viata in austria ?

viata in austria ? | Autor: mncpopa

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor!

Datorita conditiilor actuale de viata din Romanica, eu si familia mea vrem sa ne traim viata intr-o tara civilizata (am vizitat multe tari, dar vienna m-a fascinat), si ne-am gandit la Austria (e si mai aproape de casa). Avem si un baietel de 6 ani, si vrem sa-i oferim educatie si civilizatie, din pacate afara din Romania (aici am tot sperat....degeaba).

Deci suntem un pic "luati"...adica suntem gata sa incepem o alta viata, in alta tara....greu va fi (dar nici aici nu mai este viata usoara).

Pina ne hotarim in care parte a Austriei sa ne ducem , am cateva intrebari care ma macina....Aici apelz la experienta voastra, a celor care traiti in Austria.

- Care este costul vietii in Austria (hai sa luam de referinta Viena ca e mai scumpa cred eu): chirie pt un apartament modest (2 camere ne sunt de ajuns), utilitati, mincare (de la super-market, nu la restaurant).
- Care este un venit minim decent pe care trebuie sa il avem pt a trai noi 3 ?
- cat costa asigurarile medicale? ca daca traim acolo poate avem si nevoie de doctori.
- copilul are 6 ani, ce sanse sunt sa il inscriu la vreo gradinita/ scoala? acolo sunt toate scolile particulare (si cam cat costa)?

si problema cea mai mare a noastra este: NU STIM GERMANA!
cu engleza ne descurcam, dar in cat timp ne putem adapta la germana, invatind-o acolo? copilul a invatat ceva engleza pe la gradi....dar e departe de a intelege tot. el cum se va descurca la scoala acolo?

ce ziceti? Avem sanse sa traim acolo, plecand asa...cu pieptul dezvelit in bataia sortii si a vietii? Aici in Romania nu o ducem rau cu banii, avem apartament, conditii de trai normale....plecam din cauza societatii in care traim, din cauza conditiilor de saracie din jurul nostru...nu va mai insir eu motivele....e dureros sa ajungem la astfel de decizii...dar nu mai putem trai aici. Copilul nu mai are nici un viitor...noi vrem batrineti linistite..nu sa plingem dupa banii cotizati o viata intreaga la statul roman.
Suntem independenti, traim din afacerile noastre...atit cat putem.

Va rog din suflet sa imi dati cateva sfaturi, cifre, sa am idee de costul vietii de acolo (sunt economista, si ma framinta cifrele...)

multumesc pentru rabdarea de a ma fi ascultat.
Monica




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Monica, nu locuiesc in Austria asa ca nu stiu sa raspund la intrebarile tale, dar am un singur sfat - nu as pleca in conditiile in care nici unul din voi nu vorbeste limba deloc. Poate doar daca unul dintre voi ar avea job gasit dinainte intr-o companie unde nu este necesara limba germana. Sau daca aveti suficiente fonduri sa va intretineti acolo o perioada mai indelungata in care sa luati amandoi cursuri intensive de limba acolo. Pt. copil nu mi-as face probleme cu limba, el o sa prinda repede la scoala, dar pt. voi da. Acum nu cred ca trebuie neaparat sa vorbiti amandoi ffff bine (desi sigur ca ar fi bine), dar in locul vostru as mai amana plecarea oleaca (mai ales ca zici ca nu sunteti intr-o situatie disperata) si m-as pune intre timp cu burta pe germana (sau mi-as alege o tara a carei limba o cunosc, macar cat de cat). Bafta!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna Monica, iti raspund pe fuga ca sunt in mare graba, dar am sa mai intru sa mai completez mai tarziu.
Ii dau dreptate lui Lai apropos de joburi. Daca nu are nici unul dintre voi doi un job deja obtinut la plecarea din Ro, e f riscant sa veniti aici asa la plesneala. Criza se simte si aici, si doar unele domenii (f f putine) nu au resimtit-o deloc in ceea ce priveste reducerea nr-ului de angajati.
Mai ales in conditiile in care nu vorbiti limba.
Daca ati fi vorbit (macar unul din voi) bine germana, atunci poate aveati o sansa mai rapida catre un job de aici.
Altfel, fara job, faceti-va socotelile ca sa aveti bani pt cca un an, pina isi va gasi unul dintre voi un servici din care sa va puteti intretine decent.

Revin...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mncpopa spune:

Merci fetelor pentru raspunsuri. Nu job-ul este problema la noi, vom trai din venitul adus de afacerea noastra ( srl infiintat in Romania, dar isi desfasoara activitatea in UE), si vom avea cam 4000 euro /luna. Chiar ne gandeam sa inchiriem apartamentul pe firma. Intrebarea mea este daca ne trebuie mai mult? De germana ne vom apuca din vara asta, nu plecam asa repede....pina nu nu facem toate calculele si nu suntem siguri ca am facut o alegere buna.
Deci este o provocare pt noi sa alegem o tara a carei limba nu o cunoastem, ne-a placut cel mai mult Austria (si dupa aia Germania). Si am vizitat ceva tari ca turisti atit din Europa cat si in din America....de, ce sa facem, ne place civilizatia.....chiar simt ca ma sufoc in Romania de prostia din jur......
Va astept cu ceva raspusnuri concrete la intrebarile mele.
Merci mult de intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

A, pai asa spune. Eu nu sint din Austira dar cu 4000 de euro in mina v-ati descurca binisor si in Londra care stii ca e scumpa in draci. Ce mai stati? Face-ti bagajele si vira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Depinde de standardul vostru de viata cotidiana.
Dar cu 4.000 de euro te poti descurca decent si mai mult de-atit aici. Un apartament de 2 cam intr-o zona bunicica este pe la 750-800 Euro chirie si inca vreo 100 costurile de intretinere.
Sanse sunt pt copil, dat fiind ca are deja 6 ani, sa il inscrii la o scoala de stat(cu 1,5 ani inainte) sau particulara (la unele cu mai putin timp inainte). Nu stiu exact cum se integreaza un copil care nu stie limba si trebuie intrat in scoala. Adica nu stiu care e procesul, am inteles parca ca exista clase speciale in care se pune mai mult accent si ii ajuta cu invatarea limbii. Oricum aici prima clasa e muuuult mai lejera decat in Ro, deci ar fi un moment bun sa inceapa aici prima clasa, ca poate s-o mai lalaie un pic pina invata limba. Oricum, copiii in 3-4 luni invata sa comunice mai bine decat adultii
O scoala particulara costa intre 350 Euro/ luna (si culmea, chiar buna!) si...o mie si ceva de euro, depinde pina unde vrei sa te intinzi...
Cu asigurarile facute asa independent nu stiu ce sa iti spun. Eu si baiatul nostru suntem co-asigurati prin serviciul sotului, deci platim ceva odata cu plata lui. dar exista persoane care platesc tot asa, pe baza faptului ca au firma ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mncpopa spune:

In vara aceasta eu si sotul meu vrem sa ne meditam la lb. germana intensiv.
Eu am terminat Stiinte Economice, Informatica economica. Adica nu sunt contabila (nici nu-mi place), fac situatii si analize finaciare . Stiu s a folosesc excel, word. nu ma pricep la programare.
Nu stiu daca aceste cunostinte ma vor ajuta in austria (probabil ca diplomele de aci nu au nici o valoare). Ma gandesc sa fac niste cursuri de 3-4 luni in domeniul serviciilor: cosmetica, masaj, ceva hotelier...poate ca as avea mai multe sanse sa-mi gasesc un job (dupa ce o sa si invat cat de cat limba). Ce ziceti, se cauta astfel de job-uri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticut00 spune:

Buna mncpopa. Si noi vrem sa ne mutam din romania tot din aceleasi motive si am ales viena. Eram curioasa daca ati reusti si copilul s a integrat bine la scoala.

Mergi la inceput