TVA si cota unica

TVA si cota unica | Autor: Andries

Link direct la acest mesaj

Nu--mi sta in obicei sa comentez prea mult opiniile si actiunile guvernantilor, dar de data asta nu ma pot abtine. Mai nou se flutura sperietoarea cu TVA 25% si cotaunica 18-20 procente... ce se poate face sa minimizezi impactul acestor majorari? (ca nu cred ca renunta la ele...) idei? sugestii? ambele masuri cumulate o sa-mi scoata o gramada de bani din buzunar, in plus fata sumele platite curent...

Andries

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu prea ai ce face.
Problema eu o vad alta: unde ajung banii?
Uite, Grecia primeste ajutorul international, dar scade cheltuielile si creste taxele. Alta solutie n-are. Dar banii (economisiti si primiti in plus din taxe) cum sunt folositi?
Asa si la noi: este o solutie temporara? Efortul nostru duce la ceva bun?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da? se vrea TVA ul de 25%? Cine a venit cu ideea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Traim prost si o sa traim si mai prost. Ar fi poate o solutie sa iesim in strada, sa facem ce fac grecii, dar nu cred ca asta schimba ceva. Ei dau vina pe FMI ca ne-ar impune ceva, ceea ce nu e adevarat, aia doar sugereaza. Dar cum competentii nostri nu gasesc alte solutii de ajutat economia si singurul lor scop e sa-si umple buzunarele, atunci vor mari nenorocitele astea de taxe. Asta le va aduce si mai putini bani pentru ca e logic ca se va lucra si mai mult la negru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu sincer ma gandesc nu "daca" ci "cum" sa migrez spre alte forme de taxare. Dar de TVA nu scap, decat daca fac achizitii la negru. Ca eu persoana fizica nu am cum sa le deduc.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Daca vor aplica sperietoarea, putem sa inchidem tara si sa plecam acasa.
Preturile vor sari in aer, inflatia se duce naibii, va fi groaznic. Firmele nu vor plati TVA 25%, pentru ca daca oricat le platesti esti tot pe minus, atunci nu le mai dai nimic, ca tot aia e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Off topic: buna Craciunitza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Asta e, noi nu suntem greci sa iesim in strada asa ca vom trai asa cum am votat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Alexandra, corect! Daca se aplicau si la noi niste masuri, macar cateva, bune, poate nu ajungeam aici. Mie mi-e groaza de TVA-ul de 25%. Efectiv.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Nu trebuie sa fii economist ca sa stii ca in urma acestei masuri economia se va contracta, prin scaderea veniturilor si implicit a consumului.
Ei fac tot posibilul pentru a evita disponibilizarile in sistemul bugetar, dar se pare ca cele din mediul privat nu au importanta. Orice ar fi, sa plateasca patronu' evazionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Acum n-am nimic cu angajatii de la stat, dar cum de anul trecut in oct parca, s-au facut angajari? Si tot trambitau ca dau afara/ Si nici pana in ziua de azi nu s-a facut nimic? Stau oamenii din institutiile de stat cu sabia deasupra capului, se fac liste peste liste, mereu vin hartii amenintatoare de la Bucuresti si pana acum nici un om nu a fost dat afara. Se pandesc unii pe altii, se invrajbesc. Cam asta este atmosfera in institutiile de stat, din pacate.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput