Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

cu intarziere pentru Andrei!

Ana Maria sa cresti mare, sanatoasa si sa le aduci numai bucurii parintilor. Asteptam vesti despre tine.

Monica mi-au placut mult pozele cu evolutia Luanei.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

buna,

voiam sa deschid un capitol nou despre puiutul meu, dar imi este teama ca va trebui sa il abandonez la un moment dat.

am nascut ieri o mogaldeata de 25 saptamani si 700 de grame. in acest moment este ventilat deoarece nu poate respira singur. astazi l-am si botezat. se numeste David Stefan.

va adresez o intrebare... aveti cunostinte despre medici neonatologi care pot ajuta bebelusul sa reuseasca? stiu ca nu depinde in totalitate de medici, dar am nevoie sa stiu ca exista un medic care poate incera sa il ajute.

am nascut la Spitalul Universitar din BUCURESTI. cunoasteti un alt spital cu o sectie de neonatologie mai buna si medici mai buni? nu am spus ca aici nu sunt conditii,numai ca incerc sa gasesc variante mai bune.


www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Carola, in primul rand felicitari pt mica minune!

Stiu prin ce treci dar trebuie sa crezi ca va fi bine si sa fii puternica. Eu nu ti-as indica sa il muti la alt spital, sau daca chiar vrei asta cred ca trebuie intai sa vorbesti cu medicii sa vezi cat de indicat ii este un trasport.
Acum e important ca sa te simta langa el si optimista si mulge-te ca sa ai laptic pt el caci asta va fi foarte important.
Avem la noi la "Prematurii. esente tari" mai multe exemple de pitici de 500 - 700 g care acum cresc frumos. Incredere si curaj!
Nu cred ca poti sa nu te atasezi de el. E parte din tine si are nevoie de tine acum mai mult ca oricand. Du-te cati poti de des la el, vorbeste-i, daca te lasa atinge-l (pune-ti un deget in palma lui, sa vezi cum va strange si cata forta are desi il vezi asa de mic).
Eu cand am nascut medicul neonatolog mi-a spus "primele trei saptamani sunt critice, apoi vedem". Tu dupa o zi nu poti sa spui nimic.....fiecare ora care trece inseamna o lupta castigata pt el. Va dura pana o sa il vezi ca va respira singur (fetita mea nascuta la 29 de saptamani a stat cu mascuta de oxigen 3 saptamani). Important e ca clinic sa fie sanatos.
Gandeste pozitiv. Stiu ca e greu....ti se pare ca mergi acum pe un drum care nu are capat, dar Dumnezeu face minuni!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:


Am intrat pe la voi mamici de esente...am fost si noi ca voi, a fost greu a trecut, de atunci aproape 7 ani, ieri am avut ultima serbare de la gradi si din toamna suntem scolari!


Curaj, rabdare si multa daruire pt esentele voastre si ne vom auzi sa imi povestit cum a fost prima serbare de la gradi si multe altele!

Povestea noastra este undeva in capitolel de urma!


Carola, eu stiu ca la municipal sunt cel mai bine echipati pe neonatologie prematuri!

pe Vlad l-am nascut la Brasov inaintea mea a nascut o mamica o fetita la 24s care acum are varsta lui Vladut!


DD ajuta cu multe rugaciuni si eforturi din partea medicilor sunt sigura ca va fi ok!

Anca +31s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

bune fetele,

sunt o proaspata mamica care a nascut in mai la 36 de saptamani o fetitza de 2200g sanatoasa fara probleme...insa problema mea si acum dupa 1 luna este alaptatul...de la nastere fiind micuta nu avea putere sa suga si i-am dat lapte de-al meu muls si completare formula ca nici eu nu prea am lapte...acum a crescut are 3500g da tot nu suge...adoarme la tzatza in 5 min...si n-o pot trezi nicicum...se trezeste ea peste 10 min urla de foame o pun la san si aceeasi poveste...pana la urma ii bag bibe mananca si adoarme busteam cateva ore....voi cum ati facut cu lapticul?...stiu ca e mai dificil cu prematurii
si astept cu interes sfaturile voastre




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Va multumesc pentru urarile trimise de ziua lui Andrei!

Si Andrei s-a nascut acum 2 ani la Municipal. Am doar cuvinte de lauda pentru medicii de la sectia de prematuri, iar dna dr Culcer (care era sefa sectiei acum 2 ani, sper tot ea sa fie si acum) are o dragoste uluitoare pt mogaldete, ca sa nu mai vorbesc de pricepere. Poate nu-i pe placul tuturor cu stilul ei direct si foarte ferm, dar ca mamica de prematur aflat in grija ei, trebuie sa ai cea mai mare incredere in deciziile pe care le ia. Nu inceteaza sa repete cat de important e alaptatul. In primele zile e extraordinar de greu, te mulgi pt cateva lingurite, mai apoi ajungi la cat sa umpli o siringa ... Prematurii au nevoie de lapte de mama - ii ajuta sa depaseasca enorm de multe obstacole - un prim exemplu fiind retinopatia de prematuritate (primele 2 stadii sunt reversibile fara interventie chirurgicala). Totul in spital se face dupa un program riguros: hranitul bebeilor din 3 in 3 ore, baita dimineata si sera. Pe mine disciplina asta m-a ajutat enorm. Andrei s-a "reglat" si cand dupa 3 sapt de spital am ajuns acasa (am iesit din spital cand era pe o panta ascendenta de crestere in greutate implinise 1,850kg, sugea singurel si scapase aproape de tot de icter) mi-a fost destul de usor. Poate ca nu toti sunt fericiti sa se scoale la 2 si la 5 dim sa alapteze si sa schimbe scutece, dar in timp, programul asta riguros ne-a ajutat mult. Stiam exact cand exista "ferestre" - Andrei dormea si eu aveam timp da-mi termin treburile, sau daca aveam ajutoare chiar sa ajung la coafor sau cosmetica
In concluzie, experienta mea la Municipal a fost una pozitiva, si-ti recomand sa ai toata increderea in dna dr Culcer si sa-i urmezi sfaturile cu sfintenie- vei vedea doar rezultate imbucuratoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Anca am admirat pozele cu flacaul tau! Eu ma simt tare bine cand apar mamici cu prematuri mai mari si pot sa vad sau sa aflu cum sunt.

Taty_ana la la 2200 g e cam greu de crezut ca bebe nu are putere sa suga. Nu at fi trebuit sa o inveti cu sticluta, ar fi trebuit perseverenta si rabdare. E normal sa nu suga cantitatea recomandata la o masa dintr-un singur supt pt ca oboseste si de aceea si adoarme dar totusi se numeste "alaptat la cerere" deci de cate ori are ea nevoie. Daca iti iei putin timp si rabdare si stai cu ea agatata de tine o saptamana de cate ori are ea chef vei vedea ca ajunge sa isi creeze un program si vei ajunge sa vezi ca nu va suge mai mult de opt ori pe zi.
De unde stii ca nu prea ai lapte? Daca tu mulgi 10 ml ea sugand va reusi sa scoata poate si de cinci ori mai mult pt ca tu mulgi cu mana intr-un fel pe cand gurita ei este ca o ventuza. Folosesti ceva pentru stimularea lactatie, ceai, pastile?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui taty_ana

bune fetele,

sunt o proaspata mamica care a nascut in mai la 36 de saptamani o fetitza de 2200g sanatoasa fara probleme...insa problema mea si acum dupa 1 luna este alaptatul...de la nastere fiind micuta nu avea putere sa suga si i-am dat lapte de-al meu muls si completare formula ca nici eu nu prea am lapte...acum a crescut are 3500g da tot nu suge...adoarme la tzatza in 5 min...si n-o pot trezi nicicum...se trezeste ea peste 10 min urla de foame o pun la san si aceeasi poveste...pana la urma ii bag bibe mananca si adoarme busteam cateva ore....voi cum ati facut cu lapticul?...stiu ca e mai dificil cu prematurii
si astept cu interes sfaturile voastre







cand adormea la san il ciupeam de calcai, il gadilam sub barba...asa ma invatase pe mine nenea neonatologul in maternitate-cel mai eficient era ciupitul de calcai!

si ai rabdare la noi la inceput mesele durau la san si cate o ora!

Anca +31s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Anca am admirat pozele cu flacaul tau! Eu ma simt tare bine cand apar mamici cu prematuri mai mari si pot sa vad sau sa aflu cum sunt.

Taty_ana la la 2200 g e cam greu de crezut ca bebe nu are putere sa suga. Nu at fi trebuit sa o inveti cu sticluta, ar fi trebuit perseverenta si rabdare. E normal sa nu suga cantitatea recomandata la o masa dintr-un singur supt pt ca oboseste si de aceea si adoarme dar totusi se numeste "alaptat la cerere" deci de cate ori are ea nevoie. Daca iti iei putin timp si rabdare si stai cu ea agatata de tine o saptamana de cate ori are ea chef vei vedea ca ajunge sa isi creeze un program si vei ajunge sa vezi ca nu va suge mai mult de opt ori pe zi.
De unde stii ca nu prea ai lapte? Daca tu mulgi 10 ml ea sugand va reusi sa scoata poate si de cinci ori mai mult pt ca tu mulgi cu mana intr-un fel pe cand gurita ei este ca o ventuza. Folosesti ceva pentru stimularea lactatie, ceai, pastile?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze



o sa revin cu poze luni de la serbarea de absolvire a gradinitei!

Batfa multa si rabdare ca prematurii au nevoie de fff multa atentie dragoste in primul rand di multa multa rabdare-sunt diferiti din toate punctele de vedere faata de bb-ii nascuti la termen!

Anca +31s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Buna fetelor, am revenit si eu, pt ca in ultimul timp n-am mai apucat sa citesc deloc. Dennis mananca tot asa, de luat in greutate nimik, drept pt care ne-a trimis la mai multe investigatii.
Carola, felicitari pt minunatie, sa creasca mare si sanatoasa. Aasa cum au spus si celelalte fete e foarte important alaptatul..face minuni. Pana la 5 saptamani, Dennis a mancat la fiecare 2 ore, iar portia la masa o crestea in functie de greutatea lui. Cu cat crestea in greutate cu atat ii marea portia de lapte. Apoi din saptamana 6 tot la 3 ore.
Tati_ana, si eu am trecut prin asta si m-am dat batuta(sa zic asa), pt ca Dennis adormea la san preferam sa pompez laptele si-l dadeam la sticla, si asa am facut pana la 1 an de zile, cand a trebuit sa ma intorc la munca. Binenteles ca mai manca si de la san, dar de cele mai multe ori ii dadeam din sticla.
Anca_vlad, am vazut ca esti insarcinata cu o fetita..Felicitari!!. Poti sa-mi spui te rog care a fost motivul nasterii premature. Ma tenteaza ideea de a avea al doilea copil dar mi-e frica..Sincer!! Ma bucur cand vad mammici de prematuri asteptand al doilea copil

Mergi la inceput