LMA, mamiOanaAlex! Albinutze de Mai-Iunie 2009(70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

seara buuna fetelor,
sunt franta de oboseala,am stat toata ziua cu copilul, amplimb at copilul de 2 ori pe zi, am facut mancare, am intins rufe, si cam atat si sunt terminata, iar casa arata de parca au invadat-o tatarii.
Bebe Beca... o zi excelenta si usoara maine. si pe mine m-a emotionay mult Anda,urarile pt Sara ti le transmit maine.
Si eu astazi i-am cumparat lui Amir antepremergatorul de la vtech,

http://www.vtech-jouets.com/super-trotteur-parlant-2-en-1_569_86.html ,
cred ca pe asta il aveti si voi. Amir a fost f incantat iar eu f emotinata pt ca desi el inca nu sta singur inca in picioruse, a stat singur sprijint pe el si a si mers singurel cu el. Sunt curioasa cat te-a costat pe tine, eu am dat 60 de euro pe el in magazin. Dar cred ca aici e mai scump, pt ca absolut totul e mai scump aici.
stupul si ma duc sa ma apuc de strans prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Philip... sper ca te simti mai bine, cum te descurci cu baietii?
Clody... sper ca si voi sunteti mai bine, cum se mai simte Razvanel?
Maria... pot sa-ti cant melodia cu gara? "hai vino iar in gara noastra mica, priveste-ma sa vezi cat mi-e de frica, na-na, na-na, na-na si alunga-mi umbra tristetii..." fata draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Elena, ici Andreei sa te mai lase sa respiri. Tati unde e? Radu cum face fata acapararii tale de catre surioara?
Ramona, interesanta ideea cu usturoiul. Eu inca nu am experimentat de-astea
Mirela, cum fac si eu rost de bani (ca acum bate vantul) o sa mai iau ceva pt garderoba Ioanei. Ea are destule hainute, cele mai multe primite de la niste fantastice mamici, dar mi-ar mai trebui niste body-uri de vara. Am mai spus ca ultimul an a fost crunt pt noi, asa ca nu ne-am permis sa cumparam prea multe.
SoriLea, . Si eu care credeam ca o sa fac salata de rosii.... Wow ce voinicel ai acolo, creste ca din apa. Sanatos si norocos sa fie, dragul de el
cosminica, e mare lucru sa gasesti timp sa ii faci piticii cate ceva. Superba caciulita.
lauraa, bv pt organizare. Si eu as cumpara intr-una... Noroc ca nu am cu ce. Ieri insa eu mi-am facut de cap in magazinul "Pictor", mi-am luat pasta pt bijuuri . E printre f putinele lucruri pe care le fac pt mine.
micuta sa scape de mucisori cat mai repede.
Si cu scutecele zau ca asa a fost , mai ales ca acum mai putin de 2 ani chiar ne bucuram ca au mai crescut copiii, putem iesi si noi seara pe undeva fara frica... Si acum am luat-o de la capat. Unii ii spun "curaj", eu i-am spus "inconstienta", dar tare dulce e inconstienta asta in pofida neajunsurilor. Stii ca e ciudat sa ma gandesc uneori ca anul acesta am majoratul celui mare si motul piticii? Pe Sandra o sare randul cu petrecerea anul acesta, la 13 ani. O sarbatorim mai cu dare de mana la 14
lauraa, nici eu nu sunt un talent in ale dulciurilor. Imi ies insa negresele (reteta simpla de la mama) si fursecurile. Cand fac tort ori fac compozitia de negresa intr-o tava rotunda, ori cumpar blat. Crema preferata e cea de la dr. oetker cu ciocolata, trufe si rom, la care adaug fructe (banane, portocale, kiwi) si multa frisca. Pana creste Maya te mai specializezi. Prima oara cand i-am gatit sotului m-a rugat sa ii aprind lumanarea, sa nu moara fara . Cand s-a nascut Tavi eu inca eram un antitalent in bucatarie. Cu siguranta tu stai mult mai bine ca mine la capitolul asta. Aaaa, sa vezi ce gogosi fac, poti sa spargi geamuri cu ele
Andreea (philip), sanatate multa. Cum te mai simti?
Alynta, ma bucur ca e David bine. Sanatate multa piticului. Mie mi s-au parut extraordinare torturile tale, foarte atent decorate
Gina, cand ii vad falcutele lui Amir nici nu zic ca iti face atatea probleme cu mancarea. Nici Ioana nu prea mai vrea sa doarma ziua, cel putin nu leganata. Azi insa am reusit sa o pacalesc cu sanul si a dormit vreo 2 reprize de cate o ora (si eu cu ea, bineinteles ).
LauraO, tin pumnii pt Sebastian, sa fie bine si sa scabati de raceala. Felicitari pt folosirea olitei, a crescut baiatul!
clody, offf. Sanatate multa printului si tie odihna multa, sa reusesti sa iti revii.
Elena, . E super daca ii dai fetei lapte de capra, f sanatos. Stiu ca tata ma tot bate la cap sa iau si eu sa ii dau Ioanei, dar tot aman pana la 1 an.
ramona, ms mult pt lamuriri, desi am luat motul de 2 ori, habar nu aveam de semnificatii si obiceiuri. Sandrei i-am luat motul ca si lui Tavi, cu par taiat. Nu tin minte nici o turta, dar la cat timp e de atunci...
Alice, , comoara? Sunt mai aproape de pacoste decat de comoara
Maria, eu te dulce. Te asteptam oricand cu drag, ca pe toate mamicile de altfel. Eu inca invat de la fiecare
Carla, slava DD ca sunt vesti bune
gina, eu i-am luat Ioanei iribald (de-ala care face baloane de sapun) si baloane care se umfla. E foarte incantata de ele, are o preocupare cand nu iesim afara, ne jucam destul si in casa. O amuza cand ii cant si cand fac diverse forme cu mainile. A invatat sa rostogoleasca mingiuta de la ea la mine, in fine, petrecem destul timp impreuna. Daca ai scaunel de masa poti sa il iei cu tine in bucatarie si sa ii dai si lui linguri, castronele de plastic etc sa isi faca de lucru cat timp ai tu treaba.
Eu cand vreau ceva rapid si dulce fac o negresa, reteta e f simpla (2 cani faina, 1 cana si 1/2 de zahar, 1 cana lapte, 1/2 cana ulei, 2 plcuri praf de copt, 2 linguri sau 3 de cacao. Amesteci totul si dai la cuptor in tava tapetata cu faina.) Reteta originala mai avea si 2-3 linguri de gem sau dulceata, dar eu prefer sa fac un plic de crema si unul de frisca si sa le pun deasupra dupa ce scot negresa din cuptor, o las sa se raceasca un pic si o insiropez.
narcisica, , multumesc mult. Cu siguranta anunt cand avansez in directia asta. ici printului rasfatat
Raluca, creste micuta. Sper din suflet ca totul sa se aseze pt voi, sa aveti angajatii pe care vi-i doriti sa nu mai fii tu nevoita sa muncesti in locul lor. Sanatate angajatei tale. Frumoasa intalnirea cu Ana
Gina, superbe pozele. Multumesc ca ai impartit cu noi emotia momentului
Clody, cumplita experienta, bine ca ati iesit din spital.
LauraO, nu am priceput daca te bucuri sau nu ca incepi munca, sa stiu ce iti urez... Cerceii Ioanei sunt deocamdata de aia medicinali, nu e mare lucru de ei, dar eu sunt incantata ca are! O sa ii fac totusi poze sa pun in album
Coraly, nu e nevoie sa ungi borcanul. Doar sa ai grija sa amesteci f bine iaurtul in lapte si cand il pui in borcane sa fie f fierbinte. Dupa aceea il acoperi. Mama spune ca e musai sa fie acoperit, altfel nu se "prinde"

Din capitolul nou recuperez maine (azi).

Si pt ca deja suntem in 17
Sa ne traiesti, iubita albinuta Sara, sa fii sanatoasa, norocoasa si iubita. Multi ani fericiti si plini de bucurii inainte!


Poze cu noi
blog de mama
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Seara buna stup..nici nu stiu daca e cea mai potrivita urare


Tati si Razvan au tras una bucata portie de somn de la 17,30 pana pe la 23 si acum toata lumea este in maxi-forma...cum eu am avut alt program le urez o noapte buna si ma bag la nanita cat de curand.

Dincolo de cate am de spus, musai trebuie sa va anunt ca eu si Anda suntem nitel pe aceeasi frecventa. Si eu m-am gandit ca maine la 14,35 sa postez mesajul Ioanei in care ne anunta mandra ca a devenit mami de Sara...eu vroiam sa pun mesajul asta:
Dragele mele, vin si eu cu vesti. Am o fetita de 3240grame si 52cm, nascuta astazi la ora 14.35, prin cezariana facuta de urgenta. Acum e langa mine, miorlaie, se intinde, este cea mai frumoasa. Rebeca este fermecatoare, incantata de surioara ei. Eu m-am mutat acum in rezerva, de la post operator, am fost o curajoasa!!!

Pun mesajul de acum, ca maine cine stie pe cate ne mai apuca aceeasi telepatie.



Cand ma gandesc ca de azi, s-a dat startul masurarii varstei in "ani" si nu in lunite ca pana acum, pe buna dreptate ma apuca nostalgia si un sentiment asa ca imbatranesc (si am doar 26 de ani)!
Astazi am sunat si eu la cateva companii care se ocupa cu cateringul si am cerut oferte. Sper ca pana luni sa-mi fac o idee de ce si cum.
Sper ca 14 iunie sa fie o zi calduroasa si fara ploaie ca sa ne chefuim cu succes in curte/pe camp.
Eu imi imaginez ziua lui Razvan in curte (unde am amenajat un spatiu de joaca pt puiutii din bloc), un clovn inchiriat sa faca desene pe fetele copilasilor, sa se joace cu ei etc...o firma de catering care sa aduca papa bun ca daca ma pun eu sa gatesc imi trece ziua si nu o sa o simt asa cum ar trebui, tortul sa apara pe noapte pt ca sa fie vizibile artificiile si lanternele pt cer ...aaa, si mai am o "pasarica" din acelasi stol..."motul" sa se taie fix la ora 14,45 (ora la care s-a nascut Razvan) si sa coincida taiatul parului cu taiatul cordonului ombilical (asa-i ca ma chinuie imaginatia rau?)
Ieri am cumparat un cd personalizat cu "Razvan", motiv pentru care rog mamicile posesoare de Razvan sa ma caute pe ana_micu83@yahoo.com pentru a le da si lor melodiile.

Si daca bugetul mi-ar permite, as mai vrea si un nene sa vina si sa ne filmeze un pic momentele importante si apoi sa prelucreze filmarea cu poze de la nastere pe un fundal sonor personalizat.

Trimit bucata asta de mesaj si revin..am avut niste emotii ca mi s-a inchis calculatorul..dar, uite ca am avut si surprize placute!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

La Multi Ani Sara! Noi iti dorim sa cresti sanatoasa si sa te bucuri de viata.
M-am emotionat cand mi-am adus aminte cum m-am bucurat acum un an cand s-a nascut prima albinuta. Nu pot sa cred ca a trecut un an.

Mamici sper ca sunteti bine la fel si bebelusii.

Eduard aprope merge singur, e foarte vesel si mancacios. Spune papa, apa, pa, da plus o lista lunga de cuvinte pe limba lui. Recunoaste vaca si zice muuu si oaia si zice meeeee. Pe mine ma striga maaaa, pe taica-su il striga taaaaaa si pe Tudor baaa.

Va pupam



mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Vazut, cunoscut si indragostiti de o minune mica si delicata pe nume Alexia!!!

Bune ma frate si albumele astea postate pe aici...daca nu erau ele cum ne recunosteam noi?

Fetelor, trebuie sa va spun ca Raluca este o super mamica, frumoasa foc si cu un corp superb (ca sa va faceti o idee mai buna dintr-una bucata ana_micu83..faceti 2 Raluca_Ioana)

In mare, va spunem ca impreuna am cautat incaltari mucutilor..am tinut putin putin pe Alexia in brate si a zburat timpul
Data viitoare poate este mai prietenos cu noi!



***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Iata ca a venit ziua cea mare...prima albinuta din stup a implinit 1 anisor !!! wow !..cum a trecut timpul ?

La multi ani, draga Sara !!! Sa ai parte numai de bucurii si impliniri !



, iar pentru mamica ta curajoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:


La multi ani, iubita noastra SARA!!! Sa ne traiesi, sa cresti mare,sa fii cuminte, sa papi tot si sa-ti faci parintii fericiti !!



***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

La multi ani fericiti, Sara! Sa cresti mare si sanatoasa!


Ganesha, si noi avem premergatorul Vtech, l-am luat de pe Amazon cu 22 lire, foarte convenabil!

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancy_2405 spune:

La multi ani SARA ,multa sanatate,fericire si sa ai parte numai de impliniri

Anca,mami fericita de Alexandru George 07/05/2009

Mergi la inceput