Regasiri (45)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va las o si fug...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Buna dimineata!
Roxana eu pe Ana o lasam pana se duceau de la sine urmele de carioca. Oricum tati i le-a aruncat pe toate, odata s-a manjit pe langa ochi cu rosu, am tot frecat-o dar tot ramasese parca fusese batuta, asa am iesit cu ea, a trecut in cateva zile nu mai retin, o spalam de mai multe ori pe zi.
Dbunny cu bactroban o mai dadeam si eu la orice bubita aparuta, mi-era frica sa nu se infecteze ca anul trecut, chiar sunt curioasa daca mai apare ceva in vara asta. Este f bun, am mai citit despre el, in special pe stafilococ auriu. Ce ma oftic ca la noi nu se gaseste, dar asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

si cu foarte multa intarziere, dar justificata Andres si tuturor Elenelor si Constantinilor. Sa fiti sanatosi si fericiti, sa aveti parte doar de bucurii si noroc.
Elena mea si-a petrecut ziua cu perfuzii , dar va multumim din suflet pentru urari.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

La noi parca nu se mai termina problemele. Sa va povestesc: lunea trecuta copilul a inceput sa verse, mancase 3 capsuni si am crezut ca de la alea. Am fost la urgente, ne-a dat tratam, ne-am apucat de el, dar peste noapte au aprut scaune apoase, varsaturi la cea mai mica inghititura, fie ea si de ceai, asa ca marti dimineata eram deja internate. A urmat tratament, perfuzii, marti seara a aparut si temperatura mare, care nu scadea cu nimic, nici macar cu algocalmin intravenos, asa ca am ajuns la impachetari in cearsafuri ude. Miercuri dimineata la fel, nici o ameliorare, copilul se simtea din ce in ce mai rau, m-am gandit sa o urc in masina si sa plec la Bucuresti, dar cu temperatura 39.2 de mai bine de 12 ore si in starea in care era mi-a fost frica. Ne-au trimis de la pediatrie (unde dr nu stia ce sa-i mai faca) la boli infectioase, ca cica-i iesise la kk rotavirus (diagnostic neconfirmat de analizele de la infectioase), dar macar aici am scapat de gandaci. Copilyul meu nici nu mai vorbea, starea aceeasi, doar scazuse temperatura la 38.6-38.8, alte perfuzii, a inceputsa doarma mult, nu-si mai tinea capul...Am facut perfuzii pana vineri inclusiv+ tratamente, ebra nu a mai aparut deloc de joi spre vineri noaptea, dar singurele cuvinte erau:mama, au ma doare. Cu febra au disparut si varsaturile, iar sambata s-a ridicat in fund, a mancat ceva si a inceput sa vorbesca. Marti ne-am externat, analizele au iesit infecte,mai ales la ficat, le repetam martea viitoare, cand mergem si la control. Nu stiu inca cauza si nici nu cred ca o voi afla...Avem de luat o gramada de siropeluri si prafuri, avea 14 kg lunea trecuta laurgente si 1.10m, acum cred ca are 12-13 kg. Am imbatrinit cu 20 ani. Luna viitoare faceam 33 de ani, dar acum ma simt ca si cum as face 53...
Am inceput sa ne culcam pe picioare si sa vrem sa ne tina mami de mana inclusiv noaptea..


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

A...diagnosticul la externare a fost enterocolita acuta, dar nu stiu ce sa zic...

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ank nu suna prea bine ce povestesti tu, ia fa-ti curaj si fugi si cu ea la Bucuresti sa-i faca niste analize amanuntite. Nu stii ca in Pitesti sunt varza, eu nu am incredere deloc in spitalul ala de pediatrie. Valorile la sange e normal sa fie f proaste dupa un episod asa urat cu diaree si voma si febra etc. Cand o vezi mai ok, du-te cu ea la Bucuresti sa i le repete, si cere si parerea cuiva de acolo. Va pup si bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:


noi suntem cam asa:]
-Am intarcat-o pe Isabella fortat/obligat de o durere crunta la san
-stari febrile la Bogdan i-a iesit complet o masea de 6-7 ani...el numai are nimic acum
-cand a terminat Bodo,,,a devenit febrila si scancita Isabella ne iese primul colt de la prima masea
-ei incerc sa me mentin pe linia de plutire cu TA oscilanta si prima cadere de Ca...

Pe 2iunie trebuie sa fiu fresh si la control la B cu Bodo
all


Participam la concurs www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=&folder=I%20Love%20DC" target="_blank">dod-1 dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ank, imi pare rau, vai de fundul vostru. Cel mai bine e cum a zis Maya: un control la Bucuresti , interesati-va inainte unde, cand, la cine...pe caldurile astea sa nu stati pe la usi prea mult.si va doresc numai bine.

In legatura cu carioca de pe fii-miu...am incercat initial cu spirt, dar cum are numeroase zgarieturi pe picioare, unele vechi, altele facute chiar ieri prin parc, il ustura si nu a mai vrut deloc sa stea. Pe mine ma deranjau cel mai mult alea de pe fata, avea si pe ochi, alea se vedeau, si cele de pe picioare, cum sa ies afara cu el asa? Dimineata parca nu se mai vedeau, sau m-am obisnuit eu cu el

Aelita, am incercat sa-i vorbesc si calm, am si urlat....degeaba. Adevarul e ca sunt si stresata, am altele pe cap si nu mai am rabdare prea multa, ma enervez usor....incerc sa fiu mai calma sa vedem daca merge.

Si sa va mai povestesc una: mai devreme eram acasa, citeam ce scriseserati, Calin pe pat se uita la desene si vorbea cu Ana . Calculatorul il am pe biroul Anei, birou care-i langa patul unde stateau ei, la distanta de o palma. La un moment dat nu stiu ce a vrut sa faca, Ana era la celalalt capat, am auzit o busitura...daduse cu capul in birou, dar daduse bine ca dupa cum s-a auzit am zis ca si-a spart capul. Bine-nteles ca au inceput sa urle in duet, el ca-l durea, Ana de frica sa nu-i curga sange ( nu stiu ce are cu sangele, daca vede...e jaleeeeee). I-am calmat pe amandoi, lui i-am pus o sticla cu socata sa nu-i apara cucui, altceva rece n-aveam. Pana am plecat eu nu se vedea nimic in locul ala.

Mari emotii am cand ma gandesc ca din toamna merge la gradi, nu stiu cum s-o descurca cu el.

Vorbeati de greutate...el are 18 kg, cand l-am masurat ultima data- prin februarie- avea 98 cm , in greutate n-a mai luat decat putin, la 1 an avea vreo 16 kg, era "biloi" , a crescut doar in inaltime. Are zile cand mananca de nu se mai opreste si zile cand o exaspereaza pe mama ca nu mananca mai nimic si mooor cand vad ca-l indeasa, mereu ii zic sa-l lase in pace sa manance cat vrea, nu-i slab in niciun caz, e bine, zic eu, are ceva copanele.

De mancat singur... rareori...si atunci ia de 2 ori si gata, n-are timp, daca el e intr-o continua alergare de unde atata timp sa manance? In concediul asta sper sa se invete, mai ales ca nu va mai fi mama sa alerge cu mancarea dupa el, sper ca in 10 zile sa nu-l recunoasca bunica-sa cand ne intoarcem

Eu acum sunt la servici, am scris cam anapoda, in reprize.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ank imi pare rau prin ce treci dar nu te consuma, asa am patit si eu, ivan a avut la 14 luni cam asa, rotavirus am stat internata
e ca o gastroenteita mai nasoala ca da febra
spun ca nu te consumi cu greutatea, salbesc mult dar dupa ce trecesa vezi cum mananca o sa.ti darame frigiderul...si acum nu te mai uita la kg sunt la varsta in care nu mor ei de foame

la ivan a fost clar rotavirus dupa analiza....am stat doar pe perfuzii, si atat, fara pic de regim, i.am dat lapte, iaurt, piure de toate, altfel risti sa.ti faca o intoleranta provizorie la lactoza

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ANK,doamne,cred ca albeam si eu daca treceam prin ce ati trecut voi !!!! cred ca ai fost tare speriata si inca mai esti.of,ca nimic nu e mai rau decat sa ii vezi bolnavi ...sunt asa fragili ca niciodata nu e de gluma !
multa sanatate va doresc si sper sa nu se mai repete si sa se puna pe picioare repede !

ROXANA ,cand nici eu nu mai am calm,sau nu mai merge cu el,ridic tonul ,ca doar nici eu nu sunt banda de casetofon sa le zic numai usurel.
acum zic mai usurel ca m-au prins cu burta la gura si obosesc si sa ma enervez

e foarte bine la inaltimea lui !!

DAYANARA,da,aici nu se tine regim la gastroenterita,si se da lapte.
eu de cate ori mi-.au facut,am dat lapte,pt ca a fost singurul lucru pe care il beau,nu au vrut nici saruri hidratante,nici ceai,nici supe,nici orez,mere coapte si alte minuni...doar lapte ...
in Anglia la fel cica nu se tine regim.
dar sunt nenorocite !!
Sofia dupa un asa episod nu isi mai revenea cu mancarea...am pus-o pe picioare cu vitaminele.
depinde cat de mult slabeste si cat de slab era inainte si cata putere are de recuperare.ca daca ajunge la anemie,deja nu se mai reface,pt ca organismul e pe minus si se schimba gustul la mancare sub anemie,e totul naspa si mananca din ce in ce mai putin.
dar daca copilul are suficiente kg cand se imbolnaveste,si nu ajunge la anemie,atunci se recupereaza ca ii revine apetitul dupa boala.

asa ca ANK,vezi la tine care e cazul.ori ii revine apetitul in cateva saptamani si atunci va recupera,ori are deja anemie si trebuie ajutat.
Dar in general ei isi revin singuri.





28+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput