Epilepsie (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Noi n-am mai plecat pentru ca n-a raspuns dr la telefon sa ne zica daca a ramas vreun loc liber...Deci vom incerca si maine.Dar vroiam sa zic ca mi s-a ridicat fiecare firicel de par de pe mine cand am citit ce ai scris Vio!

RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Eu mai bag cate un ochi si la fetele cu care am parcurs odiseea sarcinii si am gasit postat un link cu povestea unui baietel Vladut http://ajutor-umanitar-vladut.blogspot.com/
Poate puteti sa o ajutati pe mamica cumva, cred ca orice vorba buna si sfat e binevenit acum.Eu ma gandesc sa o sun daca ajungem la budimex saptamana asta...E trista suferinta copilasilor

RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanut-08 spune:

Buna dimineata,

Vio - multumesc ptr vorbele bune.In mod sigur verisoara nu o sa imi mai calce pragul, curiozitatea si-a satisfacut-o asa ca sper sa nu mai aud de ea. Despre copilasii ei ai dreptate, nu prea au ce invata de la ea. Cel mare de 5 anisori o face deja in toate felurile, o loveste cu pumnii si picioarele daca nu i se face voia. In loc sa ii atraga atentia ea preciza la fiecare gest ca mai bine asa decat ca al meu....Saraca de ea, bietii copilasi nu au nici o vina. Irinucai
Catalina - Filip a iesit ieri din spital. Saraca Rodica este terminata, este al saselea copil si nu mai are nici ea rabdarea de acum 20 de ani. Dar se tine tare ca nu are ce face. De mic a fost asa agitat micutul de Filip. Poate se mai linisteste, acum ii da Haloperidol pe langa Kepra.
Katerryna - sper sa prinzi un loc la Budimex si Raisei sa ii mearga din ce in ce mai bine.
Letitia - multa sanatate lui Tudor si sa auzim numai vesti bune de la voi.
pe toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Ziua buna la mamici!Noi am reusit sa ne programam pentru luni 24 pana la urma. Mai stiti pe cineva care merge la centru in perioada asta? Pana atunci profitam de perioada de stat acasa unde tare bine mai e! Sa aveti o zi frumoasa!

RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Nana,ca idee generala,pe dieta poti face orice fel de mancare.Ciorbite,tocanite,sarmale,sosuri,fripturi,orice!Doar ca nu e voie deloc zahar si altceva ce ar putea sa genereze zaharuri prin digestie,cereale(aici intra si painea,pastele fainoase,malaiul de porumb)fructe mai putine...toata smecheria e sa calculezi exact cate lipide,glucide,proteine si calorii are ceea ce pui in mancarica,sa intre in schema data de medic.Asta e tot.

idoina
http://ro.netlog.com/idoinai/photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Doina, multumesc frumos!
Probabil fluturasul meu s-a incadra usor, ca el nu papa nimic dulce, deloc fructe, fainoase doar pastute si malai cand si cand facuta mamaligutza.
Katerryna, ma bucur tare ca ati reusit sa prindeti programare!
Despre Vladut, imi pare tare rau. Efectiv nu mai suport sa aud de copilasi bolnaviori si care sufera. Bunul Dumnezeu sa le dea parintilor putere iar copilasilor multa sanatate!
Stefanut, e greu de dat un sfat in situatii ca cea intamplata cu verisoara. Cred ca cel mai tare ne doare cand ai nostri nu ne inteleg. Eu stiu ca in iarna cand am fost acasa, unul din fratii mei mi-a zis: lasa ca voua va si place sa va vaitati, copilul nu are nimic. M-a durut enorm de tare, mereu imi vin in minte aceste cuvinte, dar asta vede el din afara. Habar nu are ce e in sufletul nostru si cum traim noi cu teroarea zi de zi. Fereasca sfantul pe toata lumea sa simta asa ceva. AM incercat sa-i gasesc explicatii pentru cuvintele de mai sus, dar nu am gasit. Si da, din ce percepe el atunci cand ne intalnim in vacante, de 2 ori pe an, nu are cum sa vada ceva in neregula, pentru ca fluturasul este pare un copil normal, privit in ansamblu. Tot ce poate observa este diferenta intre fluturas si fiica lui, cu 3 luni mai mica decat A, care face o gramada si vorbeste o gramada, iar A nu.
Mergem inainte si-i multumesc lui Dumnezeu ca aici nu ma lovesc de mentalitatea din Ro. Totul este diferit.
Cata, dr ti-a zis ca daca merge dieta este scos tratamentul? Cum afli daca dieta/tratamentul tine crizele sub control?
Vezi, asta urasc eu atunci cand se fac 2 schimbari de-odata. Ca nu poti spune cu certitudine, da domne, s-au oprit crizele cu medicamentul X. Mereu sunt mai mult de 2 si nu stii care in ce doza lucreaza.
Dr de aici a zis ca dieta asta afecteaza inima, creste colesterolul, etc. Ca nu e atat de simplu pe cat pare si ca trebuie facute analize copilului cand se incepe dieta si pe urma pe parcurs. Dar tu sigur stii asta.
La noi nimic nou sub soare.
Vio am scris mai sus ce mi-a zis unul din frati, deci vecina ta este nevinovata la faza aia.
Si da, si eu aveam teoria asta, nu-mi trebuie/arde nimic.
A primul si eu ultima. Sa fie el sanatos.
Pe urma m-am mai luminat si am inteles ca nu e un capat de lume.
Daca Dumnezeu m-a ales pe mine, inseamna ca stie el ceva. Trebuie sa pot, nu exista nu pot.

Va pup.

Edit: Din motive personale, mi-am editat profilul. Sper sa nu deranjeze asta pe nimeni. Multumesc.



"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

are dreptate doina, se poate da orice, ma incearca si pe mine inventivitatea sa-i fac waffle lui robi cu reteta de pe matthewsfriends.org
nana, dieta asta nu tine neaparat de dereglari metabolice, si robi a facut mai multe teste de metabolism si sunt negative dar dieta se tine pt:
1. epilepsie refractara la medicamente antiepileptice
2. boli metabolice
3. reducerea metabolismului energetic al celulelor tumorale in neoplazii
sper sa mearga la robi si daca o sa fie cu succes am sa incurajez si alte mame sa o tina pt puii lor


POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

Nana daca nu mai face crize o perioada mai mare de timp(cred ca vreo 6 luni am sa astept) si daca e bine ii scot topamax incet incet.daca revin crizele inseamna ca erau tinute in frau de topamax, daca nu, inseamna ca dieta e castigatorul cum o vrea Dumnezeu important e sa nu mai faca crize

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Doamne ajuta! Va tin pumnii!
Ar fi ideal sa controleze dieta crizele si sa scapati de trotilarea medicamentelor, mai ales ca Topamax e destul de nasol.
Ce doza de Topamax ia Robi pe zi? 100mg?



"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

50 de mg ia pe zi, nana, 25 dimineata 25 seara e cam mica doza dar nici nu i-o maresc, mai astept umpic
andrei ce ia acum?

buzz, buna dimineata fetelor!

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput