Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Uf Deus chiar ca e asa, pe Oscar il ai de cind s-a nascut, din prima lui zi de viata, de cind era mic mic.Plus ca 16 ani, cum zice si sotul de ricky, cea mai de durata prezenta din viata lui, dupa parinti:))Si printre atitea lacrimi dupa cei dusi, iaca vin sa cinstim aici un mosulet mic si cu parul in toate directiile, un boschetar zis pokemon:), adus din spania unde a fost prezentat ca fiind chipurile rasa nobila: fox terrier valenciano , si acum ride sotul cind isi aminteste de vinzatorul spaniol care incerca sa faca, ultimul din puii depozitati intr-un acvariu, cit mai atractiv cu putiinta: Ricky. Oricum dragostea fusese pecetluita inca inainte sa intre in magazin, il vazuse cu trei zile inainte in vitrina alaturi de fratiori, exact pe el, ca era cel mai uritel si mititel, cu o mie de culori pe el, restul mai scuturati asa:) Si exact pe el nu l-a vrut nimeni altcareva.Azi a implinit 16 ani!Nu-i ca in tinerete, e cu pastilele in buzunarul de la pijamale ca orice senior:), cam rateaza treptele, mai face si pe el noaptea ca nu se poate tine atita, noaptea nu mai nimereste usa de la bucatarie sa vina inapoi din gradina, nu mai vede pe intuneric deloc, latra si el la gard in amintirea vremurilor bune, cu toate ca nu trece nimeni pe acolo si e intuneric bezna, ziua ii e lene sa se ia de careva:), nu mai are apetitul la mincare, ii pun in castronel si mi-l plimba toata bucatarie incercind sa-l ascunda, sa-l ingroape ca rezerva:) dar e inca printre noi si ne bucuram de asa o companie aleasa! E cel mai vechi prieten al meu in Germania:) Ma incurcam printre stradutele de printre case si ma ghidam dupa ciine si cind eram la pas si cind eram in masina, ca in masina il luam in dreapta si el schelalaia nervoso-bucuros cind eram pe aproape de destinatie, da da ca el stia tot, destinatiile puteau fi nenumarate, le stia pe toate:) Ciinele cu cele mai multe nume si porecle:) Atunci ii ziceam Busola, pe urma Boschet, in dorul Romaniei:)) ca are si fata, si atitudine asa, pe urma Pokemon in comparatie cu Cooper, maica-mea ii zice Flocosenie mica, Barbata-miu Teddybär, ah si mai sunt dar le-am mai uitat:)In tinerete fugea de acasa, ca pe aici stiti cum is gardurile, ne-a plecat de la vreo 3 petreceri la gradina, colo era gratar, mirosuri bune dar nu-i placu asistenta, zapaceala copii, bleah, a gasit o gaura in gardul viu si a plecat acasa:), a trecut strada mare, cale ferata chiar, eu si barbatul il cautam ingroziti si el venea la pas ca un om serios de la job, mai marca, mai mirosea, dar tinea drumul drept:)Ne e si frica sa ne gindim ca..Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La Multi Ani, Ricky boschetaru'!! 16 ani in data de 16...ce frumos...Sa-ti fie batranetea cat mai frumoasa si mai lipsita de neajunsuri alaturi de numeroasa ta familie iubitoare!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

La multi ani Ricky! sa ai parte de multe bucurii si papa buna

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Fetelor, e aiurea sa postez aici, dar o prietana are nevoie de ajutor, poate stiti ce trebuie sa faca, va rog cu un raspuns, daca stiti.. Pun mesajul ei aici:

"Ce sa-i dau unui catelus miiic, miiic, care face diaree cu sange? Am gasit duminica un puiut la mine in curte, acoperit cu un strat de gheata si tipa ca din gura de sarpe. L-am pus in niste carpe, l-am dus in camera centralei, i-am dat laptic; luni i-am facut baita. I-a luat sotul picaturi speciale , dar de marti seara a inceput sa faca sange ; nu i-am mai dat lapte, dar nu vrea nimic altceva, a baut doar apa. De la farmacie ne-a dat un antibiotic, dar il vomita; Farmacista ne-a zis ca s-ar putea sa aiba parvoviroza, si n-are sanse sa supravietuiasca. Ma intristeaza micul Mau (asa l-a botezat S, pt ca facea ca o pisica), se uita cu ochisorii lui rotunzi la mine si se intinde sa-l mangai; cu toate ca mi-e tare greu sa curat dupa el, as vrea sa se faca bine, sa creasca putin si sa-l putem da cuiva... Daca aveti vreo idee de ce i-as putea da , va rog sa-mi ziceti, ca n-a mai mancat de aproape 4 zile si moare de foame daca o tine asa."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

medic veterinar si perfuzii, singura lui sansa! sper sa se faca bine!


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

La multi ani, Ricky! Sa ai parte de o batranete cat mai usoara!!!

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mumtumim pentru urari!Macrina, cum zicea si deus, la veterinar. Ar fi trebuit dus imediat. Saracul pui..Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Toata ziua de ieri m-am gandit cum ca AZI ar urma sa fie ziua lui Manole...ca azi e 28 decembrie. Culmea e ca am postat pe forum ieri, puteam sa vad data, puteam sa vad data in postarile altora, puteam sa vad data pe propriul meu calculator...nu, eu triam cu impresia ca ieri e 27 si ca azi e 28. Si m-am trezit direct in 29, ca si cum subconstientul meu ar fi vrut sa treaca peste data la care ii cantam "la multi ani!" lui Manu si ne bucuram ca uite, inca un an langa noi...Anul trecut pe vremea asta nu mi-as fi imaginat ca anul asta nu va mai fi cu noi de ziua lui...ar fi implinit abia 10 ani...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

imi pare rau Ilinca...
sunt atata de sigura ca ei sunt bine acolo unde sunt si noi suferim doar fiindca nu stim exact ce se intampla si fiindca ne este dor...dar ei sunt bine!

uf..este foarte dureros, al meu batranel este tot mai neputincios si-mi rupe sufletul in doua cand ma gandesc ce ma asteapta! il am din prima zi, de 16 ani, este puiul meu!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:


of, ce-am citit eu aici... am trecut si eu prin "momente", vorba fie ca nu-s momente, grele... am pierdut o catea dalmatian cand avea 9 luni, parvoviroza, a suferit saraca de mi s-a rupt sufletul... isi punea capul intre geninchii mei si-i curgeau lacrimile... plangea tatal meu in hohote cand a murit Dora, apoi mi-a murit motanul cand avea 5 ani, blocaj renal... parca mi-a taiat cineva o mana, n-am fost om luni de zile, am zis ca nu am sa mai pot iubi asa de mult o matzuca...
acum am 2 caini, o "labradoara" nebuna rau care te darama de pe picioare cand o apuca "iubirea" si o corcitura de cocker zapacit si plin de el care e de o sclifoseala rar intalnita... si un motan de 10 luni pe care il iubesc ca pe ochii din cap, e copilul nostru blanos, e pupacit si smotocit... si stau si ma gandesc ce o sa ma fac fara ei... pentru ca sunt constienta ca intr-o zi voi fi nevoita sa stau la capataiul lor si sa ma intreb: De ce Doamne trebuie sa sufere ca nu au nici o vina???!!!
Am gasit acum cativa ani un setter englez, tinerel cred ca avea 9-10 luni. Statea saracul in popou si se uita dezorientat in toate partile. L-am luat acasa dar l-am dus in curtea din spatele casei urmand sa merg cu el la medic sa vad daca e ok. Dupa 2 zile a inceput sa-i zvacneasca un picior si scheuna incetisor. Am mers cu el la medic crezand ca s-a lovit. Acolo, stupoare!!! Boala lui Carre!!! Singurul lucru recomandat: eutanasia pentru ca deja ii afectase sistemul nervos. Am zis ca mor. Era atat de bland si iubitor. N-am avut ce sa fac. Plagea si sotul cand am iesit de la veterinar si m-a vazut cu el invelit intr-o carpa... m-a intrebat ce are... i-am zis ca-i mort!! i-au tasnit lacrimile...

Mergi la inceput