Bobocei de sept-oct 2008 (285)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Obtinerea tincturilor nu este o procedura foarte complicata, toate principiile active continute in planta putānd fi extrase daca se respecta cateva reguli simple ale tehnologiei de preparare. Tincturile sunt, de fapt, extracte hidroalcoolice obtinute prin macerarea in mod natural a plantei sau a unei combinatii de plante in alcooluri alimentare de minimum 40 grade. Dintre alcoolurile alimentare recomandate se foloseste, in principal, alcoolul rafinat (alcool extras din cartofi sau cereale) diluat cu apa in proportie de 1 : 1 in cazul alcoolului dublu rafinat, cel de 90% volum alcool. Se mai pot folosi insa, pentru tincturarea plantelor, si alte produse alcoolice destinate consumului, cum sunt votca ori rachiurile de secara si de fructe.

ATENTIE! Nu este permisa sub nicio forma folosirea alcoolului metilic sau a celui medicinal, care pot provoca afectiuni organice grave si ireversibile.
Ca mod de preparare, planta destinata extrasului de principii active prin tincturare (se folosesc in general plante proaspat culese, dar extrasul se poate obtine si din planta uscata), se marunteste si se pune intr-un vas din sticla care se acopera si se asaza la soare sau intr-un loc incalzit. Vasul se umple pāna la gura, dar fara ca planta sa fie indesata sau presata si se tine la caldura, in medie, circa trei saptamāni, timp in care se agita zilnic, energic, prin scuturare. Dupa acest interval de timp, maceratul alcoolic respectiv se strecoara printr-un tifon impaturit in patru, care apoi se preseaza bine pentru a fi stoarse si ultimele picaturi de substanta. Licoarea se toarna in sticle de culoare inchisa (cele mai bune sunt cele brune) care se inchid cāt mai ermetic, cu dopuri de pluta sau de cauciuc. Solutiile hidroalcoolice tincturate se pastreaza obligatoriu inchise ermetic, pentru ca sunt extrem de volatile si, daca sunt tinute deschise, virtutile lor tamaduitoare se pierd in scurt timp.

Cum se administreaza?

Cantitatile de tinctura recomandate pentru tratament sunt individualizate de catre medicul fitoterapeut, in functie de afectiune si de particularitatile fiecarui bolnav. Dar, in general, in terapia interna se foloseste ca doza uzuala o cantitate de 5 pāna la 10 picaturi, care se administreaza in putin ceai sau apa calda, ori pe o bucatica de zahar. Pentru administrarea externa, tincturile se pot folosi terapeutic sub forma de cataplasme aplicate pe locul bolnav sau ca atare, pentru badijonarea directa a zonelor afectate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Multumesc mult pentru suport, se simte din plin!

Acum ne-am adunat de pe drumuri, l-am dus pe Gruia in provincie, a trebuit sa-mi repet obsesiv ca exista un motiv foarte intemeiat pentru aceasta despartire pe care eu o suport extraordinar de greu, probabil v-ati saturat sa tot auziti de plansetele mele, dar nici azi nu m-au ocolit Mi se pare o vesnicie pana ne vom revedea .. dar o sa treaca si o sa ne reintalnim cu totii foarte bucurosi si sanatosi si plini de speranta si optimism! Doar ca as vrea sa treaca totul ca un vis ..

In seara asta am fost la film, la Robin Hood, ne-am mai relaxat, apoi am pus muscatele si petuniile in jardiniere, chiar ne-a incarcat bateriile activitatea asta, am pregatit totul pentru maine. Abia astept sa o revad pe bebelina, fie si numai pe monitor deocamdata, acum cateva minute cred ca am simtit-o sughitand, mititica!

Ma bate o nazbatie de gand: oare e posibil sa nu se intarce dupa 6 zile?



Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Nerantula tinem pumnii maine! Ne gandim la tine..sigur o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Xor, eu am scapat momentul in care ai spus ce nenorocire va incearca acum, am dedus aproximativ din discutii, va doresc multa putere si rabdare sa treceti prin asta si sa nu mai fie atat de dureros pentru sotul tau .. Imi imaginez ca e teribil acum , pierderea potentata si de neintelegerea ei ...

Babytza, aveti rezultatele la olimpiada? Sunt sigura ca sunt foarte bune! Ah, ce nostalgii imi trezesti cu asta, olimpiadele au fost adrenalina mea in copilarie si adolescenta, mi-e atat de dor de vremurile acelea! Parca au fost in alta viata, au trecut aproape 20 de ani de la ultima .. cu toate acestea, desi tot timpul mama ma 'incuraja' ca in viata vor fi examene mult mai grele (cum e cel pe care il dau acum ), emotiile de atunci nu se compara cu nimic (ca trairi organice), corpul meu le simtea cu intensitate maxima, aproape il simteam lichefiat, nu stiu cum sa explic ..
Uof, bietul soricel .. ati rezolvat cu degetelul?

Mimihoo
, multa sanatate cat mai rapid!

Ada, am auzit ceva de un look nou, dar l-am ratat, daca a fost vreo poza .. dar mi-ar place sa te vad. Ai mancat singura un tort intreg ?!? Mai, cand mai zici tu de TL, ma gandesc ca nu-s singura cea mai amarata pe tema asta (oricum nu in ultimele zile) .. poate nimeriti si voi un potir cu apa vie, sau macar o lingurita!

Nocom, am citit de baietii tai, le-am tinut pumnii, apoi i-am admirat, apoi i-am felicitat in gand, dar n-am mai apucat sa scriu ...despre ce vorbesc eu aici?? Sa auzim de vedete!


Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Nerantula, multa bafta! Iti tin pumnii!!!



Matei Gabriel 24.08.2008 foto

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

buna seara noi suntem "ok"...sa zicem....azi mi-a facut o singura data apa ....nu stiu de ce...am pus-o pe seama ca a mancat foarte multe azi, caise, cartofi prajiti, ciorba, pere, carnitza pe gratar...dar nici nu mai stiu ce nu a mancat......astept maine, sper sa fie de la asta,...doamne ajuta ...eu oricum mam pregatit cu biotics si niste smecta...acum sa vedem

nerantula iti tin pumnii ptr maine sa fie totul bine

babytza sigur va fi bine, asteptam rezultatele....bafta multa

lumiii ce face-ti??...cum sunte-ti?? ...ma gandesc la voi



fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula da, exista. Eu am lipsit patru zile, Dimitri se culca deja singur cand am plecat eu doar noapte ma tzocaia si rar la somnul de amiaza. Primul lucru pe care l-a zis cand m-a vazut a fost sa ma invite in sala de asteptare a aeroportului sa se puna la tzitzi. Bafta maine la amnio si iti tin pumnii sa fie asa cum vrei tu cu intarcarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Neatza fetelor!! din plin tuturor! Sa aveti o saptamana excelenta!!!


Nerantula



Matei Gabriel 24.08.2008 foto

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abe spune:

Buna dimineata!
Alexa mersi de cafea, dau si eu un strudel cu mere!

ce vreme urataaaa!
la mine aici bate un vant de te ia de pe picioare.

cred ca la noi in w-end se intampla toate belele...Maria iar a tras o tranta de mi s-a facut rau...a dat un cap la masa si s-a lovit la arcada. off....bine ca a trecut ca tare m-am speriat iar...io nu stiu toate mamele-s asa sau sunt eu prea slaba de inima?

ei, a inceput o noua saptamana, ne doresc sa fie una faina si plina de vesti bune!



mami de Maria si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

neata!
Nerantula tin pumnii sa treaca repede procedura si sa primiti vesti f bune.
Ada multa sanatate si multe bucurii alaturi de baietii tai

Mergi la inceput