Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (118)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Bun venit noilor gravidute, Ramonasin, Mya. Sper sa va placa in delfinariu.

Vazut pozici noi cu burtici, Michelle, foarte frumu in rochita, Racusor, sexxy mama, Rodica la plimbare, Tina prin parc, Carmen vad c a a terminat cu amenajatul, foarte frumoasa camera lui Leti. A mai pus cineva poze? M-am uitat acolo unde am vazut schimbata prima poza.
Pe Bumblebee n-o cred pana nu vad dovada(pozici).



Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Cristina, eu muschiul de vita il mananc pe gratar sau escalop cu lamaie. Escalopul cu lamaie eu il fac f usor. Bat carnea pe o parte si alta, ii dau un praf de sare, il tavalesc prin faina, dupa care il pun in tigaie. In tigaie am topit un cub de unt in prealabil intr-un pahat de vin alb. Pe langa carnita arunc niste catei de usturoi, merg si niste ardei taiati suvite si pe deasupra fiecarei fleicute de carne pun cate o felie de lamaie, sau mai multe, in functie de dimensiunea ei (mie imi place acru). Mai pun eventual un praf de sare peste toate astea. In tigaie se formeaza un sos care mie una imi place f mult. Asta merge cu un piure.
Tot asa mai fac cate-odata cu carne de pui, numai ca ala de pui il mananc cu legume mexicane.

Alina 30+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

racusor imi plac amr urile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Cristina, eu muschiul de vita il mananc pe gratar sau escalop cu lamaie. Escalopul cu lamaie eu il fac f usor. Bat carnea pe o parte si alta, ii dau un praf de sare, il tavalesc prin faina, dupa care il pun in tigaie. In tigaie am topit un cub de unt in prealabil intr-un pahat de vin alb. Pe langa carnita arunc niste catei de usturoi, merg si niste ardei taiati suvite si pe deasupra fiecarei fleicute de carne pun cate o felie de lamaie, sau mai multe, in functie de dimensiunea ei (mie imi place acru). Mai pun eventual un praf de sare peste toate astea. In tigaie se formeaza un sos care mie una imi place f mult. Asta merge cu un piure.
Tot asa mai fac cate-odata cu carne de pui, numai ca ala de pui il mananc cu legume mexicane.

Alina 30+ cu
gargarita


Suna tare bine reteta de escalop. Incerc si eu maine, vad ca e foarte simplu de preparat. Feliile de lamaie se pun de la inceput? Merci de reteta


Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Cristina, eu muschiul de vita il mananc pe gratar sau escalop cu lamaie. Escalopul cu lamaie eu il fac f usor. Bat carnea pe o parte si alta, ii dau un praf de sare, il tavalesc prin faina, dupa care il pun in tigaie. In tigaie am topit un cub de unt in prealabil intr-un pahat de vin alb. Pe langa carnita arunc niste catei de usturoi, merg si niste ardei taiati suvite si pe deasupra fiecarei fleicute de carne pun cate o felie de lamaie, sau mai multe, in functie de dimensiunea ei (mie imi place acru). Mai pun eventual un praf de sare peste toate astea. In tigaie se formeaza un sos care mie una imi place f mult. Asta merge cu un piure.
Tot asa mai fac cate-odata cu carne de pui, numai ca ala de pui il mananc cu legume mexicane.

Alina 30+ cu
gargarita


Suna tare bine reteta de escalop. Incerc si eu maine, vad ca e foarte simplu de preparat. Feliile de lamaie se pun de la inceput? Merci de reteta


Cris 33+ cu Sonnia


Cam cat e timpul de preparare a retetei?


Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Cristina, eu le pun de la inceput, daca ti se pare prea facut usturoiul si ca a iesit totul din lamaie le poti scoate. Precizez ca eu tai coaja lamaii, pt ca are muuulte porcarii in ea.

Alina 30+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

racusor imi plac amr urile tale




Mirela, cum mai esti? Am ramas in urma cu cateva capitole.


Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Cristina, eu le pun de la inceput, daca ti se pare prea facut usturoiul si ca a iesit totul din lamaie le poti scoate. Precizez ca eu tai coaja lamaii, pt ca are muuulte porcarii in ea.

Alina 30+ cu
gargarita


Oare daca nu pun faina, se schimba mult gustul. Eu nu prea ma impac cu faina in mancare. Merci


Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

E multa liniste in delfinariu, cand am si eu timp de vb.




Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Am uitat ca multe burtici sunt in sesiune. Multa bafta la examene.


Cris 33+ cu Sonnia

Mergi la inceput