Perlutele Teodorei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Ficamea stie asa ... copiii trebuie sa dorma de amiaza ca sa creasca mari si ma intreaba:
"mami de ce trebuie sa doarma adultii?"
si eu o intreb,
"pai copiii de ce trebuie sa doarma?"
si ea imi raspunde
"copiii dorm ca sa creasca mari da nu inteleg de ce mai trebuie sa doarma si adultii"
normal ca ii dau iara cu explicatii dupa ea...ca sa fim sanatosi...sa avem energie...si uite asa


Suntem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Ma inteleg cu ficamea ca sa mearga la camin si eu sa ma angajez ca sa avem mai multi bani...toate bune si frumoase pana a doua zi dimineata imi zice:
"nici gand s ama duci la camin!"
eu nedumerita o intreb de ce...
"eu ma duc la doamna mea la gradinita si daca tu te duci sa faci bani vine tati dupa mine"
ii zic ca asa nu facem nici o treaba la care ea
"atunci nu te angajezi"
atunci ii explic ca nu avem bani pentru multe jucari...bla bla...la care fata
"daca ne trebuie bani...la Bucuresti cu tati!"


Suntem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Ficamea ne zice ca are iubit cica pe Denis si ii zic
"pai te-a parasit tu mama ca si-a gasit alta iubita"
da ficamea imi zice
"pai atunci ma duc in China sa imi gasesc alt iubit"



Suntem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Am intrat in concurs cu perloasa lu mama cine doreste sa ne voteze trimitem mii de
http://mamica24h.desprecopii.com/galerie-foto/fitzoasa-mica-159




Suntem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Nu am mai scris demult si sunt multe de povestit ...

O intreb pe Teo "mami vrei sa mergi la scoala?"
Teo zice..."nu"
Eu..."de ce?"
Teo..."pentru ca scoala prosteste"

Sa va zic o faza tare...ma joc cu teo la care imi zice serioasa
-"mama la scoala se face chiula?"
ptiu...o mai intreb o data ce vrea sa zica imi zice
-"chiula mama, ca daca se face sa pot chiuli "

mergeam pe strada la care Teo ne zice foarte serioasa
-"eu cand o sa merg la scoala la ora de desen o sa desenez .... da la orele de romana si matematica o sa dorm cu capu pe banca "

In seara de revelion eram cu parintii lui Cristian si copii se jucau...la tv erau mondenii parca si ne trezim cu Teo vesela ne zice
-"mami am mai invatat ceva!"
eu mama ocosa din fire si fericita ca fata mea a mai invatat ceva, dang...astept un raspuns frumos de la ficamea
-"zi mami ce ai mai invatat?"
fata
-"am auzit ca oamenii care au nas mare au si puta mare"
sa intru in pamant de rusine mai fete eram rosie la fata ca racu , tulaiii astialalti radeau cu foc de numa da mie mi-a picat fatza

Ii iau pe Teo si pe Denis de la gradi si vine si Lore...la noi...la care Lore il ia pe Denis la intrebari...
"-Denis cat ai purtat azi husa la ochi?"
copilu ii spune
"-pana la 12"
La care Lore il intreaba daca nu minte el zice ca nu ... se ia Lore a noastra si se duce in camera la Teo si o intreaba
"-Teo cat a tinut Denis husa ? pana la 12?"
la care fata ii raspunde
"de unde vrei sa stiu eu ca doar nu am avut ceasu la mine azi la gradi"
S-a intors Lore a mea si nu a mai pus intrebari

Alaltaieri mergem la socrii la care Lavi, nasasa...le face sa manance la fete si le duce in camera mica la care o auzim pe Teo strigand
"cine te-a pus sa imi pui de mancare? ti-am zis eu ca mi foame?"
binenteles ca radeam in bucatarie de ce zicea Teo la care ne trezim cu Dan, nasasu ca vine in bucatarie si ii zice la Lavi...
"cine te-a pus sa imi pui in farfurie si mima ca are gura plina"
noi nedumeriti....la care ne zice
"cand am mers dincolo Teo baga in gura de zor nu se juca si am intrebat-o ca ce face la care ea scurt si la obiect ... "mananc"
Binenteles ca a zis Lavi ca o lasa sa manance si dupaia ii zice ...bun vine fata in bucatarie cu farfuria mai avea putina carnita si in rest a ras din farfurie la care ii zice Lavi
"tu de ce ai mancat daca ai zis ca cine m-a pus sa iti pun in farfurie?"
Teo a lasat capu in jos nimic nu mai zicea...binenteles ca au inceput sa rada si nu a mai avut treaba fata...

Tot alaltaieri le ia Dan pe toate trei sa mearga pana la alimentara la care merge si Lavi cu ei si s-au dus pana la un supermarket si ii zice la Teo sa isi aleaga o periuta de dinti binenteles i-a aratat care erau pentru varsta ei la care Teo ii zice
"-ma da esti sigur ca vrei sa imi iei? eu mai am doua acasa si doua paste de dinti"
la care Dan ii zice
"-da , sunt sigur"
la care Teo iara
"ma , da esti sigur da eu ti-am spus ca am acasa"
la care Dan iara
"sunt sigur, alegeti"
Teo
"-ma da esti sigur?"
cand au venit acasa numa asta ziceau
"-ma da esti sigur?"
Binenteles ca si-a ales roz

Faza tare a fost inainte de sarbarbatori cand imi zicea Ramona (o vecina) printre dinti sa nu inteleaga copiii ca era vb de mos Craciun la care Teo de pe jos cum se juca ii zice
"-vorbeste cu toata gura nu mai vorbi asa ca nu te intelege nimeni"

Am fost la Ramona si eram gata de plecare la care Ramona ii zice la Cristian sa mearga in camera mica sa stea pe pat ca plangea ca nu plecam la care ii zice rastit sa mearga sa stranga jucariile la care Teo ii zice nervoasa la Ramona
"-ce faci cu el? acum il trimiti in camera in pat acum il trimiti sa stranga jucariile, da ia mai lasa-l in pace!"
Binenteles ca si Ramona s-a blocat dupa care a bufnito rasu ca nu s-a asteptat.

Deci ficamea "pericol public" ca sa zic asa...nu are ea treaba...

Mai fete a zis ficamea asa...
Ii fac o caciulita cu croseta si o
capa si la care ea a zis ca nu ii trebuie capa si am zis ca o fac si o
vand la care ea a zis...
-"ce bine ca imi pun banii la pusculita!"
la care eu ii zic, bine...si ea continua
-"dupa ce o faci o vinzi si dupaia demisionezi"

Am facut un tortulet mic si ma pun sa mananc si eu o bucatica si imi zice ficamea...
"-parca ziceai ca ti cura de slabire" mi s-a inodat tortu in gat si gata

Statea cu Tibi la calc. eu cu Liana la o poveste si ii auzim...pe Tibi primu..
-da pana cand sa mai cant acolo?
da Teo zice
-pana iasa cucu

A tunso o vecina si a inceput a mea fitzoasa cu comentarii fa asa...sa nu tai asa....da sa vad faci bine?...stai sa ma uit in oglinda ca nu stiu ce...a inebunito cred ca o ora a facut asa

.pana am terminat aici in bucatarie si colidor toata treaba ea si-a imprastiat toate jucariile in camera mare de era sa pic jos si am vb cu Tibi la tel aseara si ii zic ca fata si-a facut de lucru pana am terminat treaba pe dincolo la care fata ii zice
"-pai da mai tata ca daca vad ca nu mai am loc intr-o camera ma duc in cealalta "

Teo si Cristian se joaca si cand vin sa vad de ei vad jucarii multe imprastiate de nici loc sa pui un ac pe jos nu aveai si zic
"ma ce ati facut aici? eu nu mai am loc nici sa trec"
la care Teo imi spune
"da cine te pune sa treci?!"

Teo ii zice la Tibi
"tati tu sti de la ce vine cuvantul bucovina?"
Tibi
"nu stiu, zi tu"
Teo
"de la buca si vin"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Acum nu demult am zis ca sa ii fac un gratarel la ficamea si a simtit mirosul si cum ii place foarte mult carnea incepe...
"mmm ce miroase asa frumos?"
la care ii spun ce ii pregatesc si dintr-o data zice cu o voce agravata
"da hai mai repede, am sa pier de foame din cauza ta, tu nu te gandesti si la mine ca mi foame?" se duce pana dincolo si vine intr-o viteza si cu prefacatorie de actrita ce este...incepe iarasi...
"am sa pier de foame, asta vrei?" radeam pe infundate.

Imi face freza chiar in momentul asta si ma ciufuleste de numa si acum imi zice
"esti buna sa mergi undeva, esti turbastica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

M-a facut ficamea de minue :D erau doi barbati care imi trageau tevile prin casa si tot o intaratau la vorba pe ficamea , le-a insirat toate sculele...numa de bormasina nu a stiut ca ei aveau de aia mareee si ea stie de la tacsu de aia mica :D si ma trezesc cu fata ca ma intreaba:
"mami simti miros de besina?"
Aoleu eu repede rusinata ii zic
"nu mami nu simt"
si ficamea
"eu da ca am tras una"

Era umflata ca avea puroi la o maseluta si ii zic sa il pupe pe tacsu si ea striga disperata:
"nuuuuu nu ma pupaaaa"
da noi mirati ca ce are....
"sa nu ma pupi cu tepii tai la maseluta ca mi-o spargi"

Vine Mire la noi si ne da pozele de la mare si am vazut in poze ca se tinea in brate cu Dani si ca se pupau si o intreb pe Teo
"no vezi tu mami ce fac? ii corect asa?"
da Teo zice
"nu"
si se intoarce catre Mire si ii intinde aratatorul si zice
"sunt cu ochii pe voi"

Ficamea si tacsu stau de povesti , la tv era fotbal si il intreaba:
-Ce echipa sunt aia in rosu?
Tacsu ii raspunde.
-Da aia in alb?
Tacsu ii raspunde ... la care fata ii zice
-Da ala in negru?
Tacsu ii raspunde. Da fata ii zice...
-Aaaa ii semafor, cand scoate cartonasul rosu e gresit...cand e galben asa si asa...si cand e verde e gol




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162699
Ajutor urgent pentru Marius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Azi ficamea a mancat cu o pofta mancare de m-am speriat si imi zice cand a cascat gura...
"vezi ce gura mare am?"
eu
"da, vad "
Teo
"daca casc gura iti mananc si urechile"

Venim de afara si ii zice lui Tibi
"ma lasi sa ma uit la desene?"
Tibi
"pai si eu la ce ma mai uit?"
Teo
"lasa ca ai avut vreme sa te uiti la ce ai vrut cat am fost eu plecata"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Am uitat sa povestesc...ficamea la dentist
Ajungem la cabinet ca era programata la care vine doctorita si o invita inauntru...intru si eu...la care o intreba daca a fost vreodata la dentist la care fata ii spune ca nu si binenteles ca incepe dr. sa ii explice tot ce avea pe acolo...ii arata fiecare cum functioneaza...si uite asa se imprietenesc...dupa care o intreaba daca o lasa sa se uite la dintisori si la maselute si fata zice ca da...dupa care dr. ii spune sa se lase pe spate la care ficamea tacticoasa isi pune manutele sub cap si zice
"acum pot sa trag un somn bun"
Oricum i-a sigilat o maseluta si a iesit foarte fericita ca a fost la dentist si pe drum spre casa incepe
"mergem si maine"
noi ii explicam ca nu avem de ce sa mergem si se pune a nostra fata pe un plans ca mai vroia la dentist de abia am linistito ...oricum luna viitoare mergem ca i-a mai iesit o maseluta si sa io sigileze sa vedeti fericire pe ficamea


Mergi la inceput