Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (87)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Ne-am intors de la doctor si de la garaj (a dus tati masina lui la control si am fost sa-l recuperam ). Deci noi stam cam asa: avem 67 cm si 7,520 kg, super bine si foarte incantate de el si dr si asistenta care ne viziteaza acasa de cand avea 10 zile.

Am intrebat si de diversificare si sa va spun ce sfaturi am primit eu. Sa incep cu morcov (2 buc) si cartof (1 buc), fierte la abur, blenduite si apoi adaugate 2 lingurite de ulei (masline, colza sau Isio4). Ii pot da pana la 250-300gr dar si daca nu vrrea decat o lingurita sa nu-l oblig. Dupa 2-3 zile sa schimb leguma si sa pastrez ca baza cartoful. Fara sare sau piper dar pot pune daca vreau ierburi aromatice.

Pot sa-i dau si carnita dar 15-20gr si doar vita, vitel sau pasare si sa nu cumpar niciodata carnea tocata pt el.

Cam peste 2 sapt sa introduc si fructele tot cate una pe rand, echivalentul a 2 fructe. Se pot da chiar si capsuni (daca sunt de sezon, crescute in pamant nu sunt alergene ), zmeura, cirese (dar nu mai mult de 2-3 ca dau colici) dar nu kiwi. Daca nu prea ii plac fructele sau imi e mai usor le pot da si fierte si blenduite (sunt mi digeste fierte).

Cam astea sunt sfaturile pt inceput, pt 6 luni si ne mai vedem peste o luna sau daca am neclaritati sa o sun si-mi raspunde sau vine la noi.

Sper sa fie de ajutor cuiva.

MP, sper ca am explicat clar.





Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le



lorex, ai castigat concursul? Felicitari!

de Isabela si Irina (01.02.2010)


lorex, pe mine m-ai ratat.

de Isabela si Irina (01.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Fac capitol nou.

de Isabela si Irina (01.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Capitol nou aici.

de Isabela si Irina (01.02.2010)

Mergi la inceput