BRAVO Rodyka ! delfinasi iulie-august 2010 (137)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

am vb cu pediatra...a zis ca e un inceput foarte bun si ca ea crede ca intr-o saptamana ajungem sa scapam de formula, daca nu chiar si de biberon...

l-am pus o masa la san, o masa completare..dar de aseara i-am dat niste vitamine de crestere a apetitului si de revigorare si azi dimineata a papat si san si completare...daca face asa, pot sa il pun la san la fiecare masa...

azi dimineata am vazut ca el chiar trage cu forta si la un moment dat s-a inecat cu laptic!

Otilia nu avem cum sa il lasam doar pe san ca eu inca nu am mult laptic, ca am ratat startul (cezariana, mie nu mi s-a declansat travaliul, bebe nu a supt de la inceput...) azi sper sa gaseasca produsele naturale de stimulare a lactatiei tati si sa crestem productia, ca sa pape bebe numa san...

dimineata de ex a stat 20 min la san, cat a vrut el (ieri a stat si 30 min aproape)..si a papat intr-una. l-am mai oprit sa scot aerul, ca papa lacom uneori si se ineaca

si am avut prima clipa minunta la san cand papa tinea manuta pe sanul meu si papa pana acum doar de bibe se agata asa cu forta sa nu i-l ia nimeni

e tare comic..poate reusesc sa pun poze...am mai mult din prima saptamana si cu el asa incruntat..dar e asa haios cand rade mai ales cand sta la mami pe piept..parintele a zis ca vede ingerasi, de asta zambesc copiii

mami de brotacel Andrei Ioan

am mai auzit si eu ca si in somn daca rade cica se joaca cu ingerasii ori cand incepe sa planga deodata cica ii ia Maica Domnului jucariile.

mult succes in continuare la alaptare


Bianca 33 + Andra Maria

AMR 6+ de gimnastica in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

larisa, care era adresa?

imi e un somn, poate reusesc sa adorm jumate de ora pana se trezeste juniorul...ca noaptea e mai greu, papa mai putin, se trezeste, sughite, miorlaie...mami se trezeste, pune comprese cu apa calda, pune puiul la san, pune pompita...

si tati sforaie se trezeste si teleghidat pregateste cele necesare (sterilizeaza, incalzeste...) trebuie sa ma obisnuiesc si eu cu aparatele

iar ieri nu prea am dormit ca AC-ul nostru face fite tocmai acum si nu mai mergea minunatul umidificator luat de la chicco s-a stricat intr-o saptamana maine sa mergem sa il schimbam...sper sa se rezolve intr-o zi..

mami de brotacel Andrei Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

da mi-a dat dr voie sa merg la brasov pt cateva zile si e bucatica de concediu pt vara aceasta...si ma gandesc ca si sotul meu are nevoie sa schimbe putin peisajul ca il asteapta o vara lunga cu multe nunti si zile cand va pleca dimineta la 8 de acsa si nu se va sti cand se va intoarce +wee in care va lucra!

eu sunt ff somnolenta am dormit de aseara de la 22 pana la 6.30 apoi de iar pana la 8.30 si de la 9 pana la 19.30 si acum sunt in pat si tot as dormii si cred ca mai fur un pui de somn!

si ieri am dormit la pranz vreo 2-3 ore!

Anca +32s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA si POZE SERBARE ABSOLVIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Avem si noi vesti!

Se pare ca de azi incepem sa luam in greutate!...nu ma asteptam...

L-am nascut cu 2700g,
a IIa zi cantarea - 2610g,
a IIIa zi - 2560g,
a IV a zi - 2520g
si azi 2540g, deci am luat 20g

Dr. neonatolog mi-a spus ca e fiziologic ca ei sa scada aprox. 10% din greutatea de la nastere, in primele zile....si dupa asimileaza.

Offf! Cat imi doresc sa-l pun la san, sa ma simta, sa simta tzitica, ...dar deocamdata nu vreau sa-i obosesc plamanii.

Doctora ginecolog de aici, care m-a "urmarit" in noaptea travaliului mi-a spus sa incerc sa beau si eu ceva si sa vedem daca mai respir normal?!...are si ea dreptate dar daca neonatoloaga mi-a spus sa nu ma grabesc si sa facem lucrurile cum trebuie si cu f f f multa rabdare.

In situatia asta vreau sa ma controlez si sa nu grabesc deloc.

Off! Si inca mai am depresii! Am ochii umflati, plang din orice, cu motiv sau fara...e f grea perioada asta!



tina cu
Radu Gabriel 16.06.2010

Doamne ajuta sa ajungem cu bine acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

larisa, care era adresa?

imi e un somn, poate reusesc sa adorm jumate de ora pana se trezeste juniorul...ca noaptea e mai greu, papa mai putin, se trezeste, sughite, miorlaie...mami se trezeste, pune comprese cu apa calda, pune puiul la san, pune pompita...

si tati sforaie se trezeste si teleghidat pregateste cele necesare (sterilizeaza, incalzeste...) trebuie sa ma obisnuiesc si eu cu aparatele

iar ieri nu prea am dormit ca AC-ul nostru face fite tocmai acum si nu mai mergea minunatul umidificator luat de la chicco s-a stricat intr-o saptamana maine sa mergem sa il schimbam...sper sa se rezolve intr-o zi..

mami de brotacel Andrei Ioan


userul de poze pe picassa e delfinasi.2010 aceeasi parola ca la iul_au2010
ia si dormi....pui cand intri data urmatoare...

Larisa 35+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 4+
saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

valeu, de emotii nici nu v-am salutat...

asa ca neata burtici si mamici!

larissa, ma bucur ca ai fost prompta cu schimbarea titlului, ca eu am sarit direct la ultima pagina...pt feliictari...apoi am recitit capitolul...

mai Larissa, io una promit sa nu mai sperii fetele.. gata, nu mai zic nik... doar ca de azi intram in sapt 39 si am o stareeeeeeeee.... adica n-am stare...valeu...

Tina, iti dau dreptate...si Eric s-a nascut cu 2600, si a fost usoara nasterea...cu cat e mai mare bebeloi cred ca e mai greut...dar na...asta e...inapoi nu mai putem da...

cat despre biberoane, noi am avut doar din gama Nuk, Eric l-a acceptat din prima...sigur, greseala mea ca i-am dat bibe de mic, de pe la 2 sapt, dupa ce eu am facut ragadele alea urate si nu mai puteam sa-i dau sa suga...dar asta e alta poveste...

sper de data asta sa fiu mai experimentata si asta micu sa nu-mi faca ferfenita sanii..

fetele,care aveti idee...am nevoie de un sfat...dupa cateva luni de la nastere, am facut un eco doppler si mi-au gasit dilatari cu aspect varicos a unor vene profunde in gambe...mi s-a spus ca astea nu se opereaza, tratament n-am facut... asa ca...cred ca ar trebui sa-i spun dritei, nu? mai ales ca la nastere efortul e f mare si sa nu risc sa mi se sparga ceva vene de sange... oricum tratament nu pot face decat dupa nastere sau dupa alaptare, cred...

voi aveti asa ceva? sau stiti ceva tratament pt asta?


*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 38+ cu bb Filip

AMR: 13 ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

racusor draguta, ma bucur mult pt vestile bune..o sa vezi ca va fi bine si o sa va reveniti la normal... printisorului sef...

tina, te inteleg perfect...e normala starea ta de dupa nastere...ia-o incetut, odihneste-te, papa...eventual mai citeste/rasfoieste cate o revista, sa te deconectezi putin...tot greul o sa treaca in curand si o sa fie f bine, o sa vezi...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 38+ cu bb Filip

AMR: 13 ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

tina, e f normal....mai ales ca esti inca in spital. Si eu plangeam acasa la dus...nici eu nu stiam de ce. Poti plange...nu e rau, asa te racoresti. Da...asa e toti scad in greutate dupa nastere....bine ca de acum incepe sa ia...si bine ca a avut o greutate mare din care sa scada.
eladea, eu nu stiu nimic de problemuta ta..dar clar trebuie sa ii zici medicului gincolog. Intri 39 zici...pai uite rodi cu o zi inainte parca muta nu stiu ce fotolii? Vreun covor prin casa nu ai de periat?

Larisa 35+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 4+
saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Citat:
citat din mesajul lui nela_didea

Mycya am luat 2 biberoane unul de sticla si unul de plastic. Tetine am de 2 feluri : una cu scurgere lenta si una cu scurgere medie. Doamna de la farmacia de unde le-am cumparat mi-a zis ca pt.primele 3 luni trebuie cea cu scurgere lenta.
Perie am luat de la "primii pasi" nu-i nici moale dar nici tare. Ramane sa le testez sa vad ce iese.

31 + cu o de
AMR 8 pana la intalnirea cu voinicelul lui mama


Mergem inainte cu Doamne Doamne


deci am sa iau cu o picatura adik scurgere lenta....la perie mie mi se pare ca e prea fina,oare o sa pot pieptana ceva cu ea ??stau in dubii sa o duc sau nu inapoi


Bianca 33 + Andra Maria

AMR 6+ de gimnastica in burtica



imi dau si eu cu parerea nu foarte avizata ce-i drept inca...dar pe tetinele care le am eu de la Avent scrie 1, 2 in functie de scurgere ...poate te ajuta

EDIT: intre timp ti-au raspuns fetele recomandand Chicco...nici eu nu am cumparat sticlute cu bibe...am doar tetinele pe care le continea cutia pompei de san


Oana 37+ Matei

AMR 19 zile

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

nu-mi vine sa cred...pe la 10 fara aseara scriam un mesaj si acuuuum vad ca a mai aparut un delfinas.

FELICITARI RODYKA!!!!!! recuperare rapida, laptic muuult, iar primei delfinase din acvariu ..... MULT NOROC IN VIATA, SANATATE SI SA VA BUCURE INIMILE SI VIETILE 1000 DE ANI DE ACUM INCOLO.

Si ne gandeam care va fi urmartorul delfinas..faceam prognosticuri si iata-ca...avem surprize.....MAI FETELOR TINETI RANDUL.....vrem si noi astea la termen sa scapam....



***************************************************
Elena, 37+ cu Stefan Christian
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005) & Beatrice ( 02.06.2003)

AMR: 20 zile

Mergi la inceput