Mamici de Sept-Oct '10 - alaturi de David (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Neata!

Lora, (parca) tu erai cu durerea de cap ... mie mi se intampla ff des in sarcina asta, mai ales in primul trimestru ..nu trece nicicum cu odihna, daca mai culc, mai tare se intensifica, intr-o zi chiar am luat jumatate de algocalmin, stiu ca nu e bun, dar efectiv imi crapa capul ... m-a apucat iar si aseara, cu paracetamol + no-spa nu a cedat, in cele din urma mi-a zis barbatu si am facut legatura si cu rezultatele ultimelor analize, am Ca la limita, lipsa de Ca poate provoca migrene ... am luat o pastila de Ca+Mg+Zn si a cedat , nu-mi venea sa cred!

Edit: desigur, nu as abuza de suplimente de Ca, excesul poate provoca contractii, insa in cazuri extreme e bine de stiut ca poate exista aceasta solutie.


Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Nerantula, asta noapte am luat si eu un paracetamol, insa nu a cedat si, la fel, cu cat stau mai mult in pat, cu atat se intensifica durerea...am mai luat acum 20 de min. un paracetamol si vad ca parca-parca imi trece...mai-mai sa cedez asta noapte sa iau si eu jumatate de algocalmin, dar am rezistat. Calciu am inceput sa iau si eu de ieri, Ca+D3, cate o pastila/zi, la recomandarea medicului ginecolog.

Lora, mami de Iustina si 28+

Carti personalizate

Bazar umanitar DC - ajutati copiii
Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

Buna dimineata dragelor
Vad ca snteti tare harnicute!
Maya ma bucur tare mult ca ai trecut pe la noi si multumim pentru micul dejun. Eu am inceput sa slabesc, din cauza caldurii nu mai am pofta de mancare, cred ca am dat aproape 1,5 kg in doua, trei zile.
Desi am aer conditionat in casa parca nu-mi vine sa-i dau drumul ca cica nu-i prea bun ptr noi gravidele, in schimb stau cu balcoanele deschise.
CArola sa-ti dea DD sanatate si sa stii ca ne rugam pentru tine.
Lora sper sa-ti treaca repede durerea de cap. Te inteleg perfect prin ce treci, eu pot sa spun ca am probleme cu migrenele si stiu cum este. Mie ultima data mi-a trecut cu paracetamol, daca tie nu-ti face nimic nu stiu ce sa-ti spun sa iei sau sa faci. Sper sa nu te fi tras curentul.
Sa aveti o zi perfecta!
A....era sa uit.....maine se implinesc 5 ani de la casatoria cu sotul meu. Chiar nu stiu cum se va transforma intr-o zi perfecta in conditiile in care eu tot la pat trebuie sa stau
Nici macar nu am putut sa-i iau cadou. Nici nu stiu ce sa-i iau.Sunt intr-o dilema totala.


24+

crina cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns be_one spune:

buna dimineata!
eveline, si eu am discutat cu dr despre nastere normala dupa cezariana. A spus ca cel mai sigur e tot cezariana, dar daca vrem neaparat, putem incerca sa nasc normal. Insa asta ar insemna sa stea langa mine de la inceput si sa fie sala de operatii pregatita in caz de vreo urgenta. Oricum, despre asta tre sa mai discutam mai incolo, ca daca se face iar peste 4,500 kg nici nu se mai pune problema.
oramona, ce mai faci? cum a fost la eco la Iliev?
andra b, ai terminat paturica? (sper ca nu gresesc)

Oana 23+ cu si mami de Dimitrie (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Fetelor, sper ca mi-a trecut criza existentiala de viitoare mama!... Ma mai gandesc, insa nu mai sunt in faza de criza, sunt simptomele mai putin evidente...
Multam ca ati fost aici, ca m-a ajutat sa vad si alte framantari si sa citesc si alte pareri.

Pana una-alta, mi-am citit raportul de la ultima morfologie si scrie ca lichidul amniotic e neomogen. ?? STie careva ce inseamna asta?
NOroc de intalnirea cu ginecologul de azi, ca ma framantam aiurea altfel. Dar pana pe la 2-3 cand ne vedem, o sa tot stau ca pe ace.



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui camisv

Buna dimineata la toate fetele! ... si sa fie buna, numai cu vesti frumoase.

M-au trecut fiorii cand am citit de Carola, abia acum realizez ca suntem atat de aproape. Carola multa sanatate la bebele tau, sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste toate si sa-ti vezi baiatul mare si sanatos. Tie multa putere si speranta ca totul va fi bine. Sora unui coleg s-a nascut la 600g si este perfect sanatoasa, la randul ei mama.

Parca mai era cineva cu placenta anterioara (chichiutza)? Aveti zile cand nu-l simtiti pe bebe sau il simtiti foarte slab? Eu aseara am plans ca nu l-am simtit deloc, de nu stia sotul ce sa mai imi faca. Azi-dimineata a miscat, dar mai slab. Probabil ca sta cu spatele si avand placenta anterioara nu prea simt toate miscarile. Ma gandesc sa-mi comand si eu un aparat de ascultat miscarile lui bebe, ca altfel o iau razna.

camelia 25+


Camisv nu te mai speria. Prin asa ceva trec si eu cu placenta asta anterioara! Noi oricum pana nu creste suficient de mare nu-l simtim prea puternic, doar slab asa la dreapta sau stanga sau eventual cand da in vezica. Din cauza asta mi-a zis dr ca nici nu reusesteb sa-l vada bine la 4d, ca imaginea e bruiata si e ok doar daca el sta cu capul intr-o zona neacoperita de placenta. Eu am aparat de-ala, l-am luat de la sensiblu, tot fetele m-au ajutat! Eram la fel de speriata, a miscat prima data pe la 21s. Pupici si stai linistita, asa suntem noi mai "speciale"

Cristina 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Da' chiar, be_one, ca bine zici...am remarcat si eu ca oramona n-a mai intrat demult, ce-o fi cu ea? Ai noroc cu medicul tau!

Lora, mami de Iustina si 28+

Carti personalizate

Bazar umanitar DC - ajutati copiii
Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Crina, multi ani fericiti impreuna! Vad ca mi-a cedat durerea la paracetamolul luat acum o ora, aproape ca nu o mai simt. Sper sa nu revina, ca ma fac omul paianjen si ma urc pe pereti...

Liliana, ma bucur ca ti-a mai trecut starea aia de neliniste! Toate trecem prin asta, mai mult sau mai putin, cred. Nu stiu ce inseamna ce intrebi tu, dar nu mai studia atata hartiile alea, lasa-le...relaxeaza-te, bebe e bine, asta e important!

Lora, mami de Iustina si 28+

Carti personalizate

Bazar umanitar DC - ajutati copiii
Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Ok, incerc sa te ascult si ma duc la munca, vad ca nu ma mai dau plecata...
O zi faina sa aveti!

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Buna dimineata burticutelor! Multumesc de gandurile bune.
Dar am fost tare ocupata si azi e prima zi la serviciu pe saptamana asta, asa ca au tabarat pe mine.
Ce sa va zic, am avut luni serbare la gradinita cu cretulina mica,tare emotionant, pentru noi parintii, copilasii nu au avut nici un stres.
Ieri am fost la Iasi la eco morfofetala. La vestitul dr. Iliev. Am fost destul de multumita. O sa avem o , pe care o va chema Elena. La al doilea nume trebuie sa mai lucram. Suntem bine, dar conform masuratorilor avem cu 5 zile mai putin si avem 528 g.
Tot placenta anterioara am si eu, asa ca macar m-am lamurit de ce nu prea o simt.Cica a fost o ecografie dificila din cauza placentei, a pozitiei bebelusei si a ... stratului adipos. Dar sunt fericita, are de toate si e ok. Avem in schimb cam putin lichid amiotic si a aparut un mic nodul pe uter.Acum sa fie ea sanatoasa ca restul o rezolv eu. Uite asa mi-au fost spulberate visele legate de baietel, ca pe dr. mea cand m-a zis ca nu vede nimic de baietel nu prea am bagat-o in seama, dar acum...
Deci va rog, un carucior roz si pentru mine ca o sa avem inca o scumpica mica.
Va

mamica de fetita si 22+

Mergi la inceput