Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si promisesem ca pe acest topic voi scrie multe amintiri frumoase si haioase cu Manole, nu m-am tinut de cuvant dar o voi face.
Acum insa sunt shocata, efectiv sunt in stare de shoc, vikinga draga, si asta numai din "cauza" ta...Stii ca ziceam mai demult de coincidentze, ca avem acelasi prenume si aceeasi varsta...si acum ce-mi vad ochii, dand din intamplare peste un topic cu urari pentru tine...ca esti nascuta in 25 octombrie!! Da-o-ncolo de treaba!! Ghici din ce data sunt eu?!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nu-mi spune ca si tu exact in aceeasi zi esti nascuta! Ce chestie cite coincidente si uite cum am dat una de alta din pricina cateilor nostri dragi! Trebuie neaparat sa ne intilnim la o cafea sa vedem ce ne mai leaga ca sa nu mai aveam socuri din astea:)Trebuie sa va povestesc o faza haioasa pe care sotul o zice cu drag:)Cind au venit ai mei cu Cooper pe ruta bucuresti-amsterdam-copenhaga, la schimb in amsterdam au fost ceva intirzieri, ei au alergat de nebuni sa prinda zborul si aeroportul din amsterdam e marisor nu gluma si pe urma pe avion numai la Cooper se gindeau daca o fi prins mititelul de el zborul ca la cite au tras cu ochiul pe pista era nebuneala lumii acolo, avioane imense pt zboruri lungi se perindau pe acolo ca niste balene cu aripi, airbusurile ca un furnicar, ce mai ai mei ingroziti ca s-a pierdut puiul:)!Ajung in Copenhaga stau ei cum i-am invatat la bagaje, vin bagajele, pina la ultimul, pasagerii pleaca, numai Cooper nu!deja sunau telefoanele la mine, griji mari, voci ingrijorate, eu le zisesem ca dureaza ceva, dar pt ei fiecare minutel atirna ca o ora!vede tata un barbat in uniforma , cum nu stie engleza da din miine si da sa-i explice supararea, mama si ea cu mina la falca ingrijorata si cu privirea aia de las' ca stiu eu sigur ca e pierdut Cooper-ashul:), omul crede ca li s-a pierdut copilul, nepotelul ca tata arata cu mina la nivelul genunchiului si zicea el ham ham , dar pe acolo ciini fac altfel:)), tipul fiind de la securitate alerteaza si altii, ai mei cind vad ca si aia sunt ingrijorati isi zic ehei stai sa vezi acum cine stie ce s-o fi intimplat si ma suna pe mine iar a mia oara si mi-l paseaza pe tipul in uniforma la telefon, incepem pe engleza si el rasufla usurat cind a auzit ca de fapt asteptam sa apara ciinele, zice si el ca e probabil la veterinar sa nu-mi fac griji. Explic mai departe dar tata degeaba, gaseste pe altul pe acolo si ii intinde telefonul cu mine pe celalalt fir, ce mai cred ca am vorbit cu vreo 4 de pe acolo. Fiind seara fusese unul din ultimele zboruri si asa ca toti alertati pe acolo de tata erau acum si ei curiosi, sotul meu care ii astepta a intervenit si el chiar in mom in care era adus spre iesire "catelusul". Si zice el ca de pe fata alora se citea asa o indulgenta amestecata cu simpatie la adresa unor pensionari care si-au pierdut vreun pudle alb, mic si neajutorat si cind colo vine o cusca mare ei zic si ei pe engleza ca ia uite a venit catelusul, gata nu trebuie sa va faceti griji, tata si mama se reped sa vada daca e chiar el inauntru, daca e bine, in viata:)) si-l scot vorbindu-i si dragalaindu-l si cind il vad deoadata cei din aeroport pe Cooper in toata splenadoarea, mare si cu ditamai capul si cu figura aia de ciine bosumflat incep sa rida toti cu pofta!Ei da la asa ceva nu se asteptau. doi bunici ingrijorati pt un ciine de lupta:))[b]Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vikinga, dada, aceeasi zi, aceeasi luna, acelasi an, acelasi prenume...si acum sa-ti zic o diferentza notabila: vreo 20 cm inaltime (nu, nu am eu peste 1.90)
Faina faza cu parintii tai, imi inchipui mutrele celor de la aeroport cand l-au vazut pe "Bubico" (sau cum le spun ei celor mici:))
Sa zic si eu una cu Manole. El, fara sa fi fost dresat "oficial" (toti dresorii pe care-i stiam ziceau ca e neaparat nevoie si de "un pic" de dresaj "de aparare"- aiurea, exclus pentru dogul de Bordeaux din motive intemeiate; in plus dresorul considerat cel mai tare avea metode dure (l-am si vazut si el nu se sfia sa recunoasca asta; no, pai Manole daca primea un shut devenea neom:))) - ei Manole era totusi educat, de catre mine, mai ales in ceea ce priveste mancatul de pe jos, stia clar ca nu-i voie, n-a trebuit sa-i explic decat de vreo 2 ori cand era pui.
Buuun...intr-o seara iesim la plimbare (el in lesa), era intre Craciun si Anul Nou, cam bezna pe strazi. Seara faceam o tura destul de scurta, in jurul blocurilor, rasa nu e prea rezistenta la frig. In dreptul unui stalp cu un cosh de gunoi pe el il vad ca se opreste si amushina, frate, de zici ca tragea pe nas. Ma gandesc c-or fi trecut ceva catzele pe-acolo, ca citeste el ceva "misiva", il las un pic, dar el exagera, nu se dadea dus. In fine, dupa o "lupta" de cateva minute purcede la drum langa mine. Dar eu il stiam pe Manole mai bine ca pe buzunarul meu, mi-am dat seama ca a intervenit o schimbare in comportamentul lui: mergea prea agale, capul in pamant, coada intre picioare...Doamne, ma gandesc, se simte rau!! Ca doar el mergea vesel, la trap, mai mare dragu'...Mergem asa pana spre bloc, el tot in postura aia umila...In fatza blocului zic: gata, il las din lesa, sa-si revina, sa alerge, sa se bucure...Ii dau jos lesa, ce credeti ca face: merge tzinta la scara, cu acelasi mers de ghiocel!! Vai de mine, e grav!! Daca Manu vrea singur sa mearga acasa, el, care s-ar plimba la nesfarsit, care fara lesa alearga macar doua ture si ma provoaca si pe mine..e clar, se simte asa de rau ca vrea sa mearga sus sa zaca!! Din ce in ce mai ingrijorata urc si eu cu el (stam la etajul 3), el urca scarile inceeeet, ca pe oua, capul vesnic plecat, coada intre picioare...atitudinea lui super-vinovata, dar de ce sa fie vinovat?! Doar nu se simte vinovat ca-i e rau?! Pe la etajul 2 nu mai rezist si izbucnesc:"ce ai mai, Manole, ce ai?" Eu eram disperata dar el, simtindu-se vinovat, a simtit ca-i ton de cearta...si-l vad cum ridica inceeet capul...si din coltzul gurii lui uriase ii iesea un capat de caltabosh..."explodat" pe la margine, cu carnea si orezul iesind...o scarboshenie!! Si-l depune umil la picioarele mele, ditamai bucata de caltabosh, intact, va dati seama ce finutz l-a adapostit in peshtera lui de gura cu gandul ca poate scapa nevazut si ce bine l-a manca pe undeva prin casa!!
Deci educatia si bun-simtzul lui l-au tradat...Mi-am dat seama ca el a cules porcaria aia la stalpul acela, dar cu cate ezitari de-a stat atat acolo! Si apoi atitudinea lui vinovata...Ce lupte morale s-o fi dat in el:"sa-l iau? nu-i voie! dar ce buuun pare! il iau, dar inca nu-l mananc!" ca pana la urma sa-l pocneasca remuscarile si sa mi-l "ofere":))) Sa mai zici ca un caine n-are etica:)))
(pekinezul meu, in aceeasi situatie, ar fi halit porcaria aia pe loc si mi-ar fi smuls bratzul daca as fi incercat sa-l impiedic:))
Dupa ce-a "depus" caltaboshul a fugit in sus pe scari, de parca ar fi urmat ca eu sa tun si sa fulger, dar m-a distrat prea tare faza...i-am servit cateva mustrari totusi:"da' se poate asa ceva?" dar cu mila, ca vedeam ca e deja macinat de remuscari si ushurat ca a scapat de vinovatie:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN+4 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Haha dragul de Manole, ce m-am amuzat citind de pestera lui de gura:), ai dreptate si la Cooper cam la fel, ok ceva mai micuta cred dar si acolo se ascundeau destule, mai ales dragile lui pietre. Si avea o fata de tont cind tinea o piatra in gura, de era mai mica trebuia sa-i salt falcile in sus ca pe draperii sa vad ce se ascunde dupa. Si nu era absolut nici o sansa sa reusesti sa-i deschizi gura in incercarea de a-i lua-o, nimeni nu a reusit, nici tata care-i asa un munte de om la 1.90 si 100kg.I-am citit si mamei mele despre Manole si Oskar si alti iubitei de pe aici de la subiect, a vazut si poze.[b]Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Noi il avem pe Patrocle, o corcitura de pittbul cu bulterrier, care implineste acusi 11 ani. Chiar daca imperecherea sugereaza o fiara, e unul dintre cei mai bine educati caini din cati am vazut. Nici nu-mi vine sa cred ca a trecut atat de mult timp. Parca ieri era o mogaldeata simpatica pisacind si kkaind toata bucataira. E alb cu pete maronii, cu botul incovoiat si are privirea inteleapta a cainilor batrani. Nebunul nostru mic de Sasha - un westie de nici un an - il latra in draci, si Patrocle se uita la el usor scarbit. Daca Sasha insista cu latratul, zice odata ham, asa, parca ardeleneste ... dupa care se uita cu repros la el. Acum cateva luni am crezut ca-l pierdem pe Patrocle. El locuieste la sat, cu bunica, si ne-am trezit ca boleste, iar veterinarul a spus ca, probabil, a fost otravit si ca nu mai are nicio sansa. L-am adus la oras, l-am dus la un cabinet veterinar super bun, si dupa zile in sir de tratament ni l-au pus pe picioare. Nici medicii nu credeau ca mai scapa .... acum, cu regim si medicamente arata nesperat de bine si sper din suflet sa mai traiasca ani buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Danitin, neaparat sa-l vad pe Patrocle, mai m-ai dat gata, cel mai tare nume posibil pentru asa un amestec de rase.Si citi ca el, ca Manole si Cooper al meu sunt buni, iubareti, rabdatori..! Ii vad pe youtube. Dar de ei se vorbeste rar de tot de parca nici n-ar exista. E o lipsa de respect si pretuire pentru o viata, chit ca e de ciine.Sa va mai zic una de Cooper. Se uita dupa blonde, serios intorcea capul chiar, de fapt cred ca v-am mai zis, cu asta s-a pricopsit din cauza mea cind am plecat din tara, pe urma se mai linistea cind reveneam, iar plecam iar o lua razna dupa blonde, ba chiar de era una de dimensiunile mele statea si in loc. Si uite asa a ramas cu fixatia cu blondele chiar si atunci cind l-am adus linga mine.Numai ca saracul de el adus la pensie in sfirsit linga mami a lui, unde trebuia sa aiba si el liniste dadu peste o groaza de blonde ca vorba aia asa-i in nord p'aici.Ehei cind aveam cite un party acasa si se umplea casa cu blonde, inalte, cu multi copilasi printre picioarele noastre, numai in mijlocul nostru statea, era CEL MAI FERICIT.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

pt voi toate care povestiti atat de frumos si haios.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Cum sa uit una ca asta! Tre' sa o pirasc pe mama aici.A adus tata ieri cind a ajuns la mine printre altele si multe poze cu Cooper.Inafara de un imens dor, inafara ca iar m-am simtit vinovata ca l-am lasat atita timp departe de mine, pentru ca el a avut o viata acolo si una aici, adevarat emigrant ce mai, mi-am amintit ca mama ii punea la zgarda fundita rosie casa nu fie deocheat, ei stiti cum e la noi.Dar va imaginati voi un ciine de lupta "fioros" "urit" "pieligos" "botos" "incruntat" "pericluos" si asa mai departe, ca atit imi amintesc pe moment din complimentele oamenilor care ne injurau ca avem asa o fiara si ne tot indrumau sa-l omorim, ei bine cu fundita rosie la git pentru deochi ca nu cumva sa i se faca rau odorului de la atitea minunari. Ce face dragostea din ochii unui om si ura din ochii altora.trebuie sa recunosc ca primea zilnic si exclamatii de cit de frumos si reusit este! Vine din parinti campioni, din ungaria si romania, el a luat si el premii. in fine reactiile pe strada la vederea lui au fost intotdeauna la extreme ori de bine ori de f rau. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La multi ani, vikinga!!
E prima mea zi de nastere fara Manole, de multi ani...
Acum 2 zile am aflat ca a murit si cainele veterinarului lui Manu, un brac german pe nume Vuk, cred ca avea vreo 14 ani. Era un caine tare iubitor, totdeauna statea la cabinet si ma intampina dragastos (intram eu prima, caci apoi trebuia sa-l bage in cusca, sa preintampine meciul cu Manole; Vuk era cel care s-ar fi repezit). Cand Manu era bolnav, atunci, incepand cu ianuarie, si Vuk avea cancer, ceva tumori la nas-gura, lasa puroi, tusea groaznic. Ghiury a zis ca pana mananca si nu-i in stadiu chiar terminal nu-l eutanasiaza. Acum cand am vorbit din intamplare cu el mi-a zis ca Vuk a murit in mai, a pus-o pe colega lui sa-l eutanasieze, el nu a putut.
Mi-e dor de Manole.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

La multi ani pentru amandoua, Ilinca si Vikinga

Va citesc de cand a inceput acest topic, si mi se par tare frumoase povestile voastre despre necuvantatorii pe care i-ati pierdut.Insa trebuie sa va ganditi ca v-au ramas miile de amintiri din prietenia frumoasa de atatia ani , si ma bucur tare mult ca ati reusit sa faceti atatea fotografii, vor fi de neinlocuit.





Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput