BV Giorgia,roxanici!Hai Eladea ! mai-iun2010(98)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Nati, of, sper sa nu fie mastita si sa treaca repede. cum adica febra la 37 C? eu asa am in mod normal in timpul zilei, n-as fi zis ca asta e febra. eu din cate stiu, nu se combate febra pana la 38,5 C, ca prin scaderea temperaturii impiedici organismul sa fabrice anticorpi.
dar noi vorbim aici si ne dam cu parerea, cel mai indicat ar fi sa mergi totusi la medic, nu-i de joaca. si eu am oroare de spitale, dar uneori e singura solutie.
sanatate multa iti doresc!

Laurita, David l-a acceptat destul de bine pe Damian. adica a fost incantat sa-l vada, il pupa, il mangaie, insa are si momente destule de gelozie. la el se suprapune venirea fratiorului cu varsta dificila de 2,5 ani-3,5 ani - considerata mica adolescenta - in care oricum are multe toane. citeam undeva ca situatia asta ar fi comparabila cu cea in care - de ex. sotul ar veni sa-ti zica intr-o zi: "stii, am cunoscut o alta femeie, de aici inainte o sa locuiasca la noi - eu o sa dorm cand cu una, cand cu alta. si te rog, ai grija de ea, sa-i dai si ei din rujurile tale, din parfumurile tale...".
si chiar cred ca situatia e similara, la ce sentimente m-ar incerca pe mine situatia de mai sus, afirm cu certitudine ca david ii face fata mult mai bine decat as face eu .
oricum, nu-i pot lasa singuri impreuna nicio clipa, david are o perioada mai agresiva, nu vreau sa risc sa sara cu picioarele pe el sau sa-i dea cu vreo jucarie in cap, cum imi mai face mie. intr-o zi manca el o bucatica de ficat si s-a repezit la damian, sa-i dea si lui. si vroia sa-i indese in gura, tot zicea ca el vrea sa-i dea lui bebe sa pape, ca e bun...doar faptul ca i-am aratat eu ca damian nu are dinti, deci nu poate sa pape, l-a mai calmat, dar daca nu eram pe faza, ii baga ala in gura.
bineinteles, acum vrea si el sa fie mic, zice ca se spala pe dinti "ca sa-i pice" si sa fie si el ca fratiorul lui. ma bucur insa ca nu a inceput sa faca pipi pe el, ca tot vede ca schimb scutece si sta ganditor. dar are grija sa-i zica lui damian: "mai, sa ceri la olita, sa nu mai faci pe tine, ca nu e frumos!"

cred totusi ca ar fi fost mai usor daca intre ei era diferenta mai mica, chiar daca nu m-as fi inteles nici atunci cu el, acum ma inteleg chipurile - dar el pricepe doar ce-i convine (si nu-i convin multe...).

in IOR am fost si noi aseara, era atat de aglomerat incat cred ca putea sa fie tot forumul acolo si sa nu ma intalnesc cu nimeni . prin ce parte a parcului va plimbati? poate ne vedem intr-o zi.

BCG-ul - de unde l-ati facut? noi suntem restanti, am auzit ca o sa se remedieze problema cu lipsa din maternitati in curand, dar nu stiu nimic concret..

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Nati, ceea ce mi s-a spus mie a fost: sa pun comprese cat se poate de calde pe sani inainte de alaptat sau facut chiar dus(eu nu am putut caci cand da semnal de foame Ioana mea nu mai am timp de dus). Apoi dupa supt, comprese reci, eu am pus cuburi de gheata in punga pe tricou. Am pus si foi de varza noaptea. Plus ca mi s-a spus sa ma masez pe sani, sa storc exact pe noduri, pe locurile dureroase sa se desfunde canalele. Si eu am facut febra, am ajuns la 38.5. Am luat paracetamol, ibuprofen pt durere, dar mi s-a dat si antibiotic. Nu stiu de era cazul sau nu. Febra a scazut insa si acum la o luna dupa ce am nascut, tot am sanii rosii in anumite zone si daca se strange lapte mai mult, dor si revin portiunile tari pe laterale. Ma mulg cam o data pe zi, mai ales seara, depozitez in sticlute laptele si il dau fetei completare.
Cam atat stiu eu.


Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Of, fetelor, merci ca sunteti asa dragute si saritoare in ajutor. Nici n-am apucat bine sa ma recuperez dupa nastere, ca tot inca ma mai doare colul "goblenat", iar acum cu asta pe capul meu. Na,... ca i-am facut un cadou de ziua sotului!
Daca nu se amelioreaza situatia azi maine merg la medic. Da din sanul asta pot sa-i dau piticei sa pape, nu? Sper totusi sa treaca, dupa ce l-m stors de lapte la pranz,si pus comprese de varza+miere, nu mai doare asa.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice si Camelia-Nicole


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Vivela, pai, chiar si pe termomentre cifra 37 e cu rosu, deci e febra de la 37., Dar oricum e 37,5 deja.

Laura, nu-mi iese din cap mesajul tau, sper sa nu ajung la bisturiu.

Picea mea imi apuca sanul asta doar pe jumatate, zic eu ca canalele din partea de jos a mamelonului raamn blocate, de aia si storc ca se deschid canalele blocate. M-am cam puturosit noaptea asta, zic eu ca trebuia sa ma trezesc atunci sa storc laptele.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice si Camelia-Nicole


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

bun gasit!

vin si eu dupa alte suferinte cu sinii... dar va povestesc mai incolo.

theo: multumesc pentru intentie, parerea mea insa e ca trebuie sa pastrezi crema: nu se stie niciodata...

nati: il tin sa molfaie sin din acelsi motiv pt care artu o ine pe sabina pe butica: sa nu se trezeasca. Multam pt incurajari! Am intentia sa alaptez cit mai mult si ma implineste asta!

Corina, bun venit!

Flory Blanca: incerc si eu cu bepanthene pt ragade, merci de pont!
Da si eu pont la schimb: la sensibku la un bepanthene ofera o ltiune Bepanthol pt bebelusi!

Scz: maninc din litere din motive de bebe care doarme pe pic mele pt k e nelinstit. De la 9 la 3 nu a putut dormi mai mult de cite 5 min... si prefer sa ii ofer somn k tare e miriit!

Crisy: am mai spus d c sram asa mult: nu maninca ci mai mult dorme... si nu ma lasa inima sa il privez nici de una, nici de alta...:) Si-apoi mergem pe politica de alaptare "la cerere" - nu?

Legat de chamomilla, voiam sa incerc si eu.. cu mai putine granule insa am ceva de istorisit mai incolo, despre colocynthis si urtica urea, homeopate care in cazul muricai dau rezultat: noi am "comis-o" rau! Poate ca reactia depinde de la individ la individ... nu stiu ce sa spun...sau poate am facut eu ceva gresit?! Nu vreau sa supar pe nimeni insa dupa ce am luat de 2 ori urtica urens pentru stimularea lactatiei au inceput niste intepaturi puternice in sinul sting; eu bucuroasa am spus ca se face lapte...in citeva ore aveam numai acel sin, stingul puternic angorjat, rosu, incalzit catre lateral si cu aceleasi intepaturi (pe care le mai simteam, e drept, dupa golirea sinului de lapte) - am incercat manevre din nou de golire, pompa, nimic, nu elibera sinul nimic, decit la alaptat Mateo a reusit sa rezolve problema. Acestea s-au intimplat dupa numai 2 doze luate de catre mine - CREDEAM CA NU SCAP DE MASTITA... aveam si frison... brrr...

Tot dupa 2 doze in 2 zile (S si D) de Colocinthis luate de Mateo, astazi pare constipat - nu doarme de 6 ore, se crispeaza si inroseste la fata, la ochi in special, pare a se screme si nimic... Am incercat o usoara stimulare nerecomandata cu termometrul...nici un rezultat. Acum mai asteptam: in final s-a linistit si doarme pe picioarele mele..Cum spunea Crissy: aceste remedii actioneaza la nivel general si nu e exclus sa produca si dezechilibre pe alocuri... REPET: nu atac la Murica, doamne fereste insa, asa cum ni s-a intimplat noua se poate intimpla si altora asa ca, mare grija! Mai bine suportati, beti mai multa apa, plinge bebe mai mult si e mai bine: nu aveti regrete indelung! Nimic fara recomandarea medicului cu competenta homeoopatie - remediul am inteles ca trebuie sa corespunda tabloului general al persoanei, dar ce te faci cu un bebe mic?! Cum ii poate realiza o caracterizare lui?!

MURICA, tu nu ai nici un necaz cu toate astea (constipatie, dureri si inflamatii in sin)? Poate la tine se completeaza... cele 3 tipuri si de asta au efect!? NU stiu ce sa spun!

As, iata temeiul vorbelor mele: http://teleianuhomeopat.3x.ro/Lauzia.htm
Se adreseaz#259; numai medicilor !

Stima#355;i cetitori!

V#259; pute#355;i informa ca s#259; #351;ti#355;i, în cazul unui tratament homeopatic, despre ce e vorba. Dar s#259; nu v#259; juca#355;i cu focul, prescriindu-v#259; singuri un tratament cu remedii homeopatice, ghida#355;i numai de cunoa#351;terea simplist#259; #351;i înfumurat#259; a câtorva no#355;iuni câ#351;tigate pe ici, pe colo, din discu#355;ii cu unii fo#351;ti pacien#355;i sau amatori, uneori inspira#355;i chiar din unele c#259;r#355;i, scrise „pe în#355;elesul tuturor”, dar care, de fapt, sunt scrise sau traduse în primul rând ca s#259; se vând#259;. Unele asemenea c#259;r#355;i îndeamn#259; în mod iresponsabil cetitorii s#259;-#351;i fac#259; singuri tratament, recomandând scheme-#351;ablon pentru unele boli. O asemenea carte ap#259;rut#259; în limba român#259;, scris#259; de un ne-medic (exist#259; #351;i din ace#351;tia destui iar „vindec#259;torii”, la noi, au crescut, post-revolu#355;ionar, în progresie geometric#259;!) tratând despre acest capitol, al gravidit#259;#355;ii, îndeamn#259; gravidele s#259;-#351;i auto-administreze zilnic, în cursul ultimelor luni de sarcin#259;, remediul Caullophyllum, pe care în mod #351;tiin#355;ific noi îl d#259;m numai dac#259; e nevoie #351;i asta numai într-o doz#259;, repetat#259; odat#259; sau de dou#259; ori, dup#259; caz. Se neglijeaz#259; astfel prima lege care define#351;te homeopatia, cea a similitudinii #351;i individualiz#259;rii tratamentului homeopatic. Tratamentul f#259;cut în acest fel poate fi d#259;un#259;tor. Chiar medicii homeopa#355;i cu mult#259; experien#355;#259;, inainte de prescriere, dac#259; au ezit#259;ri, cer uneori timp pentru a studia în profunzime cazurile mai dificile, pentru a stabili cu precizie remediul ce se potrive#351;te pacientului #351;i nu bolii #351;i aceasta din grija de a nu începe în mod gre#351;it un asemenea tratament.. Un tratament început gre#351;it #351;i persistent induce efecte pe care pacientul nu le-a avut înainte #351;i care cu greu mai pot fi corectate, dup#259; aceea, chiar de un nou remediu bine ales.

Acela#351;i lucru se poate spune #351;i cu privire la sursa de remedii homeopatice pe care le procura#355;i. Acestea trebuie cump#259;rate numai de la farmacii homeopate autorizate, pe baza prescrip#355;iei medicale.

Cer scuze celor ce #351;tiu deja aceste lucruri!





Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Cred ca am facut mastita. Am venit de afara, simt un san f, f. dureros si putin rosu intr-o parte! L-am stors tot sub jet de apa calda, am pus comprese cu foi de varza si miere. Parca e mai bine, dar am si febra 37. Ce remedii mai stiti? Nu vreau sa ajung la spital.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice si Camelia-Nicole





vai, nu ... poate nu!
ai grija si nu lasa asa luxrurile

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

hello tuturor; tot eu, tot cu Sabina dormind pe mine

Nati, imi pare rau; zic si eu ca fetele: masaj sub un dus cat mai cald si cat mai mult, comprese cu foi de varza, un antitermic si atentie; daca nu, dr si antibiotic

Mary, si Sabina, de la 5-7 ori pe zi, apoi la 2 apoi la 1, a ajuns la o data la 3 zile; am tot cetit si pare-se ca bebeii alaptati la san e ok sa aiba mai rar scaun, chiar pana la 7 zile;

o saptamana faina

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns murica spune:

Madamar,
eu nu am niciun simptom din cele pe care le-ai descris tu, la san. Urtica mi-a recomadat-o farmacista. Poate ai probleme la sanul stang, vreun chist, cine stie, de te doare doar ala. Iar de constipatie, din contra, la bebita cacaceala functioneaza mai bine ca inainte, adica face de 2-3 ori pe zi.
Mai studiez, desi am citit mult tare despre trat. homeo pe multi si diferiti copii si cam toate cuprindeau asceste remedii.
Sanatate iti doresc.

Murica, mami fericita de Evelyne-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor voi ati folosit vreuna Calma Baby?
de azi de dim de la ora 10.00 n a dormit decat 10 min in rest sta cu okii cat cepele si nu pot face nimic de ea si i se rup falcile de cat casca plus ca e maraita si nu se strange de picioruse sa fie din cauza coliciilor


fericita de printesa Karina Florentina(01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Acum am terminat de citit ultimele pagini din capitolul trecut si pe cele din capitolul asta...ce-mi plac discutiile astea intre mamici, zici ca suntem deja la scutece!!!

Flory_blanca, bebele meu sta treaz cam 4-6 ore din 24 si se intampla sa stea treaz si cate 2-3 ore consecutiv fara sa planga, se uita intr-un punct fix, stam de vorba, ii pun muzica, cam asta facem, ca suntem inca mititei.

Bia, bine ati revenit acasa si acomodare usoara!

BRAVO CAMELIA
BINE AI VENIT PE LUME BEBE TEODORA
Camelia, ne bucuram de vesti de la voi, sa ne dai si restul datelor sa va trecem in listuta de pe prima pagina.

Anamaria, asa cum a zis si Ioana, fiecare mamica si-a ales singura o poza cu bebe si a pus-o in albumul cu floricele de liliac, asa ca nu fi suparata. Ne-ai ramas datoare cu baia socra-tii!

Ioana, ce frumoasa e Sabina! Si ce pampers are!!!

NicoletaB, vazut pozici, ce frumosi si grasuti sunteti! Si ziceai ca bebe al tau o sa fie un slabanog conform ecografiilor si uite ce falcos e! Sa-ti traisca, sa fie sanatos si norocos!

Cristina, eu beau cafea fara cofeina si bebe al meu nu are nimic, nu e agitat. In maternitate ne dadeau cafea cu cofeina si mi-a zis si pediatra ca pot sa beau cu cofeina 2 cafele/zi, dar eu am hotarat ca mai bine fara.

Lenabum, laptele muls se poate pastra in frigider pana la 48 de ore, asa am citi in Capraru parca, eu il pastrez cateva ore, deci nu e problema pentru 6 ore cat pleci tu.

Ce-o fi cu fetele noastre Dana81 Si Elena? Or fi nascut? Ca vad ca n-au mai intrat. Eu bag niste motate, asa de stimulare.

HAI DANA81
HAI ELENA

Vazut si pozici cu bebei frumosi: Alexandru Matei de biajitaru, Teodora de ck_29, Mihai de oanarus.

Va pupam si va dorim o noapte linistita!





Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput