BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna,ce este tonotil?cu ce poate ajuta pe un bebe hipoton??mersi

Buna mamicilor,am si eu un bebe de 9 luni diagnosticat cu usoara hipotonie musculara,cam asa a inceput totul:bebe s a nascut cam ''obosit'' cu o apnee de cateva sec,acasa venind nu lua in greutate m am tot luptat cu sanul pe care nu il accepta,pedriatul meu nu i se parea nimic suspect spunandu mi ca este mai lenes,isi tinea capul de la 2 sapt,se intoarce de la 2 luni nimic suspect pana la 6 luni cand ar treb. sa stea in fund,am asteptat pana la 6 luni jumate pedriatru ne spunea ca este lenes dar mie mi se parea suspect si am mers cu el la Grigore acolo l am vazut o dr. kineto si ne a zis ca are tonusul muscular sscazut si ca ar fii bine sa ne vada un neuro,am mers la dr.craiu ne a diag.cu hipotonie musculara si ne a rec.kineto intensiv,bebe al meu nu este o ''papusa de carpa''se rostogoleste,ridica capul dar cand il ridic in picioare nu atinge pamantul nu are forta sa stea pe ele.facem kineto de aproape 2 luni a inceput sa stea in fund dar nu in picioare.mi e frica ca poate nu o sa mearga am auzit povesti ca nici la 3 ani nu eu mers,nu i a in greutate,i am facut analize la sange,fontanela,abdomen,are o usoara anemie,am schimbat pedriatru si acum st la un dr batran cu 50 ani experienta la emilia irza si ne a dat:vit c,vit b12,ca,fr,multisanostol,acid folic si encephabol un produs de stimularea creierului,si naposim un steroid de marirea mesei musculare care se gaseste pe piata neagra iar eu am refuzat categoric sa l dau,st cam speriata nu stiu ce sa mai fac,facem kiento de 3 ori pe sapt si eu ii fac in particular,voi mamicilorcu bebe hipoton ce ati mai realizat???mersi frumos ca mi ati citit msg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna,
*tonotilul ..uite www.procto.ro/tonotil/" target="_blank">prospectule un medicament bun din punctul meu de vedere(si nu numai al meu).Costa cca 80 lei o cutie de 10 fiole...si-s necesare cca 2 cutii /luna.
*encefabolul este de fapt piracetam...ajuta la circularea sangelui la nivelul creierului...altceva nu face...A ba da poate agita copilul rau...chiar rau de tot.
*Cu steroizi nu-s deacord dar nici nu mi-au fost indicati*multa kineto si nu doar 2-3 luni(din pacate) dar ai avea unde sa faci inaite de kineto hidroterapie(gimnastica in apa)ar fi perfect.Caci dupa gimnastica in apa muschyii sunt incalziti si dau randament mult mai bun la kineto....asta depinde si de copil daca poate "trage" atat





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Dodo mersi pt lamurire,mie nu tonotil nu mi l a prescris dr si am vazut ca se tot vb cu de el.ma gandesc sa merg la homeopatie poate imi dau ceva pt intarirea tonusului(astia au ceva cen oscilo)sa le introduc prin mancare ca al meu bebe nu mai deschide gura la nimic imi este tare greu sa i dau vit.dr de kineto mi a spun ca o sa facem cel putin 6 lunit,in dec mergem la dr craiu sa vedem cum am evoluat.
am auzit de hidroterapie este un centru prin buc.noi,o sa ma interesez poate fac si la domiciliul meu ca prog cu 2 copii este full.in afara de mama sophiei mai este cineva cu hipotonie care imi poate da vesti bunein materie de recuperare??stiti daca ii afecteaza intelectual mai tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Ahh am uitat apropo de Encephabol...pe noi nu ne a agitat st ok decat refuza categoric sa il primeasca.Encephabol daca citesti ce reactii adverse are...groaznic m am speriat dar nu am avut nimic st ok multumim lui Dzeu..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

MERCI DODO DE RASPUNS,acum am intrat:)Doarme gaza.Acum sta in 4 labe si se straduie sa o ia la sanatoasa dar deocamdata doar se batzaie inainte si inapoi...inca nu mere.Dar ii da goana cu premergatorul prin casa,doar cu spatele si sta in picioare sprijinita de antepremergator:DBafta cu Bogdan,va citesc mereu si ma bucur ca ati reusit,esti o mama si o femeie extrem de puternica!!!!Copilul tau este un norocos ca are asa o mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna!
Nu pot sa-ti zic bine ai venit pt ca..nu pot .Imi pare rau ca scrii la rubrica asta.Io,ca si Dodo sunt PRO Tonotil,nu stiu de ce gaseste Dodo asa scump ca noi dam 40 de lei pe cutie,nu 80.Si are tot 10.O fi mai ieftin la Piatra????!!!!In fine,nu pot sa itzi zic sa nu te ingrijorezi ca e absurd sa zic asa caci stiu cum te simti...La fel era si Sophia,nu punea deloc picioarele pe jos,dar acum o face.O va face si al tau cu siguranta,trebuie mult kineto,UN KINETOTERAPEUT F BUN,nu d-astia"la fara frecventa"si un tratament adecvat problemei.Eu nu am fost multumita de Dna Dr Craiu ci de doamna dr Cojoc,de la clinica Neuron,din Tg Mures.Mno,amu parerile is impartite...In fine,ideea e ca e o imbecilitate sa dai copiluli ceva de pe"piata neagra",nu am auzit in viata mea de asa"tratamente miraculoase"si nici nu recomand.Stiu ca vrei un miracol,ceva rapid dar asta din pacate nu se va intampla.Din ce scrii vad ca treci mai bine decat mine prin situatia asta,io is f panicoasa....totusi...mai bine sa il mai vada un dr.Sa ne tii la curent cu evolutziile micutului,te rugam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Daca ii afecteaza intelectual?Nu potzi sti niciodata ce ascunde o hipotonie,cred.Depinde de copil,nu ti-a estimat si varsta la care este..noua de ex ne-a zis ca fizic e la nivel de 7 luni si psihic e la varsta corespunzatoare.Nu stiu ce sa zic,daca beb pare normal e normal,nu?Nu te mai panica si tu daca nu ai motive,uite asa faceam si io:daca e retardata nu doar locomotor daca mai are si nu stiu ce minuni...Dar DACA NU ARE?Gandeste-te ca NU ARE!Gandirea pozitiva si rugaciunile la Dumnezeu,doar ele fac minuni,crede-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI

Buna!
Nu pot sa-ti zic bine ai venit pt ca..nu pot .Imi pare rau ca scrii la rubrica asta.Io,ca si Dodo sunt PRO Tonotil,nu stiu de ce gaseste Dodo asa scump ca noi dam 40 de lei pe cutie,nu 80.

Tot 40 este dar trebuiesc 2 cutii /luna...eu asa am facut calculul dar am scris aiurea





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna ,ma bucur ca mi ai raspuns sincer am tot plans de vreo 3 luni incoace decand dr.marcu(cea de la medlife)mi a spus initial ca are distrofie...ceea ce nu este adevarat.Pe dr de kineto a lui Zeki o cunosc de la primul bebe al meu(mai am unu de 3 ani)ca ne-a facut kineto 4 luni la picioruse avea vf picioarelor in interior la ea am fost dupa ce Dr Marcu ne a spus distrofie,ii l am pus in brate si i am zis''spuneti mi daca are vreo prob.?''(avea 6 luni jum,)ea mi am confirmat ca st unele prob. la care trebuie lucrat si mi a rec pe dr.Craiu care intr adevar mi a spus ca este o intarziere in dez,si o usoara hipotonie.Cert este ca in 2 luni si jum Zeki sta in fund,de cateva zile isi poate sustine greutatea pe prop picioare,am vazut o raza de lumina,dr kineto este uimita cat de bine avanseaza si eu st incantata sper sa apuc sa l vad si pe el in picioare ca m am saturat...cel mai greu imi este acum ca nu prea ia in greutate...sper s o rez..AHH am cunoscut o tipa care are o fiica de 6 ani si mi a spus ca si ea a avut usoar hipotonie si nu am facut kinteo nimic si copilul si a revenit de la sine,m am bucurat ca exista si cazuri care se rez,eu continui kineto pana o sa meaga singur.vroiam sa te intreb..dr ti a dat permisiunea de a o pune pe Sophi in premergator?ca mi e nu mi da voie pana cand nu se ridica singur sa mearga,.....pupici si multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Si noi avem hipotonie axiala Sebastian are deja 2 ani si 3 luni ,ce pot sa spun facem kineto de la 1an si 6 luni am ajuns la concluzia ca,trebuie sa avem rabdare el evolueaza dar nu asa de repede cum vrem noi,merge dar nu are echilibru ca ceilalti copii,merge un pic aplecat in fata de multe ori,nu calca pe toata talpa,merge pe degete,pe afara nu am curaj sa i-l las sa mearga singur,suntem si noi pe tonotil,encefabol si complex de vit.b,facem kineto de cel putin 4 ori pe saptamana,vorbeste cuvinte dar nu leaga propoziti mai mult de 2 cuvinte,la neurolog ne-a sugerat sa mergem la logoped dar sincer am zis sa mai asteptam este prea mic vezi doamne nu stie culorile,nu stie sa i-si spuna varsta ,nu stie sa i-si spuna numele si practic ar trebui sa platesc si acolo si nu stiu daca ne mai permitem,kinetoterapia tot cu plata,luna trecuta am facut si rmn si a iesit in limite normale,oricum sunt multe de spus .

Mergi la inceput