Gemenii vorbesc mai tarziu?

Gemenii vorbesc mai tarziu? | Autor: luminita2008

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
Am la usa doua minuni gemene, doi baieti de 1 an si 9 luni. inca nu vorbesc deloc, doar 'mama' spun clar si nu tot timpul. vorbesc destul de mult pe limba lor, insa nimic cu directie. daca le e sete si vor canuta cu apa, merg la locul unde se afla si tipa, sa vin sa le dau. si altele asemenea, dar nu folosesc cuvinte.
eu inca nu ma stresez in privinta asta, totul pare ok in rest, mi-e clar ca inteleg f multe si fac f multe, doar ca nu vorbesc. am auzit recent cum ca gemenii ar vorbi mai tarziu (la fel ca si fratiorii cu varste apropiate), pe motiv ca ar avea nevoie sa comunice mai mult timp, intre ei, si ca asta le-ar fi suficient, neavand nevoia de cuvinte, nici in comunicarea dintre ei si nici in ceea ce-i priveste pe ceilalti.

As vrea sa stiu pe unde e adevarul, poate mamicile cu gemeni mai mari ma pot ajuta cu un sfat.

Multumesc!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008
__________________________________________________________________
"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Luminita, eu cred in valabilitatea teoriei respective. Gemenii stand tot timpul impreuna (si cu o mama la dispozitia lor care ii intelege si le satisface nevoie fara a astepta cuvinte) se inteleg mult din gesturi si priviri, dezvolta un limaj al lor (verbal + non-verbal) care le satsface nevoia de comunicare.
Ai mei sunt mari si cu regret trebuie sa spun ca am inceput sa uit tot mai mult din perioada lor de 'bebelushenie' (cand imi dau seama cate am uitat asa imi vine o pofta sa mai fac un bebe (2?!)). Cert este ca la ai mei Rares a fost cel care a facut toate lucrurile mai repede. Acum, privind in urma si mai 'la rece' tin sa cred ca Bianca nu a vorbit mai mult pt ca nu simtea nevoia (exact ca in teoria despre care discutam, ea obtinea ce avea nevoie fara sa verbalizeze neaparat).
Cert e ca pana la 2 ani si ai mei spuneau putine cuvinte inteligibile. La 2 ani si 3 luni cand au inceput sa mearga la cresa, Bianca nu facea propozitii, articula cateva cuvinte (apa, papa, mama, tata ... etc). Apoi pe la 2 ani jumate a venit 'boom'-ul in dezvoltarea limbajului, cu siguranta ajutati si de mediul in care stateau ore bune (colectivitate,necesitatea de a comunica si cu altii, nu doar cu membrii familiei care ii intelegeau si fara cuvinte, copii mai mari care vorbeau mai bine si mai mult etc). De pe la 3 ani a inceput sa ma doara capul si sa=i rog sa mai taca . Cand au mers la grsadinita, la 3 ani si 3 luni vorbeau perfect, in propozitii si fraze elaborate, nu stalceau cuvinte, spuneau si pe 'r' si 'tz', 'sh' .

Concluzia: stai de vorba cu ei, indeamna-i sa repete dupa tine, dar nu te agita ca ar fi vreo problema, pt ca nu e. Daca vrei, cred ca ai putea sa ii ajuti sa se exprime prin jocuri. Ia o carte cu poze cu animale de ex. sau cu obiecte uzuale, arata-le pozele si numeste obiectul , apoi intreaba-i pe ei ce e in poza. De fiecare data cand le dai ceva in mana spune-le clar si uitandu-te la ei ce e acel obiect etc. Dar lucrurile astea cu siguranta le stii si le faci si tu.

Pupa hunii si conversatie placuta!



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

laura, multumesc mult!!
la noi Edi pare ca le face mai repede pe toate, el e clar fratiorul dominant, el ia initiativa... si el 'vorbeste', culmea, mai putin! spune si el unicul cuvand inteligibil, 'mama', insa doar la suparare/teama/nevoie... Robi mai nou de 3 zile spune 'mama' la orice, chiar si cand ii cere lui tati ceva, ma striga non-stop. asta confirma ce ai spus tu, eu am fost mereu langa ei si doar dintr-o privire am stiut ce vor. la fel pare sa se intample si in relatia dintre ei doi, pare ca nu le sunt necesare cuvintele.

eu vorbesc non-stop cu ei, le povesesc ce fac eu (daca suntem impreuna la bucatarie si 'gatim'), sau ce fac ei (uite mami, masina pe care tocmai ai luat-o e rosie si are remorca etc), le arat diverse in carticele (desi nu au deloc rabdare sa priveasca poze si daca printr-o minune reusesc sa-l conving pe unul sa se uite la cateva poze, vine ca din senin fratica si-i smulge cartea din mana).

oricum, sunt zen, atata vreme cat ii vad ca inteleg aproape tot. si mergem si la cresa, ce-i drept ne-am cam imbolnavit si n-am avut continuitate, dar daca trecem de hopul asta, sigur si mediul asta ii va ajuta.

multumesc, trupa, si... mai gandeste-te la inca un bebe, sigur e un semn daca ai inceput sa uiti cum era o data, cand erau ei bebelushi.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Luminita, fetele mele au acum 3 ani si 2 luni si abia acum au inceput sa faca propozitii si sa vorbeasca mai mult si cateodata nu vor pentru ca stiu ca le inteleg si asa insa incerc sa le fac sa spuna ce vor altfel nu le satisfac dorinta respectiva. Au inceput sa vorbeasca mai bine dupa 2 ani si jumatate dupa ce au inceput cresa. Si acum cateodata daca plange una dintre ele si nu vrea sa spuna de ce o intreb pe cealalta si culmea de cele mai multe ori ce imi spune chiar asa este. Asa ca eu zic sa stai linistita ca o sa-si dea drumul repede imediat ce stau mai mult in colectivitate si sa te tii atunci de ce-uri. De multe ori nici nu stiu ce sa le mai spun atatea de ce-uri apar. hunilor frumosi si mamicii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Mady, merci muult de raspuns! si eu cred ca ii va ajuta colectivitatea, si eu ii duc la cresa, dar uite ca mai mult stam pe acasa raciti, decat acolo. cu rabdare, perseveram si sper sa iasa bine!
si merci inca o data!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu cred ca depinde de la copil la copil .Ai mei au 2 ani si 6 luni si vorbesc toata ziua , leaga propozitii ,stiu sa se exprime in ambele limbi italiana si romana (sunt nascuti si prematur la 35 saptamani)iar copilul unui fin de-al nostru , nascut la termen , la 2 ani si 7 luni inca nu zice doar cateva cuvinte fara sa lege deocamdata propozitii.Precizez ca ai mei stau acasa cu soacra , eu lucrez 9 ore si doar din toamna vor merge la camin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Eu cred ca depinde de la copil la copil .Ai mei au 2 ani si 6 luni si vorbesc toata ziua , leaga propozitii ,stiu sa se exprime in ambele limbi italiana si romana (sunt nascuti si prematur la 35 saptamani)iar copilul unui fin de-al nostru , nascut la termen , la 2 ani si 7 luni inca nu zice doar cateva cuvinte fara sa lege deocamdata propozitii.Precizez ca ai mei stau acasa cu soacra , eu lucrez 9 ore si doar din toamna vor merge la camin...

Mamica de gemenasi smecherasi


multumesc!
si ai mei tot la 35s s-au nascut.

asa e, depinde de fiecare copil. eu inca am rabdare.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ai mei da, au vorbit mai tarziu... ca sunt baieti, ca sunt gemeni si se inteleg reciproc... nu stiu... Dar acum la 3 ani si 4 luni sunt cam la acelasi nivel cu surioara, la 2 ani si 4 luni... aprox.
Acum au inceput sa vorbeasca cu subiect si predicat... destule cuvinte... le stalcesc, dar ne intelegem...
Pana pe la 3 ani nu prea ziceau mare lucru, cuvinte si atat... si destul de putin, multe nu le intelegeam...

Eu zic sa stai linistita si sa astepti, cand vor fi pregatiti, vor incepe sa vorbeasca.

In jur de 2 ani nici ei nu ziceau mare lucru... si la fel, se duceau la obiectul cu pricina, mi-l aratau cu degetul si urlau... trebuia s-o luam prin eliminare... pana ma prindeam ce vor, se enerveau... apoi incercam sa le zic cum sa ceara... dar erau prea disperati sa primeasca ce anume cereau si nu ma mai intelegeam cu ei...

I love DC www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=i%20love%20dc&page=2" target="_blank">ely-1


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Luminita si fetele mele au 1 an si 8 luni si nu vorbesc DELOC. Nici macar nu ne striga prin casa si - desi stiu cateva cuvinte - nu le folosesc sa exprime ceva cu ele. SI eu vreau sa le duc la gradi destul de curand si sper sa le ajute si cu vorbitul.
mami si hunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

eliana, exact asa si ai mei! Robi de ex stie ca pe bar in sufragerie e canuta lui cu apa (de regula o tin acolo, altfel face balti prin toata casa). cand ii e sete, se posteaza langa bar si miauna pana i-o dau. m-am prins repede de faza asta, dar sunt muulte altele pe care nu le-am deslusit inca. si la fel, se enerveaza ca nu primesc repede ce vor, ca eu nu-i inteleg, nu mai au rabdare nici sa le explic.


andrada, multumesc! noi am reluat cresa de 3 saptamani, in sfarsit pot spune ca avem ceva continuitate si cred, sper, ca se vad ceva rezultate: acum Edi ma striga prin casa, ceea ce nu facea decat rar, cand era suparat. si spun mai multe cuvinte pe limba lor...

om vedea, rabdare mai aste, va multumesc mult!


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Luminita - eu zic sa nu te mai preocupi , bucurate inca cateva saptamani de liniste ca atunci cand si-or da drumul o sa-ti trebuiasca dopuri in urechi .Eu sunt foarte bucuroasa ca nu stam intr-un bloc ca ne-ar da afara cata galagie facem .
pupici la prichindei

Mergi la inceput