Col de 1,3 cm, inchis la 26 saptamani

Col de 1,3 cm, inchis la 26 saptamani | Autor: CarmenAlbu

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor, asa cum am scris in titlu acesta este diagnosticul meu,(nu am serclaj) ca si tratament am o injectie cu steroizi acum si una in cateva saptamani pentru maturarea plamanilor, repaos total la pat si augumentin preventiv, deasemenea vizite medicale de 2 ori pe saptamana plus o internare de vreo saptamana pentru evaluare daca totul decurge bine intre timp! Medicul spera sa ajungem la 34 saptamani !
Ce as vrea sa stiu , experientele voastre, cine a mai trecut prin asta, la cate saptamani a fost diagnosticata cu cervix insuficient si la cate saptamani a ajuns!
Ma refer la cele care au avut cervix 2 cm sau mai putin!
Va multumesc anticipat!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
25+ cu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza2783 spune:

Eu nu am trecut prin asa ceva dar iti doresc multa sanatate si un bebe cat mai aproape de termen.
Poate vre-o una din celelalte fete au experienta.

Multa multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

carmen, si eu am probleme cu colul.Am o sarcina de 23 de sapt obtinuta prin FIV si pe linga placenta jos inserata am probleme si cu colul datorita unei conizatii facute in 2008. Mie mi s au facut 2 cerclaje si ambele au esuat , in sensul ca firul mi a taiat tesutul intr un puct deoarece colul e f friabil. Am incercat si un cerclaj de silicon tip Pessar ,dar gaseam mici cheaguri de singe in vagin si momentan l am scos, ca sa vedem din ce cauza e singerarea. Si eu traiesc cu frica unei nasteri premature, asa ca te inteleg perfect.Eu am mai vb ,prin intermediul acestui forum, cu citeva persoane cu pb din cauza colului si care au trecut cu bine nascind chiar la termen. Bineinteles repaosul la pat este obligatoriu, si in rest tratament in spital cu perfuzii sau acasa medicamentos cu antispastice (no spa+scobutil) si tocolitice (gynipral) pt a evita contractiile deoarece acestea scurteaza colul. Atita timp cit colul e inchis si eviti contractiile eu zic ca ai sanse mari sa nasti la termen. mie sincer mi e si frica la urmatoarea eco cind o sa mi masoare colul ce mi va spune, dar cu rabdare si credinta ma rog si eu sa ajung macar pina la 32 de sapt.Iti tin pumnii si ai incredere !!! Te rog daca poti tine ma la curent cu starea ta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Sophie draga mea, iti doresc numai bine, si vei ajunge la termen, in situatii din astea cred ca optimismul e negresit binevenit si daca te pot incuraja, sunt aici !
Datorita celor 2 conizatii s-a luat decizia de a nu-mi face serclaj, si tratamentul meu este in felul urmator!
Stau la pat acasa, primesc injectii cu steroizi pentru maturarea plamanilor, in fiecare luni fac un drum pana la medic, iau augumentin preventiv ( infectiile pot aparea mai des in situatii din astea), si magnerot!
Daca am vreo urgenta trebuie sa merg la spital!
In rest in lunea imi face medicul un control pentru monitorizarea contractiilor sa nu treaca de intensitate 20 si imi verifica colul ecografic!
Ce pot spune ca nu este placut sa stai cu frica dar daca te ajuta , la mine inca functioneaza sa citesc ce se dezvolta in fiecare saptamana, saptamana asta se dezvolta vederea si se dezvolta mai bine auzul !
Te pup cu drag si sa ne citim de bine in fiecare saptamana!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Danuta

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

carmen si eu si Doamne ajuta sa ne tinem puiutii sanatosi in brate ! Mai tinem legatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

buna fetelor
am citit ce-ati scris si vreau sa va intreb
yo am facut conizatie in august 2009. in noiembrie 2009 am ramas insarcinata iar la sf luyi feb la 18 sapt am pierdut sarcina prin ruperea membranelor si pierdere de lichid amniotic
este posibil ca din cauza conizatiei???
dr mea a zis ca NU

Am avut un paunel frumusel si dragalas
Dumnezeu mi l-a luat sa ii fie ingeras!!
pozulici

AMR 25 zile
ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Lia , sunt posibile multe lucruri, dar daca ai conizatie, in cegeral greutatea apasa pe col si poate sa-l deschida, cu ruperea membranelor am avut si eu pierdere de lichid, la mine absolut totul este pus pe seama conizatiilor care mi-au lasat cervix insuficient, in rest, eu sanatoasa, bebe sanatos! Depinde ce ti-a spus in plus medicul, ei in general se feresc datorita riscurilor ridicate!
Cred ca am fost la aceeasi odisee nu?

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klaudia_jud spune:

Eu zic sa nu te ingrijorezi,stai linistita in pat,e foarte bine ca faci acele injectii pt maturarea plamanilor lui bebe,roaga-te la D-zeu si ai sa vezi ca o sa fie bine.Si eu am avut col scurt pe toata durata sarcinii,nu am avut serclaj,in saptamana 33 aveam col 24 mm,dr meu s-a ingrijorat si m-a trimis sa fac acele injectii,am stat numai in pat intinsa si am nascut in saptamana 40 fix un bebeloi de 4,2 kg cu niste plamani de l-a auzit toata maternitatea cand a iesit.Fii calma si ai sa reusesti!Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Carmen eu spun sa te linistesti ca nu este asa de rau cum pare ,daca stai linistita la pata duci sarcina la termen.eu de la 28 de saptamani am stat cu colul deschis i cu contractii in permanenta si uite ca am nascut la 39 si 5 zile .Daca te pot ajuta cu ceva sa imi spui

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


BAZAR UNIC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna Carmen

Iti doresc in primul rand sa duci cu bine sarcina pana la termen.
Din propria experienta pot sa-ti spun ca am auzit multe persoane care au reusit sa duca sarcina pana in 39sapt desi aveau colul foarte scurt. Cel mai important sfat pe care ti-l pot da este sa te menajezi la maxim asta insemnand repaus la orizontala 24/h din 24 cu pauze doar pt toaleta si papa.


_

perro labrador

_

Mergi la inceput