sterilet nou-ciclu cat si cum?

sterilet nou-ciclu cat si cum? | Autor: alexa_love

Link direct la acest mesaj

bune doamnelor.am si eu o intrebare:cat ne tine acel ciclu de dupa montarea steriletului si cam cum e?
eu am montat sterilet joi pe 29april si de atunci sangerez dar vad ca si cu mici gheaguri de sange .dr.mia zis ca o sa curga putin,dar nu si cat cat timp ar fi normal.nu e abundent dar e....ideea e ca eu ciclu normal avusesem pe 16 april asa ca .......
poate cineva sami mai dea informatii?


ALEXA CU CELE DOUA ZUZE,GEORGIANA-ECATERINA(23.06.2004)SI STEFANIA ALEXIA(14.05.2009)[http://picasaweb.google.com/alexandra769/SUNTEMDOUASURIOARE"]       

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ciclul vine normal dupa montarea steriletului. Despre sangerarea de acum nu stiu ce sa zic, in general se pune in a 4-a zi de ciclu, cand oricum sangerezi.

La urmatorul ciclu sa nu te sperii daca va fi abundent si va dura mai mult decat de obicei. Cat timp am avut sterilet, asa a fost, dar s-a reglat cand l-am scos afara.

Ai grija sa nu-l tii mai mult decat scrie in prospect, si sa mergi regulat la control.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Ciclul vine normal dupa montarea steriletului. Despre sangerarea de acum nu stiu ce sa zic, in general se pune in a 4-a zi de ciclu, cand oricum sangerezi.

La urmatorul ciclu sa nu te sperii daca va fi abundent si va dura mai mult decat de obicei. Cat timp am avut sterilet, asa a fost, dar s-a reglat cand l-am scos afara.

[/url]


Eu zau ca nu am inteles, deci pana la urma cum este?
Caci sunt si eu interesata

VERZELE - simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Se monteaza , in timpul menstrei, deci sangerare exista

eu n-am avut nici o sangerare extra, ciclu tine normal, 5-7 zile. am avut oarece dureri 2-3 zile dupa montat.

nu e o regula ca toate posesoarele de serilet sa aiba aceleasi simptome, sangerari, dureri, e posibil sa fie mai abundent si mai lung, e posibil sa nu

daca totusi inca sangerezi de la montat cel mai bine suni si intrebi medicul




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mi-am pus si eu sterilet de cupru acum 3 luni si dupa montare am sangerat rau, rau de tot cam o saptamana. Tot asa, cu cheaguri, dureri mari de burta, ca intrasem in panica rau de tot. Dupa o saptamana s-a oprit brusc sangerarea. Ciclul este mult mai abundent, in primele zile schimb si cate un pachet de tampoane pe zi. Tine cam 5-6 zile. Mai nasol este ca am si sngerari mici intre menstruatii, cam la jumatatea intervalului. Am fost la medic, la ecografie si mi-a zis ca e totul in regula, ca e bine pus, nu am alte probleme si ca se mai intampla si asa ceva in primele luni. Nu stiu ce sa zic, mie mi se pare cam naspa steriletul asta, dar alta solutie momentan nu am.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Eu mi-am montat steriletul imediat dupa menstruatie, abia se terminase

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Ciclul vine normal dupa montarea steriletului. Despre sangerarea de acum nu stiu ce sa zic, in general se pune in a 4-a zi de ciclu, cand oricum sangerezi.

La urmatorul ciclu sa nu te sperii daca va fi abundent si va dura mai mult decat de obicei. Cat timp am avut sterilet, asa a fost, dar s-a reglat cand l-am scos afara.

[/url]


Eu zau ca nu am inteles, deci pana la urma cum este?
Caci sunt si eu interesata

VERZELE - simtul umorului nu a murit


ioi scuze daca am fost confuza
Deci ciclul vine cand trebuie sa vina de obicei. Adica nu intarzie, nu vine mai repede, daca ai avut si pana atunci un ciclu regulat.
Insa vine mult mai abundent si dureaza in loc de 4-5 zile 8-9 (cazul meu) Eu l-am tinut 6 ani in loc de 5, cat scria in prospect, si dupa ce mi-au scos, ciclul mi s-a normalizat, adica am revenit la 4-5 zile, si cantitatea dinaintea steriletului.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_love spune:

ufffff!sa vin cu lamuriri ca am fost putin confuza ieri:deci eu lam montat dupa o saptamana de la ciclu caci din pacate a trebuit sa fac o intrerupere si apoi se monteaza la 2 sapt distanta de intrerupere.ideea e ca si eustiam ca se monteaza la ciclu ,cam ultima zi dar dr asta mia zis ca nare importanta ca se monteaza asa ca ar fi cervixul moale si de aia pe ciclu
ideea e ca am mai avut unul inainte de ultima saarcina si a fost ok.da era cam abun dent dat 2 zile ,apoi era normal.
acum nu am nimik,e redus rau,nu ma doare burta si nici alte simptome ciudate nu am.....deocamdata!sper sa fiu un caz fericit care suporta f. bine caci experienta cu intreruperea a fost extrem de traumatizanta
intradevar nu e regula sa fie asa la toata lumea.eu sunt un exemplu bun:am uter retrovers la care nu prea se recomanda sterilet dar eu lam tinut pe celalalt f bine 3 ani.
oricum peste 2 sapt merg la control sa vad dace e totul ok asa ca.......
eu va multumesc mult pt raspunsuri ca asa ma mai linistesc si eu

ALEXA CU CELE DOUA ZUZE,GEORGIANA-ECATERINA(23.06.2004)SI STEFANIA ALEXIA(14.05.2009)[http://picasaweb.google.com/alexandra769/SUNTEMDOUASURIOARE"]       

Mergi la inceput