NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 94

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sincera sa fiu eu vreau sa vad pana unde se poate cobora cineva nemultumit. asta ma face sa imi fac o ideea despre tineretul de peste 20 de ani, care va ajunge sa voteze.

pana la urma de ce nu se face o suma fixa , calculata in asa fel incat sa asigure un trai decent. un copil are aceleasi nevoi, indiferent de cat a cotizat greu sau mai putin greu, mama .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Ati identificat dusmanul comun: fetele din diaspora. Acum totul parca e mai usor, nu-i asa?




Cricor,concluzia ta e perfecta .

LadyJ si Iileana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m


BLACKPANTERRO, am fost acuzate noi, romancele, ca stim despre tari straine (America) de pe google. Si iaca pozna: voi stiti despre Romania de pe wikipedia!

Ar trebui sa va scoata si pe voi cineva din cetata: 600 de ron primesc mamele care AU MUNCIT! dar pentru care 85% din salariul lor amarat reprezinta mai putin de alea 600 de roni extraodinari- pomana curata!

E o rusine mai mare ce face diaspora mamicilor pe forumul asta decat ce fac politicienii in frunte cu base, care nu mai stie cati kk pe zi facea Eba cand era mica.

Si pentru probleme de genul Sali de sport si Catedrale, exista presa, exista foruri, care sunt asa de vigilente, ca noi trebuie sa iesim cu plozii in strada sa ne aparam DREPTURILE.

http://www.lucamic.blogspot.com/


Hai ca te intreb si pe tine...ce tara in lume mai ofera mai mult decat salariul minim pe economie unui cetatean care sta acasa???

Da, ai muncit si in timp ce ai muncit taxele platite au mers la sanatate, drumuri, scoli, in nici un caz intr-un fond special pt cand vei sta acasa 2 ani. Sau ma insel? Lumineaza lumea ca sa nu trebuiasca sa apeleze la net...

Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



Am explicat cu cateva mesaje mai incolo ca DA SE CONTRIBUIE PENTRU ACEASTA INDEMNIZATIE. Si nu este parerea mea ci s-a spus oficial, astazi, in presa si la tv de catre politicieni si economisti. Dar cum spuneam voi nu cititi argumentele noastre.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

"Voi puteti sa ingrijiti 2 persoane cu 600 lei?? Presupun ca NU si de aceea ati preferat sa faceti copiii prin strainatati."

Ba tocmai ca in strainatati nu se ofera nimic, in America nu se da nimic si in Germania 180 euro pe luna, in nici un caz mai mult decat salariul minim pe economie.

Mama a ingrijit 3 persoane cu 900 RON cand lucra si acum cu 600 RON 2 persoane. Acum depinde si cu ce esti obisnuit, daca esti din aia care nu se poata kk de foame dar vrei masina ultimul racnet e treaba ta.

Eu am ramas scarbita de cum mamicile la TV spuneau ca "Vai ei nu se gandesc ca platim ratele din banii aia"(de indemnizatie), bani care credeam ca sunt pt cresterea copilului si nu pt mobila noua.

Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ade, se acorda aceasta indemnizatie avandu-se in calcul veniturile care au fost supuse impozitarii in ultimul an.
toate persoanele active platesc acest impozit , nu numai viitoarele mame.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m


BLACKPANTERRO, am fost acuzate noi, romancele, ca stim despre tari straine (America) de pe google. Si iaca pozna: voi stiti despre Romania de pe wikipedia!

Ar trebui sa va scoata si pe voi cineva din cetata: 600 de ron primesc mamele care AU MUNCIT! dar pentru care 85% din salariul lor amarat reprezinta mai putin de alea 600 de roni extraodinari- pomana curata!

E o rusine mai mare ce face diaspora mamicilor pe forumul asta decat ce fac politicienii in frunte cu base, care nu mai stie cati kk pe zi facea Eba cand era mica.

Si pentru probleme de genul Sali de sport si Catedrale, exista presa, exista foruri, care sunt asa de vigilente, ca noi trebuie sa iesim cu plozii in strada sa ne aparam DREPTURILE.

http://www.lucamic.blogspot.com/


Hai ca te intreb si pe tine...ce tara in lume mai ofera mai mult decat salariul minim pe economie unui cetatean care sta acasa???

Da, ai muncit si in timp ce ai muncit taxele platite au mers la sanatate, drumuri, scoli, in nici un caz intr-un fond special pt cand vei sta acasa 2 ani. Sau ma insel? Lumineaza lumea ca sa nu trebuiasca sa apeleze la net...

Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



Despre economia mondiala nu stiu, n-am acusica timp de google...adica de wikipedia, pardon, dar a straduiesc sa-mi vad de a familiei mele.

Dar afla ca da, exista un fond special pentru maternitate! Socant, nu? Adica suntem asigurati special pentru asta. Mame cu meserii liberale gen notariat, care isi platesc singure asigurarile si darile catre stat, s-au trezit ca nu beneficiaza de indemnizatie, nici de fabuloasa suma de 600 ron, pentru ca nu au contribuit la acest fond special. Iar ca orice asigurare, ar trebui sa intre in functiune imediat dupa ce a fost incheiata, si nu trebuie sa muncesti intai 15 ani ca sa stai acasa cu copilul PE BANII TAI 2 ani, ci se poate achita si ulterior. Ca facem 1-2 copii si muncim o viata. Ori poate ar trebui sa-i facem la 60 de ani, sa se fi strans banii de CIC?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

ade, se acorda aceasta indemnizatie avandu-se in calcul veniturile care au fost supuse impozitarii in ultimul an.
toate persoanele active platesc acest impozit , nu numai viitoarele mame.


alina

Crede-ma ca stiu si eu asta. Dar astazi sa spus ca ceea ce ni se ia noua din salarii ca si "contributii la asigurari sociale" de fapt asta reprezinta: asigurare pentru perioade de timp in care esti in incapacitate de munca (exclusiv handicap sau concediu medical). Iar aici intra concediul de matermitate/paternitate. Si repet nu este ideea mea ci a unor oameni in domeniu. Pentru ca aici nu intra nici pensia,nici somajul, nici sanatatea, pentru ca alea se iau separat.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro


Eu am ramas scarbita de cum mamicile la TV spuneau ca "Vai ei nu se gandesc ca platim ratele din banii aia"(de indemnizatie), bani care credeam ca sunt pt cresterea copilului si nu pt mobila noua.




Da Adriana, ca sa vezi si TU unde e durerea romanului.
Si-a facut omul rate si acum e suparat ca nu i le palteste statu

Cand a fost explozia de bunastare in Ro, acum cativa ani, nimeni nu s-a gandit sa economiseasca, sa faca investitii cu cap, sa gandeasca in perspectiva. Nu...ei traiau momentul. RATE. Aia-i frate, rate la masini, la plasme, pentru vacante si tot asa. Ca ce s-au gandit ei, minunea tine o vesnicie!

In 2007 nu gaseai secretara in Bucuresti sub 500 de euro in mana. Si nivelul asta era cam asa: tanara, stundenta, cunostinte PC si navigare pe internet ,vb fluent engleza, spaniola, italiana, portugheza..si-n realitate nici ROMANA nu stia bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Deci sa inteleg ca daca nu ar exista fondul asta nu ar mai face nimeni copil corect?

Mama nu a auzit de fondul asta, e aici cu mine si nu stie de asa ceva, femeie ce a muncit 33 de ani.
Cat am lucrat in Ro nu imi aduc aminte sa fi platit la fondul asta. Daca decid ca nu vreau copii mai platesc la fond? La fel si barbatii necasatoriti platesc?

Si cat se da la fondul ala ca sa poata sa iti plateasca 800RON cand stai acasa 2 ani. Imi suna a Caritas care stim cu totii ca nu a dus niciunde...

Adriana 23+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alina, ciau
Ocebine, ai si tu dreptatea ta. Dar daca tot ai citit acest topic, vedeai igzact cate petarde s-au dat dinspre oceanOricum nu asta rezolva problema din pacate...
Ileana
Nu sunt de vina pensionarii(decat aia multi care nu prea sunt bolnavi, na!). Din contra, brava lor ca sunt organizati. La revolutie nu aveam drept de vot, iar apoi...recunosc, e si vina mea. Trebuia sa-mi inghit sila si sa merg la vot. Sa fac ca Bocometrul, sa aleg raul cel mai mic
Si dc tot ati citit tot...mda, cine si-a facut credite fara sa si le permita, vai lui! No iacata cum ajungem la buba tuturor relelor ca parca criza mondiala a aparut din stranutul SUA si credite aiuristice
Dar acum ramane problema, ca ne place sau nu asta e:unii isi vor pierde casele ca s-au bazat pe joburile stabile la stat, pe indemnizatiile acordate prin legislatia "stabila" a muncii... si cum naiba sa nu te apuce disperarea? N-am facut credite, ma voi descurca si cu bani mai putini, dar voi plati si eu la un loc la fel cu evribadi. Le dau in cap, ca nu s-au socotit bine sau sunt alaturi de ele din moment ce vom manca cu toatele aceeasi pita si trec prin aceleasi griji de mama ca toate mamicile?
si cum bine spuneai Ocebine, si revolutia aia de la 89 tot din cauze de cutit la os s-au facut,adeca personale si impartasite de toti, pana atunci fiecare a incercat sa gaseasca solutii sa se descurce, cand soltiile se termina, ce faci?

Mergi la inceput