Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Multumim ptr. urari, l-am serbat pe Luca vineri la gradi cu colegii, a fost fr. dragut, apoi l-au serbat seara bunicii cu unchii & matusile, ca noi, ca niste parinti denaturati, am fost la concerte (eu la Gotan project si tat-su la Paradise Lost & Manowar )

Noi am fost in concediu in Corfu, 10 zile (13-23 iunie), nu prea mi-a placut Corfu, mi s-a parut fr. mare insula, greu accesibile plajele bune, multe plaje cu pietre...plus ca am prins ultimele 3 zile cu ploi si frig si vint, a fost cam ciudat. In plus mi s-a parut fr. scump. Macar acum stiu citeva plaje ok, daca are cineva nevoie de recomandari, spuneti-mi. Aaaa...au si ceva bun in Corfu: Waterland-ul & Jumbo!

bibi - ei, acum ca ne-ai testat, cum stam?!? bine ca mai dai un semn, doamna, si bine ca iti place la tara . Mi-a placut descrierea pustilor, ala mare cam seamana cu al meu ala mare, care in plus e pus pe poante toata vremea (si inca nu dispune de cel mai fin umor posibil) si pe minciuni (carora le zice "pacaleli" si care ii ies atit de bine, de chiar si Tantica il crede)

In alta ordine (sau dezordine) de idei, Luca e inscris pe lista la scoala 80, doar ca e afisata o lista cu toti cei 152 de copi inscrisi la clasa I pe cele 125 de locuri disponibile, nu stiu in ce clasa va fi sau alte amanunte. Dar sint optimista si ma gindesc ca daca nu-mi place invatatoarea, se poate si muta copilul la o adica, nu e ceva definitiv si irevocabil. Si am si o veste buna: din cei 152 de copii, doar pe unul il mai cheama Luca

Eu de la 1 iulie imi schimb jobul (finally) asa ca nu stiu cit timp liber voi mai avea pe acolo, dar promit sa mai scriu macar in w-e, de acasa, cind reusesc sa am si eu acces la computer ;)

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Ia sa aduc subiectul pe prima pagina, cu niste urari:

La multi ani fericiti Matei Andrei!

La multi ani fericiti Bogdan!

La multi ani fericiti Matei!

La multi ani fericiti Denisa!

Mai mult nu pot lega acum si oricum v-as povesti despre bolile copiilor de care nu mai scapam, asa ca mai bine plec la culcare .

A, totusi mi-am amintit ceva: Andra, succes la noul job! Acum sa ne asteptam sa apari mai des ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

buna,

doar ca sa-mi amintesc - la ce scoala de balet merg fetele tale, Dana? Educa cumva?

sunt si eu in cautare, pentru Eva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

buna.
la multi ani sarbatoritilor.
azi s-a intors stef din tabara, a fost ok, doar ca in 2 seri a plans dupa mami.asta e.baiatu' lu' mama.
in rest, crestem o data cu tara...
pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

ceva poze cu baiatul mare a lu' mami!
http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/stefan%207%20ani/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Citat:
citat din mesajul lui floric_ea

buna,

doar ca sa-mi amintesc - la ce scoala de balet merg fetele tale, Dana? Educa cumva?

sunt si eu in cautare, pentru Eva.


Da, la Educa. Recomand din toata inima :). Unora (era un subiect pe vremuri) li s-a parut scumpa ca tarife dar d-na Bratu e o adevarata doamna si fetele o iubesc tare mult. M-as apuca si eu de balet .

Va pup din zbor, abia am venit din concediu si am treaba multa. Oricum vad ca nu e nimeni pe aici .

Magic is any sufficiently advanced technology. - Arthur C. Clarke

3500+ km prin Norvegia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetelor!

ca si dana, si eu sunt abia venita din vacanta, joi seara am ajuns acasa, am petrecut un we la tara si ieri am inceput scarbiciul (fix de ziua mea, in loc de cadou )

la mare a fost superb, relaxant, ne-am bronzat si ne-am incarcat bateriile; am dormit la pranz aproape in fiecare zi, asa ca m-am simtit pe undeva ca la sanatoriu...

vacanta am petrecut-o jumatate in RO - Eforie Sud, eu, copiii si parintii mei; adi a venit 2 zile la final, dupa care am plecat in BG - la albena.
in eforie am fost la o pensiune care mi-a placut f mult, camera f spatioasa, curat, afara aveam o masa si curte cu verdeata, o bucatarioara de vara cu tot ce trebuie; pana pregateam masa copiii se mai jucau pe-afara (dimineata si seara mancam acasa, pranzul la restaurant); apoi spalau vasele - chiuveta fiind afara, i-am lasat ca nu era pericol de inundatie!

la albena a fost ok, una peste alta pt cat am cheltuit (690 Euro/ 7 nopti AI, la 3/4 stele - in bilet scria ca are 3, la receptie avea 4, asa ca inca nu stiu prea bine cate are de fapt ) am fost cu verii noastrii, care au 2 fete de 8 si 10 ani, asa ca nimeni nu s-a plictisit!

la bulgari vinul, berea si cafeaua cica sunt O R I B I L E E E E ... (asa zice lumea ca eu ori n-am simtit ori nici n-am incercat );
totusi, s-au spalat de pacate pt ca am avut o seara mediteraneeana la care adi s-a infruputat cu 3 farfurii cu varf de scoici de credeam ca-i cant prohodu in urmatoarele ore (slava cerului, de cand avem asa un regim de viata sanatos, vad ca a scapat cu viata!); eu si bogdan am mancat la greu creveti, pana ne-am plictisit sa le rupem capetele... aveau si ceva asa care arata ca niste icre (speram noi, ca am aflat de fapt ca specia asta nu face icre... deci trebe sa fi fost caca - oricum noroc ca aratau cam dubios asa ca n-am mancat "icrele" alea)
tudor - conservator ca de obicei - a mancat pui cu piure, putine rosii si putina supa;
aaa ... si au mancat amandoi la inghetate pana au inceput sa-i doara burtile (aici cred ca a fost un efect combinat si cu apa inghitita din piscina)

vremea a fost superba, doar 1 dupa-amiaza nu am putut merge la plaja ca picura, dar copiii s-au consolat ca era totusi suficient de cald si i-am lasat sa se balaceasca in piscina.

am prins si niste furtuni destul de spectaculoase, batea vantul de le baga sezlongurile in piscina!
in alta dupa-amiaza au fost niste valuri... in care ne-am balacit in timp ce urmaream cum se apropiau norii de furtuna; am reusit sa iesim din apa fix cat sa ne strangem catrafusele si sa ajungem la adapost fugind prin vantul care ne bicuia cu nisip... copiii au fost foarte incantati - a fost primul fenomen natural deosebit in mijlocul caruia s-au aflat

baietii au stat 97% din timp in apa, s-au balacit la greu, tudor a invatat si el sa innoate mai bine, chiar si sa scoata capul din apa sa respire

dupa vreo 15 zile de mare arata ca 2 mici tziganusi...
(si eu m-am bronzat tare frumos, cica )

sper ca anul asta sa apuc sa pun si niste poze, totusi!

acum fug ca am o groaza de hartii in asteptare - am inceput mesajul asta la prima ora si uite ca dupa 2,5 ore am reusit sa-l si termin

pupici cu lipici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Buna fetelor.
La multi ani fericiti si multa sanatate copilasilor nostri!
Ma bucur sa va "revad" pe aici. Noi suntem bine, ne pregatim de vacanta si asteptam scoala.
Mi-ar placea foarte mult sa ne revedem candva, poate prin septembrie.
Ma apuc sa mai citesc si eu despre voi si revin zilele urmatoare, ca e mai liber pe la birou.
Va pup!
http://picasaweb.google.com/magdacorlea/Alex02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Anamaria: La multi ani! Sa ramai la fel de tonica si sa ai parte numai de bucurii si satisfactii din partea familiei!

La multi ani si copilasilor care au implinit 7 ani in perioada in care nu am mai intrat!

Am lipsit ceva timp, am mai fost 10 zile in Grecia si o saptamana la Baile Herculane, Cheile Nerei. De data asta nu am mai avut parte de peripetii.

Dupa CM de fotbal, Vlad a devenit pasionat de fotbal. A inceput sa faca antrenamente la un club din cartier si deja viseaza ca va juca la Steaua

Cred ca ar trebui sa discutam despre scoala...Eu, in afara de ghiozdan, nu am cumparat nimic. Pentru uniforma trebuie sa mai trec pe la scoala dupa 1 sept, insa mi s-a spus ca aceasta nu va fi gata la momentul cand va incepe scoala...Rechizite nu stiu daca ar trebui sa cumpar acum sau ar trebui sa astept sa mi se dea o lista, ceva in sensul asta, de la scoala. Penar sunt sigura ca i-ar trebui, dar altceva?

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Martta: Si Alex este pasionat de fotbal. Si un fan declarat al lui Messi. A trebuit sa ii cumpar echipamente de fotbalist, plus ca are vreo 8 mingii de fotbal. Oricum, ma bucur ca ii place sa faca sport. La Aikido are deja centura mov si a luat Cupa Romaniei la ultimul concurs.
Legat de scoala: eu am vorbit cu o prietena de a mea, care este invatatoare la scoala unde il voi da eu si mi-a spus ca, pentru inceput, sa ii iau numai cateva caietele tip 2, cateva de matematica, creioane, bloc de desen, carioci, stilou, acuarele....cam astea.
O sa avem o sedinta cu parintii,la inceput de an scolar si abia atunci vom stii ce mai trebuie luat, ce bani mai dam (daca o fi cazul). Vor avea si uniforma, dar o sa trebuiasca sa le ia masuri, asa ca va fi gata prin noiembrie.
L-am inscris si la Shakespeare school, sediul din Izvorul Rece.
Acum nu pot spera decat sa ii placa scoala.
Va pup si va doresc o zi cat mai buna si mai putin caniculara.

Mergi la inceput