PEPENASII de iul/aug'08 sarbatoresc 2 ani (187)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Anna exact asa patesc eu cu Filip, se constipa de tre sa-l apasam noi sa iasa kk. Si mananca pere aproape zilnic, capsuni, porumb etc. Eu i-am luat Duphalac de la farmacie (adik lactuloza) Si cam in 2 sapt s-a reglat. Acum tre sa-i mai dau o tura. Cu maslinele alea pe care le face poti sa spargi buda.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Anna, si Aida face tare, dar ea nu mananca decat 1 mar pe zi, fara alte fructe proaspete, ce-i drept mai mananca si rosii si castraveti uneori si muulte stafide. Noi tinem sub control situatia cu ajutorul compotului de prune uscate + alte fructe, ii place la nebunie si nici nu il indulcesc cu zahar.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

avand in vedere ca azi e ziua lui Alesio ii uram la multi ani frumosi si sanatosi, sa aiba o copilarie vesela

am o propunere pt ca nu numai eu nu am vazut pana la ora asta ca azi e ziua celui de-al treilea pepenas din bostana, sa trecem pana in septembrie inclusiv sarbatoritii din luna curenta pe prima pagina. e ok?

-----

Mami de roza + 24 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Ne am intors de la dr , totul e bine si in limite normale si parca vad ca iar prind 40 s
Cu lasatul in fundul gol eu nu zic ca e igiienic dar macar a invatzat sa faca la olita si in l;oc sa ma plang ca copilul meu nu face la olita.. ma laud.Ii plac chilotii ii cere, se mandreste cu ei si avem tot timpul sa invatam sa nu-i udam

37+RIANA
MAMI de CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

anna scutece de inot gasesti la DM, Babylove, 12 buc/20 lei. Little swimmers au in car4 si real da-s dublu ca pret. Si eu tot slipii reutilizabili ti-i recomand, se gasesc pe net si te costa cat un pachet de huggies de piscina de unica folosinta.

Io am cupilul bolnav, doar ce-am strans un brat de voma de prin baie, am fost sambata la ziua baietelului nasei care, evident avea "niste muci", inofensivi cica, si-asa de inofensivi ce erau si fi'mea si Vladi, finutul meu (ca fuseram in gashca) sunt amandoi varza . E a treia oara consecutiv cand mi se imbolnaveste cupilul fiindca nasa-sa nu recunoaste cat de copt ii e cupilul, de-acum zau ca nu ma mai duc.

Stiu ca vine gradinita si acolo asta va fi la ordinea zilei da' parca m-as mai bucura de liniste pana atunci



Monica si Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ANNA - noi am luat Bambino mio de pe net, sunt foarte practici, mult mai grozavi decat pampersii, care se umpleau cu un kil de apa si atarnau ca naiba, iti dai seama ca nu tineau nici un pipi, iar daca se nimerea caca, rezulta un maxim dezastru!
Nici Bambino mio nu tineau caca, ba chiar e preferabil sa nu dea drumul la caca in ei. O solutie, cat sta copilul pe uscat, ar fi sa ii pui un pampers normal si pe deasupra sa ii pui slipul, ca sa nu stea in hartiile alea la vedere. Dar na, a mea era mica de tot cand am facut experientele astea, la voi s-ar putea sa fiemai simplu acum, la 2 ani, macar ca face mai rar...
Deci ca si fetele, sustin slipul bambino mio si pampersii normali. Aia de apa sunt o mare porcarie.

Eu am vrut sa o inscriu pe Erika la bazin pentru vara asta, la un curs de-ala "cu mama in apa", dar din cauza pampersilor m-am razgandit. Am inscris-o numai pe Eliza. Erika nu face absolut deloc la toaleta sau la olita. Program de facut... nu prea are. Iar aici la bazin trebuia musai cu pampersi de inot, nu cu slip, si cu costum deasupra. Si mi s-a parut prea complicata logistica pentru fundul ei (sau al meu...) asa ca am renuntat. O lasam pentru la anul... Sau din toamna incolo, mai vedem.

BOTI - noi am evitat intotdeauna sa mergem in vizita la copii bolnavi, sigur ca ma feream si de tuse sau stranut, de locuri publice, e si normal sa faci asta, si e pacat ca s-a subevaluat starea baietelului.
Cand o sa fie la gradinita e altceva, desi na, tu mai ai o bunica, poate o sa mai tii si bona partial, ai un program corect din cate am inteles, cu jobul esti aproape de casa, deci cumva o sa gestionezi tu treburile astea si o sa fie bine. A propos, ai trecut deja la 8 ore?

E nasol cand ai un job de-ala de te calareste un nemernic de sef 12 din 24, cand nu ai pe nimeni aproape sau cand nu iti permiti sa dai sute de euro la bone si gradinite private sau mai stiu eu ce acrobatii, ca sa gestionezi copilul.

Adica vreau sa spun, una e sa fie expus copilul, prin natura lucrurilor de zi cu zi, care sunt normale si se intampla, si alta e sa expui tu copilul din nestiinta sau nepasare. Extremele sunt de inlaturat sigur... Adica nici nu il bagi in miezul tuturor lucrurilor cotidiene pe principiul "las ca asa isi face imunitatea" dar nici sa il tii total departe de ele pe principiul ca il feresc cat pot de mult ca e mic si neajutorat.
Ca astia nu sunt chiar asa de neajutorati cum ii vedem noi Cred ca mai neajutorati suntem noi,...

MAI3 - ai dreptate, eu abia ce vad, pentru ca spuneti voi....

LA MULTI ANI ALESSIO!
Sa fii sanatos si sa ai parte numai de bucurii alaturi de mami, tati si micul Mattia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Boti, sanatate multa lui Nancy, nu stiu ce ai putea sa-i dai sa o puna pe picioare, da sigur te descurci.
Matei in afara de nas curgator si putina tuse nu a avut pana acum altceva, si ne-am tratat numa cu naturiste, la voma chiar nu stiu ce sa-i dai.
Un pupic dulce lui Nancy si tie rabdare si putere sa treci peste perioada asta.

iriss, nu s-a gasit o persoana in Tulcea sa zica ce baiat frumos, toata lumea o dadea cu ce fetita frumoasa, dupa vreo saptamana de spus ca e baiat am renuntat si am lasat-o asa cum zic ei.
Saptamana asta il tundem pe junior ca are niste plete de chiar zici ca-i fetita.
Nancy e o frumoasa, nu a iesit cine stie ce in poza, dar in realitate iti vine sa musti din ea sa ai o bucatica cu tine.

Cu oala, maica-mea abia il astepta pe Matei sa vina si sa inceapa instructia cu statul pe oala.
Nu a reusit neam, statea omuletul pe oala si o ora si nimic, il schimba in pampers si la vreo 2-4 ore facea omu treaba mare.
A cumparat oala degeaba. Dezamagita tare mama.

diarux, scuze scrisesem in mesajul trecut despre polen, tu intrebai de propolis.
Propolis nu i-am dat niciodata, in schimb eu imi pun in ceasca de ceai 2 lingurite de tinctura de propolis cand tusesc.

Am fugit sa-mi beau cafeluta ca acu se trezeste juniorul.

Sa aveti spor in toate!


www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Vio felicitari pentru sarcina, ma bucur mult pentru tine. Si eu mi-as dori sa mai fac un bebe, dar am decis cu sotul meu ca nu mai facem......
Alesio la multi ani, multa sanatate, sa ai o viata frumoasa alaturi de familia ta. Scuze pt intarziere.
Boti eu pentru voma i-am dat lui Miruna 5 picaturi de Metoclopramid. Dupa o noapte in care a varsat din 10 in 10 min, i-am dat o singura dat 5 pic(20 min nu are voie sa mananca, bea nimic ca sa isi faca efectul) si nu a mai varsat. Multa sanatate lui Nanci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Pampersii de apa, in opinia mea sunt niste porcarii. Cele de la huggies sunt super naspa, daca puteti luati de la DM, macar au elasticul mai lat si mai zdravan. Oricum se umplu cu apa si trebuie schimbati mereu (eu nu am vazut diferenta intre un pampers normal si cel de apa), atarna f greu si le cade dupa ei. Oricum nu ii poti lasa cu gogoasa aia plina cu apa. Eu sunt pro slipi sau in fundul gol daca va lasa psihicul.

Constipatia, este rezultatul unei alimentatii neechilibrate intre produsele care favorizeaza contipata si cele care sunt laxative. La fiecare masa trebuie urmarit un echilibru intre ele si sigur se vor regla. Daca predomina in alimentatie piptul de pui, cascaval, orez, branza, grisine sau biscuti sau alte uscaturi, atunci sigur acesta este motivul (un singur mar nu va face nimic). Daca le-ati dat un aliment care constipa, puneti alaturi si altul care are efect laxativ, de ex, piept de pui cu salata de rosii+catraveti+ulei de masline sau biscuti cu para. Uitati aici un mesaj scris de mine mai de mult si pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Noi la plaja stam fara pampersi, asa am stat si anul trecut. Oricum treaba mare nu face decat acasa, si se mai abtine si la pipi.

iriss, sunt de acord cu alimentatia, dar daca nu vrea copilul si nu vrea fructe decat maxim 1 mar pe zi, nu pot sa ii dau cu forta; am incercat toate fructele - nu si nu! Aveam niste capsune o bunatate; am mancat noi fara sa ii oferim, nici nu a interesat-o. I-am bagat in gurita cand nu era atenta, a muscat din capsuna si cand si-a dat seama ce e a scuipat si s-a strambat groaznic . La fel caise, piersici, pepene, numai daca simte gustul se sterge cu mana pe limba
Na, am zis, singurul mod in care le accepta e sub forma de compot.

Bine macar ca mananca salata de rosii cu ulei de masline, are si ala vitamine.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput