Schema vaccinurilor obligatorii Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Titlul acesta induce in eroare proaspetele mamici si e pacat!
Ar trebui sa fie SCHEMA VACCINURILOR GRATUITE IN ROMANIA.

In Romania nici un act medical, nici macar vaccinurile, nu-s obligatorii!

Noi, nu l-am mai vaccinat pe copilul nostru dupa vaccinul de doua luni. Pe primele le-am facut din lipsa de informare. Nu ne-a obligat nimeni sa facem vaccinurile, doar i-am comunicat decizia noastra medicului de familie. Am plecat din Romania cand avea copilul aproape 10 luni. Nu ne-a trebuit niciodata carnetul de vaccinari (care oricum e gol si l-am lasat acasa).

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Titlul acesta induce in eroare proaspetele mamici si e pacat!
Ar trebui sa fie SCHEMA VACCINURILOR GRATUITE IN ROMANIA.

In Romania nici un act medical, nici macar vaccinurile, nu-s obligatorii!

Noi, nu l-am mai vaccinat pe copilul nostru dupa vaccinul de doua luni. Pe primele le-am facut din lipsa de informare. Nu ne-a obligat nimeni sa facem vaccinurile, doar i-am comunicat decizia noastra medicului de familie. Am plecat din Romania cand avea copilul aproape 10 luni. Nu ne-a trebuit niciodata carnetul de vaccinari (care oricum e gol si l-am lasat acasa).

Happy-mami de Filip, 1 august 2009



In Romania este necesar pt inscrierea la gradinita ! Daca nu il ai nu il primeste !
Acum cativa ani unei prietene nu i-a fost primit copilul pt ca nu avea toate vaccinarile ! Si am mers cu pile nu asa pur si simplu ! Si tot din surse sigure spun ca nici la gradinitele protectiei copilului nu ti-l primeste fara toate vaccinarile.

Deci vrei, nu vrei, trebuie sa le faci !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Noi cunoastem copii nevaccinati care merg la gradinita in Romania.

Oricum, chiar si de ar fi regula asta general valabila, tot nu inseamna ca vaccinurile sunt obligatorii.

Daca gradinita ar cere sa le dau antibiotice preventiv ca la gaini, i-as da? Nu. As cauta alta gradinita.

Fiecare persoana e unica si fiecare parinte decide ce are nevoie copilul lui. Din fericire, asta chiar se poate in Romania.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Din teama sau poate din prea putina informare(sau efect de turma) mi-am vaccinat pana acum puiutul.

Am tot citit diferite materiale si am ajuns la concluzia ca unele vaccinuri sunt frectie la picior de lemn(scuzati limbajul non-academic).

La ora actuala as avea de facut ROR-ul pe care l-am refuzat cu desavarsire.

In legislatia din Romania nu exista obligativitatea pentru parinte de a vaccina copilul. Prin urmare as vrea sa-l vad pe acel director de gradi care-mi refuza copilul doar pe motiv ca nu-i vaccinat.

La bb2 nu am sa fac niciun vaccin.

De ce "NU VACCINURILOR!, puteti citi AICI"

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Discutia despre vaccinuri e veche aici pe dc. Sunt parinti care le fac si parinti care nu le fac, iar asta e dovada ca vaccinurile nu-s obligatorii, ci doar recomandate, indicate, gratuite, prescrise.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Discutia despre vaccinuri e veche aici pe dc. Sunt parinti care le fac si parinti care nu le fac, iar asta e dovada ca vaccinurile nu-s obligatorii, ci doar recomandate, indicate, gratuite, prescrise.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009



De acord!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

trebuie sa-mi vaccinez baiatul cu vaccinul DTPa,are 4 ani,nu il gasesc,depozitele farmaceutice nu il au,sanepidul nici vorba,pe net dau cautare si nu gasesc nimic
ce parere aveti,e posibil sa-l primeasca la sf anului? asa a spus medicul de familie

NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Eu am ales sa-i fac baiatului meu Rotarix. Motivatia a fost ca intra in contact cu copii mai mari si mi-a fost teama sa nu ajung cu el la internare si pt ca, tot era un vaccin oral am zis ok il facem. Neinspirata idee am mai avut ca dupa vaccin, trei saptamani copilul meu a fost la dieta, lapte fara lactoza, mucilagiu de orez, un pic de furazolidon, din cauza unor scaune diareice (5/zi, unele chiar apoase), nu mai stiam ca sa-i mai fac. Acum imi pare asa de rau, dar asta a fost reactia noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

trebuie sa-mi vaccinez baiatul cu vaccinul DTPa,are 4 ani,nu il gasesc,depozitele farmaceutice nu il au,sanepidul nici vorba,pe net dau cautare si nu gasesc nimic
ce parere aveti,e posibil sa-l primeasca la sf anului? asa a spus medicul de familie

NIKOL cu ANTONIA MARIA (06 MAI 2010) si DAVID (15 MAI 2006)




eu nu i-l mai fac Alexandrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Aici vaccinurile sunt gratuite dar obligatorii .Micutul meu a facut prima doza de vaccin la trei luni si urmatoarea la patru luni jumate .Urmatoarea se face la zece luni jumate. De fiecare data se fac 2 injectii care au un mixt pentru cele 6 boli-DTP,IPV,B(HB)b(Hib)si P(antipneumococ.Aici vaccinurile sunt obligatorii prin lege .Copilul nu v-a fi acceptat in gradinita sau la scoala fara prezentarea carnetului cu toate vaccinurile efectuate , si sincera sa fiu e normal sa fie asa .Nu exista riscuri.

Mergi la inceput