NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron | Autor: x_ggg

Link direct la acest mesaj

Pe posturile de stiri a aparut varianta ca toate indemnizatiile de CIC sa revina la 600 ron, cum erau inainte de aparitiea legii cu 85%. Nu am eu prea mare aceasta indemnizatie (1100 ron), dar mi se pare strigator la cer! Cum sa imi cresc copilul cu 600 ron, in conditiile in care fiecare are cel putin o rata la banca, intretinere, etc! Mi s-a urcat sangele la cap cand am auzit aceasta varianta, dupa ce aseara marele Boc si marinerul Base` au zis ca nu se ating de banii pentru copii si handicapati.
Ceva trebuie sa se intample,asa nu se mai poate! Au luat-o razna!

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

te inteleg perfect, DAR

eu am nascut in 2007 si am prins exact acea perioada de 2 ani, cand indemnizatia a fost fixa, 600 ron, indiferent de valoarea salariului, perioada de cotizare sau vechimea in munca.

cum ar fi si eu sa ma revolt acum, sa cer statului sa-mi plateasca diferenta dintre 600 ron si 85% din salariu, mai ales ca acesta a fost motivul principal pentru care am stat acasa doar 8 luni, nu 2 ani ca alte mamici...am inceput serviciul tocmai pentru ca nu-mi ajungeau banii de indemnizatie...

oricum ai lua-o, nu a fost corect nici pentru mamicile din generatia mea, nu este nici pentru voi, mamicile de acum...dar e statul corect cu cetateanul ?!?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Chiar mai ai incredere in ce spun Base si Boc?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Statul cheltuieste banii aiurea, ii baga in buzunarele smecherilor de fac "afaceri" cu el si cind nu mai are de unde fura, ia de la copii si de la batrini. E logic, nu?
Indemnizatiile astea de 85% mi se pareau o chestie corecta (desi eu am stat cu cei 600 de lei acum 5 ani), dar sincera sa fiu, nu timp de doi ani. Intr-un stat in care pensionarii sint mai multi decit cei care lucreaza, cum naiba sa iei masuri d'astea populiste (gen marit salarii, indemnizatii etc) ? Ce faci, te apuci sa tiparesti bani?
Spui ca trebuie sa se intimple ceva si ca au luat-o razna. Nu are ce sa se intimple, o sa fie si mai rau decit atit pentru ca pur si simplu statul roman e in imposibilitate de plata. Daca ne revoltam trebuia sa o facem cind videanu punea borduri, basescu vindea flota, udrea "parcari", patriciu cumpara pe doi lei petromidia...Dar nu ne-a afectat direct si am tacut. Acum putem sa ne dam cu fundul de pamint pentru ca degeaba o facem. Crezi ca grecii cistiga ceva ca dau foc la cladiri si omoara oameni? Tot in rahat sint/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Sincera sa fiu, ma asteptam... suntem una dintre putinele tari din lume care isi permite luxul sa tina 2 ani mamele acasa. Iata ca, din pacate foarte tarziu, si-au dat seama ca nu isi permite....

Stiu ca o sa-mi sariti multe in cap, imi asum huidiuelile, dar sincer, mie 2 ani mi se pare aberant de mult! In majoritatea tarilor lumii se stau 3, maxim 6 luni... pe bani mai multi e adevarat, dar nu 2 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaZglobi spune:

nu este normal ca o femeie care a avut un salariu peste medie si a cotizat ani buni la CAS sa fie nevoita sa se intoarca la serviciu imediat dupa terminarea concediului postnatal ptr ca nu reuseste sa se intretina in timp ce mamicile cu venit mimin sa ramana 2 ani acasa langa copii lor ptr ca iau o indemnizatie mai mare decat salariul anterior. este nedrept, injust, inuman!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Mda, recunosc ca nu ma asteptam la astfel de reactii din partea unor mame.
Ok, acu 2-3-4 ani era 600 de ron, dar ati stiut dinainte cat era, nu v-ati trezit dintr-o data.
Ok, in alte tari e 3, maxim 6 luni, dar acolo ai crese unde sa duci copilul, nu ca in Romania.



--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaZglobi spune:

prefer sa se reduca perioada de plata a indemnizatiei, de la 2 la 1 an si sa nu se modifice valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Mda, recunosc ca nu ma asteptam la astfel de reactii din partea unor mame.
Ok, acu 2-3-4 ani era 600 de ron, dar ati stiut dinainte cat era, nu v-ati trezit dintr-o data.
Ok, in alte tari e 3, maxim 6 luni, dar acolo ai crese unde sa duci copilul, nu ca in Romania.



--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


Da, ai unde, dar totul este contra cost... si nu tocmai pe bani putini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Oricum ar fi, tot greu e. Miine ne trezim ca reduce fabuloasa alocatie de 42 lei cu citeva procente.
Mi-e mila de pensionari, dar mai mila mi-e de mine. Zicea si Isarescu vineri, nu se poate ca o familie de pensionari sa aiba pe membru un venit mai mare decit o familie de muncitori. Si dadea un exemplu cu pensia medie de 800 lei, pe pensionar in casa, iar 2 soti salariati cu un venit comun de 2500-3000 lei cu 2 copii cistiga mai putin.
Dar revenind la indemnizatii, in 2003 aveam salariul minim pe economie, daca nu ma insel 270 lei si luam indemnizatie de 700 lei cred. Acum iau 85% din salar. Si parca mai usor imi era atunci.

copiii mei minunati, Edy ( 5 noiembrie 2003 ) si Daria ( 2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Mda, recunosc ca nu ma asteptam la astfel de reactii din partea unor mame.
Ok, acu 2-3-4 ani era 600 de ron, dar ati stiut dinainte cat era, nu v-ati trezit dintr-o data.
Ok, in alte tari e 3, maxim 6 luni, dar acolo ai crese unde sa duci copilul, nu ca in Romania.



--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


Deci nu intelegi de ce o tara cu mult mai saraca decit cele care dau 3 sau 6 luni concediu e stare de faliment? niciuna dintre mamele cu "reactii neasteptate" nu a spus ca e corect ce se intimpla, a spus doar ca e o consecinta a unor masuri populiste si aberante. Iar replica ta cu "voi ati stiu dinainte cit era alocatia" e copilareasca. Tot atit costa si pe atunci un copil, nu eram mai fericite cu 600 de lei, doar ne-am adaptat la mizeria momentului sau ne-am intors la munca.
Si daca e ceva extrem de deranjant e sa stiu ca banii astia dupa ce ca sint putini se duc in egala masura spre alea de nu muncesc o zi si toarna copii de care nu se ocupa absolut deloc.

Mergi la inceput