Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Era vorba de sindrom emetic, adica greturi si varsaturi dupa anestezie.
In UK nu se face epiziotomie, lasa ruptura sa fie naturala, ceea ce inseamna de multe ori ca merge pana in fundul vaginului, adica e dificil de cusut. La noi se face epiziotomie profilactica la prima nastere si in caz de perineu rigid la urmatoarele, dar rar.
In od normal se face anestezie cand se sutureaza, nu se face pe viu.
Taietura in sine poate fi facuta fara anestezie, ca oricum daca o faci cand trebuie nu simte nimic pacienta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Baiatul nu a fost f mare, a avut 4 kg, problema la el a fost pozitia in care se afla.



Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Xio

Faza cu intubatu' sa mi-o mai explici, chiar vreau sa stiu...in detaliu, ce ma asteapta...caci daca iar sunt nepregatita, va fi de rau!Adicatelea am mai vazut eu prin filme, bolnavi intubati, insa as dori sa-mi explici manevra in sine si efectele asupra corpului!?Multumesc!



Anne.Draga mea, eu ti-am spus ce mi s-a facut mie.Daca a fost bun sau rau, practica spitalului sau nu, alegerea doc. sau nu, nu stiu.Dar am nascut fara niciun fel de ajutor medicamentos, m-a cusut fara anestezic(vreo 40 min.pe ceas).Nu am avut dilatatie, bebe mi-a rupt la expulzie 80 % din vagin...si noroc de o infirmiera care m-a impins pe fundul uterului, exact cand eram "in marea trecere", adica muream.aveam cel putin 6 injectii cu adrenalina in vena si tot nu puteam scoate copilul!

Repet, fiecare nastere e unica, poate fi exterm de usoara sau exterm de grea, nu conteaza metoda aleasa.Totul depinde de un conglomerat de factori:corpul& pisihicul gravidei, profesionalismul echipei medicale,etc

Orice metoda de a naste ati alege, alegeti-o cu toata inima si cat sunteti acolo...concentrati-va pe ganduri pozitive..chiar daca e durere sau nu, fiti optimiste, voi aveti nevoie de acest lucru, cat si puii vostri!



38+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Xio

Faza cu intubatu' sa mi-o mai explici, chiar vreau sa stiu...in detaliu, ce ma asteapta...caci daca iar sunt nepregatita, va fi de rau!Adicatelea am mai vazut eu prin filme, bolnavi intubati, insa as dori sa-mi explici manevra in sine si efectele asupra corpului!?Multumesc!



Anne.Draga mea, eu ti-am spus ce mi s-a facut mie.Daca a fost bun sau rau, practica spitalului sau nu, alegerea doc. sau nu, nu stiu.Dar am nascut fara niciun fel de ajutor medicamentos, m-a cusut fara anestezic(vreo 40 min.pe ceas).Nu am avut dilatatie, bebe mi-a rupt la expulzie 80 % din vagin...si noroc de o infirmiera care m-a impins pe fundul uterului, exact cand eram "in marea trecere", adica muream.aveam cel putin 6 injectii cu adrenalina in vena si tot nu puteam scoate copilul!

Repet, fiecare nastere e unica, poate fi exterm de usoara sau exterm de grea, nu conteaza metoda aleasa.Totul depinde de un conglomerat de factori:corpul& pisihicul gravidei, profesionalismul echipei medicale,etc

Orice metoda de a naste ati alege, alegeti-o cu toata inima si cat sunteti acolo...concentrati-va pe ganduri pozitive..chiar daca e durere sau nu, fiti optimiste, voi aveti nevoie de acest lucru, cat si puii vostri!



38+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Aoleuuuuuu My_lady prin ce experienta cumplita ai trecut, mi s-a facut si mie frica acum , sper sa nu am parte de asa ceva ca mor de teama de pe acum, eu am ales naturala din considerentul ca nu vreau sa stau in pat dupa cezariana si vreau sa am grija de bebelina mea, plus ca mi-e frica te taieturi ... si de cezariana in sine , nu prea am un sentiment ok fata de cezariana ; insa la ce ai povestit tu aici, daca as trece prin asa ceva clar nu as mai alege naturala ; dar totusi ma gandesc ca din nefericire nu cred ca a fost o echipa tocmai ok , pt ca Dr ar fi trebuit sa faca cezariana si s anu te lase sa te chinui in halul ala ... asa mi s-ar fi parut normal; o sa clarific cu Dr meu aspectul asta , si o sa ii spun sa nu ma lase sa ma chinui dc bebe nu vrea sa iasa :(

toate cele buna!



Ane cu Maria Evelina + 36 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Anne, dupa cum spuneam...fiecare nastere sau operatie de cezariana nu seamana...ci se aseamana in cel mai bun/rau caz!Fii linistita!

Xio...pana la urma a zis ca mergem pe rahianestezie..dupa ce i-am povestit doc. ca visez de o sapt.ca ma adoarme si nu ma mai trezesc.Sunt pe calea cea buna nu?



38+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Ane si eu cred ca nasc tot in feb, dar am apucat la odiseea din martie ca asa a fost DPN... 06.03.2012. Eu pe data de 06.feb o sa am 36 sapt si 2 zile, iar dr m-a chemat la ecograf... poate sa ma programeze la cezariana in 2 maxim 3 sapt. Asta cred ca in functie de bebelusa, cate kg are si lungimea(adica daca e totul ok ma programeaza in 2 sapt) zic si eu. Tu pe cat ai avut UM?

34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

eu am nascut-o pe fetita mea prin cezariana, ca nu am avut de ales, depasise termenul cu 12 zile si nu a vrut nicicum sa se nasca natural (a incercat medicul de 3 ori sa-mi provoace nasterea si degeaba, nu a vrut sa iasa si pace ). am avut facuta anestezie locala si m-am bucurat ca mi-am vazut puiul imediat ce au scos-o din burtica
si acum voi naste tot prin cezariana, ca e prea aproape de prima (in acel moment vor fi 2 ani si 1 luna) si sincer mi-e groaza (nu sunt adepta operatiilor si ma vindec, zic eu, ceva mai greut), dar cel mai important este sa fim noi sanatosi ca restul trec.
sarcina frumoasa si nastere usoara


7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Am nascut pe 24 feb,cezariana,dar nu programata. Am avut contractii,am fugit la spital si am avut posibilitatea sa aleg cum nasc . A fost greu in prima noapte,pt k am nascut seara,apoi mi-am revenit.Am nascut vineri la 19:40,m-au dus la reanimare,toata noaptea am avut dureri,sambata m-a bagat in salon,iar in aceeasi zi m-am si ridicat din pat,chiar am fost sa vad fetita,dar mai greu.Duminica deja mergeam la alaptat. Multa bafta!

Mergi la inceput