BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Draga Ioana,
pentru detalii privind implanturile cu celule stem in Germania intra pe subiectul "noi metode de recuperare in CP" la pag.21 si vei gasi si site-ul si ceva informatii de la mamaluiana.
Multa sanatate, credinta si putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_12 spune:

Multumesc fetelor.
Am studiat site-ul cu implanturi, noi deocamdata vrem sa incercam medicamentele astea: http://www.cardio-flavin7.ro/
Sunt pe baza de plante si stimuleaza formarea de celule stem care ajuta la vindecarea organismului.Le-am comandat,trebuie sa le primim sapt viitoare.Sper sa fie fara reactii adverse si sa aibe efect.Va tin la curent.
Sincer mie de implantul cu celule stem mi-e foarte frica fiindca am auzit si cazuri care au fost nereusite si au dus chiar la moartea pacientilor, de asta faza cu implantul ar fi cam ultima pe lista, dar ne-am gandit si la asta, vreau sa vad si parerea celor de la Viena cand ajungem acolo.O sa va tin la curent, oricum.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Buna fetelor si la multi ani pe anul acesta,ioana 12 in legatura cu medicamentele care le-ai comadat cum ai aflat de ele,cunosti alti copii care au facut tratamentul,ma bate gandul sa le comand ,sunt cam scumpe si nu vreau sa fie doar reclama de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_12 spune:

Citat:
Buna fetelor si la multi ani pe anul acesta,ioana 12 in legatura cu medicamentele care le-ai comadat cum ai aflat de ele,cunosti alti copii care au facut tratamentul,ma bate gandul sa le comand ,sunt cam scumpe si nu vreau sa fie doar reclama de ele.


Am aflat de ele de pe net - am citit pe mai multe forumuri ca se dau si la copii cu probleme neurologice, am gasit multe cazuri de copii cu tetrapareza care au luat.Acuma despre rezultate, nu stiu ce sa zic, am vorbit cu o doamna care se ocupa cu distributia lor si ea mi-a zis ca a avut mai multe cazuri de copii cu tetrapareza care au inceput sa zica cuvinte si sa stea in fund dupa tratament, deci au fost progrese.Noi am zis sa incercam fiindca nu cred ca au ce rau sa-i faca avand in vedere ca sunt pe baza de plante.O sa-i dau cam 2 luni si dupa, in functie de rezultate continuam sau nu.Ieri i-am dat prima doza, deocamdata mergem cu 1 doza la 2 zile timp de 2 saptamani.Daca nu esti hotarata, eventual mai asteapta 1,2 luni si iti zic exact dc am vazut ceva rezultate sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna fetelor.Vad ca s au mai adunat mamici cu bebe speciali nu stiu daca este bine sau nu dar va citesc in speranta ca voi vedea si o raza de soare.Zeki are acum 1 an si 1 luna si tot 7,500 kg nu merge singur,nu de-a buselea si nici nu vb.I am tot dat med clasice ptr hipotonie,homeopatie,kineto,inot dar in afara de a sta in fund si as sustine greutatea pe picioare nu vad nimic nou.la un an am mers la Dr Burloiu ne a spus ca suntem tot hipotoni si un retard psihic :(( ca de 10 luni.Oare cand ne a vazut la 9 luni de ce nu a spuns nimic?atat ea cat si Dr craiu au momenit de retard motoriu nu metal.St iar in starea de confunzie si disperare pana la urma ce are???am vazut copii hipotonic care st copii normali la 6 ani si perfect inteligenti.oare unde gresesc cu copilul meu?de ce nu vad ceva?de ce nu i a in greutate?
Acum o sa incerc niste vit.de la Secom si Colostru tot de la ei cica st bune...o sa va anunt.
Ince ceva...nu stiti vreo metoda ca sa nu mai suga degetul?M a dispera non stop cu degetul in gura ziua-noapte.
Sanatate si totate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Nikkei abia acum am vazut msg tau si vad ca voi sunteti mai imformate decat mine.Ce este Testul Portage?Bebe al meu are un an si Dr zice ca este de 10 luni ca undeva acolo este innapoiat mintal.Dar unde?cum as putea sa mi dau seama?Tin sa va spun ca si noi ne jucam,vb,avem tot felul de carticele jucarii mingi masini etc procedez cu el cum am facut si cu cel mare nu mai stiu ce sa mai fac,cand il strig trebuie sa insist ca sa intoarca capul,cand ma priveste nu pastreaza contactul vizual cu persoana si ce ma doare cel mai mult este ca pe la 3 luni ganaganea ff mult acum nu mai spune nimic..ce spuneti?am ''pierdut ceva pe dr??''Unde dau Gres??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

ENES,de unde stiu ei,ce teste au facut de spun ca are un retard psihic usor?testul de care pomeneau fetele,l-am sustinut si noi,si l-a trecut cu brio,a scris Dodo pagina unde il poti vedea.Insa daca si tu observi unele lucruri,cum ca nu pastreaza contactul vizual...sau nu raspunde la nume,sau nici nu gangureste...Eu nu sunt de specialitate,nu stiu ce sa-ti spun,dar te sustin si vei vedea ca se va indrepta.Sophia de exemplu,foloseste biberoane tomme tippie,si aveau curgerea cam greoie,la sfarsitul mesei,tinea oarecum limbuta afara,am dus-o la control,dupa ce bause lapte si mi-a zis ca probabil are ceva...un retard ceva,de tine limba asa.Asta cand avea 5luni.Acum doctorita nu mai conteneste a lauda progresele facute(a fost sincera si chiar se intreba daca e hipoton copilul sau nu),ea merge sustinuta de ham,se ridica singura in picioare,merge de-a busilea si spune destule cuvinte pe care le si asociaza cu lucrurile respective.are 1an si 3 luni.Nu mai ia nici un tratament dar face recuperare la greu.Nu dispera,poate nu e chiar asa cum zic ei,ai vazut si tu ce mai specilisti avem,nu neg ca unii sunt ok,dar adevarat e ca unii sunt total pe dinafara...Sa ai putere si credinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Buna fetelor inimoase si speciale.
Enes, mamasophiei are dreptate, ca doctorii pot gresi. Nu e vorba de rea vointa ci pur si simplu de faptul ca nu poti cunoaste copilul intr-o consultatie (fie ea si de o ora). Apropo de asta vreau sa-ti spun (si cred ca e o experienta pe care o impartasesc multe mamici de copii speciali) ca pana si rudele sau prietenii cand il vad pe Stefanut dupa mai mult timp zic ca a facut mari progrese, intimp ce eu care stu cu el toata ziua zic ca nu se vede nimic. Asta pt. ca respectiva persoana a surprins o faza pe care o face, pe care el o facea si inainte insa nu fusese vazut si asta determina anumite reactii. Eu ma ghidez dupa ceea ce spune kinetoterapeutul care il stie de mai multi ani si care poate evalua cat de cat obiectiv o situatie (la modul ca de ex. asta vara nu facea asta si acum face) si invatatoarea sau logopeda in ce priveste partea psihica.
Legat de testul Portage, cred ca am scis ca este orientativ, dar mai ales evaluarea se face pe arii astfel incat la una dintre arii iese ok, in timp cela alta catastrofal (cazul nostru). Si chiar asa fiind tot nu poti delimita clar situatia pe arii: exemplu: Stefi nu poate suprapune mai mult de 3 cuburi unul peste altul. DAr de ce? El stie foarte bine ce trebuie sa faca, insa nu-si foloseste mana stanga, iar cu dreapta face si el ce poate, deci cum sa le sustina ca sa le suprapuna? Si asta e un obiectiv care nu se refera la aria motorie ci parca la cea cognitiva. Ma intelegi? NU poti creste copilul dupa un grafic, pt. ca are particularitatile lui, ca si un copil "normal" (eu am crescut si unul normal, care acum are 17 ani si nu vorbesc in dodii).
Deci testul Portage, dupa parerea meaeste bun doar asa: alegi 1sau 2 item-uri de la aria unde copilul e mai in urma si exersezi pana obtii inbunatatiri, apoi altele si ... tot asa (adica daca copilul nu merge pe 4 labe faci asta pana obtii rezultate, apoi treci la alta).
EU consider ca e foarte bine ca te porti cu copilul ca si cum ar fi normal (cum ai zis ca si cu celalat), asta bineinteles acolo unde nu sunt chestii pe care chiar nu le poate face.
Legat de mentinerea contactului vizual, ati facut control la ochisori? Eu din ce stiu, problemele astea neurologice au asociate si probleme cu vederea. Si noi avem probleme cu vederea si am rezolvat si mai rezolvam ceea ce se poate pentru imbunatatire (legat de atrofia nervului optic nu avem ca sa facem).
La capitolul vorbit, trebuie sa va spun ca Stefi a vorbit fix in ziua in care a implinit 4 ani. In toti anii astia am umblat diperata pe la medici, logopezi si nu pot sa va spun ce era in sufletul meu. Bine, el zicea vre-o 10-15 cuvinte f. simple, intelegea tot si ne comunica prin semne insa nu indraznea sa pronunte nici macar o silaba noua. Si la 4 ani, am facut eu niste rugaciuni si a rostit primul nou cuvant "patu" insemnand ca are 4 ani si e baiat mare, dupa care zi de zi a spus cuvinte noi. Am luat o logopeda super dupa sta care ne-a zis ca in 3-4 luni va vorbi normal. Si asa a fost, multumim Domnului. Asa ca Enes vorbeste cu el mereu, explica-i tot chiar daca el nu-ti raspunde pentru ca in capusorul lui intra tot.
Wow cat am scris!
Va pup, va doresc sanatate multa la puiuti si voua multa putere si credinta! Va fi bine! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Saru'mana pt incurajari fetelor.Am facut si eu Testul Postage care i a iesit ''retard usor'' 61% IQ iar eu incerc sa fac ce este mai bine pt copilul meu,vb cu el cat pot de mult si cred ca si inteligenta si-o mai perfectioneaza pe parcurs am vazut multi oameni destepts cu diferite joburi care mi au spus ca si ei au vb f tarziu in jur de 2 ani.Asa ca cu D-zeu innainte.Eu mai intru in depresie cand lumea din jurul meu fac tot felul de afirmatii''vai ce mic este'',dar nu merge??a lu'cutarica merge etc.Eu mai comport cu eu ca si cum are normal vb ne jucam radem singurul lucru de care imi pare rau ca nu ma mai pot ocupa de cel mare ca innainte si st mai nervoasa cand Zeki nu mananca.Putere mare fetelor si sanatate multa voua ca sa ne tina D-zeu in picioare sa putem sa avem grija de ei.
Ce anume tratament se face in Budapesta?Ce fac ei in plus de kineto ai nostri?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Enes,si io,cand eram mica,faceam la fel cu degetul.o SA-TI SPUN O METODA MAI CIUDATA de a=l dezvata:acum nush daca o sa fiu indelung criticata ori ba,dar mie imi punea o manusa de panza pe mana si gata distractia.Adevarat e ,ca acum,la 26 de anishori(ah,ce tanara sunt:)) )am degetul aratator de la mana dreapta deformat...Nu inseamna ca asa va pati si bebitza ta!Si apoi,tu esti sigura ca ai facut testul ala bine?pe *bucatele*?si nu ai trecut cumva la alta varsta?fiecare copil se dezvolta altfel,nu stiu daca trebuie sa iei testul ala ca si reper!Nu te grabi sa-ti faci rau singura,te rog!In legatura cu greutatea,chiar e o problema,are aproape jumatate din greutatea Sophiei.Nu mananca sau nu asimileaza?Sau ce se intampla?poate si faptul ca e slabut,nu ajuta la o dezvoltare armonioasa...Zic si io,nu te supara pe mine,nu zic cu rautate!Sa nu intelegi gresit ceea ce iti scriu eu,trebuie sa fii realista dar nu cred ca trebuie sa faci totusi,o tragedie din tot ce se intampla,ia totul cu calm,incearca sa te mai destinzi,asa stresata eram si eu cand ma intreba x-ulescu de ce nu merge copchila fara sa o tin de mana.Ori acum chiar ma lasa rece intrebarile astea.Si da,am auzit si io de copchii ce au mers la 10 luni,asa si?brvao lor,fiecare cu ritmul lui,eu am mers la 1 an si 6 luni.Poate am fost un bebelush hipoton,dar ce,atunci se stia despre asta?erau atatea denumiri si atatea boli???Iti doresc sa treci peste cosmarul asta repede si sa-l uiti cat de curand!

Mergi la inceput