Viitoare mamici de Septembrie-Octombrie 2010 (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebecris26 spune:

RalucaElenaM tu parca esti tot la dr cristian rodica? eu am fost la 7 sapt aflasem mai devreme de sarcina dar nu se putea vede la eco. pe urma la o luna iar, dupa care trebuia sa fac in urmatoarele 2 luni triplu test si eco morfologica. si la fel mi-a zis ca dupa ce fac astea la medlife sa o sun sa ma programeze la dansa. dar cand sa fac triplu testam sunat-o sa fac eco la dansa(era mai ieftin) ca la medlife era 250 de lei f scump o simpla eco. si atunci mi-a zis sa fac si analiza de sange tot la ea si asa ca la medlife am facut doar eco morfologica fetala. si am mai ajuns odata la spital cu niste dureri e burtica (m-a tinut internata o zi). in total pana acum am mers de 4 ori la dumneaiei si o data la medlife si acum mai am programare pe 28 sa-l vedem pe bebe.

cristina si bebe in burtica 22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Hai c-am umplut pagina!

Ionela ma duc in dupa amiaza asta! Sper sa intre colectia de vara, pentru ca pana acum n-am gasit pantaloni care sa se inchida sub burta, sunt cu burtiera de-aia si mori de cald cu ea! daca nu ma gandesc sa iau asa si sa le tai partea aia, ce ziceti?

Fetelor voi n-ati facut multa celulita? Io ma sperii, nu ma mai uit in oglinda. Vroiam un weekend la mare dar ma mai gandesc... Am probleme mari rau azi vaz!

Cristina 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

A si fetelor mai o dilema mare acuma: eu vreau sa nasc natural la privat la Eva dar vreau cu medicul meu care e si la stat.
Si l-am intrebat pe dr ca daca "ma apuca" cand el e la stat si are garzi ce fac? Mi-a spus ca sunt doua variante: sa merg la maternitatea de stat sa nasc, sau cea mai indicata zice el sa imi provoace el nasterea naturala undeva in sapt. 39.

Si am mari dubii in ceea ce priveste nasterea normala provocata.

Cele cu experienta ce stiti despre nasterea normala provocata si ce impact poate avea asupra BB-ului?

Dana 26+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghiocela13 spune:

Hello girls!

In ce stare de spirit va gasiti astazi?
Am o cutie de Maltofer din care am luat numai o pastila. Medicul mi-a recomandat Elevit si Maltofer, insa Maltofer nu mai am voie sa iau, asa ca....mi-a ramas o cutie. Daca are cineva nevoie...cu cea mai mare placere il ofer!

Ghiocela 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Eu inca scriam la capitolul trecut si nu stiam de ce este asa liniste
Sa fie de bine si cu bine!

Citat:
citat din mesajul lui chichiutza

Maya nu eu eram cu sucurile. Eu intrebam ce "storcitor" sa-mi iau. Am comandat intre timpo unul de la top shop, am sa va tin la curent cu calitatea achizitiei! Cred ca Ghiocela era cu sucurile de fructe multe!

Cristina 22+


S/ar putea sa ai dreptate, imi face prin fata ochilor ca la jocurile mecanice care tragi de maneta si tre. sa se alinieze aceleasi desene ca sa castigi... la mine sunt numai mere, capsumi, kiwi, morcovi...mere, portocale, kiwi, telina... dar nu pica nimic pana nu ajung eu acasa si/mi fac cu mana mea... Aaaa, hai sa va spun un banc;
2 blonde (cu scuzele de rigoare)pe strada, una dintre ele
- Uite/l draga pe Vasile, fa/i si tu cu mana ; dar cealalta
- Da/l in colo, sa/si faca singur daca vrea placere






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Chichiuza dar sunt pantaloni de gravidutza fara partea aceea de bumbac elastica peste burtica? nu o sa cada de pe tine? eu mi-am luat pantaloni de in (deci colectia de vara) dar e tot cu burtiera sa zic asa.

Eu nu am facut celulita inca.....am facut insa febra musculara ieri de la excursia prin padure!
si pt. ca am burta mare si s-a incalzit si nu mai iau maieu imi aluneca pantalonii in jos chit ca au si un pic de burtiera.....de-asta ma gandesc cum ar fi sa nu aiba deloc burtiera....eu una nu suport sa ma stranga nimic pe sub burta...

Dana 26+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabu_dk spune:

chichiuta, da, am cumparat o groaza... Si inca mai trebe . Azi imi vine si canapeaua de colt asa ca in seara asta avem program de asamblare. S-asa e o vreme urata tare aici.

Noi ne-am decis acum 2 ani ca vrem sa ne mutam, si in fiecare luna am pus deoparte niste bani, ba pentru nunta (anul trecut), ba pentru casa. Si acuma, cand luat casa sa nu stam sa innumaram banii, ci sa cumparam ce si cum vrem noi. Nu ne plangem.

Insa bineinteles, nici macar nu se compara situatia din Danemarca cu porcariile din Romania (ma refer la salarii si conditii de munca). Mama mea a ramas somera acuma, si lui tata ii scad 25% din salariu. Culmea e ca ambii mei parinti (peste 50 ani) sunt printre putinii din generatia lor care au o facultate, o post-liceala, etc... Uff, ce ma intristez cand ma gandesc la Romania.

Sabina 25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris26 spune:

fetele voi va confruntati deja cu vergeturile? ca la mine au aparut pe sani sunt plina si pe picioasre sus la pulpa si ma dau de la 3 luni cu o crema elancyl di farmacie spacial pt gravidute. am dat si 85 de lei pe ea si nu are nici un efect. acum mi-am luat ulei de masline extravirgin cu pulverizator. am zis ca daca tot fac vergeturi si cu crema macar sa ma dau cu ulei ca e natural si sa-mi hidrateze bine pielea ca altceva nu am ce sa fac.am inteles ca daca in neam mama, bunica, matusa au vergeturi voi face si eu sigur si asa e ele sunt pline si acum eu. asta e macar sa fie bebe bine

cristina si bebe in burtica 22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiti2205 spune:

Chichi, daca gasesti pantaloni de in de aia sub burtica, spune-mi si mie, ca numai de aia cu banda peste am vazut si mori in ei . Eu ma gandeam sa caut si in magazinele normale, unii de aia cu elastic sau snur, cu talia mai joasa, ca ar merge.
Azi am trecut la rochia lunga si lalaie, e asa bine in ea . Trebuie sa imi mai achizitionez doua de astea, pantaloni de in si inca niscaiva tricouri si cred ca ma scot vara asta.

Apropo de haine, Ionela, am trecut duminica pe langa magazinul Roandro (stefan cel mare) si am vazut vreo 2 rochite care erau bune pentru gravidute. Bine, una avea cam multe paiete, dar cealalta parea ok si mai flu-flu, asa, racoroasa. Cand ma intorc din concediu o sa ma instalez acolo, ca cica au o gramada de modele. O intra unul si pe mine

Kiti, 22+ si mami de Vlad 15.05.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fetelor, acum am vazut pe prima pagina saptamanile si corespondentul in luni, asa stiu si eu in ce luna sunt :).

INTREBARE cand o sa intram in concediu prenatal, ne verifica astia la domiciliu, este considerat ca un medical?

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica

Mergi la inceput