Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (87)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Neatza!
Fetele heeeeelp va implor. Cum scap de purici? A adoptat fii-mea cativa din parc si nu stiu ce sa fac sa scap de ei. Am aspirat saltea, covor, rama de la pat, scandurile pe care sta salteaua, am spalat cu dezinfectant parchetul, am schimbat lenjeriile si tot acolo sunt...Cu ce as putea sa dau sa nu afecteze copiii ca nu mai pot?

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 6.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Neatza!
Fetele heeeeelp va implor. Cum scap de purici? A adoptat fii-mea cativa din parc si nu stiu ce sa fac sa scap de ei. Am aspirat saltea, covor, rama de la pat, scandurile pe care sta salteaua, am spalat cu dezinfectant parchetul, am schimbat lenjeriile si tot acolo sunt...Cu ce as putea sa dau sa nu afecteze copiii ca nu mai pot?

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 6.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......





Imi pare rau de noile animale de companie pe care le aveti. Nu stiu ce sfat sa-ti dau ca sa scapi de ei (parca am auzit de gaz daar nu stiu sigur si oricum miroase oribil ).

Succes sa nu afecteze puii.




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Neata fetele!
eu sunt cam cheauna...imi iau o cafea maaaare de la DANYELANA!

Mi-am mufat strumfita azi-noapte din ora in ora...mai mult prin somn asa, dar a vrut numai cu nasu-n tzitzi si nu ca sa manance, ci de linistire. Cum simtea tzitzi-n gura, cum adormea. O tineam eu cat o tineam, o scoteam incet si dupa juma de ora iar incepea frichineala. Am incercat s-o las sa vad daca adoarme la loc...ntz...se frichinea din ce in ce mai tare pana incepea sa planga, o mufam, gata liniste. Nush ce sa zic, de la ce-o fi...o fi si de la burtica, ca a tot dat partzuri si da din picioare mai ceva ca pe bicicleta. Mi-e asa mila de ea, ca nu stiu ce o doare si cum s-o ajut. Deocamdata tzitzi e singura care o linisteste...asa ca prestez la greu. As vrea s-o invat sa se linisteasca si altfel, dar nu stiu cum sa fac...ca plange cu niste lacrimi de mi se rupe inima.

No, mai vedem azi. Acuma vad ca doarme cat de cat linistita. Merg prin casa tiptil-tiptil, ca la cel mai mic zgomot se trezeste. Asa ca mai stau la calc o perioada. Intru acum sa mai vad pozele noi.

MS nu ma pricep la oratanii de alea. Pe noi ne chinuiau la un moment dat niste furnici si am rezolvat rapid cu un praf de la farmacie. mergi si tu la o farmacie veterinara si spune problema ca sigur au ei solutie.

Mai revin. O zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza,

Danyelana multzumim de coffe si de praline!
Tara frumos bb Arthur! Vesel si jucaus! Ce mare s-a facut!!!! imi place f mult si rochitza ta, f eleganta , de vara, ca sa nu mai zic de silueta

Mariucasara nu stiu ce sa-ti zic de puricei...eu stiu de aspirat si dat patul cu toate cele la DOAMNE FERESTE plosnitze, de alea chiar scapi greu...cat despre purici si eu am sangele f dulce (nu stiu daca se trage de la cantitatea de dulciuri ingurgitata ) si mereu ma imprieteneam cu astfel de insecte mai ales cu fostul prieten care avea rude la tzare, ori de cate ori mergeam acolo eu ma intorceam cu astfel de animale. La mine se scuturau bine hainele in cada sa ii vad si apoi omoram animalu si gata. Odata identificati toate exemplarele nu mai erau alte probleme.

Intrebare la tine. Ce inseamna sa stii cat mananca? eu nu am idee cat trebuie sa manance, nu am intrebat doctorul, cam ce cantitate au borcanasele? Ieri de ex Yannis a mancat 30 de linguritze de piure de mar cu piersici, i-am pus in biberon si vine cam 95-100 ml ...cat trebuie sa manance?

de Yannis


AMR 6 kile (de fapt numai 4 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

mariucasara nu stiu nici eu................sper sa scapati cat de repede...........eu stiu ca nu le prea place in mediul nosrtu ca e curat, si vor in jeg sa stea, acu nu stiu..........
dar ia-i vazut? sunt mai multi?
au piscat-o?????

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Neatza,

Danyelana multzumim de coffe si de praline!
Tara frumos bb Arthur! Vesel si jucaus! Ce mare s-a facut!!!! imi place f mult si rochitza ta, f eleganta , de vara, ca sa nu mai zic de silueta

Mariucasara nu stiu ce sa-ti zic de puricei...eu stiu de aspirat si dat patul cu toate cele la DOAMNE FERESTE plosnitze, de alea chiar scapi greu...cat despre purici si eu am sangele f dulce (nu stiu daca se trage de la cantitatea de dulciuri ingurgitata ) si mereu ma imprieteneam cu astfel de insecte mai ales cu fostul prieten care avea rude la tzare, ori de cate ori mergeam acolo eu ma intorceam cu astfel de animale. La mine se scuturau bine hainele in cada sa ii vad si apoi omoram animalu si gata. Odata identificati toate exemplarele nu mai erau alte probleme.

Intrebare la tine. Ce inseamna sa stii cat mananca? eu nu am idee cat trebuie sa manance, nu am intrebat doctorul, cam ce cantitate au borcanasele? Ieri de ex Yannis a mancat 30 de linguritze de piure de mar cu piersici, i-am pus in biberon si vine cam 95-100 ml ...cat trebuie sa manance?

de Yannis


AMR 6 kile (de fapt numai 4 pana la momentul 2 liniute)


apoi nu stiu..........
eu nu am masurat niciodata..............
dar ppa cam 3 masuri de lapte praf cu 3-4 lunguri cereale, saun echivalentul de suc de mar si cerealenu i-am dat inca piure de fructe, k nu stiu cum sa il fac, blenderu meu nu le face k lumea, desi e exact ca al tau, cred ca trebuie sa fie o cant mai mare ....nu???????????

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze

editat k nu am scris bine cant de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

alexxutza morcovul tot cu blenderu' il faci???????????

mai mie s-au terminat merele si nu stiu de care sa iau,...de unde saa iau k nu ma mai gasit la tzara aici................................

habar nu am
iar de piersici ele tot de la supermarket, nu?
de unde altundeva?????????????????

nu stiuuuuuuuuuuuuu

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Bea eu pun in vas merele taiate bucatzele si morcovul taiat felii subtiri , le pun impreuna mar cu morcov poate de aia se face pasta ca se inmoaie in sucul de la mar, dar poti incerca mar cu piersica sau caisa ceva care are suc si dai cu blenderu. Iese ca lumea numai daca fructele/legumele sunt taiate in prealabil bucatzele destul de mici, si pun pe viteza maxima si pe butonul de turbo si iese o pata-terci asa, seamana exact cu ce am vazut io in linguritza la aia hraniti cu piure la borcanase. Ia incearca, taie cuburi mici fructul si felii subtiri morcovul. Crude.

de Yannis


AMR 6 kile (de fapt numai 4 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Bea eu pun in vas merele taiate bucatzele si morcovul taiat felii subtiri , le pun impreuna mar cu morcov poate de aia se face pasta ca se inmoaie in sucul de la mar, dar poti incerca mar cu piersica sau caisa ceva care are suc si dai cu blenderu. Iese ca lumea numai daca fructele/legumele sunt taiate in prealabil bucatzele destul de mici, si pun pe viteza maxima si pe butonul de turbo si iese o pata-terci asa, seamana exact cu ce am vazut io in linguritza la aia hraniti cu piure la borcanase. Ia incearca, taie cuburi mici fructul si felii subtiri morcovul. Crude.

de Yannis


AMR 6 kile (de fapt numai 4 pana la momentul 2 liniute)



ok am sa incerc................mersi...........sper sa imi iasa...

Bea de Ivan, iubirea noastra!

Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Neatza,

Danyelana multzumim de coffe si de praline!
Tara frumos bb Arthur! Vesel si jucaus! Ce mare s-a facut!!!! imi place f mult si rochitza ta, f eleganta , de vara, ca sa nu mai zic de silueta

Mariucasara nu stiu ce sa-ti zic de puricei...eu stiu de aspirat si dat patul cu toate cele la DOAMNE FERESTE plosnitze, de alea chiar scapi greu...cat despre purici si eu am sangele f dulce (nu stiu daca se trage de la cantitatea de dulciuri ingurgitata ) si mereu ma imprieteneam cu astfel de insecte mai ales cu fostul prieten care avea rude la tzare, ori de cate ori mergeam acolo eu ma intorceam cu astfel de animale. La mine se scuturau bine hainele in cada sa ii vad si apoi omoram animalu si gata. Odata identificati toate exemplarele nu mai erau alte probleme.

Intrebare la tine. Ce inseamna sa stii cat mananca? eu nu am idee cat trebuie sa manance, nu am intrebat doctorul, cam ce cantitate au borcanasele? Ieri de ex Yannis a mancat 30 de linguritze de piure de mar cu piersici, i-am pus in biberon si vine cam 95-100 ml ...cat trebuie sa manance?

de Yannis


AMR 6 kile (de fapt numai 4 pana la momentul 2 liniute)

Multumesc de raspuns. Eu nu am identificat niciunul. Stiu ca sunt acolo ptr ca ne ciupesc si eu cu fii-mea suntem alergice deci pliiiine de bube .
Pai nemancatul meu ar manca si 300g de piure daca i-as da. Un borcanel are 125 g asa ca ii dau 1 borcanel, maxim 1 si 1/2 si daca mai vrea ii completez cu lapte. O singura data am incercat sa vad cat papa dar dupa 2 borcanele am zis pas ca imi era frica sa nu i se faca rau...Chiar ma intreb, daca i-as da cat vrea, oare s-ar opri la un moment dat? Nu stiu cat ar trebui sa pape...dar din amintiri cred ca in jur de 150g +/- 25g....S-ar putea sa nu imi amintesc bine totusi.

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 6.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput