ce mai trebuie cumparat pt botez?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LazyDai5y spune:

Buna!Si eu impreuna cu sotul meu vom boteza baietelul finilor nostri in vara. Cam cati bani se dau la un botez? Noi nu suntem intr-o situatie tocmai roz, de altfel ca toata lumea in perioada aceasta de criza... Ne gandeam ca pe langa hainutele necesare pentru botez si baita, lumanare, preot, cruciulite sa le luam un carucior sau sa le dam bani pentru un carucior, in jur de 500 de lei... oare e prea putin? Nu stiu inca daca fac petrecere mare la restaurant sau ceva mai restrans...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Lazy pot sa spun ca noi simbata am fost nasi. Botezul a fost fara pretentii mari. La botez am dat 2000 de lei, plus hainutzele si restul lucrurilor pentru copil si biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lazy,eu spun ca nu exista o suma fixa...fiecare da atat cat poate.
oricum ai o cheltuiala destul de insemnata cu hainutele,lumanare,biserica,trusou etc etc.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LazyDai5y spune:

Nu am stiut ca un dar de botez ajunge atat de sus... ma gandeam ca e mai putin decat la o nunta... :D Inseamna sigur ca suma la care ma gandeam eu e foarte mica... Si ce fel de hainute ati luat? Adica ati luat mai multe costumase? Sau doar un costumas pentru botez, unul pentru baita...? Chiar nu stiu cum sa ma organizez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malamujer spune:

Buna seara!Si noi suntem rugati sa botezam in august.Ni s-a spus ca fara pretentii, undeva la tara, doar noi si parintii copilului, dar cheltuiala tot cheltuiala e.Pe mine m-au convins , urmeaza sa vina sa il convinga si pe sot, care ar prefera sa mergem in co la mare cu copii fiindca anul trecut nu am fost.Eu as vrea sa incep sa cumpar de pe acum ca sa nu ma aglomerez cu cumparaturile , mai ales ca bani sunt putini. De dar nu se pune problema pt ca nu vor, ne stiu situatia, de fapt nici ei nu mai au un venit prea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lazy,repet...nu-ti face complexe...dai atat cat poti la botez...oricum vei avea o cheltuiala substantiala cu tot ce inseamna hainutele bebelusului.
o lista minima a ta ca nasa include:

-trusou bebe-panza de mir,fasa,prosop,paturica,ulei de mir,prosop si sapun pentru preot,lumanare botez,curciulite pentru invitati.
-costum complet pentru biserica-de la pampers,chilotel,body,ciorapi,incaltari,costumas,ceva de pus pe cap,hainute groase daca e frig afara.
-taxa la biserica si o icoana drept cadou pentru bebelus
-pentru baia de mir-un alt costumas,prosop,cosmetice.

cam asta ar fi un minim...sigur ca exista variatiuni nelimitate insa fiecare se limiteaza la cat il tine buzunarul.

malamujer,este foarte inteleapta dorinta ta de a cumpara putin cate putin in fiecare luna lucruri pentru botez.
si eu ma pregatesc sa botez finutzul nr.2 in Iulie si am inceput deja sa cumpar in fiecare luna cate ceva pentru botez...sa nu ma aglomerez cu toata cheltuiala in ultima luna.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Lazy , tu dai cit poti, la urma urmei nu asta conteaza. Cel mai important sa fii alaturi de copilas si sa-l consideri ca si pe un copil de al tau. Eu una asa simt pentru copilasii pe care i-am botezat.
Si costa destul de multicel si cele minim necesare. De exemplu nu gasesti luminare mai dragutza din trandafirasi naturali sub 300 de ron. Sunt mai ifetine cele cu tul din magazinele specializate si in plus ii ramine si jucaria drept amintire.
2. AM inteles ca la biserica au inceput sa puna taxe fixe. La noi biserica a costat 200 +50 de ron corul.
3. Cruciulitele costa in jur de 1 leu.
4. Trusoul pentru bebe te duce in jur de 60-70 de ron.
5. Bady 12-15 lei, costumasul- in jur de 45-50 de lei , paturica 60 de lei , caiciulita 10-15 lei, strampi 10 lei si daca mai trebuie sa cumperi si un port bebe sau o hainutza mai groasa te costa cel putin 80 de lei
6. Cosmeticele in functie de ce foloseste mama pentru copil, dar oricum sub 30 de ron nu te costa.

Eu am cumparat mai multe rochite si costumase, dar asta nu este o regula . Important este sa cumperi minimul necesar si poti sa-i cumperi si dupa aceea , cind poti si cind ai bani.

Mergi la inceput