Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Didi ma depaseste dar la o adica nici nu conteaza daca sunt aceeasi bani. oricum e mai bine la euroclinic, ce sa zic.
si eu parca stiam ca se face laparo la ciclu ca iti vede mai bine focarele de endo (asta asa in general nu neaparat in cazul tau). sper sa nu gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lalely,
Dupa dipherelin am inceput sa iau produse de la Pharmanex (G3 si Life Pack).Nu sunt speciale pentru endometrioza dar cresc imunitatea.
G3 este un suc si beau in fiecare dimineata pe stomacul gol.
Mi-am schimbat mult stilul de viata - nu mai mananc carne de porc,mezeluri, nu mai beau n cafele pe zi si Cola.
Nu prea pot sa mananc fructe - nu-mi plac .Dar ma fortez sa mananc si fructe si iaurt...Sper sa fie bine.Tu iei tratament naturist?Te-ai sfatuit cu medicul tau sau iei pur si simplu?
Din ce oras esti? Eu iau aceste tratamente de capul meu ....nu mi-a dat nimic de genul acesta doar in timpul tratamentului mi-a recomandat un medicament pe baza de plante ca sa reduca efectele secundare ale menopauzei si pt cele care sunt inca sub tratament eu am baut ceai de salvie si chiar are efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna Misssipi,

Eu inainte de operatie am renuntat complet la cafea..si pot spune ca acum chiar nu mai simt nevoia sa beau..am aproape un an de zile...de cand m-am lasat de ea...cum am aflat ca am endo.
Dupa operatie am incercat sa tin un fel de regim adica:nu mananc mezeluri,nu mananc carne decat de pui si peste si doar gratar,fiarta sau la cuptor (chiar..oare la cuptor este ok??...o prepar cu ulei+un pic de apa ).Mananc fructe si legume zilnic..dar mananc si lapte dimineata (..chiar nu pot renunta la o portie..mica.
Dulciuri nu mai mananc asa cum mancam..dar trebuie sa recunosc..ca mai servesc cate o inghetata..macar o data sau de doua ori pe saptamana...
Am luat tinctura de cocaz si zmeur...si pe perioada injectiilor..si am vazut apoi ca le-am luat degeaba.
Acum am deja 40 zile de la ultima injectie si as vrea sa iau din nou.Am inceput sa iau Mg+VitB+Acid Folic..sunt comprimate care contin toate cele enumerate..Nu le-am suportat asa bine la inceput si am renuntat..acum incerc sa iau din nou doar o jumatate de comprimat pe zi.
Recunosc ca am evitata sa iau vitamine pt ca stiu ca ma deregleaza..si ma si ingras....
Ceaiuri beau zilnic..pt ca asa m-am obisnuit.Amestec plante ca:cretisoara,sunatoare,naprasnic,turita mare,urzica alba...acum beau cam 2 cani pe zi..inainte eram mai harnica..recunosc!

Vreau sa-mi cumpar VITEX..dar nu am ajuns inca..si sa incep sa iau..poate si Omega...

Toate acestea le iau de capul meu..medicul nu mi-a recomandat nimik...Am citit pe aici si am luat ce am crezut eu ..

Eu sunt din Pitesti, am 27 de ani..operata in Bucuresti la Spitalul Municipal anul trecut in octombrie...posesoare de endometrioza...conform rezultatului biopsiei...si cel mai tragic la final:inca nu am bebe

Astept si eu sa-mi incerc norocul.
Dr chirurg mi-a recomandat ca dupa ce vine menstra sa-mi fac dozarile hormonale...sa vada cum stau cu ovulatie...

Ma gandesc ca sper ..sa nu primesc numai vesti proste..si sa am si eu o raza de speranta..

hai..ca v-am plictisit de la prima ora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

neata

didi nu stiu ce sa zic legat de op pe timpul menstrei , dar cred eu ca nu ar fii nici o problema , intreaba dr.

Lalely felicitari pt regimul de viata sanatos , este de o mie de ori mai sanatos decat il aveam eu , si poate il am . Bravo ! Imediat dupa op am incercat si eu sa am un regim de viata sanatos mai ales in ce priveste alimentatia , de unde ...am avut o perioada f mica in care am papat numai ce tb ...dupa care am renuntat pt ca eu fara branza , iaur nu pot sta , si fara multe altele .Dar daca poti manca sanatos dc nu ?! Bravo !! Si eu m-am operat la Municipal ...in noiembrie fac doi ani ...lasa ca va fii bine , Diph o sa va ajute o sa vedeti .

pupicei dulci


D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lalely,super ca ai putut renunta la cafea.pentru mine este f greu sa renunt la cafea,fructe si iaurt...este greu si sa ma gandesc,merele nu-mi plac deloc,la capsuni fac alergie de mica...
In facultate mancam doar mezeluri si multa carne- binenteles doar porc si prefer cat mai grasa (ceafa in special).Nu mai scriu ca ma apuca pofta...
Acum mananc doar pui si peste la abur sau cuptor,cu putin ulei de masline dar dulce mai mananc.
Eu , in august, implinesc 34 de ani SI dezamagiri pentru 100 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Scuze ,mai am o intrebare acum tot la Bucuresti mergi sau in Pitesti.
Anul trecut ,am fost la un control la dr.Anca Florin si am fost total dezamagita.Cine te-a operat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

lalely07 , missipi
Fetele , si eu m-am apucat de capul meu sa tin regim ... fara carne de porc , alte carnarii slabe mai rar , fara prajeli , m-am lasat si eu de cafea dar eu din cand in cand mai poftesc la o cafeluta , am baut si ceaiuri ... recunosc ca m-am cam lasat pe tanjeala .
Despre suplimente si vitamine am intrebat pe toti doctorii si nimeni nu mi-a recomandat nimic , dar am luat si eu imunogrip si calciu , magneziu , ulei de in care contine Omega 3 .
Acum sunt sub tratament cu diphereline , a 2-a tura a cate 3 luni deoarece endometrioza a recidivat ,si sunt cam suparata pt. ca am ceva scurgeri maronii . Am tot citit si am vazut ca in primele 2 saptamani simptomele endometriozei se pot accentua , nu stiu ce sa zic , o sa ma duc iar la medic (dar cred ca e deja satul de mine) ,i-as scrie doctorului din Ungaria cu care am facut FIV , dar si pe el l-am stresat destul .... acum va stresez pe voi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Missipi ...il stiu pe doctorul de care zici...
Eu m-am operat la Horhoianu...ups..nu stiu daca trebuia sa scriu .Vom vedea daca a fost ok sau nu..
Acum merg tot la el dar la privat...

Pupicei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Fancy Mona
..eu nu ti-am citit istoria...dar vad ca ai scris aici ca esti la a doua serie de Diphe...adica si a doua operatie???

Cum adica endo recidiveaza mai repede in primele doua saptamani??
2 saptamani de la ce??de la operatie..sau...

Doamne..hai ca m-am speriat de tot...eu sper sa fac un bebe chiar daca mai am un mini chist...dar daca tu zici ca recidiveaza..si fara chist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Fancy Mona
..eu nu ti-am citit istoria...dar vad ca ai scris aici ca esti la a doua serie de Diphe...adica si a doua operatie???

Cum adica endo recidiveaza mai repede in primele doua saptamani??
2 saptamani de la ce??de la operatie..sau...

Doamne..hai ca m-am speriat de tot...eu sper sa fac un bebe chiar daca mai am un mini chist...dar daca tu zici ca recidiveaza..si fara chist...


Scuzi ca te-am bulversat ..
Am fost operata anul trecut in ianuarie de chisturi si fibrom , am fost operata clasic . Chisturile s-au dovedit a fi endometrioza ,dupa operatie am facut Diphereline si pt. ca aveam si o trompa busita doctorul mi-a recomandat sa fac FIV pt. ca existau sanse ca endometrioza sa recidiveze. Si asa am facut , rezultat negativ , in noiembrie la 2 saptamani de la embriotransfer ,la o zi dupa ce am facut analiza HCG - nevativ , am fost la un control si mi-a gasit din nou chist , langa care a mai aparut unlul . Mi-a dat sa iau 3 luni anticonceptionale in schema continua ... dar nimic , apoi a mai aparut un mic chistulet .
Pentru ca nu sunt chsturile prea mari , 1-2 cm nu era indicata operatia , pt ca se "ciopartesc" ovarele , asa ca la indicatia doctorului din Rom. care m-a operat si la cea a doctorului din Ungaria cu care am facut FIV am luat a 2-a tuda de diphereline.
Dupa care urmeaza sa ma duc din nou la FIV.

Mergi la inceput