Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

fetele care va plangeati de caderea parului

luati de aici remediu:

http://www.youtube.com/watch?v=Sx4y0-tftxk



AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

plateea, stiu prin ce treci, nici lui maimutel nu-i place absolut nimic altceva decat LM, sa stramba, se acreste, si se opinteste sa vomite si nu i-am dat cine stie ce, fructe (piersici, cirese, visine dulci, suc-pirei mar+morcov dulce si supa de legume (morcov, pastarnac, dovlecel, ardei gras, telina, cartof)... in supa de legume am adaugat o lg de lapte praf ca sa-i schimbe gustul, cat despre fructe i le toc fin-fin prin razatoare si le dau si prin sita, dar nu vrea maimutelul sa inghita, sta cu fructul in gura si nu face niciun minim efort sa inghita sau mai nou stie sa scoata totul cu limba afara, sa traga de lingurita si sa imbrastii peste tot pireu-suc-supa astfel incat imi iau tot timpul siguranta atunci cand ii bag lingurita in gura sa-l si tin de maini si nu-i pun doar o bavetica ci un servet mare care sa-i acopere cat mai mult si maini si picioare si-i mai pun si prosoape de bucatarie (de hartie)... cea mai buna solutie cred ca ar fi cea sugerata de alexutza, sa-l dezbrac pana la jumatate si dupa ce-l hranesc sa dau cu dushul peste el...

eu nu-mi pied oricum speranta, am zis ca-l grabesc eu aiurea si ca lui ii ia mult mai mult decat sunt eu dispusa sa astept si acum stau si stau si stau si astept pana se hotaraste sa inghita o lingurita inainte de a-i da a doua... si manualul zice sa incercam de vreo 8-15 ori pana sa renuntam la un aliment daca ni-l tot refuza, se obisnuiesc mai greu cu un gust nou... asa ca caci, incercarea moarte are pana in 15 ori, mai incearca! si bafta!

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

fetitei mele i s-a format partea de jos a gingiei(de vreo 2 luni se chinuie cu durerile),se vede forma dintilor,dar cand iese afara?nu stiu daca am explicat bine..........aceasta eruptie este insotita si de temp ridicata si/sau diaree?

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)

Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Facem cinsteeee. Crema de zahar ars cu inghetata, salata de fructe, si un pahar maaaare de nectar de fructe pentru mamici, si un bibe de lapte pentru pufuleti.

Azi a Sebi a sarbatorit 5 lunite cu 2 lingurite de mar ras...A suferit tare cand i-am luat castronelul dar s-a consolat cu laptic. Cu bilantul de 5 luni (greutate, inaltime) revin mai tarziu.
Pup toti pufuletii si mamicile.

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 5.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Facem cinsteeee. Crema de zahar ars cu inghetata, salata de fructe, si un pahar maaaare de nectar de fructe pentru mamici, si un bibe de lapte pentru pufuleti.

Azi a Sebi a sarbatorit 5 lunite cu 2 lingurite de mar ras...A suferit tare cand i-am luat castronelul dar s-a consolat cu laptic. Cu bilantul de 5 luni (greutate, inaltime) revin mai tarziu.
Pup toti pufuletii si mamicile.

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 5.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......






Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Daca fetele consuma monti ma ofer sa pap eu portia lor, sa nu se strice...

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SorinaF spune:

Catalutza, mandruta va multumesc mult pt sfaturi. Imi tot storc creierii cum sa fac sa fie bine. Programul meu de lucru o sa fie de la 14 la 22, deci dimineata si noaptea pot sa-l alaptez. Pt restul zilei o sa ma mulg si sa-i las acasa.
Cat ziceati ca pot tine laptele in congelator? Max. 5 zile?
Oricum trebuie sa ma apuc de pe acum sa vad cum reactioneaza la noul program si daca ia biberonul, ca l-a tot refuzat, si daca sta fara mine...

Chiar nu pot sa cer alea 2 ore de alaptat, daca lucram intr-un birou poate mergea, dar o sa lucrez la o sala de jocuri, trebuie sa fiu acolo in caz ca se intampla ceva...
Eu am precizat la interviu ca am un bebe mic, chiar ma intreba tipa de la resurse umane cum de-l las acasa asa mic, numai eu stiu ce-i in sufletul meu.....si probabil alte milioane de mame

Catalutza...m-ai facut sa rad cu datu'in judecata...dar daca se ajunge acolo macar stiu la cine sa apelez.

Va multumesc inca o data, stiam eu ca aici gasesc sprijin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui SorinaF

Catalutza, mandruta va multumesc mult pt sfaturi. Imi tot storc creierii cum sa fac sa fie bine. Programul meu de lucru o sa fie de la 14 la 22, deci dimineata si noaptea pot sa-l alaptez. Pt restul zilei o sa ma mulg si sa-i las acasa.
Cat ziceati ca pot tine laptele in congelator? Max. 5 zile?
Oricum trebuie sa ma apuc de pe acum sa vad cum reactioneaza la noul program si daca ia biberonul, ca l-a tot refuzat, si daca sta fara mine...

Chiar nu pot sa cer alea 2 ore de alaptat, daca lucram intr-un birou poate mergea, dar o sa lucrez la o sala de jocuri, trebuie sa fiu acolo in caz ca se intampla ceva...
Eu am precizat la interviu ca am un bebe mic, chiar ma intreba tipa de la resurse umane cum de-l las acasa asa mic, numai eu stiu ce-i in sufletul meu.....si probabil alte milioane de mame

Catalutza...m-ai facut sa rad cu datu'in judecata...dar daca se ajunge acolo macar stiu la cine sa apelez.

Va multumesc inca o data, stiam eu ca aici gasesc sprijin.

de Luca Stefan




Laptele mamar poate fi stocat pe o perioada de:


max 48 ore intr-un recipient inchis in frigider
compartiment deschis din congelatir: 2 saptamani
compartiment inchis din congelator: 3 luni
compartiment adanc (sub -20grade) : 6 luni

Eu notez data pe cutiuta/punga cand il bag in congelator. Si am mai citit ca trebuie lasat sa se dezghete singur afara nu sa-l dezghetam fortat.

Vreti sa votati o delfinitza in concurs?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Ca m-a luat repede fi-miu in primire si am uitat...
LML Mara, Dragos, George si Dominik sa va faceti mari si voinici.

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 5.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Pt Ruxita: pt 4 bucati de ceafa de porc. Se pune ceafa la cuptor cu apa cat sa o acopere, intr-o tava lata cat sa nu se urce una peste cealalata. Se lasa cam 45 min la foc mic, apoi se pune maghiran si zeama de la o jumatate de lamaie. Se pune din nou la cuptor pt cam 1-2 ore (la cel mai mic foc). Inteleg ca ai un cuptor nesimtit, pui tava mai sus (muti gratrul in pozitia cea mai inalta). Din 15 in 15 min uzi cu zeama din tava peste bucati si maiintorci carnea sa nu intareasca pe o parte. Apoi pui un pahar de vin alb sec musai (nu merge rosu, nu merge dulce, poate sa fie si demisec) si cateva foi de dafin+sare dupa gust. Mai lasi 10 min si e gata! POfta buna!


Miremia ai dreptate laptele matern se dezgheata treptat. Se pune la frigider de cu seara pt a doua zi sa se dezghete treptat.

Mergi la inceput