FIV la Sibiu (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

Am citit ultimile vesti ...si subscriu la ce a scris Yarrina: "El ne iubeste pe toti la fel de mult doar ca trebuie sa asteptam sa ne vina randul. Eu ma gandeam tot timpul ca poate sunt unele fete mai incercate ca mine si acum se ocupa de ele". Cam asa gandesc si eu...este o coada lunga de 100 de km si trebuie sa avem rabdare!

Eu trebuia in aceasta dimineata sa merg la analize, nu am fost...am amanat! In schimb am facut un test de sarcina care a iestit nicicum, desi era unul special pt cele care fac fertilizare. Pur si simplu nu a iesit nici o liniuta. In mod normal CM lunar trebuia sa vina pe data de 5 si nu a venit. Nu ma grabesc sa trag concluzi pt ca la mine nu vine niciodata la data fixa...poate sa intarzie ...sau nu!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Mocanitza ai PM!
Fii optimista, fetita!

danaisa20 fericita 20+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

deci bate vant de vacanta pe la clinica polisano in iunie!

eu am primit" liber" de la ginecolog pe inca 3 luni,adica iunie,iulie,august ,de incercari naturale, ca cica dupa HSG se desfunda trompele ,si de aceea ma gandeam si la un sejur la sovata.

asa ca din august (daca nu am avut noroc),o luam de la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Buna fetelor,
Va amintiti ca am avut un FIV nereusit, ei acum ce credeti, am facut o eco abdominala pentru ca aveam oarece probleme cu rinichii si mi-a descoperit chisturi ovariene, unul de 5.5 cm pe dreapta si unul de 3.5 pe stanga. Nu le aveam inainte de stimulare, sunt chiar de la stimulare, nu? Nici nu stiu incotro sa o iau, sa sun la Sibiu sa intreb daca e o reactie de la stimulare( am facut cu gonal 300 pe zi vreo 12 zile) si ce sa imi spuna prin telefon? Ei sunt in vacanta acum? Medicul care mi-a facut eco e chirurg si bineinteles ca a zis ca au indicatie chirurgicala, cum zic toti chirurgii. Eu am mai avut un chist de 6 cu ani in urma care s-a duc prin tratament. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ce ati facut in asa situatie?
Simt deja cum ma cuprinde disperarea si simt cu speranta de a avea un copil se duce. Am vazut ce aprecieri ati facut legat daca ne iubeste Dumnezeu sau nu, un calugar mi-a spus odata ca Dumnezeu ii iubeste cel mai mult pe cei pe care ii incearca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle99

Buna fetelor,
Va amintiti ca am avut un FIV nereusit, ei acum ce credeti, am facut o eco abdominala pentru ca aveam oarece probleme cu rinichii si mi-a descoperit chisturi ovariene, unul de 5.5 cm pe dreapta si unul de 3.5 pe stanga. Nu le aveam inainte de stimulare, sunt chiar de la stimulare, nu? Nici nu stiu incotro sa o iau, sa sun la Sibiu sa intreb daca e o reactie de la stimulare( am facut cu gonal 300 pe zi vreo 12 zile) si ce sa imi spuna prin telefon? Ei sunt in vacanta acum? Medicul care mi-a facut eco e chirurg si bineinteles ca a zis ca au indicatie chirurgicala, cum zic toti chirurgii. Eu am mai avut un chist de 6 cu ani in urma care s-a duc prin tratament. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva si ce ati facut in asa situatie?
Simt deja cum ma cuprinde disperarea si simt cu speranta de a avea un copil se duce. Am vazut ce aprecieri ati facut legat daca ne iubeste Dumnezeu sau nu, un calugar mi-a spus odata ca Dumnezeu ii iubeste cel mai mult pe cei pe care ii incearca!



Michelle nu te speria! Sigur sunt de la stimulare! Am patit-o si eu in doua randuri. Dupa o stimulare cu clostybegit m-am ales cu un chist si, apoi, dupa o stimulare cu gonal F (pt o inseminare) m-am ales cu 2 chisturi. De fiecare data s-au dus cu Marvelon (anticonceptionale). Incearca sa suni totusi la Sibiu, poate inca nu au plecat toti! Daca e cineva acolo sigur il va suna pe doctor si, apoi, te vor anunta. Daca nu poti incerca si cu ginecologul tau din oras , explicandu-i ce si cum!
Nu ai motive sa iti pierzi speranta!

danaisa20 fericita 20+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

dr sunt plecati in concediu, dar asistenta e acolo ptr ca mi-a spus sa sun la clinica luna asta ca sa comunic cand imi vine cm ,ca sa stie cand sa incepem ..asa ca treb sa raspunda cineva
bitzinu mai am rabdare pana in iulie..plec mereu la sf de saptamana pe undeva sa nu ma mai gandesc
fetelor care faceti in iulie(ca dupa cum am vazut sunt destule)voi cum va omorati timpul ..ca la mine trece ff greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

[quote]citat din mesajul lui simonete

Iaura acum stiu la ce sa ma astept.....am tensiunea mica = 9 - 9,5 maxim 10 si mai e si varsta , cum zici tu
Si eu , care visam sa merg singura la punctie , neaparat o sa-mi iau barbatzelul cu mine.

simo , imi pare rau ca te-am speriat dar tu poti sa stai in rezerva mai mult ,eu nu ma mai avut rabdare si poate de aceea mi-a scazut tensiunea, cealalta fata care era cu mine nici nu se ridicase cand eu am plecat deci mai statea ,dr zicea ca imi pot reveni sa plec in 2-3 ore ,eu am plecat dupa cam o ora,poate de aceea, hai ca nu e asa rau,am trecut noi prin altele mai rele
fetele , mie mi-e dor deja de embrionasii mei ca stau singurei acolo, nu mai am rabdare pana joi, dar ma duc la plaja ca de joi sistez orice minim de efort, o sa cam dispere sotul sa ma cocoloseasca

"intr-o noapte am visat un fluture care a adormit si m-a visat pe mine si nici acum nu stiu daca sunt eu sau fluturele care inca m-ar visa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Buna seara fetelor!
In sfarsit am si eu cateva noutati. Pana acum am stat si v-am citit pt ca nu aveam cu ce ma lauda.
Am fost si eu la Sibiu la consultatia de dinainte de FIV. Analizele au fost ok iar in iulie ne apucam de treaba.
Am primit marvelon din prima zi si apoi stimulare cu gonal de 225 pe zi. Cine dintre voi a facut inhibarea cu marvelon? Da ceva reactii adverse?
Progesteronul trebuie sa-l fac in prima zi de CM? Si cat ar fi indicat sa iasa?
D-nul dr este plecat de la jumatatea lui iunie pana la inceputul lui iulie. Eu am avut noroc ca pic dupa concediul dumnealui.
Tin pumnii stransi pt toate fetele care asteapta raspunsul si pt cele care vor merge la alte incercari.
Pupici pt toate fetele



Anul acesta va fi un an roditor pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

gabri-ela eu am facut inhibare cu marvelon si l-am suportat bine, practc nu am avut nici o problema, desi unele persoane spun ca nu l-au suportat. Progesteronul l-am facut cam a treia zi de ciclu, trebuia in prima, dar e duminica, apoi a doua zi luni, am inteles gresit eu ca nu mai trebuia sa il fac . L-am facut dupa prima injectie de gonal de 300. I-am spus dr cand l-am facut si a zis ca e ok valoarea. Nu mai stiu exact cat a fost, oricum laboratorul respectiv iti da reperele.
Am sunat la clinica, dr e inca acolo, dupa cate am inteles la sfarsitul lui iunie lipseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

danaisa draguta ca de obicei cu sfaturi bune, merci
Am sunat la clinica si asistenta mi-a spus sa trimit eco pe fax si o sa il intrebe pe dr. Eu sunt din Ploiesti si cu toata parerea de rau in Ploiesti nu gasesti un ginecolog de incredere. Asa ca eu la Bucuresti merg , dar pana la a consulta medicul din Buc am vrut un sfat de la Sibiu, sa stiu macar pe moment ce sa fac. O sa imi fac o programare in iulie la Polisano, dar pana atunci poate imi recomanda ceva.
Tu cum te simti , cum e sarcina la 20 de saptamani, banuiesc ca destul de vizibila:) Ai cam ajuns la jumatatea perioadei, nu?

Mergi la inceput