Viitoare mamici de Septembrie-Octombrie 2010 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

inca un mesaj si dispar

cel putin in prima luna limitati cat de mult puteti vizitele prietenilor,familiei,si daca vin sa stea cat mai putin in camera bblasand la o parte faptul ca vin insotiti de tot felul de microbi si virusi,copilul are nevoie de liniste...al meu cand venea cineva in vizita seara imi era f agitat si plangea f mult(mai mult decat de obicei ca oricum plangea zilnic)

ahh si un "must"zic eu cel putin pt cele care stati la casa e un interfon...e f util ca poti cobora sa faci mancare sa speli sa calci si iei statia aia cu tine si poti interveni imediat in caz de ceva

de David si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

nushulica multumim de sfaturile atat de folositoare!

Ale

------------------------------
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit.
-----------------------------

16+ cu bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiti2205 spune:

Am revenit si eu dupa cateva ore de citit si vreo 2 de somnic . Baietii sunt plecati, asa ca folosesc la maxim timpul de .
Sa va zic ce mi-a fost mie se folos in primele luni.
Legat de hainute
- vreo 8 body-uri cu capse muuulte (am mai avut si cateva de celelalte, dar nu le-am folosit niciodata)
- salopetele cu totul, la fel cu multe capse, sa intre usor bebe in ea
- sosetele de bumbac - in primele saptamani i le puneam peste botosii salopetei, ca bebeii mici au circulatia periferica mai proasta (asa ne-a zis dna dr)
- manusi sa nu se zgarie - am avut vreo 3 perechi, dar nu le-am folosit
- o singura caciulita care se leaga sub barbie - nu i-am dat-o
niciodata
- 3 fesuri de bumbac, pe care i le puneam cand ieseam afara (vlad e nascut in mai)

Accesorii:
- foarte de folos - vreo 10 scutece de finet, mari de 1m/1m, fierte si calcate, pe care le utilizam peste tot - le puneam pe masuta de infasat, in carucior, cu ele il uscam dupa baita, le puneam pe umarul meu cand il bateam pe spate, sa nu ma murdareasca dc regurgita...le puteti gasi o gramada de intrebuintari
- 2 prosopele de bbc, cu gluga
- o cadita
- masuta de infasat
- cosmetice pentru bebe - sampon, sapun, ulei de masaj, bepantehm si garmastan pentru mine
- jucarii - cum a zis si nushulica, pt primele 2 luni, un carusel muzical este arhi sufucient
- suzeta - noi i-am luat de la Nuk, dar nu a folosit-o niciodata, ca nu o suporta
- biberoane - mi-am luat prevenitv 3, tot de la Nuk, apoi am mai cumparat o caruta, ca o perioada ii dadeam supliment, pana am produs eu destul
- biberoanele le sterilizam intr-o oala mare, cumparata special pt asta, nu am luat sterilizator

Daca imi mai aduc aminte ceva, mai scriu

Kiti, 15+ si mami de Vlad 15.05.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Multumim tare mult pentru sfaturi! Mai vrem! Sunt tare binevenite!
Madutza promit ca dau de baut daca mama omida e ghicitoare reala!

Cristina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Kitti multumim de sfaturi
Si mie mi se pare foarte util, de multe din astea nu stiam...
Cand o sa fim pe ultima 100 de metri poate mai facem o recapitulare

Ale

------------------------------
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit.
-----------------------------

16+ cu bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Buna fetelor,

Sunt o burtica intrusa, dar inca nu exista topic pentru burtici de 2011:) si va intreb pe voi ca aveti mai multa experienta.

din cate am citit se obisnuieste ca la controale sa se mearga la doctori ginecologi iar pentru ecografii la anumiti doctori specializati(aka Iosup,Pop, Hergheligiu).
Stii ca acestia sunt foarte ocupati asa ca va intreb care ecografii se fac la ei? Toate? sau doar cea "morfo...". Intreb ca sa stiu sa imi pot face programare din timp(am auzit ca dureaza saptamni intregi)

Probabil ca depinde de la caz la caz, dar in general la ce ecografii te trimite doctorul la altcineva specializat?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Buna fetelor!

Andra, multumesc mult de intrebare, esti tare draguta ca te-ai gandit la mine . Intr-adevar azi m-am simtit mai bine, nu au mai fost sangerari si contractiile s-au mai diminuat. Cei drept m-am si odihnit mult zilele astea doua. S-a oferit soacra-mea sa ma ajute cu baiatul si asa am avut si eu timp de odihna.Sper sa fie la fel de bine in continuare.

Maricicutz, eu am alaptat pana la 1 an, atunci am ramas gravi si nu am mai avut lapte. La mine baza a fost ceaiul de fenicul. Am inceput prin sapt 33 si mi-a venit fff repede laptele dupa nastere(cezariana). Am continuat cu el toata perioada alaptarii. Pt mine a fost singurul stimulent si cel mai bun.

Crina, te rog ai fff mare grija cu rinichii, ei joaca un rol fff important intr-o sarcina. Eu am patit-o la prima, urat de tot... Acum iau allopurinol. Am luat si la Gabriel, si toata perioada alaptarii... Vorbeste cu doctora ta si vedeti ce e de facut.

Fetele care va ocupati de prima pag, puneti-mi si mie va rog un . Multumesc!

Magdy, de Gabriel (05.03.2009) si Theodora ingeras.
Acum 15+ cu

Cei trei Palmieri

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

nusulica, multumesc mult pentru sfaturi. cred ca si celelalte fete apreciaza.
deci...sa se inteleaga...eu nu am avut intentia sa achizitionez lucrusoare scumpe, dar sincer nu am mai cumparat niciodata si nu stiam preturile. astazi am reusit sa fac comparatie de preturi.

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiti2205

Am revenit si eu dupa cateva ore de citit si vreo 2 de somnic . Baietii sunt plecati, asa ca folosesc la maxim timpul de .
Sa va zic ce mi-a fost mie se folos in primele luni.
Legat de hainute
- vreo 8 body-uri cu capse muuulte (am mai avut si cateva de celelalte, dar nu le-am folosit niciodata)
- salopetele cu totul, la fel cu multe capse, sa intre usor bebe in ea
- sosetele de bumbac - in primele saptamani i le puneam peste botosii salopetei, ca bebeii mici au circulatia periferica mai proasta (asa ne-a zis dna dr)
- manusi sa nu se zgarie - am avut vreo 3 perechi, dar nu le-am folosit
- o singura caciulita care se leaga sub barbie - nu i-am dat-o
niciodata
- 3 fesuri de bumbac, pe care i le puneam cand ieseam afara (vlad e nascut in mai)

Accesorii:
- foarte de folos - vreo 10 scutece de finet, mari de 1m/1m, fierte si calcate, pe care le utilizam peste tot - le puneam pe masuta de infasat, in carucior, cu ele il uscam dupa baita, le puneam pe umarul meu cand il bateam pe spate, sa nu ma murdareasca dc regurgita...le puteti gasi o gramada de intrebuintari
- 2 prosopele de bbc, cu gluga
- o cadita
- masuta de infasat
- cosmetice pentru bebe - sampon, sapun, ulei de masaj, bepantehm si garmastan pentru mine
- jucarii - cum a zis si nushulica, pt primele 2 luni, un carusel muzical este arhi sufucient
- suzeta - noi i-am luat de la Nuk, dar nu a folosit-o niciodata, ca nu o suporta
- biberoane - mi-am luat prevenitv 3, tot de la Nuk, apoi am mai cumparat o caruta, ca o perioada ii dadeam supliment, pana am produs eu destul
- biberoanele le sterilizam intr-o oala mare, cumparata special pt asta, nu am luat sterilizator

Daca imi mai aduc aminte ceva, mai scriu

Kiti, 15+ si mami de Vlad 15.05.2006


stiam eu ca am pe cine sa ma bazez... multumesc, kiti.

cum imi modific semnatura sa imi apara si mie caruciorul mereu?

20+

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguta28 spune:

Multumim nushulica, multumim Kiti! Sfaturile voastre or sa ne fie de mare folos. Cred ca daca nu imi spunea nimeni de toate chestiile acestea, dadeam iama in magazine si iroseam banii de pomana pe lucruri care nu cred ca le-as fi folosit.

Multi pupici!

uta28 este 15+

http://zaleboutique.wordpress.com

Mergi la inceput