BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Doamnelor,Zeki sa zicem ca este mai bine desi ma deruteaza multe lucruri,nu mai zica tata,a inceput iarasi sa faca pa pa lalalizeaza pe limba lui dar nimic concret,daca vede mancare si il chem vine,incearca sa se hranesca singur,bea singur apa etc.dar inca nu zice mama in ian 2012 face 2 ani.ma gandesc la la 2 ani si 2 luni cel mare mergea la gradi si asta mic....ma deprima este asa de mic tot 9 500 kg are este f slab cand il vad dezbracat..:(dar in rest el este prezent,vioi,danseaza,incearca sa se ridice sigur fara sprijin dar nu si poate tine echilibru decat cateva sec.a descoperit WC-ul cum prinde usa deschisa se joaca in vas,fascinat de masina de spalat,cand merge pe langa pereti sau mobila se ridica pe varfuri ca sa ia ceva de pe blatul de la buc,se trezeste si coboara sigur din pat si ma cauta.Lucrurile astea ma bine dispun dar...ete nu vb nu merge singur.
Ieri am fost sunata de la Inot sa mi spuna ca organizeaza un seminat ptr copii cu DIZABILITATI si ca ar dori sa participe si Zeki ca ii place apa...am grezut ca innebunesc cum poate cineva sa spuna ca Hipotonia musculara este DIZABILITATE.nu pot sa va spus ce i am raspuns..:(( ma opreste lumea pe strada cand st cu el si merge de o mana si ma intreaba''ati fost dna la ortoped cu copilul?''cand merge arunca piciorul drept in dreapta.Lucrurile astea ma darama.
Mamasophiei este bine sa raceasca sa faca bolile astea ale copilariei acum ,Zeki nu merge la gradi dar aduce frate su toate bolile de la giardia,limbrici.laringite,muci multi :))
So..Sanatate multa si toate cele bune mamici frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Mami lui Enes va fi bine, vei vedea ca puiul o sa recupereze si pe partea cu vorbitul foarte bine, odata ce intelege totul. Ma bucur ca faceti progrese pe partea motorie. Nu te mai necaji de ce spune unul sau altul (oameni curiosi), tu sa-ti vezi de interesul tau.
Te rog spune-mi si mie unde se organizeaza cursurile de innot pentru copii "speciali" ca sunt interesata. Zi un site sau ceva!
Multe pupici si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna.Nikkei scz ca ti raspund asa de tarziu,noi st din Buc aici este un Babyspa.ro singurul centru strict ptr bebe.dar eu nu am mai fost si caut o alta piscina.Multumesc ptr incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Am uitat sa precizez ca la noi aceasta usoara hipotonie, in urma analizelor s-a stabilit ca nu e nerologica, ci datorata unei hipocalcemi, deci o cauza metabolica.Fosfataza alcalina a iesit f mare, am alesnoi sa facem cateva sedinte de kinet0 sa nu ramana in urma cu achizitiile si luam calciu si d3 mai mult.Dupa 4 sedinte deja cand il ti de manute se trage si se ridica in fundulet...a luat viteza(chestie pe care trebuie sa o faca abia la 4 luni).

Mergi la inceput