Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

luminita, ma pregatesc de concediu si ma gandesc la varianta cu doua carucioare sport/umbrele prinse unul de celalalt. Spune-mi, te rog, merita asa ceva?

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)



merita daca nu le prinzi unul de celalalt. deci daca ai inca o pers mereu alaturi. altminteri, oricat de inguste ar fi caruciorele, sunt greu de manevrat, muult mai greu decat unul de gemeni, chiar daca asta din urma e greu tare. la curbe in special e greu si chiar instabil noul carut format.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

fetelor cul ati scapat de greturi
eu sunt terminata
oare pt ca sunt 2 sa fie asa puternice?
orice pun in gura vomit
abia spre seara pot manca ceva
mi e sa nu pateasca ceva puii mei de la faptul ca tot vomit





Si eu tot asha am avut la gretzuri... mie imi facea bine sa mananc orice nu imi provoca scarba. Macar aveam ce vomita pt ca greatza imi era indiferent daca mancam sau nu. Ma mai ajuta apa minerala rece. Eu am scapat de gretzuri in luna a 4-a.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adnana1979

Buna mamici,
Sora mea are 13 saptamani si este insarcinata cu tripleti. Sarcina nu este usoara, dar are si ceva probleme in sensul ca a avut mici pierderi de sange. voi mamici de tripleti cum a decurs sarcina voastra? Acum ea a venit in vacanta la mine in Italia si as vrea sa o duc si aici la doctor sa o vada. Credeti ca e o idee buna?



Felicitari sorei! Cu sigurantza ar fi bine sa o vada un medic mai ales ca a sangerat. Sarcina cat mai ushoara si cat mai la termen ii doresc!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana-m

Buna fetelor!

Sunt insarcinata in 6 saptamani cu gemeni in saci biamiotici. Am obtinut sarcina prin fiv.
Momentan ma lupt cu o raceala si cu tensiunea mica.

Eu am 39 de ani si anul trecut am pierdut o sarcina pt avea probleme genetice.

As vrea sa stiu daca cineva a facut amniocenteza la gemeni si cum a fost?

Va


Sarcina ushoara si bb-i sanatoshi! Tensiunea mica este normala in sarcina mai ales in prima jumatate. Eu am avut tensiune super-mica pana in trimestrul 3 pt ca in final sa ajung sa nasc mai devreme (la 37 saptamani - cezariana indicata medical) din cauza de hipertensiune. Pt raceala iti recomand ceaiuri calde (nu fierbinti) cu multa lamaie si miere, face minuni. Legat de amniocenteza ... nu pot sa te ajut cu vreun raspuns.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adnana1979 spune:

Sora mea a fost la control bineinteles, ca nu ar fi putut sta asa, numai ca nimeni nu i-a dat un raspuns de la ce sunt aceste sangerari. Doctorita ei este foarte buna, dupa parerea mea. Intrebarea mea era daca sa o duc si aici in Italia sa o vada un medic, acum ea e venita in vacanta, sau sa mergem doar pe mana unui doctor?
Sarcina usoara gravidutelor si felicitari mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mirela, greturile vor trece... de la sine. Le mai poti "amagi" cu vreun aliment pe care il tolerezi (eu la un moment dat puteam manca doar paine cu unt si putina miere), dar ca remediu, la mine cel putin, nu a functionat nimic (ghimbir, lamaie, homeopate...). A, si apa de la gheata imi facea foarte bine. Am stat si in spital o saptamana din cauza lor, pe perfuzii, dar culmea ca acolo am putut manca aproape orice, chiar bine. Dupa ce am iesit, am luat-o de la capat pana prin sapt. 15-16.

Adnana, cand am avut astfel de sangerari (la 10 sapt), dr mi-a depistat la eco un mic hematom... A trebuit sa stau cateva zile mai mult in pat si sa iau progesteron. Dupa 2 saptamani, cand am facut eco de 12 saptamanai, se resorbise si nu am mai avut sangerari toata sarcina. Daca ai posibilitatea, poti sa o duci sa-i faca un eco si in Italia, sa vezi ce zice dr. Oricum, sa stea cat mai linistita, fara efort, plimbari etc.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-m spune:

Multumesc mult pentru sfaturi si sprijin fetelor!

Da asa este puiutii mei sunt sanatosi!

Joi merg la eco la doctorita care imi va urmari sarcina si vedem ce ma sfatuieste si ea. (pana acum am fost la cea cu care am facut fiv)

Abia astept sa le aud inimioarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragi mamici de gemeni si viitoare burtici!

Sunt in 14 saptamani, gemeni identici biamniotici. Am aflat saptamana trecuta ca vor fi fetite. Imi cam doream baieti..da o sa ma obisnuiesc cu idea ca vor fi fetite, asta e. Sarcina e obtinuta natural, doar ca inainte am facut tratament naturist cu branca ursului si alte plante. Se pare ca au functionat foarte bine.

Citeam cu greturile-eu din fericire nu am avut deloc. Ca simptom special nu mai pot manca carne..Adica doar putina de tot, in rest legume, fructe, inghetata.

Fetele voi ati facut triplu test? Citeam pe undeva ca da valori aiurea la gemelara..(pe mine m-a trimis, dar mai ajung la dr si o mai intreb inca o data).

Si cam la ce varsta a sarcinii ati simtit ca misca? Eu simt chestii da nu imi pot da seama (e prima sarcina..).

Va pupez dulce!

sugubina +14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

sugubina, sarcina usoara si la termen si bebei sanatosi!
eu n-am facut TT, nu mi l-a recomandat dr. la fel am auzit si eu, ca da rezultate eronate.
eu i-am simtit pe huni in sapt 18. fff usor, dr nici nu m-a crezut. apoi, de la o zi la alta, din ce in ce mai tare. acum, cand ii vad jucand fotbal, inteleg de ce.

aaa, cat despre sexul lor, la 14 sapt, eu zic ca nu e inca sigur 100%. ai mei au fost cand fete, cand baieti, de vreo 3 ori in timpul sarcinii, chiar prin luna a 6-a la un eco s-a vazut ca ar fi fete, sa vezi dezamagire pe capul sotului...

adnana, da, nu strica inca o parere. sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

va promisesem poze cu hunii pretiosi.

enjoy, nu-s decat putin peste 200. primele poze sunt de la nunta la care am fost, treceti voi peste.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput