Copilul deseneaza. Cum "evaluam"?

Copilul deseneaza. Cum "evaluam"? | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Nu am stiut exact cum sa numesc acest subiect, ma framanta de cateva luni bune, as putea sa zic de fapt, chiar de anul trecut din toamna de cand Stefan al meu deseneaza gormiti.
Am sa incerc sa nu o lungesc prea tare, si astept cu mare interes un sfat sau o parere, de fapt, vreau cel mai mult sa stiu ca eu procedez corect si sa stau cat de cat linistita.

Stefan, 5 ani si 9 luni, a inceput de anul trecut, cam sfarsitul toamnei, mai prin iarna, sa deseneze gormiti. Il pasioneaza aceste figurine, mai are un coleg la gradinita cu aceasi pasiune - (pasiune declarata de Stefan la modul - "cred ca pasiunea ta mami sunt prajiturile pentru ca le faci foarte bune , asa si pasiunea mae sunt gormiti!")
La inceput eu cu tati am fost mai sceptici in ceea ce privesc aceste figurine, deloc frumoase, pana cand incet incet am inteles cat de cat ce anume sunt si ce reprezinta pentru Stefan.
Cum colectia lui de 20 de gormiti am considerat (eu cu tati) ca este suficienta, nu am de unde sa-i cumpar zilnic un gormit asa cum si-ar dori...a inceput sa-i deseneze pe banda rulanta, si asa, zice el, are mai multi si chiar asa cum si doreste.
Acum suntem la faza in care gormitii lui Stefan "evolueaza" in fiecare zi cu cate un diamant in frunte sau un foc pe burta sau te miri ce aripi incovoiate sau maini cu ventuze...etc.
Pana aici pare totul ok, eu i-am admirat va spun sincer desenele, mie chiar imi plac, tehnic vorbind sunt bine realizate se inspira de pe you tube unde a gasit impreuna cu un coleg mai rasarit in ale calculatorului....ca daca scrie "gormiti" acolo, apar ceva filmulete. Are voie o ora pe zi la calculator sa se uite la acei gormiti, el tine pauza apasata si deseneaza dupa imagini...

BUn, problema mea este alta. La gradinita. In fiecare dupamasa vine acasa necajit ca doamna A ii spune ca deseneaza urat, ca face monstri urati si ca ei nu-i place cum deseneaza.
Nu stiu cum sa procedez. El ma roaga sa o sun pe doamna si sa-i spun ca nu deseneaza urat.
Pana acum am tot tinut-o pe a mea cum ca doamna poate sa aiba alegerile ei proprii si personale si poate, intradevar sa nu-i placa gormitii, cum, de exemplu, lui nu-i plac poneii - ca singur a afirmat chestia asta. Sa linistit o vreme, acum a inceput sa refuze sa mai mearga la gradinita din acest motiv.
El ferventeaza o grupa cu program waldorf, unde, au la sfarsitul zilei program de "desenem ce vrem" desene pe care mai apoi, fiecare copil din cate am vazul le arata educatoarei...si ea isi cam da cu parerea, dupa cum vad eu in ceea ce spune Stefan.
L-am descusut si mi-a zis ca baietelul S deseneaza numai fete, pentru ca fetele ii plac ( e un copilas care isi doreste sa fie fetita) - si doamna spune ca ii plac fetele lui S, fetita - A deseneaza oameni si doamna zice ca ii face foarte frumosi, baietelul A si cu mine facem gormiti care doamna zice ca sunt urati si nu-i plac... cutare fata face cutare desen...etc, si, mami, cei mici, mazgalesc.
La waldorf copii sunt de toate varstele, de la 3 la 7 ani. Stefan cu un baietel, A sunt amandoi de aceasi varsta, amandoi deseneaza gormiti.

Tot el mi-a zis ca de fapt doamna vrea ca el sa deseneze oameni, si el deseneaza si oameni daca trebuie, dar la doamna oricum nu-i plac oamenii lui pentru ca ii face asa cum stie el adica un cerc cu un batz si alte doua betze la maini si la picioare - stiti voi, omuletii aceia din betze.

Ma nebuneste de cap, insista sa vorbesc cu doamna...eu nu stiu ce sa-i zic.
Eu, personal, chiar ii apreciez sincer desenele, am invatat deja sa il cunosc, stiu ca este o faza trecatoare, chiar imi face placere sa vad ca deseneaza gormitii si nu-i mai doreste de la magazin.
Este adevarat ca deseneaza muuulti... dar ma gandesc ca in momentul in care va gasi altceva, va desena si altceva.
Eu...am incercat sa-l iau altfel sa-l aburesc...si sa-l intreb, ce anume il mai pasioneaza inafara de gormiti, mi-a zis ca deocamdata doar gormiti, bacuganii si desenele cu gormiti.... deci, doamna noastra de la gradi...va trebui sa aiba rabdare cu el si sa nu-l mai necajeasca.
Cum ar trebui totusi sa procedeze?
Sotul meu, zice ca e normal ca ea sa-l faca sa incerce sa deseneze si oameni, daca toti copii fac oameni si el face monstrii...
Eu stiu ca stie sa faca si altceva, are desene cu pesti, cu planete, cu alte minuni care l-au pasionat...cu Aladin, Jafar si pestera fermecata - daca vi-l mai aduceti aminte, cu pelerina lui de Jafar...

Sper ca m-am facut inteleasca cat de cat, astept pareri.
As merge sa stau de vorba cu doamna educatoare, nu stiu cum sa pun problema.Imi amintesc la o sedinta cu parintii in care ne spunea ca atunci cand copilul deseneaza oameni, si pamant, linia pamantului, inseamna ca este pregatit pentru scoala. Poate al meu nu este pregatit, nici nu va merge la scoala decat la 7 ani, asta daca nu se schimba ceva intre timp...

Multumesc.

blog de mamica
proud


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu personal m-as duce sa vorbesc cu doamna, sa ii explic pasiunea lui, motivul pt care deseneaza asa si sa o rog sa nu il mai critice, sa il lase in pace. Mi se pare ca 'ii frange aripile' ca sa ma exprim asa, insista sa il bage in niste tipare, nu ii lasa imaginatia libera, nu il incurajeaza sa isi dezvolte talentul. Mai ales pt ca tot insista si te roaga sa vorbesti cu ea, ar trebui sa o faci. Asa ii castigi si mai mult increderea baiatului care vede ca l-ai luat in serios cu problema lui.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_a

Sper ca m-am facut inteleasca cat de cat, astept pareri.
As merge sa stau de vorba cu doamna educatoare, nu stiu cum sa pun problema.Imi amintesc la o sedinta cu parintii in care ne spunea ca atunci cand copilul deseneaza oameni, si pamant, linia pamantului, inseamna ca este pregatit pentru scoala. Poate al meu nu este pregatit, nici nu va merge la scoala decat la 7 ani, asta daca nu se schimba ceva intre timp...

Multumesc.


sper ca glumesti si tu nu crezi deloc ca daca un copil nu vrea sa deseneze o linie si-un cerc si cateva ridichii pe post de oameni, asta inseamna ca nu e pregatit pentru scoala!

sincer, m-as fi dus glont la tovarasa aia nauca fara sa-mi ceara baiatul si as fi tras-o de ureche ca e in urma rau cu stiinta pedagogica. nu ii spui niciodata unui copil (asa mic) ca desenele lui sunt urate, si asta la ora de arta, unde trebuie invatati ca arta e subiectiva, nu exista urat si frumos, exista doar ce-mi place mie si ce nu-mi place mie. dar eu nu-s mafalda sa le stiu pe toate, chiar daca mi se spune educatoare in cartea de munca, deci parerea mea despre uratenie e egal cu zero. adica ar trebui. pentru ca acum e egala cu minus infinit, pentru ca distruge increderea in sine a micului tau artist! n-am avut rabdare sa mai caut ce-s aia gomiti, dar chiar si monstri daca ar fi, care e problema? e vorba despre expresia lui artistica, despre pasiunea lui, despre imaginatia personala, ca doar astea trebuie incurajate in copilarie.

sa stii ca si noi am avut probleme, dar in familie, unde i se dicta ce sa deseneze si era corectata si i se dadeau doar carti de colorat. pana m-am luat de rever cu ei si le-am interzis total sa spuna altceva decat "e interesant, spune-mi tu ce ai desenat" in cazul in care nu le place sau nu pricep ce deseneaza sonia. in niciun caz ca-s urati melcii ei pe jumate rechini, pe jumate lei, si mai au si enspe picioare de paianjen. ete comedie! :-)

eu cred ca mai important decat ce si cum deseneaza, la nivelul asta e mai important ca deseneaza cu o asemenea pasiune, basca mai cauta pe net si incearca sa invete singur cum se deseneaza (comparatie, studiu), are si fan club acum cu prietenul (socializare, networking legat de gomitii lor), adica e de colea? invatatoarea are nevoie de un dus rece sau de curs de reciclare, e paralela rau cu pedagogia la faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

TOTI artistii plastici seriosi pe care i-am intrebat despre desenele Sofiei mi-au spus clar: fara lectiii de desen pana la minim 12 ani, de preferat 14-16, in functie de copil.
Si NIMENI nu are dreptul sa critice/influenteze in vreun fel copilul.

Deci educatoarea e vARZA la capitolul asta si dovedeste o profunda prostie.
Trebuie sa te duci sa vorbesti cu ea si pur si simplu sa ii interzici sa mai comenteze desenele lui stefan si sa ii spui spui ca ai vorbit cu Sorin Ilfoveanu care ti-a dat sfatul asta:))

(eu am vorbit cu el, deci n-ar fi asa o minciuna:D)#

PS. Si Sofia are ceva probleme la scoala cu desenatul doamna ei invatatorae nu prea intelege.....insa i-am explicat ca doamna nu se pricepe la arta si a inteles:) Insa e adevarat ca Sofia are modele clare, noi suntem muzicieni, face pian la scoala de muzica etc, adica poate face diferenta intre autoritate care se pricepe si autoritate care nu se pricepe. Eu de exemplu n-am avut sansa asta, ca parintii au formatie tehnica, si increderea in ceea ce fac a venit un pic mai tarziu, dupa 17 ani....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

multumesc Laura de feed back!
Da, asta simt si eu, asta vreau sa fac, insa, ma lupt cu morile de vant Nu stiu cum reusesc, eu, sau poate numai mi se pare....sa fac valva la gradinitele pe unde merge Stefan.
El este la waldorf doar de anul trecut, inainte mergea la alta gradinita, unde, nu-l lasau in pace, il fortau sa nu mai deseneze decat cand i se spune. Avea "prostul" obicei sa mai puna un omulet de zapada, desenat de el, langa omuletul facut de doamna unde el trebuia sa-i aseze ochii si nasul.
Acu am scapat de faza asta...cel putin asa am crezut. Vad ca a revenit, el deseneaza gormiti cu diamante si focuri si frunze si pamanturi si ce or mai fi...si doamna vrea oameni si masini.
Ma duc acolo la gradinita si vorbesc despre pasiunea lui Stefan, si ea o sa ma ia cu "vai de mine, dar eu nu am spus asa ceva!" Simt asta, pentru ca o cunosc deja.
Eu deocamdata nu am decat ce imi zice Stefan, insa, il cred, il cred ca simte dezaprobarea educatoarei, la fel cum l-am crezut si cand mi-a zis ca "nu stie sa tina creionul asa cum trebuie - deci nu-i pregatit de scoala"
Am vazut ca pentru el este foarte importanta parerea educatoarei, si parerea noastra, chit ca eu ma lupt din rasputeri sa-i dezvolt increderea in el. Poate fi si varsta, o varsta in care aprecierea celor din jur conteaza mai mult ca orice....

Mi-am adus aminte acum, ca na mers o saptamana la gradinita pentru ca doamna nu-l lasa cu creioanele subtiri, il pune sa deseneze cu bucatile de ceara dreptunghiulare, cu care, zice el, nu poate sa-si faca contururile asa cum doreste. Sa necajit totusi si a reusit in ciuda doamnei sa-si faca gormiti si cu blocurile partatoase de creioane cerate cum le zice el.
Acasa nu vrea decat pix, numai cu pixul deseneaza, cred ca de la blocurile alea patratoase i se trage refuzul creioanelor, pixul screi fff subtire.
Cand l-am dus la gradi, dupa o pauza, doamna la luat cam tare cu " Stefan, aici eu sunt seful, si eu spun cu ce sa desenezi!" Asta pentru ca colegul lui de gradi ia spus doamnei care a fost motivul pentru care na vrut sa mai mearga. Sunt foarte dezamagita...chiar nu stiu cum as putea sa ma iau de doamna daca ea e sefa

Vreau sa-mi pregatesc un discurs mai lung, dar tre pregatit calumea si sper sa nu ma pierd, eu sunt destul de timida, daca ma ia mai tare ma pierd


blog de mamica
proud


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ana_a

Sper ca m-am facut inteleasca cat de cat, astept pareri.
As merge sa stau de vorba cu doamna educatoare, nu stiu cum sa pun problema.Imi amintesc la o sedinta cu parintii in care ne spunea ca atunci cand copilul deseneaza oameni, si pamant, linia pamantului, inseamna ca este pregatit pentru scoala. Poate al meu nu este pregatit, nici nu va merge la scoala decat la 7 ani, asta daca nu se schimba ceva intre timp...

Multumesc.


sper ca glumesti si tu nu crezi deloc ca daca un copil nu vrea sa deseneze o linie si-un cerc si cateva ridichii pe post de oameni, asta inseamna ca nu e pregatit pentru scoala!



nimic


nu, eu nu cred asa ceva
Insa, stiu ca Stefan nu-i pregatit pentru scoala, pentru ca este foarte pregatit pentru lupte cu gormiti de foc si pamanturi

blog de mamica
proud


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Of, Ana,

Ii spui pur si simplu ca vazand ca ea nu renunta la a critica desenele copilului, te-ai hotarat sa te interesezi la persoane de specialitate cum trebuie sa porcedezi tu ca mama, pt ca te-ai ingrijorat.. Accentuezi ca sunt personalitati a caror autoritate artistica nu poate fi pusa la indoiala.
Si spui ca ai aflat cu stupoare ca desenele lui stefan sunt extraordinare si ca a=l obstructiona este o GRAVA reseala pedagogica. Si ca esti extrem de uimita ca o persoana asa de bine pregatita ca ea a putut face o asemenea eroare grosolana. Accentuezi eroare grosolana:D



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si o intrebi daca a citit cartea asta:

Rud olf Ar nhe im, Arta si pe rce ptia viz uala.

ii zici asa: Macar capitolul despre desenul la copii sper ca l-ati citit.
Moama ce i-as face individei.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ana_a, deja dupa al doilea mesaj mi s-a ridicat tensiunea. femeia aia e sefa la waldorf? ca educatoare nu o mai pot numi, ar fi blasfemie la adresa profesiei. copilul deseneaza cu absolut ce doreste el! pixul, creioanele, astea-s doar media, foarte bine ca experimenteaza! sonia mai sterpeleste si betigase de-alea de urechi din baie ca sa le moaie in acuarele, trage dungi cu creta pe bete de lemn, mi-a prapadit si creioanele mele de ochi si buze, printre multe altele, tu glumesti cu madama asta? m-as gandi foarte serios la ce face si nu l-as invinovati deloc pe Stefan. nu pentru ca e copilul tau, ci pentru ca Stefan are dreptate, e foarte clar ca are. femeia aia suna ca o frustrata care-si arata muschii cu un copil de gradinita. deja o consider inamic personal dupa ce am citit cum se comporta cu baietelul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

TOTI artistii plastici seriosi pe care i-am intrebat despre desenele Sofiei mi-au spus clar: fara lectiii de desen pana la minim 12 ani, de preferat 14-16, in functie de copil.
Si NIMENI nu are dreptul sa critice/influenteze in vreun fel copilul.

Deci educatoarea e vARZA la capitolul asta si dovedeste o profunda prostie.
Trebuie sa te duci sa vorbesti cu ea si pur si simplu sa ii interzici sa mai comenteze desenele lui stefan si sa ii spui spui ca ai vorbit cu Sorin Ilfoveanu care ti-a dat sfatul asta:))

(eu am vorbit cu el, deci n-ar fi asa o minciuna:D)#

PS. Si Sofia are ceva probleme la scoala cu desenatul doamna ei invatatorae nu prea intelege.....insa i-am explicat ca doamna nu se pricepe la arta si a inteles:) Insa e adevarat ca Sofia are modele clare, noi suntem muzicieni, face pian la scoala de muzica etc, adica poate face diferenta intre autoritate care se pricepe si autoritate care nu se pricepe. Eu de exemplu n-am avut sansa asta, ca parintii au formatie tehnica, si increderea in ceea ce fac a venit un pic mai tarziu, dupa 17 ani....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina multumesc!


Ok, o sa-mi fac curaj, un discurs lung si serios, sa-mi pun o moaca daia de " nu trece nimic prin mine" si sa ma duc la doamna.

Imi pare rau ca nu am postat acest subiect mai devreme, problema e si la tati putin, ca el ii spune in copntinuare "nu-mi plac gormitii - si aici se refera la gormiti in general, la acele figurine, dar intradevar, desenele tale sunt interesante, nu pot sa zic ca sunt frumoase pentru ca gormitii sunt urati!" Cam asa suna aprecierea sotului meu. Am de lupta si cu el... dar o scot la capat. La el problema este doar de comportament a lui Stefan, de faptul ca toata ziua se lupta si face "ca gormitii" cu Matei, cu mine, cu toata lumea...si tati nu-l mai suporta dar desenele sunt una, si gormitii sunt alta.Aici, Sabina, se regaseste si Stefan, cu un parinte fff tehnic - tati.
In plus, parca ma vad pe mine, in copilarie, cand compuneam vreo poezie si radeau ai mei batjocoritor de "talentul" meu. Sau cand ma rugam de tata sa ma lase la cercul de pictura si binenteles ca nu aveam succes...ca el isi dorea sa ma fac doctor sau avocat.


blog de mamica
proud


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_a
Insa, stiu ca Stefan nu-i pregatit pentru scoala, pentru ca este foarte pregatit pentru lupte cu gormiti de foc si pamanturi


baiat destept, stie si singur ce e cu adevarat interesant si educativ. acum, poate se si refugiaza in pasiunea asta a lui cand vede ca adultii din jur in autoritatea carora crede au ceva cu gomitii lui. el se identifica pasiunii asteia cu gomitii si orice ridiculizare sau denigrare a gomitilor o percepe ca o denigrare a persoanei sale. normal ca protesteaza si e foarte bine ca protesteaza, el copil stie mai bine ca nu trebuie sa se lase umilit de madama aia nimerita cu pluta in invatamantul romanesc.

nu te intreb daca exista alte gradinite, ci te intreb ce vei face legat de "sefa" asta. ceva tot trebuie sa faci. voi platiti pentru un serviciu, este obligata sa vi-l ofere impecabil si profesional. iar daca nu poate si nu stie sa educe bine, mai bine sa-si tina gura, decat sa educe prost.

Mergi la inceput