Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Ukume, La multi ani! sa ai un bb sanatos si papacios!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Sunset, la multi ani fericiti impreuna !!
Ukume, la multi ani si sarcina usoara !


Pissi, ce faci? Aveai programare la eco aseara?

Madanic, totusi un copil de 4 luni poate sa nu aiba sistemul digestiv destul de pregatit pentru mancarea solida. Ar fi fost si situatia noastra daca nu alaptam.

Mai fac o paranteza. :)
Laptele matern contine fier care este foarte bine retinut de copil, in schimb fierul din laptele praf, desi este mult mai mult, se absoarbe in proportie f mica. Pediatra Mariei, stiind ca nu a mers diversificarea atata timp ne dadea mereu fier profilactic. Am rugat-o sa-i facem intai analizele, care au iesit excelente. Maria avea peste un an. Nu am fost de acord nci cu fierul, nici cu calciul profilactic si intradevar analizele au fost bune. Ca sa va faceti o idee despre cat contin 448 ml de lapte matern intre 12 si 23 de luni:
- 29% din necesarul de energie
- 43% din necesarul de proteine
- 36% din necesarul de calciu
- 75% din necesarul de vitamina A
- 76% din necesarul de acid folic
- 94% din necesarul de vitamina B12
- 60% din necesarul de vitamina C
Tot kellymom spune ca este normal pentru copii ca pana la 18 luni partea cea mai importanta a dietei sa fie formata din lapte. Exemplul unei cresteri naturale a aportului de alimente solide in alimentatie ar fi de 25% la 1 an, 50% la 18 luni si 80% la 2 ani.
Mi-a placut si m-a inspirat ce a spus Dr. Sears (API) "parintii nu ar trebui sa se simta responsabili pentru fiecare masa a copilului. Nu trebuie sa-si faca griji daca acesta mananca sau cat mananca. Responsabilitatea parintilor este sa cumpere mancarea potrivita (sanatoasa), sa o prepare cat mai bine si sanatos si sa o serveasca/ofere creativ. Restul depinde de copil."
Alaptatul continua sa fie normal si important dpdv nutritional, imunologic si emotional dupa varsta de 1 an.

Maria, care a mostenit si o baza alergenica de la mine, mi-a demonstrat multe din din cele citite: a avut reactii alergenice la multe fructe, la peste, care au trecut incet, cu pauze de cateva luni la alimentele respective. Am inteles cat de importante sunt maturizarea sistemului digestiv si regulile diversificarii. De exemplu in tarile mediteraneene alergiile la peste sunt mult mai des intalnite decat in restul tarilor, tocmai pentru ca in masa lor se regaseste des pestele si un copil mic intra mult mai des si mai repede in contact cu el. Diversificarea nu inseamna exercitiu, inseamna un organism micut care trebuie tratat cu blandete si rabdare. Cele mai multe din reactiile de la inceput dispar odata cu cresterea in varsta.

Am uitat sa dau si linkul la cele de mai sus: http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

Alina si Maria - 3 nov 2007 si bb2 15+
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ukume24 spune:

Buna dimineata dragele mele,

Did you miss us?

Noi suntem f bine, concediul a fost superb... Sugubina stiu ca am promis poze cu burtica si am facut poze gandindu-ma ca trebuie sa le pun pe picassa cand vin. promit ca zilele astea imi fac un pic de timp si le pun.Vremea la mallorca a fost mai racoroasa ca si aici.. am prins o vreme perfecta pentru gravidutze: adica nu prea mult soare si caldura de 24 de grade. Am avut grija la soare cum a zis doctorul dar in rest m-am comportat absolut normal. Am intrat in apa desi erau valuri dar am stat cu spatele la ele, ne-am plimbat cu bicicleta, ne-am dat pe topogan( unul mai micut pentru noi) si nu am avut nici o problema. m-am simtit foarte bine si mi-am incarcat bateriile. parca a trecut si oboseala cronica si acum suntem mult mai bine.
Astazi mergem la ecograf si poate vedem si ce e bebe. Abia astept... deja am emotii

13+
S-a intamplat minunea mult asteptata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ukume24 spune:

Symo multumesc mult pentru urari

13+
S-a intamplat minunea mult asteptata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ukume24 spune:

Vasari ce frumos ai scris....

Fetelor va multumesc mult mult tuturor pentru urari. Sper din suflet ca bebe sa ne faca un cadou frumos azi si anume sa fie sanatos si sa il vedem la ecograf bine. Si daca nu vrea sa ne arate putza nu ne suparam ca nu suntem asa curiosi. Noi ne bucuram orice este... sanatos sa fie

13+
S-a intamplat minunea mult asteptata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

fetele multumesc mult pentru urari

Doamne ai grija si de noi 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

sunset_zuzi felicitari pentru cei 4 ani de maritare! La cat mai multi impreuna plini de iubire si intelegere!

sugubina +15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmadelain spune:

La multi ani UKUME!!! Sa ai parte de ani minunati, impliniti, cu copilasi sanatosi si iubitori!

SUNSET Felicitari pentru cei 3 ani de casnicie! Sa fie cat mai multi, plini de intelegere, voie buna si dragoste!




Madalina16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmadelain spune:

Citat:
citat din mesajul lui vmadelain

La multi ani UKUME!!! Sa ai parte de ani minunati, impliniti, cu copilasi sanatosi si iubitori!

SUNSET Felicitari pentru cei 3 ani de casnicie! Sa fie cat mai multi, plini de intelegere, voie buna si dragoste!
Madalina16+


Scuze Sunset, pentru cei 4 ani de casnicie! (Ma gandeam la mine si la sotul, ca intr-o luna facem si noi 3 ani de nunta)

Madalina16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Neata fetelor. Miercuri la ora 17 merg si eu la ecografie, poate acum va binevoi bebe sa stea sa vedem si noi ce e, ca nu mai putem de curiozitate. Eu nu mai am nici greturi, arsuri sau pofte. Imi e greu doar cu caldura , insa de la jumatatea lui august imi iau o luna de concediu si apoi cred ca 2 luni imi iau prenatal. Voi cum veti face? Luati prenatal inainte sau dupa nastere? Cum e mai bine?

18+

Mergi la inceput