Pufuleti ianuarie-februarie 2010 (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Noi am fost acum pe seara la plimbare.
Teo doarme de o jumatate de ora. Din pacate nu e apa asa ca am sarit peste baie.
Faza e ca maine facem vaccin, deci si maine sarim peste baie.
Si am vazut la tv pe postul local ca si saptamana viitoare e apa oprita o zi.

www.cordcenter.ro/gallery/image/351.html" target="_blank">Avem nevoie de un vot. Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

lucia2000 ai PM

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Vreau si eu PM
Noapte buna




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Vreau si eu PM
Noapte buna




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire








Ai PM

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Ohohoo, am prins trenul din urma...hmmm 4 capitole in 3 zile...

Deci, Petra este deja la a 7-a zi de varicela. In weekend, dupa cum v-am povestit am avut un punct maxim de criza. La ea mancarimile, la mine oboseala, la Simon mucii etc...Dar, de luni Petra se simte muult mai bine, nu mai are mancarimi desi mai are chiar si azi bubite cu lichid. Este un lichid galbui, urmeaza sa se formeze cojitele si gata.

Este o boala tare neplacuta. Sa va raspund la ce m-ati intreba. Nu exista nici un remediu pt boala. Pentru mancarimi i-am dat cu mixtura mentolata dar isi facea efectul destul de putin asa ca baza au fost dusurile usoare, cu apa calda. Isi faceau efectul in nici un minut si starea de bine se pastra pentru cel putin 6 ore. Seara la culcare, da, i-am dat un antihistaminic.

alexutzza pana in 6 luni bebelusii ar trebui sa fie protejati destul de bine caci laptele are anticorpi la greu (trebuie alaptati exclusiv). Eu am sentimentul ca nu va face varicela DAR asta voi afla exact saptamana viitoare cand ar trebui sa inceapa boala, in cazul in care o ia.
Varicela este intr-adevar foarte grava la bebelusii sub o luna, asa citisem.
Sa vedem. Va tin la curent.

cris.m parca tu spuneai ca ai avut varicela cand ai botezat un bebelus? sau... Sunt sigura ca nu a fost fun deloc dar...mi-ai rupt un zambet. Bebelusul ce varsta a avut? A fost ok el?

mariucasara ohooo nu imi vine sa cred ce spui acolo de cea mica, cu micile certuri si incapatanari de a strange jucariile. Discutia pe care ai redat-o aici este identica cu cea pe care o port cu Petra. IDENTICA!! Nu imi vine sa cred. Nici eu nu prea mai am solutii. Tin sa cred ca totusi e o perioada in care vor sa testeze cum reactionam cand ne spun "nu". Poate cand mai cresc se mai schimba lucrurile.
Legat de stransul jucariilor eu i-am spus ca daca le strang eu, le pun pe dulap. Asa ca cu cat le strange mai repede, cu atat mai bine ca nu mai apuc eu sa le strang si sa i le pun pe dulap. Are deja cateva jucarii pe dulap si ... asta e! I-am spus.
La faza asta cu dulapul, trebuie insa sa avem grija sa nu fie un dulap pe care s-ar putea catara si apoi sa cada rafturi sau chiar dulapul peste ea. Undeva unde nu are cum sa ajunga si nici sa se raneasca daca incearca sa ajunga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna seara si de la noi!

Ce incurcaturi pe aici, of! Vreau si eu noul cont si noua parola

Cris.mario, iesi de dupa cortina ca vin cu foarfeca!
Haircut, super ca ati descoperit o posibila cauza, multa sanatate in continuare!

Noi raportam o zi de maraiala maxima, desi nea doctoru' a zis ieri ca nu ii apare dintisor, eu l-am simtit astazi inclusiv la pipait, chiar e si iesit, deci... am descoperit cu aceasta ocazie si motivul pentru care s-a reindragostit de tzitzi - il mananca gingiile si o foloseste pe post de suzeta. daca curge si lapte, cu atat mai bine si, avand in vedere ca sta mai mult ca de obicei, are chiar sanse sa se si sature! I-am luat un gel pentru dinti cu care nu l-am dat inca si o jucarea de pus la congelator, dar mi-e cam frica, daca raceste in gat de la gheata?

Si azi mai raportam un super esec la capitolul "peste": am cumparat hamsii (da, stiu, super inspirata, insa mi-era pofta!) si nu am intrebat daca sunt deja sarate. Si am curatat eu constiincioasa vreo ora la ele ca erau multe, le-am prajit, l-am lasat si pe Andrei sa urle ca nu puteam sa plec de langa tigaie si, la final, am descoperit ca, pe langa faptul ca erau sarate, mai pusesem si eu sara si erau amare de sarate! Si le-am aruncat... m-am ofticat maxim!

Da' acuma intrebare: eu cum mai alaptez cu dintisori? Sunt compatibile astea doua?

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Buna seara si de la noi!

Ce incurcaturi pe aici, of! Vreau si eu noul cont si noua parola





Ai PM

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Buna seara si de la noi!

Ce incurcaturi pe aici, of! Vreau si eu noul cont si noua parola





Ai PM

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


Multam fain!

Chiar doream sa iti scriu ca acum am apucat sa ma uit la pozele noi cu Mini si e un scump si jumatate, mai ales pozele cu manutele in pantaloni, e un smecheras si jumatate!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Buna seara si de la noi!

Ce incurcaturi pe aici, of! Vreau si eu noul cont si noua parola





Ai PM

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


Multam fain!

Chiar doream sa iti scriu ca acum am apucat sa ma uit la pozele noi cu Mini si e un scump si jumatate, mai ales pozele cu manutele in pantaloni, e un smecheras si jumatate!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


PAi i le punem asa cateodata ca si le baga in guritza . Dar bineinteles ca a descoperit cum sa le scoata de acolo

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
Poze
Poze noi
Povestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

hihihi, primul dintisor ...si tzitzi...Ce pot sa spun din experienta mea este ca va trebui sa te astepti sa fii capsata din cand in cand...Nu e foarte rau, nu au foarte multa forta in maxilar dar vei face un "aaaaaauu" prelung, sau chiar foarte prelung daca va musca din cauza ca il dor gingiile.
Dar se supravietuieste . Pe mine a inceput Simi sa ma muste deja, si nu are dintisori . cred ca ii vor iesi si lui in curand

La Petra nu prea i-am dat cu gel...cu nimic de fapt...dar avea 8 luni cand i-au iesit si ... rodea la covrigeii de plastic. Covrigei normali cu striatii din plastic colorati, nu cu lichid in interior de pus la frigider.

La cel mic eu zic sa il lasi in pace. Eventual sa ii mai dai cu anestezina, cu gel de gingii pt ei daca este terminat de durere.
Eu nu i-as da covrigel rece.




Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Buna seara si de la noi!

Ce incurcaturi pe aici, of! Vreau si eu noul cont si noua parola

Cris.mario, iesi de dupa cortina ca vin cu foarfeca!
Haircut, super ca ati descoperit o posibila cauza, multa sanatate in continuare!

Noi raportam o zi de maraiala maxima, desi nea doctoru' a zis ieri ca nu ii apare dintisor, eu l-am simtit astazi inclusiv la pipait, chiar e si iesit, deci... am descoperit cu aceasta ocazie si motivul pentru care s-a reindragostit de tzitzi - il mananca gingiile si o foloseste pe post de suzeta. daca curge si lapte, cu atat mai bine si, avand in vedere ca sta mai mult ca de obicei, are chiar sanse sa se si sature! I-am luat un gel pentru dinti cu care nu l-am dat inca si o jucarea de pus la congelator, dar mi-e cam frica, daca raceste in gat de la gheata?

Si azi mai raportam un super esec la capitolul "peste": am cumparat hamsii (da, stiu, super inspirata, insa mi-era pofta!) si nu am intrebat daca sunt deja sarate. Si am curatat eu constiincioasa vreo ora la ele ca erau multe, le-am prajit, l-am lasat si pe Andrei sa urle ca nu puteam sa plec de langa tigaie si, la final, am descoperit ca, pe langa faptul ca erau sarate, mai pusesem si eu sara si erau amare de sarate! Si le-am aruncat... m-am ofticat maxim!

Da' acuma intrebare: eu cum mai alaptez cu dintisori? Sunt compatibile astea doua?

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


Mergi la inceput