posta romana, sec.XXI

posta romana, sec.XXI | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

S-a intamplat ieri. Stau frumos la rand la posta (nr.9 din Oradea), cunoasteti si voi probabil stilul de altadata, functionarele bine hranite si comode, mai ia cate o pila in fata, mai freaca menta, mai vorbeste la telefon, noah ce vrem si noi, muritorii de rand
De plictiseala ma apuc sa citesc ce scrie pe pereti. Deja stiu pe dinafara toate regulile: nu introduceti bani in plic, nu incasam facturi vodafone (nici nu stiam ca incasau vreodata), si imi sare in ochi un afis: Angajatilor postei le este interzis sa lipeasca timbre pe scrisori, acesta (adica linsul si lipitul) fiind datoria expeditorului.
Zau ca nu inteleg: e in pericol cumva viata angajatelor daca in mare graba trece timbrul prin perinita umeda si o apasa pe plic? Sau e prea mare pierdere de timp, de energie, de nush ce, daca ar face asta?
Nu ma deranjeaza sa le lipesc eu, nu despre asta e vorba, dar de ce n-are voie un angajat sa faca asa ceva? Care ar fi motivul conducerii postei, pt care a inventat aceasta regula si a pus afara afisul???




Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Hihi, eu cunosc regula asta. Mereu se mira lumea care ar vrea sa lase plicul la ghiseu si e musai sa o si pui apoi in cutia postala dinafara postei 9

Da` zi si tu Gabi, nu era si un postas care lucra precum celelalte 10 la un loc ?
Timp record de ridicat colet fara ramburs: 12 minute eu singura ca si client si restul de fete
Insa cand e domnul, maxim 5 minute / persoana
Ma gandeam sa las undeva o sesizare sa angajeze dom`le barbati in loc de doamnele comode

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

n-am avut noroc la domnu'
Dar nici el n-are unda verde la lins timbre, nu? Cred ca de aceea au pus o gramada de camere de luat vederi sa vada care angajat isi face pofta sa lipeasca vreun timbru...
Zau ca am mai fostr si la alte oficii, si in afara de nr. 9 si mizeria mica de la gara, peste tot e civilizat si te serveste imediat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Ei nu se ocupa cu lipitu, ci cu dezlipitu

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Or fi vazut episodul ala din Seinfeld.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

mai, io am nimerit o data un domn la Posta si cand am inceput sa vociferez ca freaca ... pisoiu' pe-acolo, mi-a zis ca: "ce va grabiti, doamna, ca doar sunteti la posta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Eu am o prietena la posta, care contravine acestei mode. E dinamica si eficienta.
Colegele ei ma servesc amabil, dar tot fara sa se grabeasca, fiindca o cunosc pe Anca.
La o alta posta unde merg sa pun colete, dureaza rapid, e o d-na draguta (care mi-a spus il stie pe sotu' meu ; oare de-aia o fi draguta ???).
Deci, mai sunt si exceptii.
Cu toate astea, de ani de zile ma intreb: cum or putea frate sa fie atata de indolente si de vacoase??? Si sa nu cumva sa le strici ritmu', c'ai dat de naiba, zau!



Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
www.dropshots.com/asteryaro6" target="_blank">(7) MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru ca trebuie sa fie atente sa nu incurce destinataru'.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Eu am o prietena la posta, care contravine acestei mode. E dinamica si eficienta.
Colegele ei ma servesc amabil, dar tot fara sa se grabeasca, fiindca o cunosc pe Anca.
La o alta posta unde merg sa pun colete, dureaza rapid, e o d-na draguta (care mi-a spus il stie pe sotu' meu ; oare de-aia o fi draguta ???).
Deci, mai sunt si exceptii.
Cu toate astea, de ani de zile ma intreb: cum or putea frate sa fie atata de indolente si de vacoase??? Si sa nu cumva sa le strici ritmu', c'ai dat de naiba, zau!



Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
www.dropshots.com/asteryaro6" target="_blank">(7) MY HERO



Ai noroc de cunostinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

La Posta de langa mine, functionarele sunt amabile. Dar era una tafnoasa rau, tipa la tine din te miri ce, de te cruceai.
Or fi pensionat-o pe caz de boala, ca prea era nervoasa, biata de ea. Sau a tipat la cine nu trebuie si a zburat de pe postul caldut.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

N-am mai intrat cam de multicel intr-o posta, tot asa ca pe vremuri scriu de mana chitantele/avizele/etc sau le scot pe calculator?

Ca sa incaseze 2 lei scriau vreo 5 minute

Mergi la inceput