... are ceva sigur

eu inca mai speram ca e o gluma...
dar nu

vai, nu iti facem vaccinul de data asta. te trimitem cu el la o doctorita specializata pe asa ceva... sa il consulte ca NU IMI PLACE!! sa ii faca analize sa ii dea vitamine...
carne ii dai?
inca nu... abia am inceput cu fructe legume
vaiiii... carneeeeeee... ficat de pasare, oua, pui.. ntzz..

bine, zic.. incep sa ii dau..

imi da un nr de tel de la un cab particular al unei dr sa ma programez sa vada de ce nu sta in fund baiatul...sa investigam, sa il indopam cu vitamine

mergi acolo si apoi vii sa ii facem vaccinul.

legatura?? sa nu influenteze vaccinul eventualele analize.

Acum... concluzia.
Ajung acasa, evident intoarsa, il pun pe Tudor sa faca genoflexiuni, flotari, abdomene... executa totul perfect, repetam, si tot nu statea in fund...

Am insitat si pana la urma a stat...

ooof, pai cum sa nu ii faci vaccin, si sa il expui altor riscuri pentru ca nu sta in fund la 6 luni si 3 sapt?
pai nu era vorba ca fiecare copil se dezvolta in ritmul sau?
daca nu merge la 12 luni nu il vaccinam nici atunci?
pana la 6 luni trebuie tinut pe suprafata plana si dintr-o data tb sa stea singur si stabil in fund?
in plus testul de stat in sezut era sortit esecului din moment ce patrioticus era f entuziasmat de dna dr si se zbatea din toate membrele si se dezechilibra... iar suprafata era alunecoasa, un scutec impermeabil cu partea plastica in sus.

eu am zis sa merg sapt asta ce vine cu tupeu si sa cer sa il vaccineze, iar legat de stat in fund, imi asum raspunderea ca va sta :) si fara vitamine..

oofff... asa m-a afectat, m-a indignat si acum mi-a mai trecut, dar imi aduc aminte mereu cuvintele mirate... VAI, NU STA SINGUR?? NU L-AI PUS INTRE PERNE...perneee.... perneee?!!

voi ce ziceti de asta?


Andreea,debebe PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot



Nici nu stiu ce sa fac .. sa rad sa plang .. nu imi vine sa cred .. si am ramas cu un zambet amar .. asa . Ce sa mai .. niste .. Numai zic .. ma abtin

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

alte amanunte:
- inca nici un dinte. dar gingia de jos e alba si umflata, dureroasa, e nervos de durere, musca tot ce prinde, mai ales pe mama lui
- ne creste parul, adio chelie, ma intreaba toata lumea daca l-am tuns, ca are breton drept... si de unde sa tund, ca abia rasare
- nu mai sta la schimbat scutec. pozitia pe spate nu mai exista. exista lasat copil pe spate, copil intors in fractiune de secunde pe burta, iar pe spate, iar pe burta and so on. mama trebuie sa schimbe scutecul cu copil pe burta. fesele stranse, mama nu poate da cu crema fundul
- de pe burta se ridica in genunchi si in coate si a inceput deplasare. din genunchi se impinge si ridica fundul in sus si formeaza un A cu fund in sus, bazele fiind varfurile picioarelor si nu mainile, ci capul, cu fata in cearsaf
- se recunoaste in oglinda si rade singur (e din familie asta cu rasul singur)
- caruselul e o victima, se agata jucariile cu picioarele si se trage pana se darama peste copil. copil fericit roade carusel care se invarte si canta pe fata copilului
- copil vrea sa sara parleazul, mama tb sa coboare salteaua. copil de pe burta se tine cu mainile de marginea patutului si pune un picior in afara si se trage cu putere. copil vrea sa evadeze. mama e jandarm de paza
- bea apa cu canitza cu cioc (nuby de la dm- 17 lei) si e f incantat... asa se bucura si trage aer fals cand bea si se inneaca. mama pus cana pe masuta de la scaunel. copil ia cana singur si duce la gura cu precizie, "bea" si face cinste la tot din jur - haine, scaun, jucarii
- copil musca sanul mamei, pe post de jucarie de ros. mama tipat de durere si lasat copil in patutz. prin urmare... copil adoarme singur in patutz, in fiecare seara, dupa ce suge si se satura, se zvarcoleste in brate si musca. vrea independenta. mama pus in pat copil si lasat sa adoarma, in max 10 min de tropait, cascat zgomotos si bombanit copil nani in pozitii care mai de care mai ciudate.
- mancarea preferata - cerealele milupa de somn usor

cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Si acum buna seara

Mai fetelor .. E teroare .. Yannis al meu a invatat sa se intoarca de pe burta pe spate si numai sta locului .. ce credeti ca facea el la 4 dimineata ??? Se intorcea .. Pana la ce ora ??? Pana la 6 .. Ce imi venea sa urluuuuu .. numai vroia sa doarma . Ii picau ochii si el tot facea exercitii ..

I-am cumparat de la Milupa cereale "vise placute" In seara asta i-am dat prima data.. sa vedem efectele ...

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Si acum buna seara

Mai fetelor .. E teroare .. Yannis al meu a invatat sa se intoarca de pe burta pe spate si numai sta locului .. ce credeti ca facea el la 4 dimineata ??? Se intorcea .. Pana la ce ora ??? Pana la 6 .. Ce imi venea sa urluuuuu .. numai vroia sa doarma . Ii picau ochii si el tot facea exercitii ..

I-am cumparat de la Milupa cereale "vise placute" In seara asta i-am dat prima data.. sa vedem efectele ...

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi



daa daaaa cunoastem exercitiile in miezul noptii... de genul, ia uite mami ce stiu eu sa fac!! nu e fun?!
nu, la 3 dim nu e fun.

milupa il tine pe tudor satul pana dimineata. ceea ce iti doresc si tie...

in curand nu va mai sta la schimbat scutecul... si nici la imbracat, caci va fi mereu pe burta. noi la faza asta suntem si am invatat sa ii dau toate hainele invers..

Mergi la inceput