Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mousel spune:

[/quote]

felicitari pt bebelin...eu zic sa nu te impacientezi...pe masura ce creste bebe scade si lichidul...asa ca se va regla..sunt convinsa...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007) si 29+ cu Filip

ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...
[/quote]


multumesc de felicitari...cica ar fi bebelina doar ca medicul nu a fost sigur si se poate ca la urmatoarea ecografie sa ii creasca ceva intre picioare .... nu conteaza ce o sa fie printesa sau print sanatos/sanatoasa sa fie si mie sa ajunga lichidul amniotic la valoarea normala ca tare sunt stresata

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Revin in legatura cu ce spunea Carmen:alaltaieri dimineata cum asteptam la medic langa mine era o tanara de 27 de ani,avea cam 1,80m si vreo 50-51 kg,sarcina de 6 luni jumatate.Nu va zic ce orobil arata,2 scobitori si un balon in fata,iar cand am intrebat-o daca s-a ingrasat mi-a spus ca a slabit deoarece ea tine cura de slabire caci nu vrea sa fie grasa ca celelalte gravide,ca ea nu mananca decat fructe si bea apa,iar din cand in cand cate o supa de legume.Mama am ramas muta la nebunia ei,nu se gandea ce rau ii poate face bebelusului.In fine..



28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy


cura de slabire in sarcina ...helllooooo...e clar ca bebele acela va avea destul de multe lipsuri...si cum va purta burta cand va creste spre final, daca nu are sustinere buna in picioare...o va trage in fata ...no comment fiecare cu conceptiile lui, insa aici este vorba si de sanatatea micutului pe care il porti in pantec...si asta este un aspect care nu trebuie scapat din vedere.

***************************************************
Elena, 29+ cu Stefan Christian
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui beluistef

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Revin in legatura cu ce spunea Carmen:alaltaieri dimineata cum asteptam la medic langa mine era o tanara de 27 de ani,avea cam 1,80m si vreo 50-51 kg,sarcina de 6 luni jumatate.Nu va zic ce orobil arata,2 scobitori si un balon in fata,iar cand am intrebat-o daca s-a ingrasat mi-a spus ca a slabit deoarece ea tine cura de slabire caci nu vrea sa fie grasa ca celelalte gravide,ca ea nu mananca decat fructe si bea apa,iar din cand in cand cate o supa de legume.Mama am ramas muta la nebunia ei,nu se gandea ce rau ii poate face bebelusului.In fine..



28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy


cura de slabire in sarcina ...helllooooo...e clar ca bebele acela va avea destul de multe lipsuri...si cum va purta burta cand va creste spre final, daca nu are sustinere buna in picioare...o va trage in fata ...no comment fiecare cu conceptiile lui, insa aici este vorba si de sanatatea micutului pe care il porti in pantec...si asta este un aspect care nu trebuie scapat din vedere.

***************************************************
Elena, 29+ cu Stefan Christian
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)



In multe alte tari statul este sesizat la nastere si iti ia copilul!

Oana vreauuuuu si eu Egiiiiipt!!! Ce frumos si romantic!!! Noi vroiam in mai, dar mergem doar in slovenia ca e mai aproape!!
Eladea eu cu ceara peste tot (ma face si la fundulet:-), alegerea ei), nu da contractii, ceara incalzita dar ce pune pe mine arunca la cos nu strecoara si refoloseste!!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Exact asta spun si eu,nu e grav ca ne ingrasam,e grav ca sunt medici nebuni care prin ideile lor ne sperie pe noi ca nu e bine sa punem atat.Mie chiar mi-a schimbat vitaminele la cererea mea,luam Elevit inainte,analizele au iesit excelente si luam numai cate 10 pastile pe luna,insa am vrut sa ii asigur juniorului ce e mai bun,iar acum iau ceva pe baza de aloe vera,nu atat de puternice ca elevitul insa cu un complex mai mare de vitamine .Dupa cand o sa apara bebelul o sa fie nevoie clipa de clipa sa am grija de el,trezit noaptea,agitatie,mancare,curatenie,spalat,alaptat..asa ca o sa slabesc clar!!!!!



28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

BTZ ma bucur tare ca consideri nastere naturala daca se poate, si fara epidurala am si ras o sa fii eroina forumului, mie daca ma dilat repede nu imi face daca nu, imi face, a zis ca sunt femei care nasc in 2 ore si nu are sens sa faca daca e asa!! Sotul cica sa facem ca ii voi scoate durerea iin ochi toata viata de nu!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Carmen pai am stat si m-am gandit eu mai bine asa si mi-am zis "hai mai sa o fac natural,chiar sunt fricoasa?"Cum ai zis si tu,e mai buna naturala.Acum sa dea Doamne Doamne sa fie,eu am zis clar ca il las pe bebe sa aleaga metoda care ii convine lui.
AM discutat si despre epidurala,dr mi-a zis dupa cum se prezinta situatia pana in prezent nu va fi nevoie,insa nu e batut in cuie si vom apela la epi DOAR daca va fi nevoie.Stiu,travaliul e mai dureros,expulzia in sine chiar deloc,m-a asigurat ca nu voi simti taietura si cusaturile (daca vor fi) decat ca pe niste ciupituri.Lucru confirmat si de mama si de o pacienta veche de-a ei..



28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Si BTZ in zilele noastre nu vor mai fi medici care fac cusatura pe viu, am impresia ca nici permis nu mai este, poate nu e nevoie, eu pun la baza vaginului mereu putin ulei sa fie mai elastic, nu stiu daca functioneaza dar se poate !!
Oricum imi amintesc inceputul odiseei cand iti era frica si intrebai de anestezie generala chiar si situatia de acum in {, mie oricum nu imi e frica, au putut atatea femei o sa pot si eu!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Nuuu,cusatura se face cu anestezie locala si din cate stiu dar nu sunt sigura si taietura.Ma repet:sper sa nu fie nevoie de asa ceva.Am auzit diverse pareri:ba ca e bine sa te rupi tu ca se reface mai usor,ba e bine sa te taie,nu mai stiu nici eu ce sa cred,DAR tot ce conteaza e sa fie bebe sanatos si fara traume la nastere.Pt el fac ORICE,suport ORICE,deci nu a fost programat si a venit pe nepusa mama el e seful acum,el conteaza iar eu sunt pe locul 2.
Da,mi-a fost teama,optasem pentru cezariana,dar asa cum de mii de ani femeile au nascut natural,asa o sa incerc si eu.
Fetelor,eu am observat ca deja al meu are program de joaca si somn,foarte bine pus la punct .Au inceput si bebeii vostri la ore fixe sa fie activi?



28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Mousel... felicitari pentru bebelina.. Poate ramane asa.. cine stie? tu ce vrei? Nu te mai stresa cu lichidul, ca se poate regla, daca era ceva grav, iti dadea medicul indicatii...

Referitor la kg in plus, intaresc si eu ce au zis fetele mai sus... Nu e cazul de cura de slabire. Nu se poate mamica supla si bebe voinic si sanatos... Din ce sa creasca micuta minune daca nu din ce papam noi? Si vorba aia, din ce am vazut eu pe poze... suntem foto-modele gravide nu alta... Numai burta e de noi... Iar dupa sarcina, slabesti negresit, si mai ales daca alaptezi.. Eu una ma slabit dupa nastere, de eram ca scandura, mai ceva ca inainte... Asa ca... papati bunatati pt bbi, sanatatea e primordiala!

Si eu ma epilez cu ceara, odata la 3 sapt, cam asa, ca sa nu creasca prea mult si sa doara... si e oke, nici vorba de contractii...

Michele, cu intoxicatia mea nu am rezolvat... Nu reusesc sa ajung la dr de familie ca am ramas fara asigurare la masina.. si e mult de mers pana la ea. Oricum e o forma usoara, si m-am bagat pe regim alimentar. Dar e criminal pentru mine.. ca eu cum sunt o carnivora innascuta, mor de foameee... Cand va aud pe voi ca poftiti la prajiturici si ciocolate... nu-mi trezesc nici o dorinta, dar daca ma gandesc la ceva cu carnita, e belea... Simt nevoia sa pap proteina si fructe.. Atat! Cu dulciurile...f rar mai pun gura pe ceva dulce, dar nu foarte dulce...

Si ca tot ziceati de nasterea naturala, asa e sunt fete care au nascut in 2 ore.. dar si altele care au nascut in 10-12 ore. Si normal ca la o nastere usoara la 2 ore sa nu faci epidurala, ca nici nu prea ai cand. Eu am nascut la prima sarcina normal, dar m-am chinuit vreo 10 ore. Insa intr-adevar te refaci oarecum mai repede si mai frumos. Burta de la nastere nu mi-a ramas... Cu toate astea, as merge pe cezariana tura asta, sa vedem si sarcina cum se prezinta...

Cris, Razvanucu (23.11.2004) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Mousel din cate stiam eu,un pic de lichid in plus nu face rau,cel putin asa mi-a spus mie medicul,insa sunt opinii diferite de la cadru medical la altul.Cel mai bine ar fi sa discuti cu dr care te supravegheaza.Felicitari pentru bebe si sanatate multa!!!!





28+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput