Atentie la biberoanele de plastic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu2010 spune:

Buna ziua tuturor. Sunt ca sa zic asa un tatic disperat
Avem doi copilasi unul de 1 an si 6 luni si cel de al doilea 6 luni
Cel de 6 luni are o problema pe care nu stiu cu sa o rezolv
S-a nascut in R. Moldova, la o luna a incercat sotia sa-i dea si lapte praf am incercat cu MIlupa, a vomitat tot si dupa aceea a mai vomitat si ceva verde si a devenit inconstient am chemat salvarea lau pus pe perfuzii si au spus ca are o alergie la acel lapte sa incercam altceva. Dupa doua saptamani am incercat cu Hipp acelasi lucru s-a intamplat. Am adus familia in Romania si acum o saptamana sotia a ramas fara lapte si i-am dat micutului lapte de vaca, tot acelasi lucru s-a intamplat iar medicii de la Budimex mi-au spus ca sunt multe formule de lapte ca una o sa fie buna pina la urma. Daca cineva a trecut prin aceasta situatie sau stie sa imi spuna ceva informatii , va rog sa ma ajutati. Eu si sotia ne temem numai stim ce sa facem ca micutului sa-i fie bine. Astept un raspuns de la toti care ma pot ajuta cu ceva pe mail radu_barbu2000@yahoo.com . Va multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si nimeni-nimeni nu v-a spus ca ar putea fi intoleranta (alergie) la proteina laptelui de vaca, prin urmare orice formula obisnuita de lapte praf, care este pe baza de lapte de vaca, ii va face rau micutului ?
si inca ceva, cu ce fel de apa preparati voi lapticul pentru copil ? de la robinet, din fantana, apa plata imbuteliata ?
concret, cat si ce fel de lapte primeste copilul tau acum ? este alaptat sau ii dati alta marca de lapte praf ? sau nu-i mai dati deloc ? ati inceput deja diversificarea alimentatiei ? ii dati in continuare vigantol ? vi s-a recomandat supliment de calciu ?



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

si eu am avent dar se pot pastra intr-o stare buna daca nu le fierbi. eu de exemplu le deinfectez cu solutie sterilizatoare, inainte le spal ft bine, dar evit apa ft fierbinte pt ca intr-adevar devine plasticul mat si netransparent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_e spune:

Buna dimineata,
Eu sunt doar mamica in devenire dar, ma intreb, cum sterilizezi tetinele, daca temperaturile ridicate nu sunt bune? Pe de alta parte,chiar daca ai biberoane de sticla, sunt ele termorezistente? Adica se pot steriliza in sterilizatoarele cu abur sau doar la microunde? De fapt incerc sa aflu ce trebuie cumparat.

Multumesc pentru orice informatie valida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Eu sterilizez totul in sterilizator la microunde.
Dar daca nu vrei sa folosesti temperatura ridicata, exista o solutie pentru sterilizat de la chico si se foloseste la rece.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_e spune:

Multumesc, probabil ca o sa apelez la solutia de la Chicco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramii spune:

Se gasesc biberoane din sticla in farmacii.Nuk si Chicco sunt mai des intalnite.
BabyNova-sunt ceva mai ieftine.
Daca astfel putem proteja sanatatea copiilor nostri,pana la urma nu mai conteaza cat adevar este in studiul americanilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

daca plecati in concediu, sau daca va poate aduce cineva din afara, acolo NUK-urile sunt la jumatate de pret fata de cat sunt la noi in farmacii (cele de sticla). in germania adica.

Mergi la inceput