Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Nu o luna ci min 2 luni sa mai stea bebeii in burtica dragaica.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!



Sa dea Dumnezeu.
Tu de la 28 de saptamani ai stat numai la pat???
Pe mine nu are cine sa ma ajute acasa, trebuie sa ma ridic sa fac de mancare, mai ies la cumparaturi cu masina repejor si cam atat.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 25+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Multumesc pt ca m-ati trecut in listuta!
Sunt cam ocupata zilele astea, sper sa mai pot intra sa mai impartasesc si din experienta mea de pana acum...

Dragaica, sa mai stea bebeii cat mai mult posibil in burtica!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Dragaica, eu am stat in pat din saptamana 24 si am nascut la 37 de saptamani.

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Nu o luna ci min 2 luni sa mai stea bebeii in burtica dragaica.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!



Sa dea Dumnezeu.
Tu de la 28 de saptamani ai stat numai la pat???
Pe mine nu are cine sa ma ajute acasa, trebuie sa ma ridic sa fac de mancare, mai ies la cumparaturi cu masina repejor si cam atat.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 25+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru





manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Fetelor, am si eu o intrebare. Sunt intr-o situatie care ma dispera la propriu..adica la indicatia pediatrului le dau fetelor Ca. Numai ca in perioadele cu Ca incep sa nu mai pape mimic.
Cat au fost mai mici a fost cum a fost, dar acum sunt maricele si Sofia de exemplu nu mai vrea decat lapte simplu sau cu cereale, dar nimic cand e vorba de restul. Sunt asa de aprox. 1 saptamana si mi-e teama ca se anemiaza de tot. Daca insist cu mancarea cred ca ne aud sapte blocuri de urlete!! Off,daca vi s-a intamplat si voua spuneti-mi va rog cum ati depasit situatia. Eu ma gandesc ca e totusi de la calciu inapetenta asta. Stiu ca nu se da in sezonul cald dar ne-a spus dr. sa luam (Ca sirop Pharco) ca tratament de susitnere, de luna viitoare pauza si reluam din toamna.

In rest, sanatate multa viitoarelor mamici si nasteri usoare!

P.S Petrean, pe unde esti, nu ai mai semnat condica pe aici de ceva vreme, parca. Sper ca sunteti bine, si flacaii si tu!

Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi


hm, eu parca nu prea cred sa fie de la Ca. si noi am luat, vreo 3 luni parca, ce-i drept noi luam Osteocare si eram mai maricei, dupa 1 an.
poate le dau ceva dintisori? mai fac asa unii copii, intra in greva foamei, ii deranjeaza pe la gingiute... ati inceput diversificarea, sa-nteleg? mai lase-le pe lapte, nu se vor anemia sigur, mai ales ca nu dureaza asa mult cura de Ca, daca de la asta o fi... nu le forta cu mancarea, ca o sa ai mult de tras....

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

multumesc fetelor pentru incurajari. Se pare ca urarile voastre si-au facut efectul deoarece contractiile au inceput sa dispara incet incet spre seara. Multumim lui Dumnezeu s-au oprit. Sper sa fie singurul episod de genul asta si sa nu se mai repete.

Multa sanatate la toti bebelusii si mamicilor si viitoarelor mamici

pishko mihai 28.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Aoleu dragaica, tu te duci la cumparaturi cu contractiile pe tine? Esti normala? Spune-i sotului sa iti cumpere cele necesare seara cand vine de la munca, sau cuiva apropiat. Ai grija.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

La mine contractiile incepusera din cauza unui rinichi blocat, cu dureri. Iar de nascut a trebuit sa nasc atunci pt ca fata mea era deja angajata de nastere, lasand-o asa provocam stres copilului. Iar de la 28 saptamani a trebuit sa las plimbarile, mai faceam o mancarica repejor, dar mai mult la pat stateam ca aveam gardianul de sot care imi facea capul patrat sa nu fac nimik. Ca eu as fi facut de toate.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Luminita, am inceput diversificarea de ceva vreme. Am vorbit cu pediatra si mi-a zis sa nu le mai dau calciu, ca din cauza asta nu papa, le da dureri de burtica si gaze. Tot ea imi spusese sa le dau; in fine, acum nu mai sunt probleme asa mari la mancare. Sper sa-si revina complet. Sofia are in dotare doi dintisori, Maria inca zero...probabil ca si asta e un motiv de nervisori.

Fetelor cu bebei in burtica, va tot citesc dar rar apuc sa mai scriu Aveti grija de voi si menajati-va cat puteti acum, dormiti cat puteti. Dupa nastere va incepe o perioada de genul "proba de foc", mai ales daca nu aveti ajutoare pe langa voi. Ar fi foarte bine sa vina sa va ajute cineva in acele zile, sa nu fiti singure. Eu nu am fost nevoita sa stau in pat, nu am avut nici o problema in sarcina (desi medicul meu imi spusese in ultimul trim. sa stau mai mult in pat), m-am simtit bine, dar eram cu burta destul de mare si ma miscam greu. Ma plimbam destul de rar dar prin casa faceam mereu cate ceva, ba curat, ba gatit, ba calcam lucrusoarele bebeilor.
Cand am nascut eram cam obosita si peste asta a venit alta oboseala, cronica.... Eu am avut un cerclaj profilactic, si am nascut la 39 sapt. fara 3 zile, iar bebelusele au avut 3 si 3.100 kg.
Sper sa aveti nasteri usoare si bebelusi sanatosi si fara colici!



Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Dragi mamici spuneti-mi si mie legat de diversificarea alimentatiei...am inceput de vreo 2 saptamani cu suculet de morcovi care le-a placut foarte mult, am introdus si putin mar de saptamana asta, nu prea le-a mai placut... intrebarea mea este: daca mai regurgiteaza cantitati de suculet e semn ca trebuie sa opresc procesul sau continui? De obicei, si la lapte mai regurgiteaza cu toate ca ragaie foarte bine dar sunt haplea si mananca tot de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari...

intrebare : cand bebeii au crescut si stau in fundulet ( cam de la 6 luni) voi unde ii tineati... in tarc, pot sta amandoi in acelasi tarc ? ( ma gandesc ca spatiul e insuficient si se mai pot si lovi)

cum ati procedat.... ca se plictisesc rau in patuturi, abia ii mai pacalesc cu cate un sfert de ora.... in patul meu stau si acolo dar nu toata ziua ca tot la orizontala stau , sau sprijiniti de perne...dar trebuie neaparat sa stau langa ei
i-am mai pus si pe jos pe o patura, dar Eva stand pe burta s-a hotarat sa dea cu capul de podea, asa ca....



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput