Licurici de ianuarie - februarie 2009 (104)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cu ce sunt de acord:
-putine reguli dar ferme si reinforced every time, adica consecventa este cuvantul cheie
-tb lasat sa exploreze cat mai mult
- tb lasat sa socializeze cat mai mult cu copii, adulti, dar tb sa ii oferim si timp singur
-casa tb securizata la maxim ca sa se evite interdictiile inutile, gen nu pune mana acolo, nu ai voie aia, aia.
- vorbit, cantat, interactionat cat mai mult
- stiut cum sa gestionam tantrumurile, ca tot vorbeam de asta zilele trecute, fiecare copil tb tratat in functie de ce merge mai bine la el
- disciplina pozitiva, nu trebuie pedepsiti

Nu sunt de acord cu time out-ul, desi ei zic ca nu tb privit ca o metoda de pedeapsa cat mai degraba de timp petrecut pt a se calma copilul, in fine inca mai studiez problema si nu stiu dc i se aplica lui A.

Scuzati exprimarea defectuoasa dar convorbirea a avut loc in engleza si imi vine cam peste mana sa traduc expresiile exact, plus ca ma si grabesc.


Cand a facut A. prima pneumonie i-au recoltat si lui sange din vena, f rapid, in doua minute au terminat nici nu a avut timp sa isi dea seama ce se intampla, tine in mod sigur de priceperea si rabdarea personalului medical, asa ca Micola nu iti mai face probleme, probabil data viitoare va fi OK.

Bpaula Marius este ab-so-lut delicios! Scump si cu plete si fara!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

bpaula, vazut pozele, asa cheliuta a fost si Daria cand am tuns-o... Dar asa de cald e la voi, ca l-ai lasat pe Marius in maneca scurta? Si la noi e cald bine, dar n-am avut curajul asta...

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

si noi in maneca scurta circulam de vreo 2 sapt.

si...folosim deja time-out de la 1 an. asa l-am dezvatat de umblat la prize. avem tarc instalat in sufragerie si daca ii spuneam nu de 2 ori si nu pleca de la priza il lasam in tarc un minut. nu sunt de acord cu bataia (nici 'na-na' pe manuta, sau orice alt fel de 'na-na') dar stiu ca incepe varsta la care incearca limitele, si cred ca e mai bine pt el sa stie ce nu are voie. si aici ma refer strict la chestii periculoase pt el (cum a fost la noi treaba cu prizele, f f f mare pasiunea asta a lui).

chiar am vrut sa va intreb, ce faceti cu tantrumurile? eu deocamdata il las sa isi exprime frustrarile in voie, incerc sa ii distrag atentia si daca ma loveste / trage de par/ zgarie ii iau manutele si ii spun calm ca e NU, ma doare daca face asa. daca suntem in public il duc undeva mai deoparte, ii spun ca ne e ok cum se poarta si astept sa se calmeze, apoi mergem inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

a, si mai am o intrebare. ce parere aveti despre crocs (saboteii aia de plastic/cauciuc cu gaurele)? eu i-am luat lui david ieri, si i-am dat prin casa, dar ii transpira picioarele in ei groaznic. ma gandesc serios sa nu ii mai dau. si am vazut atati copii cu dinastia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Paula, eu iti inteleg sentimentul. Asa rau mi-a displacut cand l-am tuns prima oara pe Tudor... Nu l-am mai tuns niciodata asa scurt. Acum mi-e drag cand e tuns ca un baietel.
Pe Ilinca insa n-am tuns-o scurt si nici n-o tund in ciuda faptului ca toata lumea imi spune s-o fac.
Miere, ce zice dr. tau e ideal.
Naty, ma bucur ca n-are nimic Ioana.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Delia, Crocs originali nu lasa sa transpire piciorul pt ca sunt tratati cu o substanta anti bacteriana.
Pe piata sunt multe imitatii, nu stiu de care aveti voi. Eu inca nu i-am luat lui A, ma bate gandul mai ales ca suntem in patria lor:))

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

aa, pai clar nu avem originali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele si de la noi
ne-ati uitat?
noi nu
dar nu am mai apucat sa scriem nimic
offffffffffffff

am scapat de terminatul tezei de doctorat
luni cred ca o voi printa
si voi da o fuga sa o aduc la bucale
la profi

sa o si sustin si scap de stres

paulaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa fiul tau e minunatttttt
imi place mult tare tareeeeee
ii sta bine tuns
eu sunt obisnuita ca antonia nici acum nu prea are par in cap
asa ca fata goala mi se pare super obisnuita

dar ce putina lume mai scrie
ce se intampla cu fetele????????????
va pupi

noi inca nu ne spalam pe dinti
inca nu mancam asa de multe
inca mancam pisat totul
vomita tot ce primeste bucata
nu stiu cum sa o fac sa mestece
nu poate manca cu noi la masa
ca noi rar mancam amandoi la masa
nu putem avea un program comun
si tot asa

aaaaaaaaaaaa
SI INCA NU MERGEMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
AVEM APROAPE 1 AN SI 3 LUNIIIIIIII
ÇE MA FAC CU EA???????????

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daria nu a mancat mancare gatita nici azi... Nici nu a vrut sa guste, sa vada ce este... Si era pe lista de preferate...

Cred ca ii dau pace, fie ca ea... Lapte si fructe, asta e.

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axis spune:

Selene, acum parca imi amintesc ca asa am descoperit ca A ii cresc 4 masele deodata, s-a strambat la o manacre care ii placea de obicei; normal, am lasat-o in pace. Am intrebat-o unde o doare si mi-a aratat locul. I-am explicat ca o doare pentru ca ii cresc acolo maselutele, dar ca o sa-i treaca si o sa poate papa tot ce vrea. I-am aratat si maselele mele :). Seara mi-a luat degetul, a muscat putin pe el, s-a calmat si ...gata, cam asta a fost debutul maselutelor ei. nu febra, nu insomnii, doar ca a trebuit sa-i caut ceva mai solid de ros. probabil va trece si la Daria in curand ( ma gandesc ca la canini o fi mult mai greu), si cred ca ajuta daca descopera si ea care e sursa de stres.

Mergi la inceput