Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!

Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala! | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj


cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9,
cap.10

05 iunie Alexia si mami melany72
09 iunie Stefan si mami Bellaiza
13 iunie Vlad si mami Martta + Alexia Maria (8 august 2006)
13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria + Bogdan (4 iulie 2000)
14 iunie Ruth si mami Lya + Eric Marcus (2 iulie 2006)
14 iunie Alex Victor si mami Marox + Julia (29 martie 2005)
18 iunie Flaviu si mami Pojogam
24 iunie Andi Tudor si mami Bobi + Ilinca (20 august 2010)
25 iunie Luca si mami Andra + Fred (7 mai 2007)
25 iunie Rares si mami Mirunaa
27 iunie Stefania si mami Kehleyr + Sofia (17 iunie 2006)
02 iulie Maria si mami Cornelia + Stefan(4 mai 2005) + Vladimir (27 iunie 2009)
04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 + Luca (28 august 2005)
05 iulie Matei si mami Madishor + Ana (25 august 2000)
06 iulie Denisa si mami Addiana + Raisa (5 martie 2006)
07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza
08 iulie David si mami Bibi + Ianis (14 august 2006)
08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa + Rares Cristian (24 decembrie 2006)
08 iulie Teodora si mami Nicol74
10 iulie Alexandra si mami Amik + Vladimir (21 septembrie 2008)
13 iulie Stefan cu mami Gabi si Eliza (28 octombrie 2007)
18 iulie Taisia Eliana si mami Gio + Eva Victoria (23 ianuarie 2007)
19 iulie Razvan Petru si mami Magdone + Olivia (31 mai 2008)+ Adam Leo(27.03.2010)
19 iulie Calin si mami Maadi
21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta + Anna Issabel (7 mai 2007)
21 iulie Alex si mami Nma + Andra (9 august 2007)
23 iulie Andrei Gabriel si mami doris_79 + Theodora Ioana (1 septembrie 2009)
24 iulie Jasmina si mami Adinag + Floris (23 decembrie 2007)
25 iulie Emma Maria si mami Claudya +Elisabeth Tiffany
28 iulie Tiberiu si mami Bychi + Theodor Matei (1 octombrie 2006)
28 iulie Maria Ianina si mami Madic
29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) + Sofia (12 august 2005)
29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora
30 iulie Irina si mami Aditzu
31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Martta, eu nu auzisem de asta cu celulele stem din dinti de lapte. Sincer nu am studiat problema prea mult, daca ne poti da detalii? Mi se pare o tehnologie destul de inovatoare si nu stiu daca in Romania avem suficienta experienta sa recoltam/pastram/ folosim asemenea probe.

Apropo de concedii, noi mergem, tot in formula completa, in Andaluzia. Am inchiriat o casuta si o sa vizitam prin jur. Am inteles ca e foarte frumos acolo, abia astept .

Anamaria, nu ma supar deloc . Nu ma intereseaza daca psihologul ma trateaza pe mine sau pe ea, important este sa rezolvam problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Buna,

vad ca deja se vbste despre vara/mare. e una de-abia astept vacanta -ma distrez ca ma simt ca o eleva care asteapta vacanta mare :P. imi ofer luxul de a avea o vacanta, cu ideea ca va fi un ultim&singur an asa inainte de a-mi incarca bateriile si a merge pe cont propriu, finally.

noi vom merge in kusadasi, exact unde nu stiu dar sper ca va fi bine.

dana - am trimis pm.

eu in sfarsit mi-am luat inima in dinti si m-am apucat de condus masina - e o mare realizare tinand cont de faptul ca am carnet de 11 ani. si ca sa fie tacamul complet in prima iesire mai lunga mi s-a stricat masina - bafta mea a fost ca dupa ce am urcat dealul de la academie din dr taberei ca altfel om eram.

acum e reparata, am schimbat ce era de schimbat si astept sa o iau iarasi prin oras, cate putin sa ma obisnuiesc.

anyway, sunt f mandra de mine.

cu fii-mea mare am avut niste discutii aseara f interesante, in mare pt ca vrea sa-i luam de lagradi numai ei reviste (banuiesc ca stiti ca vin o gramada de reviste), si nu stiu cum sa le impac pe amandoua pentru ca nu am chef sa cumpar din fiecare cate doua exemplare...Oricum Taisia a tras concluzia ca ea degeaba e cuminte daca nu i-am luat revista si ca nu o iubim, iar eu i-am spus ca nu faptul ca ii cumpar reviste arata ca o iubesc ci faptul ca ii tolerez crizele chiar daca imi face capul praf cand tipa .

la un moment dat parea f multumita de explicatie si de dimineata incepuse sa imparta revistele intre ea si sora-sa, si anume, urmatoarea e a mea .

e o perioada f ok, acum cu ambele la gradi, incerc sa o savurez cat mai e timp.

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

acum daca m-a si laudat Martta, musai sa mai intru sa scriu :)

Referitor la dintii de lapte: tocmai am aflat si eu in w-e ca se poate face recoltare de celule stem din ei, daca nu sint cariati; am un amic care are clinica stomatologica, si cum lui Luca i se misca dintele, ne-a zis. La ei cica se va incepe recoltarea de luna viitoare, si cica e mai ieftin decit din cordonul ombilical. Nu stiu insa cit. Eu cred ca e util sa existe o banca de celule stem, in general vorbind, mai ales avind in vedere incidenta cazurilor de boli severe, cancere etc. in lumea actuala. Apropo de asta: voi cita carne de pui le dati copiilor? Le dati? Ca pe tema asta am aflat ca e fr. periculoasa, probabil stiti ca puii sint indopati cu hormoni de crestere care se dezvolta mai departe in corpul celor care-i maninca. Oricum nu eram eu fan pui, dar acum mi-am propus sa-l duc spre zero in frigider.

Noi la psihopupu n-am ajuns cu copilul, desi eram aproape de a merge in toamna cu Luca, mutarea in casa noua l-a afectat puternic; noroc ca si-a gasit resursele si si-a revenit singurel. De mers, am mers eu ptr. piticii mei, dar dupa vreo 4 luni "m-am facut bine" si am renuntat (era departe, scump, si nici nu mi se parea ca-mi foloseste la ceva, ma tratez bine home alone)

In alta ordine de idei, in w-e am fost la botez la o buna prietena de-a mea. Cum va ziceam, lui Luca i se misca un dinte, si la un moment dat a venit triumfator cu el la noi (si cu gura in singe). Dupa aia l-am intrebat cum i-a cazut, si mi-a spus ca baietii (erau 2 baieteii de 8-10 ani), carora le-a spus ca i se misca, i-au dat un pumn si i l-au scos. Acum imi pare rau ca nu le-am luat nr. de telefon, ca anul trecut la clinica Dani a dat 75 ron ca sa-i scoata primul dinte de lapte

Gio - spune-mi si mie exact cum dau de ortopedul asta, ca musai vreau sa duc Fredul. Mersic!

Noi in vara mergem in Grecia, Corfu, cu gasca mare cu copii, ca anul trecut, sper sa fie ok. Mai ales ca acum are si Fred 3 ani, ne putem intelege... in general

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pup!

SI la noi e la fel cu revistele - daca ii cumpar din cand in cand si lui Stefan (adica de la clasa lui ) e jale mare.

Andra , buni baietii, o trimit si eu pe Maria ca ea sta cu dintii miscandu-se luni de zile, pana ii cad singuri . Eu nu am recoltat celule stem, cu toate ca e tare la moda acum. Pe mine nu mpau convins. Despre cele recoltate din dintii d elapte am auzit, dar nu am studiat problema.

Andra si ce carne mancati? Ca la noi puiul de baza, cu toate ca am auzit si eu de mult chiar despre hormoni, dar am ignorat informatia.

Gio, felciitari pentru soferit! La inceput e mai greu. Iti zic eu care am stat cu permisul 10 ani in buzunar degeaba. Acum nu mai pot concepe s anu conduc. Daca se intampla sa nu am masina, ma apuca depresiile .

De o saptamana am codat postul Disney Channel, ca Maria adevenit o adolescenta rebela, copie fidela a diverselor personaje din multele seriale de pe acolo. Tare ne-am distrat cand dimineata, Stefan ii spunea Mariei ca nu face stelutele cum trebuie (canalul fusese codat si inainte, doar ca ea aflase codul de la buni si nu avea nici o treaba). Le-am explicat ca nu am mai platit pentru el si nu il mai putem vedea, lucru care se va intampla si cu Minimax-ul daca nu reduc statul in fata televizorului. Mai grav e ca trebuie sa le codez si la mama, ca fug la ea..a, si ar trebui sa ii codez si Pro-TV-ul, ca Maria imi dispare sambata la mama si abia o mai pot dezlipi din fata televizorului de la Dansez pentru tine. Se lasa cu plansete mereu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Cornelia - credeam ca eu sint singura mama nebuna care a codat Disney Channel si inca demult, ca Maria mea a devenit dependenta f repede.
Asa ca l-am scos si acasa si la socrii , mai am la mama si gata.
Noi am scos si Cartoon-ul, ca am incercat o perioada sa-l aiba ca substitut pt Disney, dar n-a mers, ca ramanea si aici mai mult decat consideram eu normal. Asa ca a ramas cu Minimax si posturile de muzica, pe care o mai las sa bantuie.
Si apropo de lasatul la TV, mi-a spus mai deunazi ca Doamna (la gradi) e buna, ca atunci cand o roaga copiii sa-i mai lase la desene 5 min, ea ii lasa - adica sa priceapa iapa (je ) ca la gradi le merge, spre deosebire de acasa.

In rest, noi la vara mergem in Turcia, Bodrum, cu masina, dupa dorinta lui tati. Pt mine era perfect cu avionul, dar el isi dorea de anul trecut sa mergem cu masina, asa ca am cedat acum. De-abia astept, sint intr-o stare de oboseala cronica .

Va pup, ca ma intorc la raportarile mele.

Edit, ca sint cam varza: despre psihopupu, altadata, ca si pe mine ma macina intrebari existentiale despre educatia copilei din dotare, capoasa ca ma-sa si ta-su la un loc si inca o data peste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Andra, cred ca au un site, stai ca-l caut acum: http://www.recover.com.ro/

nenea dr ni s-a parut profi si..scump. dar o data cat am fost noi merita.

in turcia si noi vom merge cu masina, tot la dorinta lui tati. iar despre canale noroc cu mine ca sunt mama denaturata si nu prea stau pe acasa asa ca nu stiu la ce se uita. oricum mai nou sunt ambele fan youtube pe unde se uita la melodii cu cai. taisia m-a pus sa-i fac una, cu inimioare
si nu stiu ce cai indragostiti.
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Hi,hi, sa profitam de primavara si de lipsa de munca (eu) si sa mai animam subiectul

Gio - mersic de informatie, ma duc si-ti spun impresii dupa

Cornelia - pai inca n-am inlocuit carnea de pui, duminica am aflat ultimele informatii care m-au decis (despre 2 colegi de serviciu ai unei prietene care au facut cancer si cica primul lucru spus de medici a fost sa scoata puiul din alimentatie). Pentru inceput am luat curcan (care e scump , dar din care ies niste snitele minunate ). Apoi eu oricum le dadeam carne de porc (eu ma gindesc ca, daca nu faci excese sau sa maninci jumari saptaminal, nu e o problema sa manince copiii mai mari de 3 ani), vita (pe care recunosc o vad mai mult in ciorba, dar mi-am propus sa incep sa gatesc si altfel vita, ca e plin de retete), oaie/ miel (eu personal le ador), peste, fructe de mare. By the way, ca sa ma laud un pic: simbata cind a venit prietena aceasta pe la noi, am gatit niste piept de pui umplut (inca nu eram convinsa de pericole ) si scoici. Cind am adus mincarea la masa, Luca a sarit de 7 coti ca el vrea doar scoici, ca el nu vrea pui, etc. - de a uimit-o pe amica cu pricina, care m-a intrebat cum de e asa fan copilul (ea n-a vrut sa puna gura pe el). Ce pot sa zic?!? Le gatesc fr. bine...

Eu n-am codat inca posturile tv, dar si ai mei stau holbati in ecran la Disney la serialele ptr adolescenti, din care nu inteleg 3 sferturi. Mai ales peste iarna a fost un obicei constant, sper sa scoatem din uz televizorul acum ca s-a incalzit. Desi (asta si apropo de "beneficiile" statului la curte pe care mi le trimbiteaza toata lumea versus dezavantaje si bataie de cap) copiii dupa juma de ora in curte fug ca potirnichile in casa la televizor, daca nu insist sa stau cu gura pe ei, n-au mare tragere de inima sa stea in curte. Iar Luca e innebunit dupa computer si dupa Webkinz in principal - chiar: voi aveti webkinzi in casa? Citi? Noi avem 3, teoretic unul e al lui Fred, dar Luca ii gestioneaza de fapt contul si aceluia; un ren, un cangur si un purcelus de Guineea...fr. draguti altminteri.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

si la noi s-a stricat cartoon - dupa numai 6 luni de functionare ca in bucuresti nu aveam cablu.

acum se mai uita la eurosport cu tac-su, ma mai ajuta pe mine la bucatarie, si mai joaca sah. si incercam sa iesim si noi, dar pe aici e cam ploios deocamdata...

e atras de calculator, deocamdata insa ni s-a stricat laptopul, ala pe care ii mai puneam joculete, asa ca mi-a zis ca ii va cere lui Mos C. sa ii aduca un laptop care se incarca repede :))). ne apropiem de inevaitabil. am incercat sa ii explic ca calculatorul in principiu a fost ibnventat ca un instrument de lucru, ca tati si eu lucram pe el, si ca el va lucra pt scoala, si de-abia dupa aceea e pentru jocuri. stiu ca il atrage fir-ar, trebuie sa ne gandim serios la asta.

as vrea si eu sa merg undeva pana sa nasc... cred ca o sa trag o tura de extrasezon la mare, ca in fiecare an.


eu , cu (DPN 20.08.2010), andi (24.06.2003) si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Andra - si noi tot 3 webkinsi avem, toti ai Mariucai . Primul a fost un husky, apoi un unicorn si ultimul iepurasul (de Paste). I-a pus pe toti trei pe acelasi cont, unde mai avem vreo doua gradini si n-spe camere, ca de-abia se mai incarca "my room". Mai nou, i-am spus Mariucai parola (userul il stia) si e foarte mandra cand se logheaza singura.
Si noi petrecem destul timp la calculator, dar zic eu ca se compenseaza cu cele doua zile de dansuri si una de engleza, plus iesirile zilnice in parc, ca gradina n-avem .

N-am apucat sa va zic de concursul de dans la care am participat, am concurat la cha-cha (asa se scrie ?) si vals lent. Ne-am ales cu diploma de participare, dar a fost primul concurs national pe perechi la care a fost si era tare emotionata. In seara de dinainte mi-a spus "mami, eu nu merg maine la concurs, ca nu ma simt pregatita". Am incantat-o cu cocul pe care urma sa i-l fac, asa ca a mers. Si acolo, in pauza dintre cha-cha si vals, si-a prins piciorul intre niste scanduri de banca (de cuminte ce statea) si pune-te iar pe urlat, ca ea nu mai danseaza vals, ca e accidentata. Saracul partenerul ei ii zicea : "Hai, Mari, o sa vezi ca o sa reusesti, nu te mai gandi ca te doare". A fost dragut, dar obositor, ca am stat acolo de la 9:30 pana la 3, eram mai obositi noi decat copilul.

Si apropo de plecat cu copilu dupa noi peste tot ii spun mai acum cateva zile: uite, saptamana viitoare, noi implinim niste ani de cand ne-am casatorit. La care ea : uau, super, si unde mergem? Ii zic: alo, ne-am casatorit eu cu tati, tu nu erai pe-atunci, sarbatorim noi. La care ea: bine, mami, inteleg, eu o sa stau cu Sanda (bona) si voi mergeti sa va sarbatoriti. I-am spus ca nu, ca o s-o luam si pe ea, dar tot insista: nu, mami, inteleg, mergeti doar voi si eu raman cu Sanda. Ce ti-e si cu copiii astia intelegatori, chiar cand nu te astepti. De plecat, vom pleca cu totii, ca de-abia ne-am obisnuit in formatia asta.

Va pup si ne mai auzim, saptamana viitoare de marti mi-am luat 4 zile de concediu, de-abia le astept...

Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Kehleyr: am observat ca ti-au raspuns fetele cu recoltarea...Ca pret, am inteles ca in Cluj deja se recolteaza la pretul de 1200 E si in Bucuresti urmeaza sa se recolteze, incepand cu 1000 E. Din pacate, depozitarea nu se poate face in Romania. Taxa anuala pentru depozitare e aprox. 70-90 E. Din ce am observat, afectiunile pentru care pot fi folosite celulele stem recoltate din dinti sunt diferite de cele pentru care pot fi folosite cele recoltate din cordonul ombilical. Am retinut doar afectiunile neurologice, dar lista e lunga. Vlad a scos 4 incisivi pana acum, din care s-ar fi putut recolta...Din prezentarea pe care am vazut-o eu, am inteles ca nu din orice dinte de lapte se poate face recoltarea. Noi i-am ratat pe cei patru, deja! Am sa intreb si eu stomatologul sa vad ce-mi recomanda!

Andra: acum mi-ai dat de gandit si cu puiul, Vlad fiind mare amator. Trec si eu pe vita, peste, curcan(si aici am ceva dubii), miel...

Cornelia: cand i se misca dintisorii, insista pe fructe gen para, mar...Noi asa am scos unul!

Madic: ai dreptate cu posturile de desene. In ultimele saptamani, se pricepe sa caute singur posturile si sa le includa in grila de programeCrd ca l-a supravegheat pe sotz executand operatiunea!

Va pup!

Mergi la inceput