Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc de primire, fetelor!

joklk noua ne-a recomandat pediatrul (dr. Ana Culcer) suplimente cu fluor. Ioanei i-am dat pana la 2 ani Zymafluor, la Nadia ne-a recomandat Pediafluour, nu am gasit in nici o farmacie si am lasat-o balta, nu i-am mai dat nimic (desi as fi putut sa-i dau si ei Zymafluor).
Ioana are la 6 ani dintii OK, a schimbat deja 3, dar nu a avut nici o carie, nu s-au ingalbenit. Acuma nu stiu daca o fi sau nu de la Zymafluor ...



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna seara...am intrat sa vad noutatile si ce mai faceti voi.
Noi suntem binisor...am capatat un rosu urat in gatsuntem pe tratament ceva hemeopat pastilute de supt si eurespal sirop sper ca pana vineri sa fim fresde nu ne baga pe antibiotic si asa nu vreau,am fost la controlul de 2 ani avem 11.700 kg si 84 cm nu stiu cat de bine este dar doctorita a fost ff multumita.
Am intrat deja in pragatirile pt ziua lui doamne 2 ani....am fost si la munca de mi-a prelungit contractul cu inca 1 an pana il dau la cresa...
Gata ma retrag sa-i dau ceva de mancare apoi baita,lapticul si culcarea.
Apropo voi (cei mari) mai dati lapte la copii cu biberonul?la ce varsta ar trebui sa renuntam la el?
Pa,pa aveti grija de voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna dimineata dragelor

Va citesc din cand in cand, dar nu am mereu timp sa scriu sau nu am prea multe noutati. Asa ca stau in umbra
Am vazut ca discutati probl florului. Ne spalam si noi pe dintisori (8 la nr),dar mie dr de familie, mi-a spus sa folosim pasta de dinti fara flor, iar la voi vad ca le dati si pastilute cu flor
Nu mai inteleg nimik. ma puteti lamuri si pe mn?
Saru-mana

Sa ne mai laudam si noi putin. Avem 13kg si 90cm,facem tot felul de prostioare Iar aici ne puteti vedea:
http://picasaweb.google.com/sorilea73/Razvan16Lunite#

-ici la puiuti si mamici.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

SoriLea la noi recomandarea a fost "pasta de dinti fara fluor, pastilute cu fluor supliment". Nu stiu care e ideea, sincer dar la Ioana am respectat.
Pe Nadi am spalat-o cu Nenedent fara fluor pana acum vreo 2 luni cand am trecut-o pe pasta cu fluor pentru 0-6 ani ca vroia neaparat sa se spele cu pasta sora-sii.

c.valy Nadia inca bea laptele de dimineata si seara cu biberonul, cu toate ca stie sa bea si din canuta cu cioc, cana normala, sticla si cu paiul.
Dar are tabietul ei cu laptele si inca o las.
Ioanei i-am scos biberonul putin dupa 2 ani.

Vrem si noi in listuta! Ne ajuta cineva?

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor, eu am intrebat de pastilute cu flour pentru ca am auzit mamicile in parc vorbind de ele. Eu nu ii dau Karlei si dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta nici nu o sa ii dau. Noi ne spalam pe cei 16 dinti cu pasta fara flour ca asa e recomandat.
Despre pastilele cu flour atat stomatologul cat si pediatrul mie mi-au sppus ca ei nu indica. De ce? Pentru ca la suplimentarea cu flour ar trebui o doza foarte exacta si copilul isi ia flour si din apa si din alimente si nu se poate stii care ar fi doza de care are nevoie. In plus aceasta profilaxie cu flour a cariei dentare daca se incepe trebuie facuta pana la 18 ani. Noua stomatologul ne-a spus ca vom vorbi de o flourizare a dintiilor pe la 4-5 ani dar atunci facuta in cabinetul stomatologic cu niste geluri recomandate varstei.

Despre lapte eu nu am ce sa va spun pentru ca Karla de cand a fost intarcata (acum 4 luni) nu mai bea lapte. Insistam inca dar fara mari sorti de izbanda.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Naty de unde iei nenedent?
Joklk voi ce produse folositi si de unde le luati, ca eu peste tot am gasit dor cu continut redus de flor.
Noi folosim o pasta trimisa de sora-mea din germania, dar cand raman in pana pana imi trimite ea, vreau sa stiu de unde pot s-o procur.
Va pupam

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sorina si noi folosim nenedent baby si le luam de la farmaciile help net.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani Luca-Daniel! Sa cresti mare, sanatos si sa se bucure parintii de tine!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Multumesc pentru urari Jo .
Gata am ajuns si la 2 anisori....Am pus cateva poze de la "petrecere" aici pentru cine doreste sa le vada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_bld spune:

La multi anisori Luca,sa te faci maaare si sa le oferi multe bucurii parintilor.Ce mari sunteti.Va pup dulce.

Mergi la inceput